20 березня 2019 року Справа № 280/1132/19 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Татаринов Д.В., перевіривши матеріали адміністративного позову
ОСОБА_1 (зареєстрований: 70002, Запорізька область, м.Вільнянськ, пров. Гнаровської, 7; проживає за адресою: 69081, м. Запоріжжя, вул. Аиповецька, 52, РНОКПП НОМЕР_1)
до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області в особі Управління патрульної поліції в місті Запоріжжя (вул. О. Матросова, будинок 29, місто Запоріжжя, Запорізька область, 69057, Код ЄДРПОУ 40108688)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
18 березня 2019 року до ОСОБА_2 окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області в особі Управління патрульної поліції в місті Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії працівників Головного управління Національної поліції в Запорізькій області в особі Управління патрульної поліції в місті Запоріжжя щодо складання стосовно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, протокол про адміністративне правопорушення Серії БД № 411896 за ознаками порушення статті 124 КУпАП.
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Запорізькій області в особі Управління патрульної поліції в місті Запоріжжя щодо не складання на водія т/з ЗАЗ 11028 д.н. НОМЕР_2 ОСОБА_3 протоколу про адміністративне правопорушення за ознаками ст. 124 КУпАП України.
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Запорізькій області в особі Управління патрульної поліції в місті Запоріжжя щодо надати юридичну кваліфікацію відповідності дій водія ОСОБА_3 вимогам Правил дорожнього руху України під час дорожньо-транспортної пригоди, яка відбулась 23 грудня 2018 року.
Відповідно до приписів частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя, дослідивши матеріали позовної заяви дійшов висновку, що справа не підсудна ОСОБА_2 окружному адміністративному суду та підлягає передачі за підсудністю до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя, з огляду на наступне.
Так, позивач у вищевказаній позовній заяві просить суд визнати протиправними дії працівників Головного управління Національної поліції в Запорізькій області в особі Управління патрульної поліції в місті Запоріжжя щодо складання стосовно позивача протоколу про адміністративне правопорушення, а також не складання на водія т/з ЗАЗ 11028 д.н. НОМЕР_2 ОСОБА_3 протоколу про адміністративне правопорушення за ознаками статті 124 КУпАП України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
В свою чергу, статтею 20 КАС України встановлено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів.
Так, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
За таких обставин, адміністративні справи щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень пов'язаних із притягненням до адміністративної відповідальності розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним.
При цьому, суддя не застосовує приписи статті 21 КАС України, оскільки позовна заява не містить позовних вимог предметно підсудних окружному адміністративному суду, оскільки позовна вимога щодо зобов'язання Головне управління Національної поліції в Запорізькій області в особі Управління патрульної поліції в місті Запоріжжя надати юридичну кваліфікацію відповідності дій водія ОСОБА_3 вимогам Правил дорожнього руху України під час дорожньо-транспортної пригоди, яка відбулась 23 грудня 2018 року та оскаржувані дії Головне управління Національної поліції в Запорізькій області в особі Управління патрульної поліції в місті Запоріжжя стосуються розгляду адміністративного правопорушення, а відтак є стадією притягнення до адміністративної відповідальності, через що такі вимоги підлягають розгляду місцевим судом як адміністративним.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що позивачем в даній справі оскаржується дії та рішення суб'єкта владних повноважень - Головного управління Національної поліції в Запорізькій області в особі Управління патрульної поліції в місті Запоріжжя щодо притягнення саме до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку, що дана справа предметно не підсудна ОСОБА_2 окружному адміністративному суду.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для передачі адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 (зареєстрований: 70002, Запорізька область, м.Вільнянськ, пров. Гнаровської, 7; проживає за адресою: 69081, м. Запоріжжя, вул. Аиповецька, 52, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області в особі Управління патрульної поліції в місті Запоріжжя (вул. О. Матросова, будинок 29, місто Запоріжжя, Запорізька область, 69057, Код ЄДРПОУ 40108688) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, на розгляд Шевченківському районному суду м. Запоріжжя (за місцем проживання позивача).
Відповідно до частини 8 статті 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Керуючись ст.ст.19, 20, 29, 241, 248, 256 КАС України, суддя
Адміністративну справу №280/1132/19 за позовною заявою ОСОБА_1 (зареєстрований: 70002, Запорізька область, м.Вільнянськ, пров. Гнаровської, 7; проживає за адресою: 69081, м. Запоріжжя, вул. Аиповецька, 52, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області в особі Управління патрульної поліції в місті Запоріжжя (вул. О. Матросова, будинок 29, місто Запоріжжя, Запорізька область, 69057, Код ЄДРПОУ 40108688) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, передати за підсудністю на розгляд Шевченківського районного суду м. Запоріжжя (69071, м. Запоріжжя, вул. Чарівна 117 «а»).
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її підписання.
Ухвалу складено у повному обсязі та підписано 20 березня 2019 року.
Суддя Д.В. Татаринов