Рішення від 25.03.2019 по справі 520/10196/18

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

25 березня 2019 р. справа №520/10196/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Огульчанське-Плюс" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Огульчанське-Плюс" , в якому просив суд до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію будівель Товариства з обмеженою відповідальністю «ОГУЛЬЧАНСЬКЕ-ПЛЮС», за адресою: Харківська область, Валківський район, с. Огульці, вул. Калініна, буд. 14, зупинити повністю шляхом їх знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв'язку з чим зобов'язати керівництво Товариства з обмеженою відповідальністю «ОГУЛЬЧАНСЬКЕ-ПЛЮС» негайно припинити використання цих будівель з метою проведення будь якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатами позапланової перевірки виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 19.08.2016 №144 на території та у будівлях ТОВ «ОГУЛЬЧАНСЬКЕ-ПЛЮС», за адресою: Харківська область, Валківський район, с. Огульці, вул. Калініна, буд. 14, було встановлено, що вони експлуатується з порушеннями вимог законодавства в сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - директора ТОВ «ОГУЛЬЧАНСЬКЕ-ПЛЮС» - ОСОБА_1 через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача зазначив, що проти позову заперечує, вважає, що підставою для звернення до суду є закінчення строку на усунення недоліків, зазначеного у приписі, але позивач подав позов раніше ніж такі строки вийшли.

Від представника позивача - Сусли І.М. через канцелярію суду надійшло клопотання, в якому просив розглядати справу без участі представника позивача, в порядку письмового провадження, а також просив врахувати позитивні результати перевірки позапланової перевірки, викладені в акті від 21.03.2019 №69.

Також від представника відповідача - Коваленко О.В. через канцелярію суду надійшло клопотання, в якому представник відповідача просила розглядати справу в порядку письмового провадження, за наявними матеріалами справи.

На підставі вищевикладеного, відповідно до положень ст.ст. 205, 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ОГУЛЬЧАНСЬКЕ-ПЛЮС» (далі - ТОВ «ОГУЛЬЧАНСЬКЕ-ПЛЮС») зареєстроване як юридична особа.

На підставі наказу Валківського РВ ГУ ДСНС України в Харківській області від 02.08.2018 №85 (а.с.15-18), посвідчення на проведення перевірки від 14.08.2018 №195 (а.с.19), фахівцями РВ ГУ ДСНС України в Харківській області проведено позапланову перевірку щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки ТОВ «ОГУЛЬЧАНСЬКЕ-ПЛЮС», за адресою: Харківська область, Валківський район, с. Огульці, вул. Калініна, буд. 14.

Результати проведеної перевірки оформлені актом перевірки додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №141 (а.с.20-24).

Даним актом було відображено низку порушень в сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей при експлуатації будівлі ТОВ «ОГУЛЬЧАНСЬКЕ-ПЛЮС», за адресою: Харківська область, Валківський район, с. Огульці, вул. Калініна, буд. 14, зокрема:

- перевірка зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів виконується в порушенні до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд»;

- приміщення не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «. Системи протипожежного захисту».;

- пожежні щити (стенди) неукомплектовані засобами пожежогасіння згідно наступних показників: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 х 2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт.;

- не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж від короткого замикання.;

- з'єднання жил проводів і кабелів здійснено не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів в приміщенні прохідної та складських приміщеннях;

- відкрито прокладено електропровід на відстань від нього до горючої основи (конструкції) менше 0,01 метра та не відокремлено від горючої поверхні шаром негорючого матеріалу, який виступає з кожного боку проводу не менше ніж на 0,01 метра в складських приміщеннях;

- електросвітильники в приміщеннях підвішені безпосередньо на струмопровідний провід в складських приміщеннях;

- з'єднувальні коробки не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів в приміщенні прохідної та складських приміщеннях;

- електровимикачі встановлено на горючих основах (конструкціях) без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 м в приміщенні прохідної;

- дерев'яні конструкції в будівлях усіх ступенів вогнестійкості крім V не піддано вогнезахисному оброблянню засобами вогнезахисту, що забезпечують 1 групу вогнезахисної ефективності.

Відповідач звернувся до позивача з заявою про проведення позапланової перевірки у зв'язку з тим, що ТОВ «ОГУЛЬЧАНСЬКЕ-ПЛЮС» усунуті порушення, встановлені в акті перевірки №141.

Фахівцями Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області на підставі наказу від 16.07.2018 №83 та посвідчення на перевірку від 18.03.2019 №72 проведено позапланову перевірку відповідача, за результатами якої складено акт від 21.03.2019 №69.

Вказаною вище перевіркою встановлено відсутність порушень з боку ТОВ «ОГУЛЬЧАНСЬКЕ-ПЛЮС» вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, що стали підставою для звернення з даним позовом до суду.

Таким чином, підстави, що обумовлювали звернення до суду позивача з даним позовом, відпали на час розгляду справи.

Суд зазначає, що позивачем не надано належних та допустимих доказів того, що захід реагування, про застосування якого позивач просив суд, є актуальним на момент розгляду справи.

При вирішенні зазначеної справи судом враховано, що зазначені порушення в акті перевірки №141 щодо додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, внаслідок наявності яких позивач звернувся до суду, в ході розгляду справи відповідачем усунуто всі порушення, які несуть загрозу життю та здоров'ю людей.

Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" - на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Згідно п.12 ч.1 ст.67, ч.2 ст.68, ч.1, ч.2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України - посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежнобезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частина 1 ст. 77 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, оскільки відсутні підстави для застосування судом заходів реагування у вигляді повного зупинення шляхом знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Огульчанське-Плюс" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 26 березня 2019 року.

Суддя Л.М. Мар'єнко