14.03.2019 Справа №607/4404/19
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Ломакін В.Є., розглянувши матеріали, які надійшли із Управління патрульної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючого в ТзОВ «Техно-Буд-Центр»,
за ч. 4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
20 лютого 2019 року до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками адміністративних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 140 КУпАП (справи № 607/4404/19, № 607/4405/19, № 607/4406/19, № 607/4409/19).
Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Беручи до уваги, що в провадженні судді знаходиться чотири справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 140 КУпАП, вважаю, що відповідно до ст. 36 КУпАП вони мають бути об'єднанні в одне провадження.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 239904 від 14 лютого 2019 року, 04 лютого 2019 року о 08 год. 20 хв. на автодорозі М-19 «Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече» 338 км + 850 м, ОСОБА_1, будучи посадовою особою - майстер дорожніх робіт ТОВ «Техно-Буд-Центр» порушив правила та стандарти, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та не вжив заходів щодо належного утримання автомобільної дороги, а також не прийняв своєчасних заходів щодо відновлення безпечних умов для руху, що призвело до створення аварійної обстановки та пошкодження транспортного засобу ВАЗ 21154, д.н.з. НОМЕР_1, під керуванням ОСОБА_2, який наїхав на перешкоду (вибоїну) на дорожньому покритті, що стало причиною ДТП. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 1.5 ПДР України; п. 3 ст. 12 ЗУ «Про дорожній рух»; п.3.1.1, п.3.1.2 ДСТУ 3587-97 «Автомобільні дороги, вуличні та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану».
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення серії БД № 239903 від 14 лютого 2019 року, 04 лютого 2019 року о 07 год. 10 хв. на автодорозі М-19 «Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече» 338 км + 970 м, ОСОБА_1, будучи посадовою особою - майстер дорожніх робіт ТОВ «Техно-Буд-Центр» порушив правила та стандарти, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та не вжив заходів щодо належного утримання автомобільної дороги, а також не прийняв своєчасних заходів щодо відновлення безпечних умов для руху, що призвело до створення аварійної обстановки та пошкодження транспортного засобу Mitsubishi Outlander, д.н.з. НОМЕР_2, під керуванням ОСОБА_3, який наїхав на перешкоду (вибоїну) на дорожньому покритті, що стало причиною ДТП. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 1.5 ПДР України; п. 3 ст. 12 ЗУ «Про дорожній рух»; п.3.1.1, п.3.1.2 ДСТУ 3587-97 «Автомобільні дороги, вуличні та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану».
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 239905 від 14 лютого 2019 року, 05 лютого 2019 року о 20 год. 24 хв. на автодорозі М-19 «Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече» 342 км + 200 м, ОСОБА_1, будучи посадовою особою - майстер дорожніх робіт ТОВ «Техно-Буд-Центр», порушив правила та стандарти, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та не вжив заходів щодо належного утримання автомобільної дороги, а також не прийняв своєчасних заходів щодо відновлення безпечних умов для руху, що призвело до створення аварійної обстановки та пошкодження транспортного засобу Volkswagen Touran, д.н.з. НОМЕР_3, під керуванням ОСОБА_4, який наїхав на перешкоду (вибоїну) на дорожньому покритті, що стало причиною ДТП. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 1.5 ПДР України; п. 3 ст. 12 ЗУ «Про дорожній рух»; п.3.1.1, п.3.1.2 ДСТУ 3587-97 «Автомобільні дороги, вуличні та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану».
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення серії БД № 239902 від 14 лютого 2019 року, 28 грудня 2018 року о 21 год. 40 хв. на автодорозі М-19 «Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече» 339 км + 870 м, ОСОБА_1, будучи посадовою особою - майстер дорожніх робіт ТОВ «Техно-Буд-Центр», порушив правила та стандарти, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та не вжив заходів щодо належного утримання автомобільної дороги, а також не прийняв своєчасних заходів щодо відновлення безпечних умов для руху, що призвело до створення аварійної обстановки та пошкодження транспортного засобу KIA Cerato, д.н.з. АА 8143 CH, під керуванням ОСОБА_5, який наїхав на перешкоду (вибоїну) на дорожньому покритті, що стало причиною ДТП. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 1.5 ПДР України; п. 3 ст. 12 ЗУ «Про дорожній рух»; п.3.1.1, п.3.1.2 ДСТУ 3587-97 «Автомобільні дороги, вуличні та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану».
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився з невідомих на те суду підстав, забезпечивши явку свого захисника - адвоката ОСОБА_6 Остання у судовому засіданні просить закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП. На обґрунтування своїх доводів надала суду копії звітів про виконання робіт на автомобільній дорозі М-19 «Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече».
Заслухавши пояснення захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі - КУпАП), адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Частиною 4 ст. 140 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил, норм і стандартів при утриманні автомобільних доріг і вулиць, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на автомобільних дорогах і вулицях місць провадження робіт, передбачені частинами першою, другою або третьої цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
До протоколу про адміністративне правопорушення серія БД №239904 від 14 лютого 2019 року долучено схему місця ДТП, яка сталася 04 лютого 2019 року о 08 год. 20 хв. на А/Д М-19 «Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече» 338 км. + 850 м; пояснення ОСОБА_7 від 04 лютого 2019 року; пояснення майстра шляхового ТОВ «Техно-Буд-Центр» ОСОБА_1 від 14 лютого 2019 року; акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 04 лютого 2019 року, з якого вбачається, що обстеження проводилось на А/Д М-19 «Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече» 338 км. + 850 м, в якому зафіксовано наявність дорожнього знака 1.12 «Вибоїна».
До протоколу про адміністративне правопорушення серія БД №239904 від 14 лютого 2019 року долучено схему місця ДТП, яка сталася 04 лютого 2019 року о 07 год. 10 хв. на А/Д М-19 «Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече» 338 км. + 970 м; пояснення ОСОБА_3 від 04 лютого 2019 року; пояснення майстра шляхового ТОВ «Техно-Буд-Центр» ОСОБА_1 від 14 лютого 2019 року; акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 04 лютого 2019 року, з якого вбачається, що обстеження проводилось на А/Д М-19 «Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече» 338 км. + 970 м, в якому зафіксовано наявність дорожнього знака 1.12 «Вибоїна» та таблиця 7.2.1. «Зона дії 5 км.».
До протоколу про адміністративне правопорушення серія БД №239905 від 14 лютого 2019 року долучено схему місця ДТП, яка сталася 05 лютого 2019 року о 20 год. 24 хв. на А/Д М-19 «Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече» 342 км. + 200 м; пояснення ОСОБА_4 від 05 лютого 2019 року; пояснення майстра шляхового ТОВ «Техно-Буд-Центр» ОСОБА_1 від 14 лютого 2019 року; акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 05 лютого 2019 року, з якого вбачається, що обстеження проводилось на А/Д М-19 «Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече» 338 км. + 850 м, в якому зафіксовано наявність дорожнього знака 1.12 «Вибоїна».
До протоколу про адміністративне правопорушення серія БД №239902 від 14 лютого 2019 року долучено схему місця ДТП, яка сталася 28 грудня 2018 року о 21 год. 40 хв. на А/Д М-19 «Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече» 339 км. + 870 м; пояснення ОСОБА_8 від 28 грудня 2018 року; пояснення майстра шляхового ТОВ «Техно-Буд-Центр» ОСОБА_1 від 14 лютого 2019 року; акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 28 грудня 2018 року, з якого вбачається, що обстеження проводилось на А/Д М-19 «Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече» 338 км. + 870 м.
Як вбачається з матеріалів справи, ділянка дороги, де мали місце дорожньо-транспортні пригоди, передана на експлуатаційне обслуговування ТОВ «Техно-Буд-Центр».
Відповідно до п.3.1.1. ДСТУ-3587-97 покриття проїзної частини не повинно мати осідань, вибоїн, напливів чи інших деформацій, що утруднюють рух транспортних засобів.
У зв'язку з руйнуванням верхнього шару дорожнього покриття проїзної частини дороги М-19 «Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече», на підставі п. 2 ч. 3 ст. 12 Закону України «Про дорожній рух», враховуючи несприятливі погодні умови для проведення ремонтних робіт, працівниками ТОВ «Техно-Буд-Центр» вжито заходів щодо інформування водіїв про наявність вибоїн та інших деформацій дорожнього покриття, встановлено тимчасові дорожні знаки 1.12. «Вибоїна» з табл. 7.2.1. «Зона дії 5 км», що підтверджується актами обстеження ділянок вулично-шляхової мережі від 04 лютого 2019 року та 05 лютого 2019 року, а також відомістю про встанволення дорожніх знаків на автодорозі «Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече» від 10 грудня 2018 року. При цьому, вказані обставини повінстю узгоджуються з письмовими поясненнями ОСОБА_1 про те, що такі знаки були встановлені 10 грудня 2018 року на автодорозі М-19 на 338 км + 980 м та 339 км + 550 м (а зазначені в протоколах про адміністративні правопорушення дорожньо-транспортні пригоди мали місце 28 грудня 2018 року на 339 км + 870 м; 04 лютого 2019 року на 338 км + 970 м та 338 км + 850 м; 05 лютого 2019 року на 342 км + 200 м).
При цьому, суд враховує, що акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 28 грудня 2018 року, долучений до протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 239902 від 14 лютого 2019 року стосується обстеження ділянки дороги М19 338 км + 870 м, хоча згідно вказаного протоколу про адміністративне правопорушення, ДТП мало місце на автодорозі М-19 339 км + 870 м, тому він не може бути належним доказом у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 140 КУпАП.
В примітці до п.3.1.1. ДСТУ-3587-97 зазначено, що стан покриття проїзної частини та інших елементів дороги повинні перевірятися організаціями, які їх експлуатують, - щодекадно.
Ямковий ремонт дорожнього покриття ТОВ «Техно-Буд-Центр» проводився при виявленні вибоїн та ямковості 12 грудня 2018 року, 15 грудня 2018 року, 17 грудня 2018 року, 21 грудня 2018 року, 27 грудня 2018 року, 28 грудня 2018 року, 29 грудня 2018 року, 31 грудня 2018 року, 04 січня 2019 року, 04 лютого 2019 року, 05 лютого 2019 року, 06 лютого 2019 року, 07 лютого 2019 року, 08 лютого 2019 року, 09 лютого 2019 року, що вбачається із звітів про виконання робіт на автомобільній дорозі «Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече».
Тобто, продовж встановленого ДСТУ-3587-97 строку, згідно якого визначено термін ліквідації пошкоджень не більше ніж 5 діб, були усунені вибоїни про які йдеться у протоколах від 14 лютого 2019 року серія БД №239904, серія БД №239903, серія БД № 239905, серія БД № 239902.
За вказаних обставин, суд застосовує п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно із п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Із урахуванням вказаних вище положень Закону України «Про дорожній рух» та ДСТУ-3587-97, ОСОБА_1 вжив всіх заходів щодо своєчасного виявлення перешкод дорожнього руху, невідкладно позначив дорожніми знаками дану ділянку та забезпечив їх усунення упродовж 5 (п'яти) календарних днів, що відповідає вимогам чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене в сукупності, суд приходить до висновку про відсутність належних та допустимих доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 140 КУпАП, оскільки останній вжив усіх заходів щодо своєчасного виявлення перешкод дорожньому руху, невідкладно позначив дорожніми знаками ділянку М-19 «Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече, 338 км та 339 км., та в подальшому ліквідував виявлені пошкодження у встановлені законом строки, а тому за таких обставин вважає, що в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відсутній склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 140 КУпАП, що є підставою для закриття провадження у справі.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 140, 245, 247, 251, 252, 254, 256, 280, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Об'єднати в одне провадження справи № 607/4404/19, № 607/4405/19, № 607/4406/19, № 607/4409/19 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 140 КУпАП, та присвоїти об'єднаній справі єдиний номер - № 607/4404/19.
Провадження в справі про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1за ч.4 ст. 140 КУпАП - закрити, в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративних правопорушень.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Головуючий суддяОСОБА_9