11 березня 2019 року м. Ужгород№ 260/1400/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої - судді Маєцької Н.Д.
при секретарі судового засідання - Данча М.І.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 11 березня 2019 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 21 березня 2019 року.
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1), в особі представника ОСОБА_2, звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ ДМС в Закарпатській області), якою просить: зобов'язати ГУ ДМС України в Закарпатській області прийняти та розглянути заяву громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_1 на отримання посвідки на тимчасове проживання та пакет документів разом з клопотанням дружини громадянки України ОСОБА_5 про оформлення посвідки на тимчасове проживання чоловіку громадянину ОСОБА_4 ОСОБА_1.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 04 грудня 2018 року позивач звернувся до ГУ ДМС України в Закарпатській області із заявою та пакетом документів для отримання посвідки про тимчасове проживання на території України у зв'язку із закінченням 08 грудня 2018 року дії посвідки на тимчасове проживання. Однак, відповідачем усно було відмовлено у прийнятті поданої заяви, у зв'язку з пропущенням строку для її подання. Того ж дня, 04 грудня 2018 року позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про надання обґрунтованої відповіді про причини відмови йому у прийнятті заяви та пакету документів для отримання посвідки про тимчасове проживання на території України, однак у відповіді на вказану заяву позивачу відмовлено у прийнятті документів для отримання посвідки на тимчасове проживання, у зв'язку з пропущенням строку їх подання . Позивач вважає, що відповідачем порушено його права передбачені п. 14 ст. 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" та порушено права його малолітньої доньки на батьківське піклування та право дружини на возз'єднання сім'ї.
В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги з підстав, що наведені у позовній заяві та запереченнях на відзив, просили суд їх задовольнити.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що документи для оформлення посвідки подаються не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення встановленого строку перебування в Україні, а у разі закінчення строку дії посвідки документи для її обміну можуть бути подані - не пізніше ніж за 15 робочих днів до дати закінчення строку її дії. У разі звернення іноземця або особи без громадянства із документами з порушенням зазначеного строку, такі документи не приймаються територіальними органами ДМС України до розгляду. Оскільки позивачем така заява подана з пропущенням зазначено строку, вважає, що відсутні підстави для задоволення позову.
В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечив з мотивів, зазначених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 04 грудня 2018 року громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_4 у робочий час згідно графіку роботи ГУ ДМС України в Закарпатській області звернувся до начальника відділу ГУ ДМС України в Закарпатській області ОСОБА_6 із заявою та пакетом документів для отримання посвідки про тимчасове проживання на території України у зв'язку із закінченням 08 грудня 2018 року дії посвідки на тимчасове проживання в Україні ТР064644.
Відповідачем в усному порядку було відмовлено у прийнятті даної заяви.
Того ж дня, 04 грудня 2018 року позивач звернувся до ГУ ДМС України в Закарпатській області із письмовою заявою в якій просив повідомити про підставу відмови у прийнятті заяви від 04 грудня 2018 року про оформлення посвідки про тимчасове проживання на території України.
Листом від 05 грудня 2018 року № Р-99/6/2011-18/2101.4/16233-18 ГУ ДМС України в Закарпатській області повідомило позивача, що відповідно до п. 19 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання у разі закінчення строку дії посвідки документи для її обміну можуть бути подані не пізніше ніж за 15 робочих днів до дати закінчення строку її дії. Також, відповідач зазначив, що у разі звернення іноземця або особи без громадянства із документами для обміну посвідки на тимчасове проживання з порушенням вказаного строку, такі документи не приймаються територіальними органами ДМС до розгляду, оскільки це не передбачено законодавством.
Відповідно до ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22 вересня 2011 року № 3773-VI (далі - Закон № 3773) іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону № 3773 іноземці та особи без громадянства, які тимчасово проживають в Україні, - іноземці та особи без громадянства, які отримали посвідку на тимчасове проживання, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 1 Закону № 3773 посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні;
Відповідно до ст. 2 Закону № 3773 правовий статус іноземців та осіб без громадянства визначається Конституцією України, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України.
У разі якщо міжнародним договором України встановлено інші правила, ніж передбачені цим Законом, застосовуються правила, передбачені таким міжнародним договором України.
Відповідно до ст. 29 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Статтею 4 Закону № 3773 визначено підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.
Згідно з ст. 55 Закону № 3773 іноземець або особа без громадянства подає заяву про оформлення або продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання та відповідні документи, визначені цим Законом та Кабінетом Міністрів України, особисто або через свого представника на підставі довіреності до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції.
Відповідно до ч. 2 вказаної статті територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, зобов'язаний надати іноземцю або особі без громадянства чи його представнику опис прийнятих документів з підписом уповноваженої особи, яка їх прийняла, зазначенням її посади, прізвища та імені і дати прийняття документів.
Згідно з ч. 3 ст. 55 Закону № 3773іноземець або особа без громадянства отримує посвідку на тимчасове проживання особисто.
Відповідно ч. 14 ст. 4 Закону № 3773 іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз'єднання сім'ї з особами, які є громадянами України, або під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах третій - тринадцятій цієї статті, уклали шлюб з громадянами України та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період до отримання дозволу на імміграцію.
Постановою Кабінету Міністрів України № 322 від 25.04.2018 затверджено порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання (далі - Порядок № 322).
Відповідно до п. 1 Порядку № 322 посвідка на тимчасове проживання (далі - посвідка) є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.
Згідно з п. 17 Порядку № 322 документи для оформлення посвідки подаються не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення встановленого строку перебування в Україні.
Відповідно до п. 19 Порядку № 322 у разі закінчення строку дії посвідки документи для її обміну можуть бути подані не пізніше ніж за 15 робочих днів до дати закінчення строку її дії. У такому випадку посвідка, що підлягає обміну, після прийому документів повертається особі та здається нею під час отримання нової посвідки.
У відповідності до п. 20 Порядку № 322 керівник територіального органу / територіального підрозділу ДМС визначає працівників, які виконують функції з прийняття документів, формування заяв-анкет та видачі посвідки, і працівників, які виконують функції з оформлення посвідки (розгляд заяви-анкети, ідентифікація особи та прийняття рішення).
Відповідно до п. 21 Порядку № 322 Працівник територіального органу / територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від іноземця або особи без громадянства перевіряє повноту поданих іноземцем або особою без громадянства документів, зазначених у пунктах 32, 33 і 39 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства, своєчасність їх подання, наявність підстав для оформлення та видачі посвідки, наявність відмітки про перетинання державного кордону чи продовження строку перебування або наявність документа, що підтверджує законність перебування іноземця або особи без громадянства в Україні, звіряє відомості про іноземця або особу без громадянства, зазначені в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства, з даними, що містяться в заяві-анкеті.
У разі виявлення факту подання документів не в повному обсязі або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган / територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформують іноземця або особу без громадянства про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням іноземця або особи без громадянства відмова надається у письмовій формі.
Відповідно до п. 32 для оформлення посвідки іноземець або особа без громадянства подають:
1) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, з візою типу D, якщо інше не передбачено законодавством і міжнародними договорами України;
2) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника (у разі подання документів законним представником);
3) переклад на українську мову сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, з особистими даними, засвідчений у встановленому законодавством порядку;
4) дійсний поліс медичного страхування;
5) документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, або документ про звільнення від його сплати.
Відповідно до пп. 11 п. 33 Порядку № 322 крім документів, зазначених у пункті 32, залежно від категорії іноземців та осіб без громадянства, визначених статтею 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", подаються: для іноземців або осіб без громадянства, які прибули в Україну з метою возз'єднання сім'ї з особами, які є громадянами України, або які під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах третій - тринадцятій статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", уклали шлюб з громадянами України:
- документ, що підтверджує факт перебування у шлюбі з громадянином України. Оригінал документа повертається іноземцеві або особі без громадянства, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу / територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів і дати;
- паспорт громадянина України, з яким іноземець перебуває у шлюбі, який подається особисто громадянином України. Оригінал документа повертається громадянину України, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу / територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів і дати.
Судом встановлено, що підставою звернення позивача із заявою про видачу посвідки на тимчасове проживання було возз'єднання сім'ї, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб позивача від 16 вересня 2014 року з громадянкою України та копією свідоцтва про народження доньки ОСОБА_7 від 23 вересня 2018 року.
Нотаріально засвідчені свідоцтво про шлюб та народження дитини, копія закордонного паспорта позивача № СО1699577 із завіреним нотаріально перекладом на українську мову, клопотання (подання) приймаючої сторони (фізичної особи) - дружини позивача - громадянки України ОСОБА_5 про оформлення посвідки на тимчасове проживання позивача, 4 фотокартки були подані позивачем разом із заявою для отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні від 04 грудня 2018 року.
Відповідно до листа ГУ ДМС в Закарпатській області від 05 грудня 2018 року позивачу відмовлено у прийнятті документів на отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні у зв'язку з пропущенням строку, встановленого для подання таких документів.
Як вже зазначалося судом, положеннями Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання № 322 від 25 квітня 2018 року визначено строк подання документів для оформлення посвідки та для її обміну.
ОСОБА_3 з тим, суд зазначає, що ні Закон України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", ні Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання не встановлюють права відповідача - суб'єкта владних повноважень не прийняти документи, які подані до розгляду з підстав порушення строку їх подання.
За правилами встановленими ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, на якого відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України покладено обов'язок доказування у даній справі, не довів правомірності відмови у прийнятті у позивача документів для отримання посвідки на тимчасове проживання лише з підстав пропуску строку звернення, відтак позовні вимоги є обґрунтованими, підлягають задоволенню та необхідно зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області прийняти та розглянути заяву громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_1 на отримання посвідки на тимчасове проживання та розглянути пакет документів разом з клопотанням дружини громадянки України ОСОБА_5 про оформлення посвідки на тимчасове проживання чоловіку громадянину ОСОБА_4 ОСОБА_1.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 768,40 грн. належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. 8-БерезняАДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Грибоєдова, буд. 12 А, код ЄДРПОУ 37809328) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області прийняти та розглянути заяву громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_1 на отримання посвідки на тимчасове проживання та розглянути пакет документів разом з клопотанням дружини громадянки України ОСОБА_5 про оформлення посвідки на тимчасове проживання чоловіку громадянину ОСОБА_4 ОСОБА_1.
3. Стягнути на користь ОСОБА_1 (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. 8-БерезняАДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Грибоєдова, буд. 12 А, код ЄДРПОУ 37809328) судові витрати у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).
СуддяОСОБА_8