15 березня 2019 р. Справа № 480/222/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Воловика С.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/222/19 за позовом Управління Держпраці у Сумській області до Комунального підприємства "Сумитеплоенергоцентраль" Сумської міської ради про застосування заходів реагування,-
Управління Держпраці у Сумській області (далі по тексту - позивач, Управління) звернувся до суду з позовною заявою до Комунального підприємства "Сумитеплоенергоцентраль" Сумської міської ради (далі по тексту - відповідач, КП "Сумитеплоенергоцентраль" Сумської МР), в якому просить суд:
- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства "Сумитеплоенергоцентраль" Сумської міської ради, а саме: зупинити експлуатацію ліфту, заводський №8431, встановленого за адресою: м. Суми, вул. Супруна, будинок №32/1, під'їзд №1.
В обґрунтування позовних вимог Управління Держпраці у Сумській області зазначило, що у зв'язку зі смертю потерпілого внаслідок нещасного випадку, що стався під час експлуатації ліфта, встановленого за адресою: м. Суми, вул. Супруна, буд. 32/1, під'їзд І, Управлінням Держпраці у Сумській області видано наказ № 14 від 04.01.2019 про проведення позапланової перевірки Комунального підприємства «Сумитеплоенергоцентраль» Сумської міської ради 04.01.2019 та 08.01.2019.
04.01.2019 видано направлення на проведення позапланової перевірки № 02-02/03, яке отримано директором КП «Сумитеплоенергоцентраль» CMP.
Управлінням проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки КП «Сумитеплоенергоцентраль» СМР у зв'язку зі смертю потерпілого внаслідок нещасного випадку, що стався під час аварії ліфту за адресою: м. Суми, вул. Супруна, будинок 32/1. під'їзд І, у період з 04 січня 2019 року по 08 січня 2019 року.
Відповідно до вимог статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами перевірки та у зв'язку з виявленням порушень вимог законодавства, посадовими особами Управління складено Акт перевірки суб'єкта господарювання № 02-04/02 від 08.01.2019.
Акт перевірки містить 22 пункти порушень нормативно-правових актів з охорони праці, серед яких 10 порушень несуть загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- в машинному приміщені ліфта, який встановлений за адресою: м. Суми, вул. Супруна, буд. 32/1, під'їзд І, знаходяться сторонні предмети (залізобетонні конструкції та стінки від старої кабіни ліфта), що є порушенням вимог підпункту 6.5.24 пункту 6.5 розділу VI НГІАОГІ 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів» (пункт 1 Акту перевірки № 02- 04/02 від 08.01.2019);
- захаращені підходи до машинного приміщення ліфта, який встановлений за адресою: м. Суми, вул. Супруна, буд. 32/1, під'їзд І, що є порушенням вимог підпункту 6.5.17 пункту 6 розділу VI НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів» (пункт 2 Акту перевірки № 02-04/02 від 08.01.2019);
- відсутнє освітлення підходів до машинного приміщення ліфта, який встановлений за адресою: м. Суми, вул. Супруна, буд. 32/1, що є порушенням вимог підпункту 6.5.19 пункту 6 розділу VI НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів» (пункт 3 Акту перевірки № 02-04/02 від 08.01.2019);
- відсутній журнал технічного огляду, який повинен знаходиться в машинному приміщенні ліфта, який встановлений за адресою: м. Суми, вул. Супруна, буд. 32/1, під'їзд І, що є порушенням вимог підпункту 9.7.10 пункту 9.7 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів» (пункт 4 Акту перевірки № 02-04/02 від 08.01.2019);
- машинне приміщення ліфта, який встановлений за адресою: м. Суми, вул. Супруна, буд. 32/1, під'їзд І, не захищене від потрапляння в нього атмосферних опадів, а саме: присутнє протікання покрівлі, що є порушенням вимог підпункту 9.7.10 пункту 9.7 розділу IX НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів» (пункт 5 Акту перевірки№02-04/02 від 08.01.2019);
- у зв'язку з закінченням терміну дії договору (термін дії з 12.03.2018 по 31.12.2018 включно) «На надання послуг з забезпечення надійної та безпечної експлуатації ліфтів» № 94-к від 12.03.2018, укладеного між Департаментом інфраструктури міста Сумської міської ради та КП «Сумитеплоенергоцентраль» СМР, не забезпечена якісна, безперебійна та безпечна робота ліфта, а саме: експлуатуюча організація КП «Сумитеплоенергоцентраль» СМР 01.01.2019 не зупинила 01.01.2019 експлуатацію ліфта, який встановлений за адресою: м. Суми, вул. Супруна, буд. 32/1, під'їзд І, заводський № 8431, що є порушенням вимог підпункту 9.7.1, 9.7.15 пункту 9.7 розділу IX НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів» (пункт 6 Акту перевірки № 02-04/02 від 08.01.2019);
- на час перевірки не наданий «Журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці» (виробничо-технічний відділ), в якому робиться відмітка про проведення повторного інструктажу інженеру-інспектору ліфтового господарства ОСОБА_1 (відповідно посадової інструкції), що є порушенням вимог пункту 6.5 розділу 6 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (пункт 17 Актуперевірки№02-04/02 від 08.01.2019);
- керівником підприємства станом на 08.01.2019 не забезпечено проведення профілактичних вимірювань електроустановок (останні вимірювання проводилися ТОВ «Експерт-ліфт» 23.11.2017 згідно протоколу № 3311/17, протоколу № 3310/17, протоколу № 3313/17 - у яких закінчився термін 23.11.2018) відповідно до правил та норм ПТЕЕС (пункт 1.2, пункт 1.12, пункт 5.1, пункт 5.2, пункт 5.5 розділу IV, пункт 2.1, пункт 2.2, пункт 2.19, пункт 7.9, пункт 13.17 розділу VII, таблиці № 25 та додатку 1, таблиця № 48 додатку № 2) та не забезпечено технічний огляд електроустановок, а саме ліфта встановленого за адресою: м. Суми, вул. Супруна, будинок № 32/1, під'їзд № 1, що є порушенням вимог підпункту 1.1.6 пункту 1.6 розділу 1, підпункту 1.3.1 пункту 1.3 розділу 1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (пункт 20 Акту перевірки № 02-04/02 від 08.01.2019);
- станом на 08.01.2019 два діелектричні килимки в машинному відділенні ліфта, встановленого за адресою: м. Суми, вул. Супруна, будинок № 32/1, під'їзд № І, експлуатувалися з тріщинками в гумі, а також ці засоби захисту були вкриті пилом і брудом, що є порушенням вимог підпункту 4.2.6 пункту 4.2 розділу 4, пункту 27.3 розділу 27 НПАОП 40.1-1.07-01 «Правила експлуатації електрозахисних засобів», додатку 1 до даних Правил (пункт 21 Акту перевірки № 02-04/02 від 08.01.2019);
- на час перевірки не наданий «Журнал обліку та зберігання засобів захисту», а такне було проведено огляди засобів захисту (діелектричні килимки в машинному відділенні ліфта, встановленого за адресою: м. Суми, вул. Супруна, будинок № 32/1, під'їзд № І) 1 раз на 6 місяців, що є порушенням вимог підпункту 4.2.6 пункту 4.2 розділу 4, підпункту 4.4.2 пункту 4.4 розділу 4, пункту 27.3 розділу 27 НПАОП 40.1-1.07-01 «Правил експлуатації електрозахисних засобів», додатку 1 до даних Правил (пункт 22 Акту перевірки № 02-04/02 від 08.01.2019).
Враховуючи наведені обставини, на підставі виявлених порушень, що несуть загрозу життю та здоров'ю людей, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 04.02.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №480/222/19, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення сторін у судовому засіданні 22.02.2019 о 10 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 22.02.2019 задоволено клопотання представника відповідача, відкладено розгляд справи на 07.03.2019 о 10 год. 00 хв.
Комунальне підприємство "Сумитеплоенергоцентраль" Сумської міської ради з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву зазначило, що позивач не зазначив в Акту перевірки та не виявив будь-яких порушень, що могли б бути підставою для зупинки ліфта. Крім того, відповідно до Наказу від 18.01.2019 ліфт з з.н. 8431, що розташований за адресою: м. Суми, вул. Супруна, буд. 32/1, під'їзд І вже зупинений та не експлуатується.
Враховуючи наведені обставини, КП "Сумитеплоенергоцентраль" Сумської МР вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 07.03.2019, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено розгляд справи на 15.03.2019 об 11 год. 30 хв.
Представник позивача, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи в судове засідання не прибув, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с.130).
Представник відповідача, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання також не прибув.
Згідно з ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Частиною 9 цієї статті встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).
Таким чином, враховуючи наведені обставини, фіксування судового засідання по справі не здійснювалось, справа розглянута в письмовому провадженні.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
У зв'язку зі смертю потерпілого внаслідок нещасного випадку, що стався під час експлуатації ліфта, встановленого за адресою: м. Суми, вул. Супруна, буд. 32/1, під'їзд І, Управлінням Держпраці у Сумській області видано наказ № 14 від 04.01.2019 про проведення позапланової перевірки Комунального підприємства «Сумитеплоенергоцентраль» Сумської міської ради 04.01.2019 та 08.01.2019 (а.с.8).
04.01.2019 видано направлення на проведення позапланової перевірки № 02-02/03, яке отримано директором КП «Сумитеплоенергоцентраль» CMP ОСОБА_2 (а.с.9).
Управлінням проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки КП «Сумитеплоенергоцентраль» СМР у зв'язку зі смертю потерпілого внаслідок нещасного випадку, що стався під час аварії ліфту за адресою: м. Суми, вул. Супруна, будинок 32/1. під'їзд І, у період з 04 січня 2019 року по 08 січня 2019 року.
Відповідно до вимог статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами перевірки та у зв'язку з виявленням порушень вимог законодавства, посадовими особами Управління складено Акт перевірки суб'єкта господарювання № 02-04/02 від 08.01.2019 (а.с.10-14).
Акт перевірки містить 22 пункти порушень нормативно-правових актів з охорони праці, серед яких 10 порушень несуть загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- в машинному приміщені ліфта, який встановлений за адресою: м. Суми, вул. Супруна, буд. 32/1, під'їзд І, знаходяться сторонні предмети (залізобетонні конструкції та стінки від старої кабіни ліфта), що є порушенням вимог підпункту 6.5.24 пункту 6.5 розділу VI НГІАОГІ 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів» (пункт 1 Акту перевірки № 02- 04/02 від 08.01.2019);
- захаращені підходи до машинного приміщення ліфта, який встановлений за адресою: м. Суми, вул. Супруна, буд. 32/1, під'їзд І, що є порушенням вимог підпункту 6.5.17 пункту 6 розділу VI НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів» (пункт 2 Акту перевірки № 02-04/02 від 08.01.2019);
- відсутнє освітлення підходів до машинного приміщення ліфта, який встановлений за адресою: м. Суми, вул. Супруна, буд. 32/1, що є порушенням вимог підпункту 6.5.19 пункту 6 розділу VI НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів» (пункт 3 Акту перевірки № 02-04/02 від 08.01.2019);
- відсутній журнал технічного огляду, який повинен знаходиться в машинному приміщенні ліфта, який встановлений за адресою: м. Суми, вул. Супруна, буд. 32/1, під'їзд І, що є порушенням вимог підпункту 9.7.10 пункту 9.7 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів» (пункт 4 Акту перевірки № 02-04/02 від 08.01.2019);
- машинне приміщення ліфта, який встановлений за адресою: м. Суми, вул. Супруна, буд. 32/1, під'їзд І, не захищене від потрапляння в нього атмосферних опадів, а саме: присутнє протікання покрівлі, що є порушенням вимог підпункту 9.7.10 пункту 9.7 розділу IX НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів» (пункт 5 Акту перевірки№02-04/02 від 08.01.2019);
- у зв'язку з закінченням терміну дії договору (термін дії з 12.03.2018 по 31.12.2018 включно) «На надання послуг з забезпечення надійної та безпечної експлуатації ліфтів» № 94-к від 12.03.2018, укладеного між Департаментом інфраструктури міста Сумської міської ради та КП «Сумитеплоенергоцентраль» СМР, не забезпечена якісна, безперебійна та безпечна робота ліфта, а саме: експлуатуюча організація КП «Сумитеплоенергоцентраль» СМР 01.01.2019 не зупинила 01.01.2019 експлуатацію ліфта, який встановлений за адресою: м. Суми, вул. Супруна, буд. 32/1, під'їзд І, заводський № 8431, що є порушенням вимог підпункту 9.7.1, 9.7.15 пункту 9.7 розділу IX НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів» (пункт 6 Акту перевірки № 02-04/02 від 08.01.2019);
- на час перевірки не наданий «Журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці» (виробничо-технічний відділ), в якому робиться відмітка про проведення повторного інструктажу інженеру-інспектору ліфтового господарства ОСОБА_1 (відповідно посадової інструкції), що є порушенням вимог пункту 6.5 розділу 6 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (пункт 17 Актуперевірки№02-04/02 від 08.01.2019);
- керівником підприємства станом на 08.01.2019 не забезпечено проведення профілактичних вимірювань електроустановок (останні вимірювання проводилися ТОВ «Експерт-ліфт» 23.11.2017 згідно протоколу № 3311/17, протоколу № 3310/17, протоколу № 3313/17 - у яких закінчився термін 23.11.2018) відповідно до правил та норм ПТЕЕС (пункт 1.2, пункт 1.12, пункт 5.1, пункт 5.2, пункт 5.5 розділу IV, пункт 2.1, пункт 2.2, пункт 2.19, пункт 7.9, пункт 13.17 розділу VII, таблиці № 25 та додатку 1, таблиця № 48 додатку № 2) та не забезпечено технічний огляд електроустановок, а саме ліфта встановленого за адресою: м. Суми, вул. Супруна, будинок № 32/1, під'їзд № 1, що є порушенням вимог підпункту 1.1.6 пункту 1.6 розділу 1, підпункту 1.3.1 пункту 1.3 розділу 1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (пункт 20 Акту перевірки № 02-04/02 від 08.01.2019);
- станом на 08.01.2019 два діелектричні килимки в машинному відділенні ліфта, встановленого за адресою: м. Суми, вул. Супруна, будинок № 32/1, під'їзд № І, експлуатувалися з тріщинками в гумі, а також ці засоби захисту були вкриті пилом і брудом, що є порушенням вимог підпункту 4.2.6 пункту 4.2 розділу 4, пункту 27.3 розділу 27 НПАОП 40.1-1.07-01 «Правила експлуатації електрозахисних засобів», додатку 1 до даних Правил (пункт 21 Акту перевірки № 02-04/02 від 08.01.2019);
- на час перевірки не наданий «Журнал обліку та зберігання засобів захисту», а такне було проведено огляди засобів захисту (діелектричні килимки в машинному відділенні ліфта, встановленого за адресою: м. Суми, вул. Супруна, будинок № 32/1, під'їзд № І) 1 раз на 6 місяців, що є порушенням вимог підпункту 4.2.6 пункту 4.2 розділу 4, підпункту 4.4.2 пункту 4.4 розділу 4, пункту 27.3 розділу 27 НПАОП 40.1-1.07-01 «Правил експлуатації електрозахисних засобів», додатку 1 до даних Правил (пункт 22 Акту перевірки № 02-04/02 від 08.01.2019).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Згідно з ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, визначено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
В силу п. 7 Положення про Державну службу України з питань праці, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з приписами Положення про Управління Держпраці, Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Відповідно до аб. 4 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставою для здійснення позапланового заходу є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).
Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
У відповідності до п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення) загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
- порушень вимог Кодексу України про надра;
- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
З матеріалів справи, суд вбачає, що в ході позапланової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в пунктах 1, 2, 3, 4, 5, 6, 17, 20, 21, 22 розділу 5 акту перевірки від 08.01.2019 року порушення вимог законодавства з охорони праці, що створюють загрозу життю працівників.
Частиною 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачене повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Згідно з ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходів, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Отже, вимоги позивача щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими, оскільки на момент розгляду цієї справи відповідачем не надано доказів усунення в повному обсязі виявлених перевіркою порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги Управління Держпраці у Сумській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позовну заяву Управління Держпраці у Сумській області до Комунального підприємства "Сумитеплоенергоцентраль" Сумської міської ради про застосування заходів реагування - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства "Сумитеплоенергоцентраль" Сумської міської ради (41007, м. Суми, вул. Петропавлівська, 70, код ЄДРПОУ 34452169), а саме: зупинити експлуатацію ліфту, заводський №8431, встановленого за адресою: м. Суми, вул. Супруна, будинок №32/1, під'їзд №1.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В повному обсязі рішення суду складено 20.03.2019.
Суддя С.В. Воловик