Справа№592/18064/18
Провадження №2/592/570/19
18 березня 2019 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м.Суми у складі: головуючого - судді Котенко О.А., за участю секретаря судового засідання - Мазіної К.С., представника позивача - Яременко Т.О., відповідача - ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Суми цивільну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій,-
Позивач звернувся до суду з позовом та вимоги обгрунтовує тим, що з 01 листопада 2015 року ТОВ «Керуюча компанія «Домком Суми» надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за місцем проживанням відповідачів. Позивач нараховує щомісяця відповідачам плату за надані послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкових територій, однак останні не сплачують у повному обсязі кошти за вказані послуги, унаслідок чого в них виникла заборгованість у розмірі 4691,47грн. 16 жовтня 2015 року між КП «Сумижитло» СМР, як балансоутримувачем та управителем та ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» укладено Договір №16102015-1У на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, відповідно до умов якого КП «Сумижитло» СМР передало позивачам функції з утримання будинків і споруд та прибудинкової території, згідно з переліком будинків, зазначених у Додатку №1 до договору. Даний договір набрав чинності 01.11.2015 року та припинив дію 31.07.2018 року. З 01 серпня 2018 року до сих пір ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» надає житлово-комунальні послуги по багатоквартирним будинкам на підставі укладеного з Департаментом інфраструктури міста Сумської міської ради договору №797-У на утримання будинків і споруд та прибудинкової території від 01.08.2018 року. За умовами вищевказаних двох договорів, ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» зобов'язався надавати наступні послуги з утримання будинків: прибирання прибудинкової території, технічне обслуговування поверхів та покрівлі, обслуговування систем диспетчеризації, технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення і зливної каналізації, дератизація. дезінсекція, обслуговування димовентиляційних каналів, технічне обслуговування та поточний ремонт систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньо будинкових інженерних систем у разі їх наявності, проведення поточного ремонту конструктивних елементів внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання та зливної каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядкування, розташованих на закріпленій у встановленому порядку прибудинковій території (в тому числі спортивних, дитячих та інших майданчиків), поливання дворів, клумб і газонів, прибирання і вивезення снігу, посипання призначеної для проходу та проїзду прибудинкової території протипожежними сумішами, експлуатація номерних знаків на будинках, освітлення місць загального користування, підвальних приміщень та підкачування води, енергопостачання ліфтів. Нарахування платежів за утримання будинків і споруд та прибудинкової території здійснюється згідно з тарифами, встановленими рішеннями виконавчого комітету Сумської міської ради. Так, тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» встановлені рішеннями виконавчого комітету Сумської міської ради від 20.10.2015 №557 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 26.06.2014 №300 «Про тимчасові тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій комунального підприємства «Сумижитло» Сумської міської ради» (зі змінами)», від 06 квітня 2016 року №172 «Про тимчасові тарифи на послуги з утримання будинків і споруд на прибудинкових територіях товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «ДомКом Суми» від 26 січня 12017 року №47 «Про тарифи на послуги з утримання будинків і споруд на прибудинкових територіях товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» та від 09 січня 2018 року №14 «Про коригування тарифів на: послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ». Вищевказані рішення виконавчого комітету Сумської міської ради про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій оприлюдненні (розміщенні) на офіційному сайті Сумської міської ради, не були визнані не чинними чи скасованими у судовому порядку. За період з 01.11.2015 року по 31.10.2018 року включно позивач надав відповідачам послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій відповідно до затверджених відповідними рішеннями виконавчого комітету Сумської міської ради тарифів, їх структури, періодичності та строків надання послуг. Однак, за надані послуги позивачем, відповідачі за період з листопада 2015 року по жовтень 2018 року не здійснювали повну оплату отриманих послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, чим порушив майнові інтереси позивача. Відповідно до оборотної відомості, особовий рахунок №50448 за вказаною адресою відкритий на ОСОБА_4, за період з 01 листопада 2015 року по 31 жовтня 2018 року заборгованість по оплаті послуг з утримання будинків і споруд на прибудинкових територіях становить 4691,47грн. Просить суд ухвалити рішення, яким стягнути в солідарному порядку з ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» заборгованість по оплаті за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за період з 01.11.2015 року по 31.10.2018 року в розмірі 4691,47грн., та витрати на оплату судового збору в розмірі 1762,00грн.
В судовому засіданні представник позивача Яременко Т.О. позовні вимоги підтримала повністю з зазначених в позові підстав, просила суд їх задовольнити.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги ТОВ «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» не визнав, надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що як вбачається з позову, підтвердженням користування відповідачами житлово-комунальними послугами, наданими позивачем, є те, що відповідачі проживають та зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1, кв. 8. Частиною 1 ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції, яка діяла до 10.12.2017 року) передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Всупереч вимогам ст.ст.19, 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції, яка діяла до 10.12.2017 року) та ст.12, 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в чинній редакції) позивач у позові взагалі не послався на Договір на надання житлово-комунальних послуг, який би був укладений між ним та позивачем. Також він не надав копії такого договору або доказів направлення йому проекту такого договору. Все це суперечить ст.81 ЦПК України, яка зобов'язує кожну сторону судового процесу довести ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог, та свідчить про те, що між ним та позивачем не укладався Договір на надання житлово-комунальних послуг. Позивач, ухиляючись від свого обов'язку підготувати та укласти письмовий типовий договір з відповідачами, намагається отримати кошти від відповідачів за допомогою примушення відповідачів до дій, вчинення яких не є для них обов'язковими. Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції, яка діяла до 10.12.2017 року) у разі порушення виконавцем умов договору споживач має право викликати його представника для складення та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо. Таким чином, акти-претензії можуть складатись тільки особою, з якою у Виконавця (позивача) є договірні відносини, а саме укладений та підписаний сторонами Договір на надання житлово-комунальних послуг, якого між ним та позивачем не укладалось. Позивачем не додано жодного доказу, який би підтверджував фактичне надання та отримання відповідачами наданих позивачем житлово-комунальних послуг. Обігова відомість по особовому рахунку відповідача не можна вважати належним доказом надання та отримання житлово-комунальних послуг. КП «Сумижитло» СМР здійснювало виконання послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій шляхом залучення на договірних засадах третіх осіб, а саме КП «Сумижилкомсервіс» СМР, КП «Сумитеплоенергоцентраль» СМР, ТОВ «Форекс +», ТОВ «Сумитехнобудсервіс», ПРБП «Рембуд» та ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ». Договір №16102015-ІУ від 16.10.2015 року на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладений між КП «Сумижитло» СМР та позивачем був чинним з 16.10.2015 року до 31.07.2018 року. Щодо договору №16102015-ІУ від 16.10.2015 року на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладеного між КП «Сумижитло» СМР та позивачем (був чинним з 16.10.2015 року до 31.07.2018 року). Відповідно до пункту 5.1 договору №16102015-ІУ від 16.10.2015 року на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладеного між КП «Сумижитло» СМР та позивачем, Договір набирає чинності з 16 жовтня 2015 року та діє до моменту визначення переможців конкурсу з визначення управителя багатоквартирного будинку на конкурсних засадах та укладення договорів про надання послуг з управління багатоквартирними будинками за встановленими станом на 30 червня 2016 року для виконавців послуг тарифами. Відповідно до пункту 7 рішення виконкому Сумської міської ради №47 від 26.01.2017 року «Про тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» рішення виконкому Сумської міської ради №172 від 06.04.2016 року «Про тимчасові тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» втратило чинність. В період з 26.01.2017 року по 31.07.2018 року зміни в пункт 5.1 Договору № 16102015-ІУ від 16.10.2015 р. на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладеного між КП «Сумижитло» СМР та Позивачем щодо врегулювання питання застосування тарифів після втрати чинності рішення виконкому Сумської міської ради №172 від 06.04.2016 року «Про тимчасові тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» не вносились. Таким чином, з 26.01.2017 року по 31.07.2018 року позивач не мав достатніх правових підстав нараховувати будь-яку плату за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надавались позивачем в межах договору №16102015-ІУ від 16.10.2015 року на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладеного між КП «Сумижитло» СМР та позивачем до внесення відповідних змін у вказаний договір. Просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача Яременко Т.О., відповідача ОСОБА_2, перевіривши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково, з таких підстав:
Судом встановлено, що 16.10.2015 року між КП «Сумижитло» СМР, як балансоутримувачем та управителем, та ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ», з метою забезпечення якісного, гарантованого обслуговування та ремонту житлових будинків, його технічного обладнання та надання житлово-комунальних послуг, було укладено договір №16102015-1У на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, відповідно до якого КП «Сумижитло» СМР передало ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» функції з утримання будинків і споруд та прибудинкової території, згідно з переліком будинків, зазначених у Додатку №1 до договору, до якого входить будинок АДРЕСА_1. Цей договір набрав чинності 01.11.2015 року та припинив дію 31.07.2018 року (а.с.7-9).
З 01.08.2018 року ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» надає послуги з утримання житлових будинків, споруд і прибудинкових територій, житлово-комунальні послуги власникам та користувачам житлових та/або нежитлових приміщень за адресою: АДРЕСА_1, на підставі Договору №797-У на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладеного між Департаментом інфраструктури міста Сумської міської ради та ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» від 01.08.2018 року (а.с.10-14).
За умовами вищевказаних договорів, ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» надає наступні послуги з утримання будинків: прибирання прибудинкової території, сходових кліток підвалу, технічне обслуговування поверхів та покрівлі, обслуговування систем диспетчеризації, технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення і зливної каналізації, дератизація. дезінсекція, обслуговування димовентиляційних каналів, технічне обслуговування та поточний ремонт систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньо будинкових інженерних систем у разі їх наявності, проведення поточного ремонту конструктивних елементів внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання та зливної каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядкування, розташованих на закріпленій у встановленому порядку прибудинковій території (в тому числі спортивних, дитячих та інших майданчиків), прибирання і вивезення снігу, посипання призначеної для проходу та проїзду прибудинкової території протипожежними сумішами, експлуатація номерних знаків на будинках, освітлення місць загального користування, підвальних приміщень та підкачування води.
Нарахування платежів за надані ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій здійснюється згідно з тарифами, встановленими рішеннями виконавчого комітету Сумської міської ради №557 від 20.10.2015 року, №172 від 06.04.2016 року, №47 від 26.01.2017 року та №14 від 09.01.2018 року (а.с.15,16-17,18-19,20-22).
Згідно з переліком послуг, які закладені в тариф на обслуговування будинку, споруд та прибудинкової території, ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» здійснює послуги з прибирання прибудинкової території, технічного обслуговування внутрішньо-будинкових систем гарячого та холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливової каналізації, обслуговування вентиляційних каналів, технічне обслуговування та поточний ремонт мереж електропостачання та електрообладнання, внутрішньо будинкових інженерних систем, поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньо будинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливової каналізації, прибирання та вивезення снігу, посипання прибудинкової території протиожеледними сумішами, освітлення місць загального користування.
Як вбачається з Довідки МЄІРЦ №348/15112018-30121899 про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований та є власником квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, разом з ним зареєстрована ОСОБА_3 що також підтверджується Довідками про реєстрацію місця проживання особи, виданими Управлінням «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради від 03.12.2018 року (а.с.5,34,35).
Відповідач ОСОБА_2 підтвердив, що він є власником квартири АДРЕСА_2, ОСОБА_3 - його дружина, співвласником квартири не є.
Згідно Оборотної відомості по особовому рахунку 50448 на ім'я ОСОБА_2 заборгованість за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за адресою: АДРЕСА_2 за період з 01.11.2015 року по 31.10.2018 року, становить 4691грн.47коп. (а.с.23-25).
Доказів погашення боргу відповідачами надано не було.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначено Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин).
Статтею 1 вказаного Закону ( в редакції на час спірних правовідносин) визначено, що виконавцем є суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору. Споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.
Частиною 1 статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Однак, відповідно до п. 1) ч.1 ст. 20 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 3 ст.і 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року в справі №6-2951цс15.
Позивачем надавалися послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території згідно з умовами договорів, укладених з КП «Сумижитло» Сумської міської ради та Департаментом інфраструктури міста Сумської міської ради, відповідно до переліку послуг, які закладені в тарифи з утримання будинку, споруд та прибудинкової території.
Згідно ч.ч. 1-5 ст. 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», у разі порушення виконавцем умов договору споживач має право викликати його представника для складення та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо. Представник виконавця повинен з'явитися на виклик споживача не пізніше строку, визначеного договором. Акт-претензія складається споживачем та представником виконавця і скріплюється їхніми підписами. У разі неприбуття представника виконавця в погоджений умовами договору строк або необґрунтованої відмови від підписання акта-претензії він вважається дійсним, якщо його підписали не менш як два споживачі. Акт-претензія споживача подається виконавцю, який протягом трьох робочих днів вирішує питання про перерахунок платежів або видає письмово споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензій. Спори щодо задоволення претензій споживачів вирішуються в суді.
Однак, відповідачем ОСОБА_2 не надано належних та допустимих доказів звернення до позивача в період з 01 листопада 2015 року по 31 жовтня 2018 року з заявами про неналежне надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території та складання з цього приводу акту - претензії.
Відповідно до ст.ст. 319 та 322 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власність зобов'язує. Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у разі, коли жиле приміщення належить особі на праві власності, то учасником правовідносин з приводу надання житлово-комунальних послуг щодо такого приміщення є саме така особа.
Крім того, за змістом ст. 156 ЖК УРСР, участь інших осіб, які проживають у житловому приміщенні, у таких витратах визначається його власником, і обов'язки з оплати вказаних послуг виникають лише перед останнім.
Квартира АДРЕСА_2 належить на праві власності ОСОБА_2, тому саме він зобов'язаний утримувати майно та є учасником правовідносин з приводу надання житлово-комунальних послуг щодо утримання будинку, прибудинкової території.
Отже, виходячи з того, що ОСОБА_2 не вносить плати за надані ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» послуги з утримання будинку та прибудинкової території, права позивача порушені та підлягають захисту шляхом стягнення з ОСОБА_2 заборгованості, яка виникла за період з 01 листопада 2015 року по 31 жовтня 2018 року в сумі 4691грн.47коп.
В свою чергу, ОСОБА_3 не є власником вищезазначеної квартири, договір з власником щодо визначення її участі у витратах з утримання житлового приміщення не укладався, тому в задоволенні позову до ОСОБА_3 суд вважає необхідним відмовити.
Згідно з ст.141 ЦПК України, з відповідача ОСОБА_2 на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 1762 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 13, 76-81, 133, 137, 141, 259, 263-265 ЦПК України,-
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, рнокпп НОМЕР_1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» (місцезнаходження м.Суми, вул.Троїцька,49, код ЄДРПОУ 39673255) заборгованість за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, яка утворилася в період з 01.11.2015 року по 31.10.2018 року, в розмірі 4691грн. 47коп.
В частині вимог до ОСОБА_3 відмовити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, рнокпп НОМЕР_1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» (місцезнаходження м.Суми, вул.Троїцька,49, код ЄДРПОУ 39673255) судовий збір в розмірі 1762грн.
На рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м.Суми. При оголошенні вступної та резолютивної частини судового рішення апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне рішення суду складено 22.03.2019 року.
Суддя О.А. Котенко