Справа № 127/8091/19
Провадження № 2-а/127/110/19
20 березня 2019 рокум. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області у складі:
головуючого - судді Іщук Т.П.,
за участі секретаря судового засідання Гусара Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м.Вінниці адміністративну справу за позовом Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області до громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 Натіга про затримання з метою забезпечення видворення за межі території України,
Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області звернулось до суду з позовом до громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 Натіга (Abasov Natig) про затримання з метою забезпечення видворення за межі території України. Позов мотивувало тим, що в ході проведення заходів направлених на перевірку виконань рішень про примусове повернення в країну походження іноземців 3-м міським відділом у м.Вінниці УДМС України у Вінницькій області було виявлено громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 Натіга (Abasov Natig), ІНФОРМАЦІЯ_1, який не виконав рішення про примусове повернення в країну походження ОСОБА_2 та продовжує проживати за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 з порушенням міграційного законодавства. Подальшою перевіркою встановлено, що відповідач прибув до України 29.04.2018 року році. Відповідач був документований національним паспортом ОСОБА_1 ОСОБА_2 С02007634 від 18.04.2018 року. Відповідач вчасно не звернувся до територіальних органів або підрозділів ДМС за місцем проживання із заявою про продовження строку перебування на території України, документування посвідкою про тимчасове проживання, чим порушив строки перебування іноземців та осіб без громадянства на території України. За порушення встановлених правил перебування в Україні останній був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП та накладено штраф у розмірі 5100 грн., який добровільно сплачений відповідачем. Постанова відповідачем не оскаржувалась. 27.08.2018 року прийняте рішення про примусове повернення в країну походження відповідача, відповідно до якого останнього зобов'язано покинути територію України у 25- денний термін. Відповідач у зазначений термін не виїхав за межі України, чим продовжує порушувати законодавство України. Наразі в ОСОБА_3 Натіга відсутній документ, що дає право на виїзд з території України, який би дозволив його ідентифікувати та вжити стосовно іноземця передбачених законом заходів. За наведеного позивач просить з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України затримати терміном на 6 місяців громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 Натіга (Abasov Natig), ІНФОРМАЦІЯ_1.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 20.03.2019 року позовна заява прийнята до розгляду та судове засідання призначене на 20.03.2019 року відповідно до положень ст.289 КАС України.
Представник позивача ОСОБА_4 у судовому засіданні позов підтримав із зазначених у позові підстав та просив його задовольнити.
В судовому засіданні оголошувалася перерва для надання відповідачу можливістю скористатися своїм правом на правову допомогу, однак такий своїм правом не скористався. Надалі відповідач в судовому засіданні просив не затримувати його, поки не повернуться його документи з ОСОБА_1 ОСОБА_2 та зазначав, що він не виконав рішення про повернення, зважаючи на стан здоров'я його дружини та дитини.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов наступного.
Судом установлено, що під час перебування в Україні громадянин ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Abasov Natig), ІНФОРМАЦІЯ_1, вчинив адміністративне правопорушення, у зв'язку з чим 27.08.2018 року щодо нього було складений протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МВН 041728 за ч. 1 ст. 203 КУпАП.
27.08.2018 року начальником 3-го міського відділу у м.Вінниці УДМС України у Вінницькій області прийнято постанову про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_3 Натіга (Abasov Natig), ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_2, за порушення правил перебування в Україні та притягнуто останнього до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі 5100 грн.
Відповідач вказану постанову не оскаржував та в добровільному порядку сплатив штраф в розмірі 5100 грн., що визнається сторонами.
27.08.2018 року заступником начальника 3-го міського відділу у м.Вінниці УДМС України у Вінницькій області прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 Натіга (Abasov Natig), ІНФОРМАЦІЯ_1, та зобов'язано його покинути територію України в 25-денний термін. Вказане рішення відповідачем виконано не було.
Як слідує з Інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи «Аркан» відповідач не перетинав кордон у напрямку виїзд з 29.04.2018 року по 19.03.2019 року.
Як пояснив сам відповідач, він є громадянин ОСОБА_1 ОСОБА_2, на території України проживає без відповідних документів на право проживання в Україні, свій паспорт передав в ОСОБА_2, щоб зробити довідку про зміну свого прізвища. В Україні має дружину з якою шлюб укладав як «Мамедов». Своє прізвище він змінив, однак документально підтвердити не може. Невиконання рішення про примусове повернення пояснив необхідністю догляду за хворобою дитиною та дружиною.
Судом установлено, що у відповідача відсутній документ, що дає право на виїзд з території України, а саме паспорт громадянина ОСОБА_2, який би дозволив його ідентифікувати та вжити заходів щодо видворення.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку.
Відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Азербайджанської республіки про безвізові поїздки громадян від 14.02.2002 року, громадянам держав встановлено безвізовий порядок в'їзду на територію країн з дотриманням правил перебування та реєстрації, що діють в цій державі.
Відповідно до Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 15.02.2012 року №150, іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україні, можуть тимчасово перебувати на території України не більше 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду з держав з безвізовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України.
Відповідно до п.6 цього Порядку продовження строку перебування іноземців та осіб без громадянства на території України продовжується в разі, якщо вони прибули з держав з безвізовим порядком в'їзду за наявності обґрунтованих підстав (лікування, вагітність чи пологи, догляд за хворим членом родини, оформлення спадщини, подання заяви про отримання дозволу на імміграцію чи набуття громадянства України тощо) та за умови подання підтверджуючих документів - на період існування таких підстав, але не більше як 180 днів з дати останнього в'їзду в Україну. Такі заяви подаються іноземцями та особами без громадянства і приймаються стороною не раніше, ніж за десять та не пізніше, ніж за три робочих дні до закінчення такого строку до територіальних органів чи підрозділів ДМС за місцем проживання.
Відповідач з такими заявами не звертався, законних джерел доходу на території України не має, власного житла не має. Суд не може взяти до уваги посилання відповідача на наявність у нього сім'ї, дитини, зважаючи на відсутність документів, що дає можливість ідентифікувати його особу, а також документів про підтвердження зміни його прізвища. Будь-які його посилання не можуть бути належними та допустимими доказами. При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до ст.74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та ч. 1 ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворенні або видані чи передані до країн: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.
У суду відсутні підстави стверджувати, що відповідач підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», відповідач не звертався до органів ДМС України із заявою про надання йому статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту.
Отже, відповідач по справі громадянин ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Abasov Natig) порушив законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, не виконав в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, у нього відсутні документи на право перебування на території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 289 КАС України, у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Нормою ч. 11 ст. 289 КАС України визначено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.
У зв'язку з тим, що у відповідача відсутні документи, що дають право на виїзд з України, особа тривалий час ухиляється від виконання рішення про примусове повернення, в суду наявні підстави вважати, що існує ризик його невиконання, тому позовні вимоги про затримання відповідача з метою його ідентифікації та забезпечення видворення за межі України строком на шість місяців підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України, суд вважає за можливе звернути рішення до негайного виконання.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», Порядком продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2012 року № 150, ст. 2, 5, 6, 72-77, 90, 194, 211, 217, 271, 288, 289, 371 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Затримати громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 Натіга (Abasov Natig), ІНФОРМАЦІЯ_1, з поміщенням в пункт тимчасового перебування іноземців, з метою забезпечення видворення за межі території України, на шість місяців, починаючи з часу фактичного затримання.
Рішення суду звернути до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі його оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Сторони справи:
Позивач - Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, 21000, м. Вінниця, вул.Театральна,10, код ЄДРПОУ 37836770,
Відповідач - ОСОБА_3 (Abasov Natig) ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин ОСОБА_1 ОСОБА_2, адреса проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3.
Суддя: