Ухвала від 15.03.2019 по справі 810/2954/17

УХВАЛА

15 березня 2019 року

Київ

справа №810/2954/17

адміністративне провадження №К/9901/3311/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду

судді-доповідача-Гончарової І.А.,

суддів: Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,

перевіривши матеріали касаційної скарги Головного управління ДФС у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2018 у справі №810/2954/17 за позовом Головного управління ДФС у Київській області до Комунального підприємства "Фастівтепломережа" про зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

На адресу Верховного Суду надійшла касаційна скарга Головного управління ДФС у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2018.

04.02.2019 ухвалою Верховного Суду касаційну скаргу Головного управління ДФС у Київській області залишено без руху з мотивів її невідповідності вимогам статті 332 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а саме у зв'язку з відсутністю документу про сплату судового збору та пропуском строку на касаційне оскарження.

19.02.2019 ухвалою Верховного Суду скаржнику продовжено строк для усунення недоліків касаційної скарги у справі №810/2954/17.

05.03.2019 до Верховного Суду надійшло клопотання про усунення недоліків касаційної скарги у справі № 810/2954/17.

Клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження мотивовано тим, що скаржник отримав 26.12.2018 постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2018, що підтверджується копією конверту, в якому надсилалася постанова суду апеляційної інстанції та роздруківкою з сайту ПАТ « Укрпошта» про відстеження поштового відправлення.

Колегія суддів, розглянувши клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження дійшла висновку про його задоволення, оскільки підстави наведені скаржником в останньому визнає достатніми та поважними, а надані докази підтверджують вказані обставини.

Одночасно Головним управлінням ДФС у Київській області подано клопотання про продовження строку для усунення недоліків касаційної скарги в частині сплати судового збору у справі №810/2954/17. Скаржник зазначає, що на даний момент відсутня можливість сплатити судовий збір у зв'язку з недостатнім обсягом коштів на рахунках.

Розглянувши клопотання суд дійшов висновку, що у його задоволенні слід відмовити.

Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо заходів, що полегшують доступ до правосуддя від 14.05.1981№ R (81) 7: "В тій мірі, в якій судові витрати становлять явну перешкоду доступові до правосуддя, їх треба, якщо це можливо, скоротити або скасувати" (підпункт 12 пункту D).

Отже, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду є складовою доступу до правосуддя.

Правові засади сплати судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-V (в редакції, що є чинною на час звернення з касаційною скаргою)

Відповідно до частини першої статті 133 КАС України, які кореспондуються з приписами частини першої та другої статті 8 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI єдиною підставою для зменшення розміру належних для оплати судових витрат, звільнення від їх оплати, відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи.

При цьому, особа, яка заявляє відповідне клопотання повинна навести доводи і надати докази на підтвердження того, що її майновий/фінансовий стан перешкоджав сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Згідно з положеннями Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI органам фіскальної служби не надано пільг щодо сплати судового збору.

Органи доходів і зборів є державними органами, які утримуються за рахунок Державного бюджету України, та мають право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів, якими можна було б забезпечити сплату судового збору.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що обставини, пов'язані з фінансуванням установ чи організацій з Державного бюджету України не є підставою для продовження строку на усунення недоліків касаційної скарги та зловживання процесуальними правами.

Відповідно до частини другої статті 332 КАС України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.

На момент постановлення Верховним Судом даної ухвали на адресу суду від заявника касаційної скарги не надходив документ про сплату судового збору у визначеному законом розмірі.

Пунктом 1 частини четвертої статті 169 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

За змістом частини восьмої статті 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Враховуючи викладене, скаргу Головним управлінням ДФС у Київській області не виконано вимоги ухвали щодо надання документу про сплату судового збору, у зв'язку з чим касаційна скарга підлягає поверненню.

Керуючись статтями 169, 248, 332, 355, 359 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити клопотання Головного управління ДФС у Київській області про поновлення строку на касаційне оскарження рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2018 у справі №810/2954/17.

Поновити Головному управлінню ДФС у Київській області строк на касаційне оскарження рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2018 у справі №810/2954/17.

Відмовити у задоволенні клопотання Головного управління ДФС у Київській області про продовження строку для усунення недоліків касаційної скарги у справі №810/2954/17.

Касаційну скаргу Головного управління ДФС у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2018 у справі №810/2954/17 - повернути заявнику.

Копію ухвали про повернення касаційної скарги надіслати учасникам справи, скаржнику - копію даної ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач І.А.Гончарова

Судді І.Я.Олендер

Р.Ф.Ханова