Рішення від 20.03.2019 по справі 805/4800/17-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2019 р. Справа№805/4800/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Кошкош О.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області в особі ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 84500, АДРЕСА_1) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області в особі ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (ідентифікаційний код 40109058, 87517, Донецька область, пр.Нахімова, 86), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Просив визнати протиправними дій Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області в особі ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важких завдань в розмірі 50% та зменшення у відсоткову розмірі пенсії, як додаткових видів грошового забезпечення, що враховувались при обчисленні пенсії; зобов'язати ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області в особі ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області виготовити на направити довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2600 грн., оклад за спеціальним званням - 1800 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 1980 грн., надбавка за виконання особливо важких завдань (50%) - 3190 грн., премія (103%) - 9857,10 грн.; зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії після отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. В обґрунтування зазначив, що в довідку не включено надбавку за виконання особливо важких завдань (50%), яка була врахована в на момент призначення пенсії, та зменшено розмір премії. На думку позивача зміна розміру чи кількох видів грошового забезпечення не може мати наслідком скасування вже призначених пенсіонеру інших видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які встановлені йому на момент виходу на пенсію.

10 січня 2018 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду(суддя Голошивець І.О.) відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

30 січня 2018 року ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надані пояснення, в яких зазначено, що орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу.

1 лютого 2018 року відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Вказаний у довідці розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Отже, підстав для врахування премії у розмірі 103% та надбавки за особливо-важливі завдання у розмірі 50% відсутні. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.

7 лютого 2018 року позивачем надана відповідь на відзив, в який зазначені обставини аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.

21 лютого 2018 року відповідачем-1 надано заперечення на відповідь на відзив, в якому зазначено, що Постановою КМУ №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції. Надбавки, доплати і премії, встановлені згідно постанови КМУ №1294, постановою КМУ №988 не враховані, за таких обставин відповідачем правомірно не включено у довідку спірні надбавки.

12 лютого 2018 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду (суддя Голошивець І.О.) провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішення Верховного Суду по справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

Рішенням Верховного Суду від 12 березня 2018 року відмовлено в задоволенні позовних вимог у зразковій адміністративній справі № 802/2196/17-а.

Постановою ОСОБА_3 Верховного Суду від 12 грудня 2018 року рішення Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) залишено без змін. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

2 січня 2019 року ухвалою суду справу прийнято до провадження суддею Кошкош О.О. та поновлено провадження у справі, призначено розгляд справи на 22 січня 2019 року.

22 січня 2019 року ухвалою суду залучено в якості другого відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

19 лютого 2019 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 18 березня 2019 року.

Представники сторін до судового засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку доводам позивача та відповідача, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як пенсіонер органів внутрішніх справ України, та отримує пенсію відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року (далі Закон № НОМЕР_2).

31 травня 2017 року Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Донецькій області підготувала та надала до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку № 5590 про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року.

Вказана довідка містить наступні складові грошового забезпечення позивача за прирівняною посадою експерт 5 - ГО сектора відділу техніко-кримінального забезпечення органів внутрішніх справ науково-дослідчого експертно-криміналістичного центру/ старший інспектор (апарат головних управлінь НП) : посадовий оклад - 2600,00 грн.; оклад за спеціальним званням (капітан міліції) - 1800,00 грн.; надбавка за стаж служби 45 % - 1980,00 грн., премія 3,14 % - 200,33 грн., всього 6580,33 грн.

13 березня 2018 року Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Донецькій області підготувала та надала до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку № 6254 лк про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року.

Вказана довідка містить наступні складові грошового забезпечення позивача за прирівняною посадою експерт 5 - ГО сектора відділу техніко-кримінального забезпечення органів внутрішніх справ науково-дослідчого експертно-криміналістичного центру/ старший інспектор (апарат головних управлінь НП) : посадовий оклад - 2600,00 грн.; оклад за спеціальним званням (капітан міліції) - 1800,00 грн.; надбавка за стаж служби 45 % - 1980,00 грн., премія 8,42 % - 537,20 грн., всього 6917,20 грн.

На підставі довідки від 13.03.2018 №6254лк здійснено перерахунок пенсії, що підтверджується наданим розрахунком та протоколом з пенсійної справи.

Спірною обставиною є не включення в довідку надбавки за виконання особливо важких завдань (50%) та зменшений розмір премії.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як передбачено ч.3 ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України , а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Згідно з абз.1 преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цей закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до ч.2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Згідно з ч.3, 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Як вбачається із матеріалів справи, головою ліквідаційної комісії було надіслано до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 13.03.2018 №6254лк, на підставі якої здійснено перерахунок пенсії.

Позивачу при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії враховано: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за стаж служби, премія.

Разом з тим, у позовній заяві позивач просив суд зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення в якій додатково включити надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (50%) та визначити розмір премії - 103%.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п.1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абз.7 п.5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі Кечко проти України (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених Постановою № 988 та Наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 від 07.11.2007 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб та наказом № 499 від 31.12.2007 Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

Судом встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувались.

Суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 не передбачає обов'язок встановлювати та виплачувати надбавку за виконання особливо важливих завдань.

З урахуванням викладено, суд дійшов висновку, що надбавка за виконання особливо важливих завдань правомірно не вказана відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення позивача.

Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення премії у меншому, ніж він отримував.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд зазначає, що при оформленні довідки про розміри грошового забезпечення, на підставі якої здійснено перерахунок розміру пенсії, врахована інформація про середні розміри премій, які фактично виплачені за відповідною посадою поліцейських за січень 2016 року.

Отже, вказаний відповідачем у довідці розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий розмір премії узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим відсутні підстави для врахування премії в розмірі 103%.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12 березня 2018 року № Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), що залишено без змін рішенням ОСОБА_3 палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.

Тобто, Верховний Суд зазначив, що якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно з ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

За таких обставин, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. 9, 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 291, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 84500, АДРЕСА_1) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області в особі ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (ідентифікаційний код 40109058, 87517, Донецька область, пр.Нахімова, 86), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кошкош О.О.