12 березня 2019 року м.Житомир справа № 240/907/19
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В.,
за участю: позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Товянської І.О. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за кваліфікацію, надбавки за особливо важливі завдання та надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами.
-зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області провести з 01.03.2018 перерахунок пенсії її виплату із врахуванням надбавки за кваліфікацію 11%, надбавки за особливо важливі завдання 50% та надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 20%.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем з 01.03.2018 було здійснено перерахунок пенсії та зменшено її розмір виходячи з вимог постанови КМУ №103. Він не погоджується з перерахунок та вважає, що має право з 01.01.2018 на отримання раніше призначеної пенсії з урахуванням надбавки за кваліфікацію, надбавки за особливо важливі завдання та надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами, в чому відповідачем протиправно відмовлено.
Ухвалою від 13.02.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 12.03.2019.
01.03.2019 до суду відповідачем подано відзив на позовну заяву. Управління вказало, що частиною четвертою статті 63 Закону № 2262 встановлено, що перерахування пенсій здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Складові грошового забезпечення, які позивач зазначив для врахування під час проведення перерахунку пенсії, скасовані та не виплачуються військовослужбовцям. Управління вказало, що перерахунок та виплату позивачу пенсії у 2018 році було здійснено на підставі Постанови № 103. Крім того, до повноважень Пенсійного фонду не входить формування складових частин довідки про грошове забезпечення або самостійне здійснення перерахунку із врахуванням інших видів грошового забезпечення, ніж зазначені у довідці. Тому просить у позові відмовити.
Крім того, відповідачем подано клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва у справі №240/907/19.
Протокольною ухвалою суду від 12.03.2019, з урахуванням думки позивача, в задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі відмовлено.
В судове засідання з"явився позивач, представник позивача, позов підтримали.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, повідомлений про розгляд справи належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, суд встановив наступні обставини.
Встановлено, що позивач є військовим пенсіонером, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.07.1998 у розмірі 68% від суми грошового забезпечення.
З 01.01.2008 у зв"язку з набранням чинності постановою КМУ №1294 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки Житомирського ОВК від 11.03.2008 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за останньою штатною посадою станом на 01.01.2008 виходячи з таких складових: посадовий оклад -1030,00 грн., оклад за військове звання - 125,00 грн., надбавка за вислугу років 35% - 404,25 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до держ. таємниці 20% - 206,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 924,00 грн., надбавка за кваліфікацію 11% - 56,65 грн., премія 90% - 927,00 грн. Загальний розмір пенсії 3213,78 грн.(а.с.33)
З 01.01.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ №103 від 21.02.2018 виходячи з грошового забезпечення визначеного у довідці Житомирського ОВК від 20.03.2018: посадовий оклад - 4370 грн., оклад за військове звання - 1340 грн., надбавка за вислугу років 45% - 2569,50 грн. Всього 8279,50 грн.
19.12.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив надати роз"яснення на якій підставі зробили перерахунок пенсії та виключили надбавку за кваліфікацію 11% - 113,30 грн., за роботу з таємними виробами, носіями, документами 20% - 206,00 грн., за особливо важливі завдання 50% - 779,63 грн., премію 10% - 103,00 грн. Просив врахувати такі додаткові види. (а.с.15)
Листом від 29.12.2018 №Б-5306 позивачу повідомлено, що Постановою КМУ №704 від 30.08.2017 змінено грошове забезпечення з 01.03.2018. Відповідно до постанови КМУ №103 від 21.02.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018. Грошове забезпечення для перерахунку пенсії становить 8279,50 грн., в тому числі: посадовий оклад - 4370 грн., оклад за військове звання - 1340 грн., надбавка за вислугу років 45% - 2569,50 грн. Загальний розмір пенсії становить 6526,74 грн. Пенсія перерахована та виплачується згідно чинного законодавства. (а.с.16)
Позивач зазначає, що при здійсненні перерахунку пенсії відповідачі обчислили її з розміру грошового забезпечення з урахуванням тільки окладу за посадою, окладу за військовим званням та процентною надбавкою за вислугу років. Позивач вважає, що відповідачем безпідставно не враховано при перерахунку пенсії надбавки за кваліфікацію 11%, надбавки за особливо важливі завдання 50% та надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 20%, тому звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ.
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
Згідно з п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі - Постанова №704).
З набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
З метою виконання Постанови №704 та положень частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту пункт 2 Порядку №45 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018), Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно абзацу 1 пункту 3 Порядку №45 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018), на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 5 Порядку №45 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (п. 6 Порядку №45).
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою №103, перерахунок пенсії здійснюється з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. При цьому, перерахунок вказаних пенсій здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду України на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих відповідними державними органами.
Перерахунок пенсії здійснюється не з врахуванням особистого грошового забезпечення на час звільнення зі служби, а з розміру грошового забезпечення за останньою посадою, який обчислено на час виникнення права на перерахунок.
Судом встановлено, що у довідку від 20.03.2018 про грошове забезпечення, з якого був здійснений перерахунок пенсії позивачу на виконання постанови КМУ №103, Житомирським обласним військовим комісаріатом були включені такі складові: посадовий оклад - 4370,00 грн., оклад за військове звання - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 2569,50 грн.
Отже, для перерахунку пенсії позивача використовувалось грошове забезпечення станом на 01.03.2018 згідно довідки ЖОВК від 20.03.2018, виданої відповідно до постанови КМУ №103 за посадою на час звільнення зі служби.
В свою чергу, відповідач - орган Пенсійного фонду не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення осіб, пенсія яким призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таку ж правову позицію висловив Верховний Суд у справі К/9901/10401/18 у постанові від 26.06.2018.
Отже, перерахунок пенсії позивачу, здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області на підставі довідки №ФХ360884 від 20.03.2018 року, виданої Житомирський обласним військовим комісаріатом з урахуванням вимог Закону №2262, постанови КМУ №103 та постанови КМУ №45.
Що стосується вимог позивача щодо зобов"язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії із врахуванням надбавки за кваліфікацію 11%, надбавки за особливо важливі завдання 50% та надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 20%.
Суд зазначає, що зазначені складові були включені у довідку Житомирського ОВК від 11.03.2008 №ХЗ60884 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу на підставі постанови КМУ №1294 з 01.01.2008.
Отже, суми у зазначених розмірах позивачу не встановлювалися, а були включені до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії як такі, що існували за його штатною посадою на момент виникнення права на перерахунок пенсії - на 01.01.2008.
Оскільки законодавчо встановлені умови проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 не передбачають врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, суд вважає, що підстави для врахування надбавки за кваліфікацію, надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами при перерахунку пенсії позивачу відсутні.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідачем, як суб"єктом владних повноважень доведе правомірність своїх дій при перерахунку пенсії позивачу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що на виконання постанови КМУ №103 відповідачем правомірно проведено перерахунок пенсії позивачу, підстави для врахування при перерахунку пенсії додаткових видів, надбавок відсутні, тому суд відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.
Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 21 березня 2019 року