Постанова від 13.03.2019 по справі 806/1723/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 806/1723/18

Головуючий у 1-й інстанції: Панкеєва В.А.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

13 березня 2019 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Матохнюка Д.Б.

суддів: Курка О. П. Совгири Д. І. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Ременяк С.Я.,

представника відповідача: ОСОБА_2,

представника третьої особи: ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу приватного підприємства «Виробниче комерційне підприємство Проспект» на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2018 року (повний текст якого складено в м. Житомир 07 грудня 2018 року) у справі за адміністративним позовом приватного підприємства «Виробниче комерційне підприємство Проспект» до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області ОСОБА_4, третя особа - ОСОБА_5, про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

у березні 2018 року приватне підприємство «Виробниче комерційне підприємство Проспект» (ПП «ВКП «Проспект») звернулось в суд з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області ОСОБА_4, третя особа - ОСОБА_5, в якому просило:

-визнати протиправними дії державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області ОСОБА_4 з проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства позивачем, за наслідком якої 22.12.2017 року складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки №453-ДК/346/АП/09/01/-17;

- визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 22.12.2017 року №453-ДК/-250Пр/03/01/-17.

26 листопада 2018 року Житомирський окружний адміністративний суд прийняв рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

У судовому засіданні представник відповідача про задоволення апеляційної скарги заперечила, посилаючись на її необгрунтованість та безпідставність.

Представник третьої особи апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.

Позивач в судове засідання не з'явився. При цьому, 13 березня 2019 року на адресу Сьомого апеляційного адміністративного суду подано клопотання в якому просив перенести розгляд справи на іншу дату, у зв'язку із зайнятістю його адвоката в цей день в іншому суді.

Враховуючи думку учасників справи, а також те, що явка сторін не визнавалась обов'язковою колегія суддів вважає, що подане клопотання не підлягає задоволенню.

Заслухавши, суддю-доповідача, пояснення учасників справи, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, 01 квітня 2012 року між ОСОБА_5 та ПП «ВКП Проспект» укладено договір будівельного підряду №01/04-12, згідно з яким підприємство зобов'язується виконати роботи з будівництва водойми для рибогосподарських потреб на земельній ділянці в межах Стрижівської сільської ради Коростишівського району Житомирської області згідно з затвердженою проектно-кошторисною документацією.

Листом від 07 жовтня 2016 року ОСОБА_5 звернулась до ПП "ВКП Проспект" про зупинення робіт з будівництва ставка для рибогосподарських потреб за договором будівельного підряду №01/04-12 від 01.04.2012 року з 07.10.2016 у зв'язку з приписом про зупинення виконання будівельних робіт на об'єкті.

Крім того, ухвалою слідчого судді Коростишівського районного суду Житомирської області від 20.11.2017 року у справі №280/1610/15-к надано дозвіл на проведення обшуку на території земельних ділянок з кадастровими номерами: 1822587000:05:000:0074; 1822587000:05:000:0075; 1822587000:05:000:0093; 1822587000:05:000:0094; 1822587000:05:000:0095; 1822587000:05:000:0096; 1822587000:05:000:0097; 1822587000:05:000:0104; 1822587000:05:000:0105; 1822587000:05:000:0107, які на праві приватної власності належать ОСОБА_5 та знаходяться за межами с. Стрижівка Коростишівського району Житомирської області.

Постановою начальника слідчого відділення Коростишівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 24.11.2017 року призначено в кримінальному провадженні №12015060190000192 перевірку з питань самовільного зайняття земельної ділянки, нецільового використання цієї земельної ділянки, зняття верхнього шару грунту без спеціального дозволу, безгосподарського використання землі, що спричинило тривале зниження або втрату їх родючості, виведення земель з сільськогосподарського обороту, змивання гумусного шару, порушення структури грунту при використанні земельної ділянки загальною площею близько 17 га, яка розміщена поблизу села Стрижівка Коростишівського району Житомирської області та належить на праві приватної власності ОСОБА_5 Також, вирішено залучити до перевірки спеціаліста Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області.

За таких обставин, 24 листопада 2017 року Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області винесено наказ №453 ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель", яким доручено державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області ОСОБА_4 у термін з 24 листопада 2017 року по 22 грудня 2017 року здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель, усіх категорій і форм власності, родючості грунтів, шляхом проведення перевірки використання земельної ділянки на території Стрижівської сільської ради Коростишівського району Житомирської області.

На підставі вказаного вище наказу, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель у Житомирській області ОСОБА_4 за участю слідчого СВ Коростишівського відділу поліції ГУНП в Житомирській області ОСОБА_6 та прокурора Коростишевської місцевої прокуратури ОСОБА_7 у присутності директора ОСОБА_8 проведено перевірку з питань дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельних ділянок ПП «ВКП Проспект» в особі директора ОСОБА_8, за результатами якої складено акт від 22 грудня 2017 року №453-ДК/298/АО/10/01/-17 та акт обстеження земельної ділянки та план-схема земельних ділянок.

У ході проведеної перевірки встановлено, що ПП «ВКП Проспект», в особі директора ОСОБА_8, використовує земельні ділянки за кадастровими номерами: 1822587000:05:000:0093; 1822587000:05:000:0094; 1822587000:05:000:0095; 1822587000:05:000:0096; 1822587000:05:000:0097; 1822587000:05:000:0105 із земель сільськогосподарського призначення за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства (власник ОСОБА_5В.) на підставі договору підряду на будівництво ставка для рибогосподарських потреб №01/04-12 від 01.04.2012 року, на яких провело роботи по зняттю перенесенню ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) за межі зазначених ділянок, без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а саме Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, загальною площею 8,9777 га.

На момент перевірки спеціальний дозвіл Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки на загальну площу 8,9777 га, позивачем не отримано, що є порушенням ст.168 Земельного кодексу України.

Відсутність вказаного спеціального дозволу відповідно до ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" свідчить про невиконання умов зняття, збереження і нанесення родючого шару ґрунту на земельній ділянці загальною площею 8,9777 га.

Також у ході перевірки встановлено, що позивач, в особі директора, на земельних ділянках, які відносяться до категорії земель сільськогосподарського призначення за цільовим призначенням для ведення особистого сільського господарства приватної форми власності видобуває пісок промисловим способом за допомогою днопоглиблювального пристрою (земснаряду) НСС 400/20 ГР на загальній площі 8,9777 га. На момент перевірки проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки або її частини зі зміною її цільового призначення ПП "ВКП Проспект" не виготовлявся та рішенням органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування не затверджувався, що є порушенням статтей 20-21 Земельного кодексу України. Рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про зміну цільового призначення земельної ділянки або її частини у позивача відсутнє, що у відповідності до ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" свідчить про факт нецільового використання земельної ділянки загальною площею 8,9777 га.

Також, 22 грудня 2017 року відповідачем видано припис №453-ДК/0250Пр/03/01/-17 про усунення порушень вимог земельного законодавства, які встановлені актами обстеження та перевірки. Вказано, що припис підлягає обов'язковому виконанню, у разі невиконання попереджено про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 188-5 КУпАП. Про виконання припису повідомити до 23.01.2018 року.

При цьому, повідомленням від 26.12.2017 №453-ДК/0117/04/01/-17 директора ПП "ВКП Проспект" - ОСОБА_8 викликано для надання пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства на 04 січня 2018 о 10:00 до Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області.

Не погоджуючись з вказаними діями відповідача, представник позивача 22.01.2018 року звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області зі скаргою, однак листом від 12.02.2018 №29-6-0.41-1084/2-18 скаргу позивача залишено без задоволення.

Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв на підставі, в межах та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Так, відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 року №963-IV (Закон №963) основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є, зокрема, забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України.

При цьому, об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України (ст. 4 Закону №963).

Згідно зі ст. 5 Закону №963 державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Статтею 6 Закону №963 визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать: а) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині:

- додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;

- виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням;

- додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок;

- ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання;

- розміщення, проектування, будівництва та введення в дію об'єктів, що негативно впливають або можуть вплинути на стан земель;

- виконання комплексу необхідних заходів щодо захисту земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, псування, забруднення, засмічення відходами, заростання бур'янами, чагарниками та дрібноліссям;

- дотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням;

- виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою;

- дотримання правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереження захисних насаджень і межових знаків;

- додержання встановленого законодавством порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва;

- додержання строків розгляду заяв чи клопотань щодо набуття і реалізації прав на землю.

Відповідно до ст. 9 Закону №963 державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок.

Статтею 10 Закону №963 визначено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:

- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;

- давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;

- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності;

- у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення;

- викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України;

- передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення;

- проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України;

- звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Таким чином, з аналізу наведених правових норм слідує, що державний контроль за охороною та використанням земель може здійснюватися державним інспектором Головного управління Держгеокадастру, у тому числі, шляхом проведення перевірок, а також для реалізації завдань у сфері здійснення контролю за використанням та охороною земель державний інспектор має право, зокрема, видавати приписи, складати акти перевірки або протоколи про адміністративні правопорушення з метою притягнення винних осіб до відповідальності.

Стосовно посилань апелянта на те, що при проведенні перевірки, складенні оспорюваного припису, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель у Житомирській області ОСОБА_4 порушив вимоги Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року №877-V (Закон №877), то колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Так, відповідно до Преамбули Закону №877, цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Частиною 1 ст. 1 Закону №877 визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

При цьому, відповідно до Преамбули Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 року №963-IV, цей Закон визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Так, ч. 1 ст. 1 Закону №963 визначено, що невиконання умов зняття, збереження і нанесення родючого шару ґрунту - невиконання або неякісне виконання обов'язкових заходів, передбачених затвердженою відповідно до законодавства проектною документацією, щодо знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту, що призвело до його псування чи знищення. Самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Крім того, в даному випадку перевірка проведена відповідачем не суб'єкта господарювання - ПП «ВКП Проспект», а об'єкта - земельних ділянок за відповідними кадастровими номерами.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель у Житомирській області ОСОБА_4 перевірка дотримання вимог земельного законодавства була проведена на підставі Закону №963 та відповідного наказу, що свідчить про те, що доводи апелянта на порушення відповідачем приписів Закону №877 під час проведення перевірки та оформлення акта за її результатами є безпідставними, оскільки зазначений Закон, в даному випадку, спірні правовідносини не регулює.

Що стосується виявлених контролюючим органом в ході проведення перевірки порушень вимог земельного законодавства, колегія суддів зазначає наступне.

Так, згідно з ст. 15-2 Земельного кодексу України (ЗК України) до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за: веденням державного обліку і реєстрацією земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель; виконанням умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних із порушенням ґрунтового покриву, своєчасним проведенням рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених відповідним робочим проектом землеустрою; дотриманням вимог земельного законодавства при набутті права власності на земельні ділянки за договорами купівлі-продажу, міни, дарування, застави та іншими цивільно-правовими угодами; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; дотриманням правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереженням захисних насаджень і межових знаків; проведенням землеустрою, виконанням заходів, передбачених проектами землеустрою, зокрема за дотриманням власниками та користувачами земельних ділянок вимог, визначених у проектах землеустрою; розміщенням, проектуванням, будівництвом та введенням в експлуатацію об'єктів, що негативно впливають або можуть вплинути на стан земель; використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення; дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.

Відповідно до ст. 20 ЗК України зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок.

Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться: щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою; щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, - районною державною адміністрацією, а щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, що не входять до території району, або в разі якщо районна державна адміністрація не утворена, - ОСОБА_8 міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу ОСОБА_8 міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст. 186-1 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 168 ЗК України грунти земельних ділянок є об'єктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, крім випадків:

а)проведення робіт із буріння та облаштування нафтових і газових свердловин, будівництва, технічного обслуговування, ремонту і реконструкції нафтових і газових свердловин та пов'язаних з їх обслуговуванням об'єктів трубопровідного транспорту, виробничих споруд, під'їзних доріг, ліній електропередачі та зв'язку, підземних кабельних мереж енергозабезпечення;

б) проведення робіт, пов'язаних з ліквідацією та запобіганням аварійним ситуаціям на нафтових і газових свердловинах та пов'язаних з їх експлуатацією об'єктах трубопровідного транспорту, виробничих спорудах, під'їзних дорогах, лініях електропередачі та зв'язку, підземних кабельних мережах енергозабезпечення.

При цьому, у випадках, визначених підпунктами "а" і "б" цієї частини, зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок здійснюються виключно на підставі робочого проекту землеустрою.

Відповідно до ч. 3 ст. 168 ЗК України при здійсненні діяльності, пов'язаної з порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.

Контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України (ст.187 ЗК України).

Згідно з ч. 1 ст. 188 ЗК України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Так, судом першої інстанції правомірно встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що позивачем проведено роботи по зняттю перенесенню ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) за межі зазначених ділянок, без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі загальною площею 8,9777 га.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відповідачем, як суб'єктом контролю за використанням та охороною земель, в результаті виходу на місце та фактичного огляду земельної ділянки правильно встановлено факт зняття родючого шару ґрунту внаслідок виконання ПП «ВКП Проспект» робіт за договором підряду від 01.04.2012 року №01/04-12.

При цьому, позивачем ні в суді першої інстанції, ні під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції не надано жодних письмових доказів, які могли б свідчити про відсутність факту вчинення ним порушення вимог земельного законодавства.

Також, колегія суддів вважає безпідставним посилання апелянта на те, що припис має містити чіткий перелік заходів щодо усунення порушення земельного законодавства, оскільки відповідно до ст. 10 Закону №936 до повноважень державного інспектора віднесено, зокрема, надання обов'язкових для виконання вказівок (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відповідачем надано належні докази правомірності вчинення ним дій та прийняття ним оскаржуваного припису, які жодним доказом не спростовані позивачем.

Колегія суддів звертає увагу, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету ОСОБА_9 Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення дотримано норми матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для задоволення вимог апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу приватного підприємства «Виробниче комерційне підприємство Проспект» залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 20 березня 2019 року.

Головуючий ОСОБА_1

Судді ОСОБА_10 ОСОБА_11