Рішення від 14.03.2019 по справі 480/57/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2019 р. Справа №480/57/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

за участю секретаря судового засідання - Нікітас К.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Задесенця О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якій просить:

- визнати дії Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років, яка була призначена йому у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та щодо застосування при розрахунку розміру його пенсії за віком показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % відповідно до вимог п.4-3 розділу ХУ "Прикінцеві положення" Закону України № 1058 зі змінами, внесеними Законом України № 2148-УПІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій" неправомірними та такими, що порушують конституційне право позивача на соціальний захист у законних розмірах;

- зобов'язати Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 державну пенсію за віком згідно з ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та в порядку, визначеному ст. 40 цього Закону, з урахуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, починаючи з часу звернення із заявою про призначення пенсії, а саме з грудня 2018 року та в подальшому виплачувати йому щомісячно у законно визначених розмірах.

Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що з 18.08.1998 р. позивач перебував на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Сумській області як отримувач пенсії за вислугою років. Досягнувши необхідного віку, позивач звернувся до відповідача із заявою від 20.11.2017 року про призначення пенсії за віком. Проте було зроблено перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Позивач не погоджується з такими діями відповідача та вважає їх протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача.

На виконання зазначеної ухвали відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якій проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що відповідно до особистої заяви від 20.11.2017, з 20.11.2017 року позивача було переведено з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок (перехід з виду на вид) відповідно до п. 4.3 Закону України внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" здійснено із застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-й, 2015-й і 2016 роки (3764,40 грн.) і величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Разом з тим у відзиві представник відповідача зазначив, що відповідно до п. 4.4 величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року застосовується лише при первинному призначенні пенсії. Таким чином, управління при перерахунку пенсії позивача діяло на підставі чинного законодавства та в межах компетенції. Підстав для проведення перерахунку пенсії, на які посилається в своєму позові позивач, відсутні.

Позивачем було надано відповідь на відзив, в якому зазначено, що твердження відповідача, що з 20.11.2017 р. ОСОБА_1 була написана заява про переведення його на інший вид пенсії, є безпідставним та неправдивим, оскільки позивач написав саме заяву про призначення іншого виду пенсії, а не переведення. Підтвердженням даної обставини, є сам факт, що в продовж року, тобто з 20.11.2017 р. по грудень 2018 р., ОСОБА_1 виплачувалась повноцінна пенсія з застосуванням коефіцієнту 1,35. Що власне підтверджує що пенсія була призначена, а не відбулося переведення (а.с. 25).

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду призначено справу до розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечував та просив відмовити в їх задоволенні.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач з 18.08.1998 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Сумській області та отримував пенсію за вислугу років, призначену відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Набувши права на пенсію за віком на загальних підставах, позивач звернувся до відповідача із заявою від 20.11.2017 року про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 35).

Відповідно до розпорядження від 29.11.2017 року № 2124 позивачу була призначена пенсія за віком на підставі положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % в сумі 3 887,35 грн. (а.с. 32).

Проте, як зазначено позивачем у позовній заяві, в грудні 2018 року позивач отримав пенсію у розмірі 2 909,02 грн., що також підтверджується випискою по картковому рахунку позивача (а.с. 9-10), у зв'язку з чим ОСОБА_1 звернувся до Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою щодо надання відповідних роз'яснень.

Листом від 10.12.2018 року № Х-85 Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області зокрема повідомило позивача, що відповідно до заяви від 20.11.2017 року було зроблено перехід з пенсії за вислугу років призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Та одночасно повідомило, що перерахунки (перехід з виду на вид) відповідно до п. 4.3 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" проводяться із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-й, 2015-й і 2016 роки (3764,40 грн.), величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Відповідно до п. 4.4 величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % з жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року застосовується лише при первинному призначенні пенсії (а.с. 8).

Не погоджуючись з діями відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходив з наступного.

Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до п. 1 ст. 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

В силу положень ст. 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Водночас, розмір пенсії за віком визначається за правилами статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно ч. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За приписами ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Крім того, 11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII від 03.10.2017, пунктом 19 розділу I якого внесено ряд змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003, зокрема, підпунктом 27 пункту 19 внесено зміни до розділу XV "Прикінцеві положення" Закону.

З урахуванням таких змін, пунктом 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Пунктом 4-4 цього розділу закріплено правило, за яким з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Таким чином, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, згідно з положеннями пункту 4-4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

З матеріалів справи суд вбачає, що позивач з 18.08.1998 року отримував пенсію за вислугу років, призначену відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

На підставі поданої заяви до Пенсійного фонду, з 20.11.2017 року позивачу призначено пенсію за віком на підставі іншого Закону, а саме відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 35).

Крім того, відповідно до розпорядження Південному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області від 29.11.2017 року, обчислюючи розмір пенсії позивача, була застосована величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 % та призначено пенсію у розмірі 3 887,35 грн., яку позивач отримував по грудень 2018 року (а.с. 32).

Проте в грудні 2018 року позивач отримав пенсію у зменшеному розмірі, а саме в розмірі 2 909,02 грн.

Як зазначив представник відповідача у судовому засіданні, при перерахунку пенсії, позивачу було помилково застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, передбачену у пункті 4-4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки з 20.11.2017 року позивача було переведено з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при цьому величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % з 01.10.2017 року по 31.12.2017 року застосовується при первинному призначенні пенсії.

Суд вважає такі твердження відповідача безпідставними з огляду на наступне.

Так, за правилами статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особі, яка має одночасне право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

За правилами ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування":

1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

В силу вимог ч. 2 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Буквальний зміст цих норм свідчить на користь того, що правила, які регулюють переведення з одного виду пенсії на інший поширюються виключно на ті три види пенсій, які призначаються за правилами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто пенсії за віком, пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

У тому ж випадку, коли особа одержує пенсію, призначену за нормами іншого законодавства, зокрема згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", то призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зроблене після настання віку, що дає їй на це право, не може розглядатися як переведення з одного виду пенсії на інший, позаяк мова не йде про різні види виплат в одній солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним судом України у постанові від 31.03.2015 у справі № 21-612а14.

А відтак суд зазначає, що з 20.11.2017 позивачу пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" було призначено вперше, а тому підстав розцінювати це як переведення з одного виду пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування на іншій у тій же системі та при розрахунку пенсії застосовувати показник величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, у відповідача не було.

Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині про визнання протиправними дії Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо застосування при розрахунку ОСОБА_1 розміру пенсії за віком показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % відповідно до вимог п. 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі змінами, внесеними Законом України № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій" та зобов'язання Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії за віком згідно з ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та в порядку, визначеному ст. 40 цього Закону, з урахуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, з грудня 2018 року, є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

При цьому визнаючи протиправними дії Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо застосування при розрахунку ОСОБА_1 розміру пенсії за віком показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % відповідно до вимог п. 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі змінами, внесеними Законом України № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій", суд вважає, що належним чином захистив права позивача, а відтак позовні вимоги в частині визнання дій Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років, яка була призначена йому у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не підлягають задоволенню.

Крім того суд зазначає, що в матеріалах справи відсутнє розпорядження чи іншого рішення Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років, яка була призначена йому у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням при розрахунку розміру пенсії за віком показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % відповідно до вимог п. 4-3 розділу ХУ "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Окрім того, суд зазначає, що враховуючи положення ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області суму судового збору у розмірі 768,40 грн., сплаченого відповідно до квитанції від 02.01.2019 року № 0.0.1228604475.1 (а.с. 5).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Сумська, буд. 49, м. Охтирка, Сумська область, 42700, код ЄДРПОУ 42421549) щодо застосування при розрахунку ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) розміру пенсії за віком показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % відповідно до вимог п.4-3 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі змінами, внесеними Законом України № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій".

Зобов'язати Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Сумська, буд. 49, м. Охтирка, Сумська область, 42700, код ЄДРПОУ 42421549) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) державної пенсії за віком згідно з ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та в порядку, визначеному ст. 40 цього Закону, з урахуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, з грудня 2018 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Сумська, буд. 49, м. Охтирка, Сумська область, 42700, код ЄДРПОУ 42421549) суму судового збору в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 21.03.2019 року.

Суддя В.О. Павлічек