про зупинення провадження у типовій справі
21 березня 2019 року ЛуцькСправа № 140/518/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши у письмовому провадженні з власної ініціативи питання про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_2 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним рішення від 22.02.2019 щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії позивачу з урахуванням 83%, а не 70% від сум грошового забезпечення та зобов'язання здійснити перерахунок належної йому пенсії у розмірі 83% належних видів грошового забезпечення, зобов'язання здійснити такий перерахунок з 01.01.2016 та виплачувати в подальшому, без обмежень кінцевої дати та в повному обсязі, у порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 06.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
10.01.2019 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду постановив ухвалу про відкриття провадження у зразковій справі № 240/5401/18 за позовом Особа 1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
20.03.2019 представник відповідача подав відзив на позовну заяву, водночас просив провести судове засідання з викликом учасників справи для надання додаткових пояснень в обґрунтування своїх вимог та заперечень.
Вирішуючи заявлене представником відповідача клопотання, суд приходить до таких висновків.
Як передбачено пунктом 20 частини першої статті 4 КАС України, адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно із частиною другою статті 12 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до пункту 2 частини першої статі 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно із частиною другою статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Разом з тим, відповідно до частини шостої статті 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Поряд з цим, суд зазначає, що відповідно до положень КАС України кожен з учасників справи має право ознайомлюватися з матеріалами справи, зокрема, і з аргументами іншої сторони та реагувати на їх відповідно до вимог КАС України, надавати пояснення, наводити свої доводи та міркування.
Отже, бажання сторони у справі надати додаткові пояснення у судовому засіданні, які можуть бути надані суду у письмовій формі, не зумовлює необхідності призначення справи до розгляду з викликом її учасників.
Відтак, оскільки публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу перерахунку пенсії, дана справа в розумінні пункту 2 частини першої статті 263 КАС України є справою незначної складності, розгляд якої повинен відбуватися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі, при цьому, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, а також, зважаючи на відсутність необхідності виклику учасників справи для надання пояснень у судовому засіданні, підстави для задоволення вказаного клопотання представника відповідача відсутні.
Крім того, провадження у справі за ініціативою суду підлягає зупиненню, з огляду на таке.
Відповідно до пункту 9 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Згідно із частиною сьомою статті 290 КАС України ухвала про відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі публікується на офіційному веб-порталі судової влади України, а також в одному із загальнодержавних друкованих засобів масової інформації не пізніше ніж за десять днів до дати судового засідання для розгляду зразкової справи.
Як передбачено пунктом 4 частини восьмої статті 290 КАС України, в ухвалі про відкриття провадження у зразковій справі зазначаються ознаки типової справи.
В ухвалі Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 10.01.2019 про відкриття провадження у зразковій справі № 240/5401/18 (оприлюднена на офіційному веб-порталі судової влади України 16.01.2019) зазначені ознаки типової справи: позивачами є особи, яким призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону №2262-ХІІ; відповідачем є один і той самий суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку якого перебувають позивачі; спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку зі зменшенням територіальним органом Пенсійного фонду України основного розміру пенсії до 70 відсотків відповідно до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ в редакції, чинній на момент здійснення перерахунку); позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення у відсотках, які були визначені на момент призначення пенсії).
Таким чином, дана справа за ознаками щодо суб'єктного складу та предмету спору, які наведені в ухвалі Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 10.01.2019 про відкриття провадження у зразковій справі № 240/5401/18, є типовою справою.
Рішення Верховного Суду від 04.02.2019 у вказаній зразковій справі на даний час законної сили не набрало.
Відповідно до частин першої, другої статті 291 КАС України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі. Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
Отже, оскільки ухвалою від 10.01.2019 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду відкрив провадження у зразковій справі №240/5401/18, а за наведеними у вказаній ухвалі ознаками дана справа є типовою справою, тому дану справу необхідно визнати типовою, зупинивши у ній провадження до набрання чинності рішенням Верховного Суду у вказаній зразковій справі.
Керуючись статтями 236, 248, 290, 291 КАС України, суд
В задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін відмовити.
Визнати типовою адміністративну справу за ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Провадження в типовій адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії зупинити до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18 за позовом Особа 1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Роз'яснити учасникам справи, що провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
ОСОБА_3Плахтій