про залишення позовної заяви без руху
20 березня 2019 року м. Житомир справа № 240/3076/19
категорія 112030300
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Романченко Є.Ю., розглядаючи позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить:
- визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо невиплати з 17.07.2018 коштів, передбачених ст. 37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі, що дорівнює 40% мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік за період з 17.07.2018 до постановлення рішення неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату коштів;
- звільнити від сплати судового збору відповідно до ч.1 ст.133 КАС України, враховуючи майновий стан та те, що розмір судового збору складає більше 50% від доходу в місяць, також те, що він є пенсіонером.
Перевіряючи, після одержання позову, чи відповідає він вимогам, установленим Кодексом адміністративного судочинства України, судом ураховано наступне.
Відповідно до частини першої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній на момент звернення позивача до суду, надалі - КАС України), у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Перелік обов'язкових відомостей, які зазначаються в позовній заяві наведено у частині 5 вказаної статті КАС України.
Згідно із ч. 9 ст. 160 КАС України, у позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.
Стаття 161 КАС України виділяє документи, що додаються до позовної заяви.
Так, положеннями частини п'ятої вказаної статті КАС України визначено, що у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
У контексті наведеного суд відмічає, що позовна заява, зокрема її прохальна частина, не може містити вимог про звільнення від сплати судового збору. У разі необхідності клопотання про звільнення від сплати судового збору викладається окремо та додається до позовної заяви.
За наведених обставин, суд вважає, що при поданні позову до суду позивачем не дотримано вимог ст.ст. 160-161 КАС України.
Разом з цим, суд вважає за необхідне вказати, що клопотання про звільнення від сплати судового збору повинно бути обґрунтовано, виходячи із приписів ст. 133 КАС України та статті 8 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, які застосовуються виключно до осіб, рівень статків яких обмежений, з метою усунення для таких осіб перешкод фінансового характеру для доступу до правосуддя.
Інших, ніж незадовільний майновий стан особи, підстав законодавством не визначено.
Таким чином, до клопотання про звільнення від сплати судового збору позивач зобов'язаний надати належні докази підтвердження свого майнового стану, зокрема довідку про доходи, отримані за попередній календарний рік, видану органом Державної фіскальної служби за місцем податкового обліку позивача.
У разі відсутності обставин, з якими положення статті 133 КАС України та статті 8 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, пов'язують можливість звільнення судом позивача від сплати судового збору, звернення ОСОБА_1 до суду з даним позовом повинно бути оплачено судовим збором за ставкою, визначеною відповідно до ст. 4 вказаного Закону.
За змістом приписів підпункту першого пункту третього частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, ставка судового збору за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У абзаці другому частини 3 статті 6 Закону визначено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до положень статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" від 23.11.2018 № 2629-VIII прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року складає 1921 гривню.
Отож, ставка судового збору за подання до суду позову немайнового характеру, в якому пред'явлено дві позовні вимоги (одна з яких є похідною), з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня 2019 року, становить 768,40 грн.
Частиною першою статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (ч. 2 ст. 169 вказаного Кодексу).
З огляду на викладене, позов необхідно залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання до суду:
- нової позовної заяви до відповідача, оформленої із дотриманням вимог ст. 160-161 КАС України в 2-х примірниках;
- клопотання про звільнення від сплати судового збору обґрунтованого, виходячи із приписів ст. 133 КАС України та статті 8 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, чи доказу сплати судового збору в розмірі 768,40 грн.
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів - УК у м.Житомирі/Житомир/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38035726; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - 34310206084009; наявність відомчої ознаки - “84” Окружні адміністративні суди; найменування коду класифікації доходів бюджету - судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050); код класифікації доходів бюджету - 22030101. Призначення платежу:*;101; (реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); судовий збір, за позовом (назва позивача), Житомирський окружний адміністративний суд.
Документ на підтвердження сплати судового збору подається в оригіналі.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк і спосіб, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Є.Ю. Романченко