22 лютого 2019 року 10 год.00 хв.Справа № 280/5190/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я.
за участю секретаря судового засідання Биховської А.П.
представника позивача - ОСОБА_1О
представника відповідачів - ОСОБА_2А
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка»
до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Запорізькій області
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії
Товариство з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» (далі - позивач) звернулось із адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач 1), Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач 2), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 № 950407/24510970 від 10 жовтня 2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 100 від 13 червня 2018 року та зобов'язати відповідача 1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну; визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 № 931563/24510970 від 27 вересня 2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 101 від 13 червня 2018 року та зобов'язати відповідача 1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну; визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 № 931564/24510970 від 27 вересня 2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 102 від 13 червня 2018 року та зобов'язати відповідача 1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну; визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 № 918474/24510970 від 17 вересня 2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 103 від 13 червня 2018 року та зобов'язати відповідача 1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну; визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 № 931590/24510970 від 27 вересня 2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 105 від 13 червня 2018 року та зобов'язати відповідача 1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну; визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 № 918494/24510970 від 17 вересня 2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 106 від 13 червня 2018 року та зобов'язати відповідача 1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну; визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 № 931594/24510970 від 27 вересня 2018 року відмову у реєстрації податкової накладної № 107 від 13 червня 2018 року та зобов'язати відповідача 1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну; визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 № 931595/24510970 від 27 вересня 2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 108 від 13 червня 2018 року та зобов'язати відповідача 1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну; визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 № 931597/24510970 від 27 вересня 2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 109 від 13 червня 2018 року та зобов'язати відповідача 1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну; визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 № 931601/24510970 від 27 вересня 2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 110 від 13 червня 2018 року та зобов'язати відповідача 1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну.
В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що реєстрацію спірних податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» було безпідставно зупинено. Стверджує, що ним було подано до контролюючого органу письмові пояснення, а також підтверджуючі документи, однак рішеннями від № 950407/24510970 від 10.10.2018; № 931563/24510970 від 27.09.2018; № 931564/24510970 від 27.09.2018; № 918474/24510970 від 17.09.2018; № 931590/24510970 від 27.09.2018; № 918494/24510970 від 17.09.2018; № 931594/24510970 від 27.09.2018; № 931595/24510970 від 27.09.2018; № 931597/24510970 від 27.09.2018; № 931601/24510970 від 27.09.2018 відмовлено у реєстрації податкових накладних від 13.06.2018: № 100, № 101, № 102, № 103, № 105, № 106, № 107, № 108, № 109, № 110. Зазначає, що ТОВ «Промелектроніка» було надано перелік документів, які беззаперечно підтверджують здійснення операцій по спірним накладним, при цьому ДФС взагалі не досліджені фактичні обставини щодо змісту та умов угод, зобов'язань сторін за договорами. З огляду на викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідачі позов не визнали, у письмовому відзиві від 24.01.2019 вх. № 40224 посилаються на те, що реєстрація податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю “Промелектроніка” № 100, № 101, № 102, № 103, № 105, № 106, № 107, № 108, № 109, № 110 була зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. На розгляд комісії платником податку подано додаткові документи, але рішеннями № 950407/24510970 від 10.10.2018; № 931563/24510970 від 27.09.2018; № 931564/24510970 від 27.09.2018; № 918474/24510970 від 17.09.2018; № 931590/24510970 від 27.09.2018; № 918494/24510970 від 17.09.2018; № 931594/24510970 від 27.09.2018; № 931595/24510970 від 27.09.2018; № 931597/24510970 від 27.09.2018; № 931601/24510970 від 27.09.2018 відмовлено у реєстрації податкових накладних № 100, № 101, № 102, № 103, № 105, № 106, № 107, № 108, № 109, № 110 у зв'язку із неподанням всіх необхідних документів. З огляду на таке, стверджує, що відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, а отже підстави для задоволення позову відсутні.
Ухвалою суду від 11.12.2018 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №280/5190/18. Призначено підготовче судове засідання на 04.01.2019.
Ухвалою суду від 04.01.2019 відкладено підготовче судове засідання в адміністративній справі №280/5190/18 на 30.01.2019.
Протокольною ухвалою суду від 30.01.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 19.02.2019.
У судовому засіданні 19.02.2019 оголошено перерву до 22.02.2019.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги. Просив суд їх задовольнити.
Представник відповідачів заперечив проти позову з підстав, викладених у відзиві. Просив суд відмовити у позові.
У судовому засіданні 22.02.2019 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 243 КАС України, у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» зареєстровано як юридична особа 12.08.1996. Основним видом діяльності підприємства є оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткованням, деталями до нього.
Між ТОВ «Промелектроніка» (виконавець) та ДП «ЗАВОД 410 ЦА» (замовник) укладено договір купівлі-продажу № УМТЗ-18-194/3 від 13.06.2018, відповідно до якого продавець зобов'язується протягом строку дії договору поставити покупцю товари, зазначені в п. 1.3 цього Договору, а покупець - прийняти і оплатити такі товари. Відповідно до п. 1.3 Договору найменування товару: комплектуючі для ремонту радіоелектронного обладнання, код ДК 021:2015-34731000-0 «Обладнання для повітряних літальних апаратів».
На виконання Договору поставки, Специфікації № 1, Додаткової угоди № 5 від 27.06.2018, Специфікації № 6, позивачем було поставлено на адресу покупця продукцію, що підтверджується рахунком-фактурою № СФ-0000845 від 07 червня 2018 року, експрес-накладною № 59000343955416 від 13.06.2018, видатковою накладною РН-0001050 від 13.06.2018.
ТОВ «Промелектроніка» на вказану подію виписало податкову накладну № 100 від 13.06.2018 та направило через автоматизовану систему до ДФС України для проведення її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом із тим, за допомогою програми електронного документообігу, надійшла Квитанція згідно якої, документ прийнято, реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 “Критеріїв ризиковості платника податку”. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D» = .0243059786736.
На виконання даних вимог, позивачем подано відповідачу повідомлення від 09.10.2018 № 26 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Проте, рішенням Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області від 10.10.2018 № 950407/24510970 було відмовлено в реєстрації даної податкової накладної з мотивів ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентиризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт-послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» (постачальник) та Державним підприємством «Львівський державний авіаційно-ремонтний завод» було укладено Договір № 2118444/18/П від 23 квітня 2018 року, відповідно до якого постачальник зобов'язується передати, а покупець - оплатити і прийняти запасні авіаційні частини згідно специфікації.
На виконання Договору поставки, специфікащі № 1 від 23 квітня 2018 року, позивачем було поставлено на адресу покупця продукцію, що підтверджується рахунком-фактурою № СФ-0000425 від 23 квітня 2018 року, видатковою накладною № РН-0001052 від 13 червня 2018 року,експрес-накладною № 59000343952682 від 13.06.2018, довіреністю № 543 від 04 червня 2018 року, переліком цінностей які належить отримати. Оплата товару покупцем здійснена відповідно платіжного доручення № 2432 від 04.07.2018.
ТОВ «Промелектроніка» на вказану подію виписало податкову накладну № 101 від 13.06.2018 та направило через автоматизовану систему до ДФС України для проведення її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом із тим, за допомогою програми електронного документообігу, надійшла Квитанція згідно якої, документ прийнято, реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 “Критеріїв ризиковості платника податку”. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D» = .0243059786736.
На виконання даних вимог, позивачем подано відповідачу повідомлення № 75 від 24.09.2018 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Проте, рішенням Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області від 27.09.2018 № 931563/24510970 було відмовлено в реєстрації даної податкової накладної з мотивів ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентиризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт-послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» (постачальник) та Державним підприємством «Львівський державний авіаційно-ремонтний завод» (покупець) було укладено Договір № 2121486/18/П від 02 квітня 2018 року, відповідно до якого постачальник зобов'язується передати, а покупець - оплатити і прийняти запасні авіаційні частини згідно специфікації.
На виконання Договору поставки, Специфікації № 1 від 02.04.2018 року, Специфікації № 1 від 02.04.2018, позивачем було поставлено на адресу покупця продукцію, що підтверджує рахунок-фактура № СФ-0000375 від 03 квітня 2018 року, видаткова накладна №РН-0001053 від 13 червня 2018 року, експрес-накладна № 59000343952682, від 13.06.2018, довіреність № 543 від 04 червня 2018 року, перелік цінностей, які належить отримати. На підтвердження оплати товару надано платіжне доручення № 2520 від 11.07.2018.
ТОВ «Промелектроніка» на вказану подію також виписало податкову накладну № 102 від 13.06.2018 та направило через автоматизовану систему до ДФС України для проведення її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом із тим, за допомогою програми електронного документообігу, надійшла Квитанція згідно якої, документ прийнято, реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 “Критеріїв ризиковості платника податку”. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D» = .0243059786736.
На виконання даних вимог, позивачем подано відповідачу повідомлення № 74 від 24.09.2018 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Проте, рішенням Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області від 27.09.2018 № 931564/24510970 було відмовлено в реєстрації даної податкової накладної з мотивів ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентиризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт-послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» (постачальник) та Державним підприємством «Львівський державний авіаційно-ремонтний завод» (покупець) було укладено Договір № 2235006-1/ВМ/18 від 23 травня 2018 року, відповідно до якого постачальник зобов'язується передати, а покупець - оплатити і прийняти авіаційно-технічне майно згідно специфікації.
На виконання Договору поставки, специфікації авіаційно-технічного майна від 23.05.2018 року, позивачем було поставлено на адресу покупця продукцію, що підтверджується рахунком-фактурою № СФ-0000652 від 04 червня 2018 року, видатковою накладною № РН-0001054 від 13 червня 2018 року, експрес-накладною № 59000344926296 від 10.06.2018, довіреністю № 609 від 18 червня 2018 року, переліком цінностей, які належить отримати.
ТОВ «Промелектроніка» на вказану подію також виписало податкову накладну № 103 від 13.06.2018 та направило через автоматизовану систему до ДФС України для проведення її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом із тим, за допомогою програми електронного документообігу, надійшла Квитанція згідно якої, документ прийнято, реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 “Критеріїв ризиковості платника податку”. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D» = .0243059786736.
На виконання даних вимог, позивачем подано відповідачу повідомлення № 30 від 13.09.2018 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Проте, рішенням Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області від 17.09.2018 № 918474/24510970 було відмовлено в реєстрації даної податкової накладної з мотивів ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентиризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт-послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» (постачальник) та Державним підприємством «Львівський державний авіаційно-ремонтний завод» (покупець) було укладено Договір № 2280181/18/П від 31 травня 2018 року, відповідно до якого постачальник зобов'язується передати, а покупець - оплатити і прийняти запасні авіаційні частини згідно специфікації.
На виконання Договору поставки, специфікації авіаційно-технічного майна від 31.05.2018 року, позивачем було поставлено на адресу покупця продукцію, що підтверджується рахунком-фактурою № СФ-0000649 від 04 червня 2018 року, видатковою накладною № РН-0001057 від 13 червня 2018 року, видатковою накладною № РН-0001054 від 13 червня 2018 року, експрес-накладною № 5900034395682 від 13.06.2018, довіреністю № 543 від 04 червня 2018 року, переліком цінностей, які належить отримати. Оплата товару підтверджується платіжним дорученням № 2862 від 31.07.2018.
ТОВ «Промелектроніка» на вказану подію також виписало податкову накладну № 105 від 13.06.2018 та направило через автоматизовану систему до ДФС України для проведення її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом із тим, за допомогою програми електронного документообігу, надійшла Квитанція згідно якої, документ прийнято, реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 “Критеріїв ризиковості платника податку”. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D» = .0243059786736.
На виконання даних вимог, позивачем подано відповідачу повідомлення № 73 від 24.09.2018 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Проте, рішенням Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області від 27.09.2018 № 931590/24510970 було відмовлено в реєстрації даної податкової накладної з мотивів ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентиризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт-послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» (постачальник) та Державним підприємством «Львівський державний авіаційно-ремонтний завод» (покупець) було укладено Договір № 2267624/18/П від 31 травня 2018 року, відповідно до якого постачальник зобов'язується передати, а покупець - оплатити і прийняти запасні авіаційні частини згідно специфікації.
На виконання Договору поставки, специфікації авіаційно-технічного майна від 31.05.2018, позивачем було поставлено на адресу покупця продукцію, що підтверджується рахунком-фактурою № СФ-0000650 від 04 червня 2018 року, видатковою накладною № РН-0001058 від 13 червня 2018 року, експрес-накладною № 59000346197342 від 13.06.2018, довіреністю № 609 від 18 червня 2018 року, переліком цінностей, які належить отримати. Оплата товару підтверджується платіжним дорученням № 2684 від 20.07.2018.
ТОВ «Промелектроніка» на вказану подію також виписало податкову накладну № 106 від 13.06.2018 та направило через автоматизовану систему до ДФС України для проведення її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом із тим, за допомогою програми електронного документообігу, надійшла Квитанція згідно якої, документ прийнято, реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 “Критеріїв ризиковості платника податку”. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D» = .0243059786736.
На виконання даних вимог, позивачем подано відповідачу повідомлення № 26 від 12.09.2018 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Проте, рішенням Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області від 17.09.2018 № 918494/24510970 було відмовлено в реєстрації даної податкової накладної з мотивів ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентиризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт-послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» (постачальник) та Державним підприємством «Львівський державний авіаційно-ремонтний завод» (покупець) було укладено Договір № 2284635/18/П від 23 травня 2018 року, відповідно до якого відповідно до якого постачальник зобов'язується передати, а покупець - оплатити і прийняти авіаційно-технічне майно згідно специфікації.
На виконання Договору поставки, специфікації авіаційно-технічного майна від 23.05.2018 року, позивачем було поставлено на адресу покупця продукцію, що підтверджується рахунком-фактурою № СФ-0000653 від 04 червня 2018 року, видатковою накладною № РН-0001059 від 13 червня 2018 року, експрес-накладною № 59000343952682 від 13.06.2018, довіреністю № 543 від 04 червня 2018 року, переліком цінностей, які належить отримати. Оплата товару підтверджується платіжним дорученням № 2888 від 02.08.2018.
ТОВ «Промелектроніка» на вказану подію також виписало податкову накладну № 107 від 13.06.2018 та направило через автоматизовану систему до ДФС України для проведення її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом із тим, за допомогою програми електронного документообігу, надійшла Квитанція згідно якої, документ прийнято, реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 “Критеріїв ризиковості платника податку”. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D» = .0243059786736.
На виконання даних вимог, позивачем подано відповідачу повідомлення № 72 від 24.09.2018 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Проте, рішенням Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області від 27.09.2018 № 931594/24510970 було відмовлено в реєстрації даної податкової накладної з мотивів ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентиризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт-послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» (постачальник) та Державним підприємством «Львівський державний авіаційно-ремонтний завод» (покупець) було укладено Договір № 2237467-1/ВМ/18 від 23 травня 2018 року, відповідно до якого постачальник зобов'язується передати, а покупець - оплатити і прийняти авіаційно-технічне майно згідно специфікації.
На виконання Договору поставки, специфікації авіаційно-технічного майна від 23.05.2018, позивачем було поставлено на адресу покупця продукцію, що підтверджується рахунком-фактурою № СФ-0000654 від 04 червня 2018 року, видатковою накладною № РН-0001060 від 13 червня 2018 року, експрес-накладною № 59000343952682 від 13.06.2018, довіреністю № 543 від 04 червня 2018 року, переліком цінностей, які належить отримати. Оплата товару підтверджується платіжним дорученням № 2514 від 11.07.2018.
ТОВ «Промелектроніка» на вказану подію також виписало податкову накладну № 108 від 13.06.2018 та направило через автоматизовану систему до ДФС України для проведення її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом із тим, за допомогою програми електронного документообігу, надійшла Квитанція згідно якої, документ прийнято, реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 “Критеріїв ризиковості платника податку”. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D» = .0243059786736.
На виконання даних вимог, позивачем подано відповідачу повідомлення № 71 від 24.09.2018 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Проте, рішенням Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області від 27.09.2018 № 931595/24510970 було відмовлено в реєстрації даної податкової накладної з мотивів ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентиризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт-послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» (постачальник) та Державним підприємством «Львівський державний авіаційно-ремонтний завод» (покупець) було укладено Договір № 2305219-1/ВМ/18 від 23 травня 2018 року, відповідно до якого постачальник зобов'язується передати, а покупець - оплатити і прийняти авіаційно-технічне майно згідно специфікації.
На виконання Договору поставки, специфікації авіаційно-технічного майна від 23.05.2018 року, позивачем було поставлено на адресу покупця продукцію, що підтверджується рахунком-фактурою № СФ-0000656 від 04 червня 2018 року, видатковою накладною № РН-0001061 від 13 червня 2018 року, експрес-накладною № 59000343952682 від 13.06.2018, довіреністю № 543 від 04 червня 2018 року, переліком цінностей, які належить отримати.
ТОВ «Промелектроніка» на вказану подію також виписало податкову накладну № 109 від 13.06.2018 та направило через автоматизовану систему до ДФС України для проведення її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом із тим, за допомогою програми електронного документообігу, надійшла Квитанція згідно якої, документ прийнято, реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 “Критеріїв ризиковості платника податку”. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D» = .0243059786736.
На виконання даних вимог, позивачем подано відповідачу повідомлення № 70 від 24.09.2018 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Проте, рішенням Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області від 27.09.2018 № 931597/24510970 було відмовлено в реєстрації даної податкової накладної з мотивів ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентиризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт-послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» (постачальник) та Державним підприємством «Львівський державний авіаційно-ремонтний завод» (покупець) було укладено Договір № 2283291/18/П від 31 травня 2018 року, відповідно до якого постачальник зобов'язується передати, а покупець - оплатити і прийняти запасні авіаційні частини згідно специфікації.
На виконання Договору поставки, специфікації авіаційно-технічного майна від 31.05.2018 року, позивачем було поставлено на адресу покупця продукцію, що підтверджується рахунком-фактурою № СФ-0000782 від 04 червня 2018 року, видатковою накладною № РН-0001161 від 13 червня 2018 року, експрес-накладною № 59000343952682 від 13.06.2018, довіреністю № 609 від 18 червня 2018 року, переліком цінностей, які належить отримати. Оплата товару підтверджується платіжним дорученням № 2673 від 19.07.2018.
ТОВ «Промелектроніка» на вказану подію також виписало податкову накладну № 110 від 13.06.2018 та направило через автоматизовану систему до ДФС України для проведення її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом із тим, за допомогою програми електронного документообігу, надійшла Квитанція згідно якої, документ прийнято, реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 “Критеріїв ризиковості платника податку”. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D» = .0243059786736.
На виконання даних вимог, позивачем подано відповідачу повідомлення № 69 від 24.09.2018 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Проте, рішенням Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області від 27.09.2018 № 931601/24510970 було відмовлено в реєстрації даної податкової накладної з мотивів ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентиризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт-послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Не погоджуючись із рішеннями про відмову в реєстрації податкових накладних та з вимогою вчинити певні дії позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Згідно з вимогами ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 цієї статті та/або п. 192.1 ст. 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Відповідно до вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 117, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації; Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
Згідно з вимогами п. 4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 177), у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна/розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі.
Як вбачається з п. 5 Порядку № 177, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Згідно з вимогами п. п. 6 та 7 Порядку № 177 визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Отже, підставами для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є наступна відповідність:
1) платника податку - критеріям ризиковості платника податку;
2) податкової накладної/розрахунку коригування - критеріям ризиковості здійснення операції.
Суд зазначає, що вимоги п.п. 6 та 7 Порядку № 177 є чіткими і не припускають неоднозначне (множинне) трактування обов'язків контролюючих органів.
Разом з тим, реєстрацію поданих позивачем податкових накладних зупинено (як зазначено в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних) через те, що податкова накладна відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку.
Таким чином, зупиняючи реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Комісією застосовано формулювання, яке п.п. 6 та 7 Порядку не передбачено.
Вказане свідчить про те, що контролюючим органом реєстрацію податкової накладної зупинено з підстав, які не передбачені законодавством.
Згідно з вимогами п. 10 Порядку № 117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.
Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.
ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
На виконання п. 10 Порядку № 117 Державна фіскальна служба України 21 березня 2018 року наказом № 144 затвердила Порядок формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків (далі - Порядок формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків).
Порядком формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків передбачено, що усі платники податків, що подають на реєстрацію податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Реєстр), перевіряються ДФС на відповідність критеріям ризиковості, які затверджено Державною фіскальною службою України та погоджено з Міністерством фінансів України (далі - ОСОБА_2).
Керівники комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія), забезпечують розгляд питань на засіданні Комісії щодо внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків згідно з п. 1.6 Критеріїв.
Засідання Комісії щодо розгляду питань про внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків проводиться згідно з порядком, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", та оформлюється протоколом.
До протоколу засідання Комісій обов'язково додаються: перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з п. 1.6 Критеріїв; матеріали, на підставі яких платників податків віднесено до такого переліку; інша інформація, що розглядається Комісією.
За результатами засідання Комісії та протокольно прийнятого рішення (внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків) голова Комісії забезпечує негайне внесення інформації щодо включення/виключення зазначених платників до/із переліку платників податків в режимі "Журнал ризикових платників податків" розділу "Робота Комісії регіонального рівня" підсистеми "Аналітична система" ІТС "Податковий блок" як платників з ознаками ризиковості.
У Листі Державної фіскальної служби України від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-18 "ОСОБА_2 ризиковості платника податку", зокрема, зазначено: "1.Платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: … 1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 ПК України; наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 1.6 цих Критеріїв.
Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1-1.5 цих Критеріїв.
Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з п. 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.
Якщо платник податків, якого внесено до переліку ризикових суб'єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у п.п. 1.1 1.5 цих Критеріїв, такого платника податків виключають з переліку ризикових суб'єктів господарювання в день отримання/виявлення такої інформації.
У разі якщо платник податків, внесений до переліку ризикових суб'єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у п. 1.6 цих Критеріїв, платника виключають з переліку ризикових суб'єктів господарювання за рішенням комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС ".
В даному ж випадку, суд зазначає, що відповідачами не було надано: протоколу засідання Комісії або переліку платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв; матеріалів, на підставі яких платника податків віднесено до такого переліку; іншої інформації, що розглядається Комісією, яка, відповідно до Порядку формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків, обов'язково додається до протоколу засідання Комісій.
Крім того, в квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних не зазначено за якою саме підставою позивача із указаних в п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв віднесено до ризикових платників.
Суд зазначає, що вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 04.12.2018 у справі № 821/1173/17.
Відповідно до вимог п. 12 та 13 Порядку № 117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з вимогами п. 14 Порядку № 117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Як вбачається з п. 15 Порядку № 117, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
Пунктом 16 Порядку № 117 визначено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Згідно з вимогами п.п. 18-20 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до вимог п. 21 Порядку № 117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Як слідує з п.22 Порядку № 117, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.
Відповідно до пункту 23 Порядку №117, таке рішення приймається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку.
Як видно із рішень Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області від № 950407/24510970 від 10.10.2018; № 931563/24510970 від 27.09.2018; № 931564/24510970 від 27.09.2018; № 918474/24510970 від 17.09.2018; № 931590/24510970 від 27.09.2018; № 918494/24510970 від 17.09.2018; № 931594/24510970 від 27.09.2018; № 931595/24510970 від 27.09.2018; № 931597/24510970 від 27.09.2018; № 931601/24510970 від 27.09.2018 про відмову у реєстрації податкових накладних від 13.06.2018: № 100, № 101, № 102, № 103, № 105, № 106, № 107, № 108, № 109, № 110 підставою для відмови податковим органом позивачу у реєстрації податкової накладної є ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентиризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт-послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Вказані переліки помічені хрестиком без наявності відповідних підкреслень, як того вимагає форма рішення чи будь-яких дописів з конкретизацією відсутніх документів.
У відзиві контролюючий орган зазначив, що на його думку, платник податків не надав наступні документи, необхідні для позитивного вирішення питання щодо реєстрації податкової накладної, а саме: документів про оплату за придбання товару на адресу постачальників (виписка банку, платіжні доручення, рахунки-фактури, рахунки на оплату); документів, які підтверджують обставини транспортування товару від постачальників.
Суд оцінюючи доводи відповідачів зазначає таке.
Щодо посилання податкового органу на відсутність документів про оплату за придбання товару на адресу постачальників (виписка банку, платіжні доручення, рахунки-фактури, рахунки на оплату) суд зауважує, що договорами та специфікаціями передбачена оплата продукції через 15 робочих дній після поставки. При цьому, як було зазначено вище до матеріалів справи позивачем вже було надано копії платіжних доручень на підтвердження оплати покупцем товарів.
Суд не приймає також посилання контролюючого органу на відсутність документів, які підтверджують обставини транспортування товару від постачальників, оскільки позивачем надавались експрес-накладні про транспортування товару від постачальника до покупця. Суд наголошує, що експрес накладна - це документ, що підтверджує надання транспортно-експедиційних послуг та містить інформацію про перевезення товару від постачальника. Тобто, надані позивачем експрес накладні і є документами, що підтверджують транспортування товару.
При цьому, твердження представника відповідача про те, що викликає сумнів вказана у експрес накладних вага посилки у співвідношенні з асортиментом товару, вказаного у видаткових накладних суд оцінює критично, оскільки такі доводи є лише припущеннями відповідача та не можуть спростувати факт транспортування товару, зафіксований у таких документах.
Щодо посилань податкового органу на необхідність надання ТОВ «Промелектроніка» товарно-транспортних накладних, суд зауважує, що товарно-транспортні накладних призначені для обліку руху товаро-матеріальних цінностей та розрахунків за їх перевезення автомобільним транспортом, тобто товарно-транспортна накладна є доказом, який підтверджує факт надання/отримання саме транспортних послуг.
Вказана позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.10.2018 у справі № 808/3706/17.
Тож, надання експрес накладних замість товарно-транспортних накладних за господарською операцією поставки не може бути підставою для відмови у реєстрації податкової накладної.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".
В даному випадку, під час розгляду справи відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття оскаржуваних рішень.
В той же час, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд приходить до висновку, що останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової спірних накладних.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправними та скасування рішень № 950407/24510970 від 10.10.2018; № 931563/24510970 від 27.09.2018; № 931564/24510970 від 27.09.2018; № 918474/24510970 від 17.09.2018; № 931590/24510970 від 27.09.2018; № 918494/24510970 від 17.09.2018; № 931594/24510970 від 27.09.2018; № 931595/24510970 від 27.09.2018; № 931597/24510970 від 27.09.2018; № 931601/24510970 від 27.09.2018 про відмову у реєстрації податкових накладних від 13.06.2018: № 100, № 101, № 102, № 103, № 105, № 106, № 107, № 108, № 109, № 110 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Так, пунктом 28 Порядку №117, окрім іншого, визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
При цьому, згідно з нормами п.п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДФС України.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи підтверджували здійснення господарських операцій по поданих податкових накладних. Документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Відповідно ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 13.06.2018: № 100, № 101, № 102, № 103, № 105, № 106, № 107, № 108, № 109, № 1108.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 17 620,00 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області.
Представником позивача, у порядку ч. 7 ст. 139 та ч. 3 ст. 143 КАС України, в судовому засіданні 19.03.2019 до закінчення судових дебатів зроблено заяву про подання доказів на підтвердження витрат на правову допомогу після ухвалення рішення у справі.
Тому, під час ухвалення рішення у справі судом не розглядалось питання розподілу витрат на правову допомогу.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративий позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 4-А, код ЄДРПОУ 24510970) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197), Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати Рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації:
№ 950407/24510970 від 10.10.2018;
№ 931563/24510970 від 27.09.2018;
№ 931564/24510970 від 27.09.2018;
№ 918474/24510970 від 17.09.2018;
№ 931590/24510970 від 27.09.2018;
№ 918494/24510970 від 17.09.2018;
№ 931594/24510970 від 27.09.2018;
№ 931595/24510970 від 27.09.2018;
№ 931597/24510970 від 27.09.2018;
№ 931601/24510970 від 27.09.2018.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» від 13.06.2018: № 100, № 101, № 102, № 103, № 105, № 106, № 107, № 108, № 109, № 110.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» судовий збір у розмірі 17 620,00 грн. (сімнадцять тисяч шістсот двадцять гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 04.03.2019.
Суддя Л.Я. Максименко