КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ
Справа №552/1536/19
Провадження № 2-а/552/19/19
21.03.2019 року Київський районний суд м. Полтави у складі:
Головуючої судді Турченко Т.В.
За участі секретаря - Силки І.О.
Представника позивача - ОСОБА_1
Відповідача - ОСОБА_2 (BERDISHOV MYRAT).,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтава адміністративну справу за позовом Київського районного відділу у м. Полтаві Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області до ОСОБА_3 (BERDISHOV MYRAT) про затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні та примусового видворення з України,-
Позивач 21.03.2019 року звернувся до Київського районного суду м. Полтави з позовом до ОСОБА_3 (BERDISHOV MYRAT) про затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні та примусового видворення з України.
21.03.2019 року в ході проведення цільових профілактичних заходів під умовною назвою «Мігрант» був виявлений громадянин ОСОБА_4 Туркменістан ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. В порушення вимог частини 13 статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», втративши підстави для перебування на території України, після відрахування з вищого навчального закладу, не додержується правил перебування іноземців в Україні, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період навчання, а саме: ухиляється від виїзду з України після скасування посвідки на тимчасове проживання. За порушення правил перебування в Україні відносно відповідача працівниками Київського районного відділу у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області 29.01.2019 року складено адміністративний протокол за ч.1 ст.203 КУпАП та винесено постанову про накладення штрафу в сумі 1700 грн. 21.03.2019 року працівниками Київського районного відділу у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області складено адміністративний протокол за ч.1 ст.203 КУпАП та винесено постанову про накладення штрафу в сумі 2040 грн. Позивач у своєму позові просить затримати строком на шість місяців громадянина ОСОБА_4 Туркменістан ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, та примусово видворити з України.
Ухвалою суду від 21.03.2019 року провадження у справі було відкрито та призначено справу до судового розгляду на 13 год 15 хв. 21.03.2019 року.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги та просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, заперечує проти їх задоволення.
Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Відповідач порушив вимоги України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», втративши підстави для перебування на території України, після відрахування з вищого навчального закладу, не додержується правил перебування іноземців в Україні, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період навчання.
За порушення правил перебування в Україні відносно відповідача працівниками Київського районного відділу у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області 29.01.2019 року складено адміністративний протокол за ч.1 ст.203 КУпАП та винесено постанову про накладення штрафу в сумі 1700 грн. Штраф іноземним громадянином не сплачений.
21.03.2019 року відносно відповідача працівниками Київського районного відділу у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області складено адміністративний протокол за ч.1 ст.203 КУпАП та винесено постанову про накладення штрафу в сумі 2040 грн. Штраф іноземним громадянином не сплачений.
Разом з тим, згідно з частиною 3 статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до частини 1 стаття 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Відповідно до п. 3 ч. 1 статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи щодо примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України, затримання іноземців або осіб без громадянства з метою іх ідентицікації та (або ) забезпечення примусового видворення за межі території України підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Згідно частини 13 статті 4 Закону України " Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства " іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період навчання.
Відповідності до статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено виключні підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.
Частиною 15 статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, не передбачених частинами 2 - 14 цієї статті, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.
Громадянин ОСОБА_4 Туркменістан ОСОБА_3 після закінчення терміну перебування на території України, всупереч вимогам частини 13 статті 4 Закону, не виїхав за межі України, чим порушив правила перебування іноземних громадян на території України.
Крім того, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, не має статусу біженця, обставини які б заборонили примусово повернути його з України, відсутні.
Відповідно до частини 4 статті 30 Закону №3773-УІ, іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Окрім того, при вирішенні справи суд виходить з того, що змістовний правовий аналіз правових норм дає підстави для висновку, що уповноважені органи державної влади (міграційні органи, органи Служби безпеки України, органи охорони державного кордону), приймаючи рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства до країни проходження, не зобов'язані одночасно приймати рішення про заборону в'їзду цієї особи на територію України. Встановлена частиною 2 статті 26 Закону №3773-VI можливість прийняття рішення про заборону подальшого в'їзду в Україну свідчить про наявність в органу Державної міграційної служби дискреційних повноважень, тобто суб'єкту владних повноважень надається свобода, оцінюючи ситуацію, вибирати один із кількох варіантів можливих рішень. Виходячи з конструкції правової норми, закріпленої в частині 2 статті 26 Закону №3773-VI, рішення про заборону подальшого в'їзду в Україну є не обов'язковою, а являється факультативною санкцією, яка може застосовуватись під час прийняття рішення про примусове повернення в країну походження, за наявності передбачених ст. 13 цього Закону підстав.
В свою чергу суд не наділений повноваженнями щодо заборони позивачу в'їзду на територію Україну, тому в цій частині вимоги не можуть бути задоволені.
Відповідно частині 19 статті 289 КАСУ, за подання до адміністративного суду позовних заяв та апеляційних скарг у справах, визначених цією статтею, судовий збір не сплачується.
Отже, судові витрати, відповідно до ст.139 КАС України, суд вважає необхідним віднести за рахунок держави.
Рішення підлягає негайному виконанню відповідно до п.3 ч.2 ст.371 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст.6, 8, 9, 10, 132, 139, 241-246, 255, 288, 289, 295, 371 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Київського районного відділу у м. Полтаві Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області до ОСОБА_3 (BERDISHOV MYRAT) про затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні та примусового видворення з України - задовольнити частково.
Затримати громадянина ОСОБА_4 Туркменістан ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з метою забезпечення його примусового видворення строком на шість місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, та примусово видворити з України
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Судові витрати - віднести за рахунок держави.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Полтави шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В.Турченко