Рішення від 21.03.2019 по справі 240/216/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2019 року м. Житомир справа № 240/216/19

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Капинос О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов"язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

Визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка призвела до неперерахування та невиплати індексації вартості втраченого домоволодіння №2 по вул.Східній в с.Гошів Овруцького району Житомирської області з урахуванням коефіцієнтів індексації житлового фонду з 2011 по 2018 роки.

Зобов"язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести перерахунок та виплату компенсації вартості втраченого домоволодіння №2 по вул.Східній в с.Гошів Овруцького району Житомирської області з урахуванням коефіцієнтів індексації житлового фонду 1,14 на 2011 рік, 1,13 на 2012 рік, 1,27 на 2015 рік, 1,22 на 2016 рік, 1,27 на 2017 рік та 1,16 на 2018 рік.

В обґрунтування позову зазначає, що його батьку на праві приватної власності належав житловий будинок по вул.Східній в с.Гошів, Оруцького району 14.08.2007 батька було поставлено на чергу в УПСЗН Овруцької РДА для виплати компенсації за втрачене домоволодіння. При зверненні до відповідача із заявою про виплату компенсації за втрачене на радіоактивній забрудненій території майно, отримав лист, що він як спадкоємець дійсно, перебуває на черзі у відповідача для отримання компенсації та кошти за втрачене домоволодіння не виплачені у зв'язку з відсутністю фінансування. Крім того, листом від 16.08.2018 №07-04/3176 відповідачем відмовлено провести індексацію компенсації за втрачене майно за 2011-2018 роки.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 17.01.2019 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення учасників справи.

31.01.2019 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування відзиву зазначено, що прийняття рішення щодо проведення перерахунку компенсації вартості домоволодіння із застосуванням індексів, які були прийняті після виходу постанови КМУ від 18.11.2009 №1243 є безпідставним, тому просить у позові відмовити

Розгляд справи здійснюється у відповідності до ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_2 на праві приватної власності належало домоволодіння № 2 по вул. Східній в с. Гошів Овруцького району Житомирської області.

Гошівська сільська рада Овруцького району Житомирської області на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 02.02.2007. у справі №2а-111/07 прийняла на баланс домоволодіння № 2 по вул. Східній в с. Гошів Овруцького району Житомирської області, що підтверджується актом від 01.03.2007. (а.с.12-13)

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 09.07.07 у справі №2а-478/07 було зобов'язано Овруцьку РДА поставити батька позивача на чергу, для отримання грошової компенсації за втрачене домоволодіння №2 вул. Східній в с. Гошів Овруцького району Житомирської області в сумі 67322 грн.

Відповідно до листа Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації від 07.05.2010 №07-Н-1132 батько позивача перебував на черзі на виплату компенсації за втрачене на радіоактивно забрудненій території майно в с. Гошів згідно постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №423617 з 14.08.2007 в сумі 67322,00 грн., станом на 01.05.2010 номер його черги 236. (а.с.29)

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 02.04.2012 у справі №617- 3587/12 визнано протиправною відмову управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації ОСОБА_2 у збільшенні розміру компенсації за втрачене ним домоволодіння № 2 по вул. Східній в с. Гошів Овруцького району Житомирської області з урахуванням коефіцієнтів індексації житлового фонду 1,18 та 1,34 та зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести перерахунок ОСОБА_2 компенсації за втрачене домоволодіння № 2 по вул. Східній в с. Гошів Овруцького району Житомирської області з урахуванням коефіцієнтів індексації житлового фонду 1,18 та 1,34, збільшивши її розмір з 67322 грн. до 106449,55 грн. (а.с.14-15).

ОСОБА_1, як син померлого 18.08.2017 ОСОБА_2, прийняв у спадщину все майно свого батька, в тому числі грошову компенсацію в розмірі 106449,55 грн. за втрачене нерухоме майно на радіоактивній забрудненій території, яке знаходиться в селі Гошів Овруцького району Житомирської області по вулиці Східній, буд. 2 що підтверджується довідкою приватного нотаріуса Овруцького районного нотаріального округу Житомирської області ОСОБА_3 від 29.08.2017 №912/02-14 та свідоцтвом про право на спадщину за заповітом. (а.с.19,25)

Позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату компенсації за втрачене на радіоактивній території домоволодіння.

Листом від 25.05.2018 №07-04/2338 позивачу повідомлено, що він, як спадкоємець ОСОБА_1, перебуває на черзі для виплати компенсації. Станом на 25.05.2018 номер черги 80. Управлінням праці не здійснювалася виплата коштів згідно рішень судів, оскільки Законами України "Про Державний бюджет України" та кошторисами видатків кошти на виплату допомог та компенсацій згідно рішень суду для управління праці не передбачалися. (а.с.20)

На заяву позивача про виплату компенсації за втрачене домоволодіння з урахуванням коефіцієнтів індексації на 2011-2012, 2015-2018, отримав лист від 16.08.2018 №07-04/3176, в якому повідомлено, що номер черги позивача для отримання компенсації 80. Управлінням праці не здійснювалася виплата коштів згідно рішень судів, оскільки Законами України "Про Державний бюджет України" та кошторисами видатків кошти на виплату допомог та компенсацій згідно рішень суду для управління праці не передбачалися. Крім того, відмовлено провести індексацію компенсації за втрачене майно за 2011-2018 роки. (а.с.21)

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи базується, в тому числі, на принципах соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до частин 6, 8 статті 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" громадяни, які відселяються або самостійно переселяються, користуються компенсаціями, передбаченими цим Законом. Порядок відселення та самостійного переселення визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 цього Закону майно включає грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності.

Відповідно до пункту 7 Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року за №755, грошова компенсація перераховується на особистий рахунок переселенця (спадкоємця) у порядку черги, встановленої місцевими органами виконавчої влади.

У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 18 листопада 2009 року №1243 "Про затвердження Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території" (набрала чинності 28 листопада 2009 року) визнана такою, що втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 755 "Про затвердження Положення про порядок виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій" та затверджено Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території.

Згідно з пунктом 1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року № 1243, цей Порядок визначає механізм виплати громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, компенсації за майно, втрачене у зв'язку з їх відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Згідно з пунктом 5 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року №1243, сума компенсації перераховується за рішенням райдержадміністрації (виконавчого органу ради міста обласного значення), що прийнято на підставі документів, зазначених у пункті 4 цього Порядку, відділенням Державного казначейства місця відселення на особистий рахунок переселенця або спадкоємця, відкритий ним у будь-якому банку України, у порядку черговості, встановленої райдержадміністрацією (виконавчим органом ради міста обласного значення) з урахуванням дати реєстрації заяви щодо отримання компенсації в обліковому журналі. Контроль та відповідальність за дотриманням черговості покладається на райдержадміністрацію (виконавчий орган ради міста обласного значення).

Таким чином, питання щодо виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території законодавчо урегульовано. Виплата даної компенсації не обмежена будь-яким терміном чи періодом.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 17.03.2016 у справі №К/800/41543/15 (286/2220/15-а).

Враховуючи те, що позивач перебуває у черзі для отримання грошової компенсації за здане, відповідно до статті 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", домоволодіння із серпня 2007, тому право позивача є захищеним та не потребує додаткового захисту, а відтак суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Щодо індексації вартості втраченого домоволодіння, суд зазначає наступне.

Позивач у прохальній частині позовної заяви просить зобов"язати відповідача виплатити компенсацію за втрачене домоволодіння з урахуванням індексів балансової вартості житлового фонду за 2011 -2017 роки - 1,14;1,13;1,27;1,22;127, 1,16.

Судом безспірно встановлено, що позивач був поставлений на чергу для отримання компенсації за втрачене домоволодіння у серпні 2007, тобто, до набрання законної сили Порядком №1243.

Згідно Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затверджений постановою КМУ від 18 листопада 2009 року №1243, дія якого поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації, не передбачено здійснення нарахування та виплати індексації вартості домоволодінь громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій.

Враховуючи ту обставину, що батько позивача поставлений на чергу для отримання компенсації за втрачене домоволодіння у серпні 2007, тобто, до набрання законної сили Порядком №1243, суд вважає, що позовна вимога про зобов"язання провести перерахунок компенсації втраченого домоволодіння з урахуванням індексації вартості втраченого домоволодіння не підлягає задоволенню.

За змістом положень статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, але одночасно вони є і вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє певні дій чи утримується від їх вчинення.

Порушення хоча б одного із зазначених вище критеріїв є підставою для визнання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень протиправними.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позиція відповідача у спірних правовідносинах вказаним критеріям відповідає, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 11101, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Гетьмана Виговського,17, м.Овруч, Житомирська область, 11101, код ЄДРПОУ 03192603) про визнання протиправною бездіяльність, зобов"язання вчинити певні дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Капинос