05 березня 2019 року м.Житомир справа № 0640/3743/18
категорія 3.1.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Токаревої М.С.,
секретар судового засідання Мельниченко О.В.,
за участю: представника позивача Поліщука П.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського міськрайонного відділу державної реєстрації цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання недійсним свідоцтва про смерть, анулювання актового запису,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Новоград-Волинського міськрайонного відділу державної реєстрації цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання недійсним свідоцтва про смерть, анулювання актового запису. В обґрунтування позову позивач зазначив, що підставою для державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть форми №106/о. Проте, лікарське свідоцтво про смерть чоловіка позивача ОСОБА_2 було складено з порушенням, оскільки факт смерті ОСОБА_2 було встановлено лише на підставі дослідження виключно фрагменту тіла, а саме частини кістки, що не може свідчити про однозначну смерть. Вказані обставини, на думку позивача свідчать, що свідоцтво про смерть видане на підставі лікарського свідоцтва про смерть (форми N 1 Об/о) №901 від 09.01.2018, яке заповнено та видано з порушенням Інструкції щодо заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть (форма N 1 Об/о) затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, а тому позивача вважає його недійсним та просить анулювати актовий запис про смерть ОСОБА_2 .
Усною ухвалою суду постановленою без виходу до нарадчої кімнати та занесеною до протоколу судового засіданні від 22.11.2018 було замінено відповідача з Новоград-Волинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області на належного Новоград-Волинський міськрайонний відділ державної реєстрації цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача направив на адресу суду відзив на позовну заяву за змістом якого просив відмовити у задоволенні позову, справу просив розглянути за відсутності його представника.
Суд, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи. дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
Згідно висновку акту проведення службового розслідування від 19.09.2014р. встановлено, що старший лейтенант ОСОБА_3 , сержант ОСОБА_2 , солдата за призовом ОСОБА_4 пропали безвісті 13 серпня 2014 року у зв'язку з участю в антитерористичній операції внаслідок вогневого обстрілу з боку незаконних збройних формувань під час виконання обов'язків військової служби в районі населеного пункту Розсипне Шахтарського району Донецької області, за наступних обставин.
Під час обстрілу незаконними збройними формуваннями безвісті зникли наступні військовослужбовці:
- командир 1 танкового взводу 3 танкової роти танкового батальйону військової частини старший лейтенант ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- старший механік-водій 1 взводу 3 танкової роти танкового батальйону військової частини сержант за призовом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- оператор-навідник 1 взводу 3 танкової роти танкового батальйону військової частини солдат за призовом ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Обласним бюро судово-медичної експертизи Управління охорони здоров'я Житомирської обласної ради було видано лікарське свідоцтво про смерть ОСОБА_2 №901 від 09.01.2018, у якому вказано "Причина смерті не встановлена через фрагментацію тіла" .
На підставі зазначеного лікарського свідоцтва про смерть 16 січня 2018 року Новоград-Волинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області було видано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , про, що 16.01.2018 складено відповідний актовий запис №1.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України від 01.07.2010 № 2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон № 2398-VI).
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону № 2398-VI державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Статтею 6 Закону № 2398-VI встановлено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до ст. 17 Закону № 2398-VI державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:
1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою;
2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів.
Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі:
1) якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті;
2) встановлення у судовому порядку факту смерті;
3) звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою.
У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.
За нормами ст.18 Закону № 2398-VI про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво. Бланки свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану виготовляються за затвердженими Кабінетом Міністрів України зразками та їх описами.
Наказом Міністерства юстиції України N 52/5 від 18.10.2000 було затверджено правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні (далі - Правила).
Відповідно до п.1 глави 5 розділу ІІІ Правил, у редакції чинній на час видачі оспорюваного свідоцтва про смерть, підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть ( форма N 106/о) , форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 N 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); б) фельдшерська довідка про смерть ( форма N 106-1/о) , форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 N 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Щодо актових записів цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність, чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення.
Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення актових записів цивільного стану, зокрема і факт причин смерті особи.
Аналіз наведених норм свідчить, що при розгляді справ щодо записів цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення.
Такий висновок суду ґрунтується на висновку Великої Палати Верховного Суду від 14 листопада 2018 року у справі № 425/2737/17.
Позивач посилається, як на єдину підставу позову на те, що не було проведено розтин її чоловіка, а причину смерті вказано, як "Причина смерті не встановлена через фрагментацію тіла".
У ході судового розгляду справи було встановлено, що лікарське свідоцтво про смерть ОСОБА_2 було видано з чітким дотриманням форми N 106/о, яка затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 N 545, що не заперечується сторонами.
Жодних посиолань на те, що відповідачем було допущено будь які порушення при проведенні державної реєстрації смерті позивачем не наведено.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем не доведено обставин на яких ґрунтуються позовні вимоги, тоді як відповідачем доведено правомірність його дій та оскаржуваного рішення.
З огляду на наведене суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позову.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Новоград-Волинського міськрайонного відділу державної реєстрації цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області (вул. Лесі Українки,15, м.Новоград-Волинський, Житомирська область,11706, код ЄДРПОУ 42083168) про визнання недійсним свідоцтва про смерть, анулювання актового запису відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.С. Токарева
Повне судове рішення складене 20 березня 2019 року