Справа № 2а-178/10/1370
про відмову у відкритті провадження
в адміністративній справі
05 січня 2010 року м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Костів М.В., перевіривши виконання вимог ст.ст. 105, 106 КАС України за позовною заявою ОСОБА_1 до Львівського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» про визнання неправомірними дій посадової особи та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» про визнання неправомірними дій відповідача по відмові у звільненні її від сплати відсотків за користування кредитом, як молодій особі, яка має одну дитину, відповідно до ст. 11 Закону України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні» від 05.02.1993 року №2998-ХІІ.
Згідно з ч.2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
У відповідності до п.1 ч.1 ст. 3 КАС України справу адміністративної юрисдикції визначено як публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, справою адміністративної юрисдикції може бути спір, який виник між кількома суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого суб'єкта, а цей суб'єкт відповідно зобов'язаний виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
Як вбачається із поданих суду матеріалів, позивач - фізична особа - ОСОБА_1 звернулася до Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву».
Відповідно до п.1 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності. Водночас п.7 ч.1 ст.3 КАС України визначено, що суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства в тому числі на виконання делегованих повноважень. Ознакою суб'єкта владних повноважень є, зокрема, володіння певним обсягом державно-владних повноважень.
Питання звільнення позивача від сплати відсотків за користування кредитом регулюється відповідними нормативно - правовими актами та Договором №12-605 про надання часткової компенсації відсоткової ставки кредитів комерційних банків, укладеним між ОСОБА_1 та Львівським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» 30.12.2005 року.
Таким чином, позивач перебуває у цивільно-правових відносинах із Львівським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», а тому за суб'єктним складом сторін та предметом спору дана справа підлягає розгляду місцевим загальним судом у порядку, визначеному Цивільним процесуальним кодексом України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Львівського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» про визнання неправомірними дій посадової особи та зобов'язання вчинити дії.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів після подачі заяви на апеляційне оскарження, яка подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Суддя М.В. Костів