Рішення від 15.03.2019 по справі 280/5552/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

15 березня 2019 року Справа № 280/5552/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Артоуз О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до начальника Управління соціального захисту населення Михайлівської райдержадміністрації ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

26 грудня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до начальника Управління соціального захисту населення Михайлівської райдержадміністрації ОСОБА_2 про визнання дій в частині повернення (стягнення) виплаченої житлової субсидії за період травень 2017 по квітень 2018 рік незаконними та скасування рішення в частині зняття суми субсидії з особистих рахунків на підприємствах на загальну суму 17336,09 грн.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що в 2016 році їй Управлінням праці та соціального захисту населення Михайлівської райдержадміністрації призначено субсидію. 10.10.2018 вона дізналася про зняття з особових рахунків раніше нарахованої субсидії в сумі 17336,09 грн. за період з 01.05.2017 по 30.04.2018. Повідомленням про надання інформації щодо звернення від 15.11.2018 роз'яснено, що сума перерахованої субсидії знята з особових рахунків на суму повернення безпідставно отриманої субсидії на житлово-комунальні послуги в попередньому опалювальному періоді, яка сталася внаслідок відомого неповідомлення про зміни, зазначені в пункті 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого а рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 №848. Щодо купівлі автомобіля на суму більше 50000 грн. повідомляє, що 06.07.2016 вона продала автомобіль Сітроен моделі С4 за 200000 грн. та придбала іншу машину ВАЗ моделі Калина вартістю 230000 грн., різниця вартості склала 30000 грн. Після купівлі автомобіля донька позивача прийшла до відповідача з договором купівлі-продажу автомобіля та повідомила про купівлю нового автомобіля, але представник відповідача повідомила, що субсидія вже призначена, а дані не потрібні, оскільки з податкової інспекції до них надходить необхідна інформація. Ніяких декларацій та заяв представник не пропонувала заповнювати. Позивач зазначає, що відповідачем порушено вимоги порядку повернення коштів та Порядок припинення та призначення субсидії, встановлений постановою КМУ №848 від 21.10.1995. Позов просить задовольнити

Ухвалою від 28 грудня 2018 року позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків шляхом надання до суду оригіналу платіжного документу про сплату судового збору, уточненого адміністративного позову, в якому вказано повне найменування учасників справи відповідно до вимог КАС України, зазначення власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав; зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких доданих заяви (для суду та відповідача).

15 січня 2019 року на адресу суду надійшов супровідний лист з документами, що зазначені в ухвалі про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою від 16 січня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі, призначено судове засідання на 12 лютого 2019 року без виклику сторін. Відповідачу запропоновано в 15-денний строк з дня отримання ухвали про відкриття надати відзив на адміністративний позов.

01 лютого 2019 року відповідачем подано заперечення (вх. №4254), відповідно до яких позовні вимоги не визнає у повному обсязі, зазначає, що пунктом 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (зі змінами), передбачено проведення перерахунку розміру субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення громадян у разі зміни соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами. Пунктом 20 постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995, зі змінами від 18.08.2017, № 609 встановлено, що надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин в місячний термін не повідомив про купівлю товарів довгострокового вжитку на суму, яка на дату купівлі перевищує 50 тис. гривень. З інформації, яка надійшла з Міністерства фінансів України про достовірність інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного бюджету було виявлено, що ОСОБА_3, який входив до складу сім'ї ОСОБА_1, отримувача житлової субсидії, має у володінні транспортний засіб рік випуску 2015. Заявницю було повідомлено про необхідність надання документів, що засвідчують купівлю транспортного засобу. 02.07.2018 договір купівлі-продажу транспортного засобу за № 6900/0026 від 09.07.2016 на ім'я, ОСОБА_3 був наданий до управління. Вартість автомобіля складає 230000,00 ( двісті тридцять тисяч) гривень 00 коп., що перевищує 50000 гривень та автотранспортний засіб менше п'яти років. Заява на припинення субсидії на дату купівлі автомобіля від ОСОБА_1 до управління не надходила. Таким чином, дії відповідача є законними. У задоволенні позову просить відмовити.

11 лютого 2019 року позивачем надано відповідь на відзив (вх. №5511), відповідно до якого зазначає, в наданих запереченнях відповідач обґрунтовує прийняте рішення про зняття виниклої переплати з особових рахунків на комунальних підприємствах з посиланням на норми постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 зі змінами від 26.04.2017 №300, які на час виникнення спірних правовідносин втратили чинність.

14 березня 2019 року на адресу суду надійшли заперечення відповідача (вх. №10210), відповідно до якого зазначає, що за весь період одержання субсидії з письмовою заявою про перерахунок субсидії позивач до управління не зверталась. Оскільки договір купівлі-продажу транспортного засобу від 09.07.2016 був наданий до управління 02.07.2018, вказані дії призвели до порушення діючого законодавства і незаконного призначення субсидії, яка підлягає поверненню до державного бюджету.

Керуючись приписами ч.3 ст.194, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

Згідно зі ст. 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності.

Згідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення №848), яке визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Субсидія є безповоротною і її отримання не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла (п.1 Положення №848).

Відповідно до пункту 2 Положення №848 право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно з пунктом 3 Положення №848 призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

В пункті 13 Положення №848 визначено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (за наявності).

Рішення про призначення (не призначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами дев'ятим - тринадцятим цього пункту.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 перебувала на обліку як отримувач субсидії в управлінні соціального захисту населення Михайлівської районної державної адміністрації з червня 2015 року відповідно до поданої заяви та декларації від 16.06.2015. Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначена 07.09.2015 на термін з червня 2015 року по травень 2016 року включно. На неопалювальний період з червня 2015 року по вересень 2015 року субсидія розрахована в сумі 102 грн. 10 коп.

У подальшому здійснено автоматичний перерахунок без звернення на опалювальний період з жовтня 2015 по квітень 2016 рік (включно) у розмірі 1630,33грн. щомісячно.

З червня 2016 року по квітень 2017 року житлову субсидію призначено без звернення та розраховано автоматично з червня 2016 року по вересень 2016 року у сумі 145,77 грн., з жовтня 2016 року по квітень 2017 року - у сумі 2469,62 грн., що підтверджується повідомленням про призначення субсидії на ЖКП до особової справи №3847 від 17.10.2016.

Згідно повідомлення про призначення субсидії по ЖКП до особової справи №3847 від 02.11.2017 управлінням призначено в автоматичному порядку субсидії з жовтня 2017 року по квітень 2018 року включно, субсидію розраховано в сумі 1478,47 грн. щомісячно.

У 2018 році до відповідача надійшла з Міністерства фінансів України інформація (верифікація) про достовірність інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, інших виплат, що здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, співробітниками Управління було виявлено, що ОСОБА_3, який входить до складу сім'ї ОСОБА_1, отримувача субсидії, 09.07.2016 зареєстровано транспортний засіб 2015 року випуску, а саме: LADA 21941, універсал-В.

02.07.2018 до Управління надано договір купівлі-продажу транспортного засобу за № 6900/0026 від 09.07.2016 року на ім'я, ОСОБА_3. Згідно договору вартість автомобіля складає 230000,00 (двісті тридцять тисяч) гривень 00 коп., що перевищує 50 тис. гривень та автотранспортний засіб менше п'яти років.

З врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», позивачу відповідачем зроблений розрахунок надміру виплаченої субсидії за період з травня 2017 року по квітень 2018 рік в сумі 17336,09 грн. та запропоновано написати заяву на погашення переплати по нарахованій субсидії терміном на 12 місяців. Розрахунок надміру перерахованої субсидії заявниці був наданий по місячний.

Заява на погашення переплати надійшла до управління 02.07.2018.

20.08.2018 позивач звернулася до відповідача із заявою (вх. №3013/01-41 від 31.08.2018) про відмову раніше поданої заяви на погашення переплати з наданням пояснень щодо обставин купівлі нового автомобіля. Крім того, заявлено вимоги про перерахунок субсидії та пільги за 2017 рік, надання розрахунку субсидії за період 2017-2018 роки, роз'яснення підстав нарахування розміру заборгованості та її повернення, роз'яснення на які рахунки відбуватиметься повернення боргу.

Листом від 31.08.2018 за вих. №01-41/2496 Управління соціального захисту населення Михайлівської районної державної адміністрації Запорізької області надало відповідь на звернення від 20.08.2018, відповідно до якого роз'яснено, що відповідно до пункту 20 постанови Кабінету міністрів України від 21.10.1995 №848 зі змінами від 18.08.2017 №609, надання раніше призначеної субсидії припиняється якщо громадянин в місячний термін не повідомив про купівлю товарів довгострокового вжитку на суму, яка на дату купівлі перевищує 50 тис. гривень. Оскільки договір купівлі-продажу транспортного засобу №6900/0026 від 09.07.2016, відтак повідомлення про купівлю повинно бути до 09.08.2016. Таким чином, житлову субсидію з 01.05.2017 по 30.04.2018 відмінено в сумі 17336,09 грн, пільга поновлена з 01.01.2018.

12.10.2018 позивач звернулася до відповідача з заявою (віх. №1181/01-41 від 16.10.2018) відповідно до якого просить повідомити, з яких підстав у неї виникла заборгованість з комунальних послуг.

Листом від 24.10.2018 за вих.. №01-41/3279 відповідач надав відповідь на вказане звернення, відповідно до якого повідомлено, що у зв'язку з відкликанням заяви від 02.07.2018 про добровільне погашення переплати по нарахованій субсидії, позивачу зроблено перерахунок субсидії шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків.

12.11.2018 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою (вх. №1270/01-41), відповідно до якої зазначила, що відповідно до статті 20 постанови Кабінету міністрів України №848 (в редакції на час отримання субсидії), надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені в пункті 14 Положення, повертаються ним за вимогою органу, що призначив субсидію. Вимогу про повернення суми отриманої субсидії за період травень 2017 року по квітень 2018 року не отримувала, згоду на добровільне повернення суми отриманої субсидії не надавала.

Листом від 15.11.2018 за вих.. №01-41/3483 відповідачем надано відповідь позивачу, відповідно до якого надано роз'яснення про перерахунок субсидії шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків.

Відповідно до пояснень відповідача, викладених в запереченнях, в зв'язку з відсутністю коштів в управлінні на судовий збір, було прийнято рішення зняти виниклу переплату з особових рахунків заявника на комунальних підприємствах відповідно до пункту 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 зі змінами від 26.04.2017 № 300, відповідно до якої сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 Положення, повертаються за вимогою органу, що призначав субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг. Організації надавачі комунальних послух не заперечували проти зняття надміру нарахованих коштів з особових рахунків та програмним комплексом «Житлові субсидії» це передбачено, тому управління не вирішувало це питання в судовому порядку.

Відповідачем надано повідомлення про дорахунок до особової справи №3847 від 13.09.2018, відповідно до якого вбачається зняття з особових рахунків з послуг електроенергія, газопостачання, вода коштів .

Не погоджуючись з діями відповідача щодо припинення субсидії та перерахунку коштів з особового рахунку, позивач звернувся за захистом порушеного права до суду із вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Пунктом 14 Положення №848 (в редакції, що діяла станом на 09.07.2016 - придбання автомобіля) встановлено, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення та осіб, які звертаються за субсидією на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (не призначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян.

Рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або комісії, яка ними утворюється, про призначення в окремих випадках субсидії переглядається у разі зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень. У разі відсутності змін розрахунок субсидії на наступний період здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення без повторного прийняття рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або комісії, яка ними утворюється.

Громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.

Порядок проведення перерахунку призначених субсидій визначається районними, районними у м. Києві і м. Севастополі держадміністраціями та виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами згідно Договору купівлі-продажу транспортного засобу №6900/0026 від 09 липня 2016 року ОСОБА_3 придбав у власність автомобіль ОСОБА_2 Kallina 21941-026-41, 2015 року виготовлення, вартістю 230000 грн.

Таким чином, судом встановлено, що станом на липень 2016 року позивач мав обов'язок протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про купівлю автомобіля, вартість якого перевищує 50000 грн.

Посилання позивача на те, що 06 липня 2016 року ними було продано автомобіль вартістю 200000 грн та купівлю 09 липня 2016 року автомобіля вартістю 230000 грн., відтак різниця складає 30000 грн., суд не приймає до уваги, оскільки нормативним актом встановлено наявність самої обставини купівлі автомобіля, вартість якого перевищує 50000 грн.

Відповідно до частини четвертої пункту 13 Положення громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до пункту 20 Положення надання субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

З наведеного вбачається, оскільки позивач, не повідомив про купівлю ОСОБА_3 автомобіля, який відповідно до п.п. 5 п. 5 Положення №848 перевищує 50 тис. гривень, він підлягає відповідальності відповідно до норм чинного законодавства.

Окрім цього, слід відмітити, що позивач не спростовує факту купівлі вказаного автомобілю саме після звернення із заявою про призначення субсидії.

Щодо списання з особистих рахунків позивача суми субсидії, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 4 п.22 Положення №848 (в редакції станом на 13.09.2018 - прийняття рішення про списання коштів) за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;

Надання житлової субсидії у зазначених випадках припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому їх виявлено.

У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином.

У разі відмови управителя, об'єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач добровільно погодилася про повернення надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії, що підтверджується заявою від 02.07.2018.

Проте, відповідно до заяви від 20.08.2018 (вх. №3013/01-41 від 31.08.2018) відмовилася від раніше наданої добровільної згоди на повернення коштів. Таким чином, відповідачем в межах наданих повноважень п.22 Положення №848 прийнято рішення у формі повідомлення про дорахунок до особової справи, відповідно до якого здійснено списання надмірно нарахованої субсидії з особових рахунків позивача.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У відповідності до наведених вище норм, дії управління соціального захисту населення Михайлівської районної державної адміністрації Запорізької області щодо припинення раніше призначеної субсидії та її перерахунок є правомірними, з огляду на що у задоволенні позовних вимог позивача слід відмовити.

Керуючись статтями 77, 194, 205, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до начальника Управління соціального захисту населення Михайлівської райдержадміністрації ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та скасування рішення, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі 15.03.2019.

Суддя О.О.Артоуз