Постанова від 25.02.2010 по справі 2-а-38/10

Справа № 2-а-38/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2010 року

Богуславський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Тітова М.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Богуславі в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області про визнання неправомірними дій відповідача та стягнення недоотриманих сум щорічної допомоги до Дня Перемоги за 2008-2009 роки, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувшись до суду з даним позовом, просить визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови в проведенні виплат щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги в повному обсязі, виходячи із розміру п'яти мінімальних пенсій за віком та стягнути із відповідача на його користь недоотриману суму грошової допомоги до Дня Перемоги за 2008-2009 роки в розмірі 4475 гривень.

Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що він являється учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії АА №016234, виданим 14 червня 1996 року Богуславським райвійськкоматом Київської області. Відповідно до частини 5 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року йому повинна виплачуватися щорічно до Дня Перемоги до 5 травня разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком і ця допомога виплачується за місцем проживання органами соціального захисту населення. Розмір мінімальної пенсії за віком визначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Він отримав грошову допомогу в 2008-2009 роках значно меншу, ніж це передбачено частиною 5 ст. 12 вищевказаного Закону. По питанню виплати недоотриманої суми грошових коштів він звернувся з відповідною заявою до відповідача, але листом від 11.01.2010 року йому було відмовлено в задоволенні його вимог, в зв'язку з чим він змушений звернутися з відповідним позовом до суду.

Позивач ОСОБА_1 та представник відповідача ОСОБА_2 подали до суду письмові клопотання про розгляд справи за їх відсутності, в зв'язку з чим судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до положень ч. 3 ст. 122 КАС України.

В своїх запереченнях на позов представник відповідача зазначила, що щорічна грошова допомога до Дня Перемоги ОСОБА_1 була виплачена відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік", Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.2004 року №177 "Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Виключно Законом "Про Державний бюджет України" визначаються будь-які видатки держави на загально суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Управління праці та соціального захисту населення виплачує щорічну допомогу до Дня Перемоги, виходячи із тих розмірів, які затверджені Верховною Радою України в Державному бюджеті на відповідний рік та відповідно до кошторисних призначень на рік.

Законодавчих актів, які б передбачали більший розмір зазначених допомог, ніж отримав позивач, чи проведення перерахунку раніше одержаних сум щорічної допомоги до Дня Перемоги не має.

Згідно п. 5 та 6 статті 51 Бюджетного Кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть на себе бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

Будь-які зобов'язання, взяті за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань, або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним Кодексом та Законом "Про Державний бюджет", не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися.

Оскільки Законом України "Про державний бюджет на 2009 рік" не передбачені видатки на проведення перерахунку раніше виплаченої допомоги до Дня Перемоги, то відповідно управління праці та соціального захисту населення не може задовольнити вимоги позивача.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає за необхідне позов задовольнити частково, виходячи із наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 являється учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії АА №016234, виданим 14 червня 1996 року Богуславським райвійськкоматом Київської області.

Із інформації наданої відповідачем вбачається, що ОСОБА_1 за 2008 рік виплачена допомога до Дня Перемоги в сумі 310 гривень, за 2009 рік - 340 гривень, виплати здійснювались в квітні місяці.

Відповідно до частини 5 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року в редакції закону, що діяв до внесення змін Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, щорічно до 5 травня учасникам бойових дій повинна була виплачуватись разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року було внесено зміни до частини 5 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року та визначено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 було визнано неконституційним п. 20 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни в частину п'яту статті 12 Закону України „ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ".

Конституційний суд дійшов до висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві , і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

Оскільки відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, про що також вказано і в пункті 5 зазначеного рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, то відповідно з 22 травня 2008 року діє редакція частини 5 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року, якою визначено розмір грошової допомоги учасникам бойових дій в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Таким чином відповідач неправомірно відмовив ОСОБА_1 в проведенні виплат щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги за 2009 рік виходячи із розміру п'яти мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Згідно ст. 58 Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року на 2008 рік затверджено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 жовтня - 498 гривень.

Відповідно до ст. 54 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, встановлено в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.

Таким чином виплату грошової допомоги позивачу до 5 травня 2009 року відповідач повинен був провести в розмірі 2490 гривень ( 498 грн. х 5), а виплатив лише 340 гривень, недоплачено 2150 гривень.

Щодо виплати грошової допомоги до Дня Перемоги за 2008 рік, то як убачається із довідки управління праці і соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації виплата в розмірі 310 гривень була проведена позивачу ОСОБА_1 в квітні місяці. Тобто на момент вказаної виплати, що була проведена до 22 травня 2008 року, була чинною нова редакція ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", що діяла в період з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року, якою керувався відповідач при проведенні виплат, і тому при виплаті грошової допомоги позивачу дії відповідача були правомірними, що як наслідок не дає суду підстав для задоволення позову в частині перерахунку та виплати грошової допомоги до Дня Перемоги за 2008 рік.

Позивач підлягає звільненню від сплати судового збору, як особа, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 відповідно до ч. 4 п. 18 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито".

З урахуванням вищевикладеного та керуючись ст.ст. 17, 18, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 19, 152 Конституції України, частиною 5 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22 жовтня 1993 року, п. 20 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні виплат щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги за 2009 рік виходячи із розміру п'яти мінімальних пенсій за віком.

Зобов'язати управління праці і соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області здійснити перерахунок виплаченої ОСОБА_1 щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги за 2009 рік виходячи із розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, встановленому частиною 5 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року та виплатити ОСОБА_1 недоплачений розмір допомоги 2150 (дві тисячі сто п'ятдесят) гривень.

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні його вимог про визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації щодо відмови в проведенні виплат щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги за 2008 рік виходячи із розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, та в стягненні із відповідача на його користь недоотриманої суми грошової допомоги за 2008 рік до Дня Перемоги в розмірі 2095 гривень.

ОСОБА_1 звільнити від сплати від сплати судового збору (державного мита).

Стягнути із управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області судовий збір (державне мито) в розмірі 3 гривні 40 коп.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Богуславський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку визначеному ч. 5 ст.186 КАС України.

Головуючий : суддя (підпис) М.Б.Тітов