Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
11 березня 2019 р. № 520/11527/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.
за участі:
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Шевченка О.О.,
представника відповідача Новикова О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Північного регіону, третя особа ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Військово-лікарської комісії Північного регіону третя особа ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд, з підстав протиправності дій:
- визнати протиправними дії Військово-лікарської комісії Північного регіону щодо визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби;
- скасувати рішення Військово-лікарської комісії Північного регіону про придатність до військової служби ОСОБА_1 , яке оформлено довідкою військово-лікарської комісії Північного регіону № 941 від 28 листопада 2018 року;
- зобов'язати Військово-лікарську комісію Північного регіону повторно провести медичний огляд та встановити придатність ОСОБА_1 до проходження строкової військової служби, врахувавши всі наявні захворювання.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення Військово-лікарської комісії Північного регіону про придатність до військової служби ОСОБА_1 , яке оформлено Довідкою військово-лікарської комісії Північного регіону № 941 від 28 листопада 2018 року, на думку позивача, підлягає скасуванню.
Відповідач, Військово-лікарська комісія Північного регіону, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
В судове засідання позивач прибув, позов підтримав та просив його задовольнити.
В судове засідання представник відповідача прибув, проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
В судове засідання представник третьої особи не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач пройшов медичний огляд у ІНФОРМАЦІЯ_2 та Харківському обласному військовому комісаріаті щодо придатності до військової служби.
19.11.2018 року ОСОБА_1 було складено скаргу на дії ІНФОРМАЦІЯ_3 та Харківському обласному військовому комісаріаті, в якій просив направити його на обстеження стану здоров'я щодо придатності до проходження військової служби у військово-лікувальний заклад.
Листом Військово-лікарської комісії Північного регіону № 941 від 28.11.2018 року ІНФОРМАЦІЯ_1 та Харківський зональний відділ військової служби правопорядку повідомлено, що на розширеному засіданні з залученням лікарів Військово-медичного клінічного центру Північного регіону вивчила надані медичні документи призовника ОСОБА_1 . Також, вказано, що на представлених Ro - грамах від 17.11.2018 року поперекового відділу хребта в 2-х проекціях відмічається сколіотична деформація осі хребта вліво з вершиною на рівні L2 (L=7°). Вказано, що тіла хребців не змінені, деструкції кісткової тканини не виявлено. Заключення: лівосторонній сколіоз першого ступеню. Крім того, зазначено, що підпадає під дію ст.64-г графи І Розкладу хвороб наказу МО України від 14.08.2008 №402, зі змінами - придатний до військової служби.
Також, листом Військово-лікарської комісії Північного регіону № 968 від 04.12.2018 року Військового прокурора Харківського гарнізону, Харківський обласний військовий комісаріат та Харківський зональний відділ військової служби правопорядку повідомлено, що на розширеному засіданні з залученням лікарів Військово-медичного клінічного центру Північного регіону вивчила надані медичні документи призовника ОСОБА_1 . Також, вказано, що на представлених Ro - грамах від 17.11.2018 року поперекового відділу хребта в 2-х проекціях відмічається сколіотична деформація осі хребта вліво з вершиною на рівні L2 (L=7°). Вказано, що тіла хребців не змінені, деструкції кісткової тканини не виявлено. Заключення: лівосторонній сколіоз першого ступеню. Крім того, зазначено, що підпадає під дію ст.64-г графи І Розкладу хвороб наказу МО України від 14.08.2008 №402, зі змінами - придатний до військової служби.
Позивач, вважаючи рішення Військово-лікарської комісії Північного регіону про придатність до військової служби ОСОБА_1 оформлене листом військово-лікарської комісії Північного регіону № 941 від 28 листопада 2018 року протиправним, звернувся з даним позовом до суду.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до п. 2.2 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затвердженого наказом МО України № 402 від 14.08.2008 року (далі по тексту - Положення) штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК), ВЛК регіону, ВЛК евакуаційного пункту, ВЛК пересувної госпітальної бази.
Суд зазначає, що відповідач у даній справі - Військово-лікарська комісія Північного регіону є Військово-лікарською комісією регіону.
Згідно з п. 2.4.4 розділу І Положення на ВЛК регіону покладаються: організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; контроль за організацією та проведенням медичного огляду осіб, визначених у пункті 1.2 розділу I Положення, поповнення, що прибуває для комплектування Збройних Сил України, з метою правильного розподілу його за родами військ, військовими частинами (кораблями), підрозділами та військовими спеціальностями, а також кандидатів на навчання за військовими спеціальностями з урахуванням стану здоров'я та фізичного розвитку; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи підпорядкованих ВЛК; проведення спільно з головними (провідними) медичними спеціалістами та іншими лікарями - спеціалістами аналізу та оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших контингентів, розробка пропозицій для покращення військово-лікарської експертизи; організація та керівництво науковою роботою з питань військово-лікарської експертизи у підпорядкованих ВЛК; підготовка та вдосконалення кадрів для ВЛК; розробка та подання до ЦВЛК пропозицій з уточнення, доповнення та внесення змін до нормативно-правових актів з питань військово-лікарської експертизи; контроль за організацією та проведенням лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, обстеженням та медичним оглядом призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів, надання методичної та практичної допомоги органам та закладам охорони здоров'я України та військовим комісаріатам у цій роботі; проведення спільно з органами МОЗ України і військовими комісаріатами аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, обстеження та медичного огляду допризовників, призовників, громадян, які вступають у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів, розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи; контроль за організацією та станом лікарсько-льотної експертизи в учбових та спортивних авіаційних закладах Товариства сприянні обороні України (далі - ТСО України), які знаходяться в межах регіону.
3гідно п. 2.4.5 Положення ВЛК регіону має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз'яснення з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у військових (цивільних) лікувальних закладах, військових частинах; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових (цивільних) лікувальних закладах, медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників; витребовувати особові та пенсійні справи, медичні документи, матеріали адміністративного розслідування, дізнання, судового розгляду, характеристики, архівні довідки, витяги з наказів, актів, протоколів та інші документи, необхідні для прийняття постанови; залучати для вирішення питань військово-лікарської експертизи головних (провідних) медичних спеціалістів та інших лікарів-спеціалістів, за необхідності - інших спеціалістів, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець; приймати постанови, а за необхідності переглядати свої постанови про причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та смерті у осіб, звільнених з військової служби, з військовою службою (крім постанов ЦВЛК); перевіряти у військових комісаріатах, органах (закладах) охорони здоров'я Автономної Республіки Крим (далі - АР Крим), областей, міста Києва, на території регіону організацію та стан лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів, результати перевірок доповідати керівникам територіальних командувань та керівникам органів місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування.
Згідно п.2.1 розділу І Положення штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Таким чином, ВЛК регіону перевіряє роботу підпорядкованих ВЛК та надає їм роз'яснення з питань військово-лікарської експертизи, контролює, розглядає, затверджує, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та приймає постанови.
Аналізуючи лист-відповідь Військово-лікарської комісії Північного регіону № 941 від 28.11.2018 року, суд не вбачає у його змісті суті відповідного рішення, а саме постанови, протоколу, свідоцтва про хворобу або довідки. Натомість, вказаний лист є роз'ясненням з питань військово-лікарської експертизи. При цьому, зміст даного листа викладений також і в листі Військово-лікарської комісії Північного регіону № 968 від 04.12.2018 року, що також свідчить про те, що лист-відповідь Військово-лікарської комісії Північного регіону № 941 від 28.11.2018 року не містить ознак відповідного рішення.
З огляду на викладене, посилання позивача на те, що лист - відповідь № 941 від 28.11.2018 року Військово-лікарської комісії Північного регіону військовому комісару ІНФОРМАЦІЯ_4 та начальнику Харківського зонального відділу Військової служби правопорядку є рішенням оформленим у вигляді довідки про визнання його придатним до військової служби, є необґрунтованими.
За таких обставин, відповідач у спірних правовідносинах діяв правомірно, з урахуванням приписів чинного законодавства України, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дії Військово-лікарської комісії Північного регіону щодо визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби, скасування рішення Військово-лікарської комісії Північного регіону про придатність до військової служби ОСОБА_1 , яке оформлено Довідкою військово-лікарської комісії Північного регіону № 941 від 28 листопада 2018 року та зобов'язання Військово-лікарської комісії Північного регіону повторно провести медичний огляд та встановити придатність ОСОБА_1 до проходження строкової військової служби, врахувавши всі наявні захворювання.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст. 255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Військово-лікарської комісії Північного регіону (вул. Культури, буд. 5, м. Харків, 61058), третя особа Харківський обласний військовий комісаріат ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними дії, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст рішення складено 21.03.2019 року.