Постанова від 18.03.2019 по справі 802/2050/18-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/2050/18-а

Головуючий у 1-й інстанції:Воробйова І.А.

Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.

18 березня 2019 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Сторчака В. Ю. Мельник-Томенко Ж. М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерства юстиції України на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2018 року (повне рішення складено 05 листопада 2018 року у м. Вінниця) у справі за адміністративним позовом Державного реєстратора Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області Чубатюк Олени Романівни (далі - позивач) до Міністерства юстиції України (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову - Липовецька районна держана адміністрація Вінницької області (далі - третя особа) про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

позивач 02.07.2018 звернувся із адміністративним позовом до Вінницького окружного адміністративного суду в якому просив визнати протиправним та скасувати пункту 1 наказу Міністерства юстиції України №1558/5 від 22.05.2018 "Про тимчасове блокування доступу державних реєстраторів Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно", а саме, в частині блокування доступу державного реєстратора Липовецької державної адміністрації Вінницької області Чубатюк О. Р. до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 7 (сім ) місяців.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 24.10.2018 позов задоволено повністю.

Визнано протиправним та скасовано пункт 1 наказу Міністерства юстиції України №1558/5 від 22.05.2018 "Про тимчасове блокування доступу державних реєстраторів Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" в частині блокування доступу державному реєстратору Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області Чубатюк О. Р. до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 7 (сім) місяців.

Стягнуто на користь Чубатюк О. Р. судовий збір у розмірі 704,8 за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства юстиції України.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано те, що державним реєстратором порушено вимоги Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень №1127, також зазначає, що підставою для задоволення позову слугувала лише відсутність документів, які б підтверджували виявлені порушення, при цьому, суд неповно дослідив довідку Управління акредитації, контролю та моніторингу суб'єктів державної реєстрації Департаменту державної реєстрації та моніторингу Міністерства юстиції України від 08.10.2018.

Правом подати до суду відзив на апеляційну скаргу позивач не скористався.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлені та неоспорені сторонами такі обставини.

08.05.2018 комісією Міністерства юстиції України проведено камеральну перевірку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області, за наслідком якої складено довідку від 08.05.2018.

Комісією встановлено, що при розгляді заяви за №26257778 державним реєстратором Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області Чубатюк О. Р. не здійснено пошуків відомостей у Єдиному реєстрі заборон відчуження нерухомого майна, Державному реєстрі іпотек, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі прав. При розгляді заяв за № 26033679, 26034084, 26034204, 25599402 державним реєстратором Чубатюк O.P. додано до Державного реєстру прав електронних копій не всіх документів, поданих заявником для проведення реєстраційних дій.

Також, при розгляді заяв № 25581234, 25622860, 25585294, 25586076, 25589094, 25589928, 2591916, 25594185, 25589928, 25593286, 25674871, 25690166, 25677189, 25634252, 25635073, 26179563, 26180075, 26318453, 26318986, 26374114, 26636112, 26636200, 26636256 державним реєстратором Чубатюк O.P. проведено державну реєстрацію з порушенням законодавчо встановленого строку.

У ході камеральної перевірки встановлено, що державним реєстратором Чубатюк O.P. порушено вимоги статей 10, 18, 29 Закону "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та пунктів 10, 12 Порядку № 1127 за заявою № 25964626. Заявником подано заяву про державну реєстрацію іншого речового права (право оренди) земельної ділянки. Право власності на заявлену земельну ділянку виникло та оформлено в установленому порядку до 01.01.2013 на підставі державного акту від 20.07.2007, однак державна реєстрація права власності на зазначену земельну ділянку в Державному реєстрі прав відсутня. За результатами розгляду заяви державним реєстратором Чубатюк O.P. проведено лише державну реєстрацію іншого речового права (право оренди) у спеціальному розділі Державного реєстру прав на земельну ділянку на підставі копії договору оренди від 21.08.2007 № 423. При цьому, право власності на земельну ділянку не зареєстровано. Крім того, державним реєстратором Чубатюк O.P. під чає розгляду заяви не використано відомостей з Державного земельного кадастру.

Аналогічні порушення були допущені державним реєстратором Чубатюк O.P. за результатами розгляду заяв за №№ 25964163, 25960562, 25953262 25965465, 25965790, 25966106, 26001574, 26002415, 26003260, 26004121, 26005176, 26006035, 26007222, 26009185, 26036328, 26051188, 26054033, 26048459, 26044825, 26045012, 26049870, 26058628, 26059308.

Крім того, на порушення вимог статті 10 Закону та пунктів 10-1, 12 Порядку №1127 державним реєстратором Чубатюк O.P. при розгляді заяв №№ 26181294, 26181626, 26182449, 26183478, 26188414, 26190446, 26193350 - не використано відомостей з Державного земельного кадастру.

На порушення вимог статті 10, 18 Закону "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та пункту 10 Порядку № 1127 державним реєстратором Чубатюк O.P. при розгляді заяв №№ 25935414, 25935438, 25935468, 25935546, 25935572, 25935492, 2593603 проведено державну реєстрацію іншого речового права, (право оренди) на земельну ділянку на підставі копій договорів оренди та копій додаткових угод договорів оренди.

Крім того, у ході камеральної перевірки встановлено, що державним реєстратором Чубатюк O.P. порушено вимоги статей 10, 18, 29 Закону та пунктів 10, 12 Порядку № 1127 за заявою № 25964626. Заявником подано заяву про державну реєстрацію іншого речового права (право оренда) земельної ділянки. Право власності на заявлену земельну ділянку виникло та оформлено в установленому порядку до 01.01.2013 на підставі державного акту від 20.07.2007, однак державна, реєстрація права власності на зазначену земельну ділянку в Державному реєстрі прав відсутня. За результатами розгляду заяви державним реєстратором Чубатюк O.P. проведено лише державну реєстрацію іншого речового права (право оренди) на земельну ділянку на підставі копії договору оренди від 21.08.2007 № 423, При цьому, право власності на земельну ділянку не зареєстровано. Крім того, державним реєстратором Чубатюк О.Р. під час розгляду заяви не використано відомостей з Державного земельного кадастру.

22.05.2018 Міністерством юстиції України прийнято наказ №1558/5 "Про тимчасове блокування доступу державних реєстраторів Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно", в якому пунктом 1 наказано тимчасово заблокувати доступ державному реєстратору Липовецької державної адміністрації Вінницької області Чубатюк О. Р. до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 7 (сім ) місяців.

Не погоджуючись з таким рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що за відсутності документів, які б підтверджували наявність виявлених перевіркою порушень, оскаржуване рішення в частині, що стосується позивача є необґрунтованим, правомірність його прийняття не доведена, а тому рішення вважається протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.

Статтею 37-1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV) вказано, що контроль у сфері державної реєстрації прав здійснюється Міністерством юстиції України, у тому числі шляхом моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав з метою виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав.

За результатами моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав Міністерство юстиції України проводить перевірки державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав.

За результатами проведення перевірок державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав Міністерство юстиції України у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав приймає вмотивоване рішення, зокрема, про тимчасове блокування доступу державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації прав до Державного реєстру прав.

Згідно Порядку здійснення контролю у сфері державної реєстрації, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 № 990 (далі - Порядок №990) визначено, що моніторинг реєстраційних дій - комплекс організаційних та технічних (з використанням програмних засобів ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - реєстри) заходів, які забезпечують систематичну, вибіркову перевірку дотримання державними реєстраторами прав на нерухоме майно, державними реєстраторами юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державні реєстратори), уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації законодавства під час проведення реєстраційних дій за критеріями, визначеними цим Порядком (п. 1).

Пунктами 4, 5 Порядку №990 визначено, що моніторинг реєстраційних дій проводиться на підставі відомостей реєстрів за допомогою програмних засобів їх ведення за такими критеріями:

1) порушення строків, визначених Законами;

2) проведення реєстраційних дій в неробочий час;

3) відсутність у реєстрах електронних копій документів, поданих для державної реєстрації, виготовлених шляхом їх сканування;

4) проведення реєстраційних дій на підставі судових рішень;

5) скасування (видалення) записів з реєстрів;

6) державні реєстратори та/або суб'єкти державної реєстрації, визначені Мін'юстом.

Періодичність моніторингу реєстраційних дій за окремими зазначеними критеріями, перелік державних реєстраторів та/або суб'єктів державної реєстрації, щодо яких проводиться моніторинг за критерієм, визначеним у підпункті 6 цього пункту, а також строк, протягом якого проводиться такий моніторинг, визначаються (затверджуються) Мін'юстом з розміщенням відповідної інформації на офіційному веб-сайті.

За результатами моніторингу реєстраційних дій складається відповідний акт в письмовій формі, який засвідчується підписом посадової особи Мін'юсту, що проводила такий моніторинг.

У разі виявлення на підставі акта моніторингу реєстраційних дій порушень порядку державної реєстрації проводиться камеральна перевірка державних реєстраторів та/або суб'єктів державної реєстрації.

Пунктом 6 Порядку №990 передбачено, що камеральна перевірка проводиться на підставі наказу Мін'юсту, яким утворюється комісія у складі не менше ніж трьох посадових осіб Мін'юсту.

Камеральна перевірка проводиться у строк, що не перевищує 14 робочих днів.

Наказ Мін'юсту про проведення камеральної перевірки в обов'язковому порядку розміщується на офіційному веб-сайті.

Відповідно до п. 7 Порядку №990, копія наказу Мін'юсту про проведення камеральної перевірки надсилається протягом трьох робочих днів з дня його прийняття разом із супровідним листом державному реєстратору та/або суб'єкту державної реєстрації.

Положенням п. 8 Порядку №990 передбачено, що під час проведення камеральної перевірки комісія має право:

1) ознайомлюватися з електронними копіями документів, на підставі яких проводилися реєстраційні дії та які розміщені у реєстрах, а також з документами, створеними за допомогою програмних засобів ведення реєстрів;

2) витребувати у суб'єкта державної реєстрації, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, у державного реєстратора копії документів в паперовій формі, відомості про які містяться в реєстрах, проте відсутні виготовлені шляхом сканування електронні копії таких документів у реєстрах;

3) вимагати від державних реєстраторів, уповноважених осіб суб'єктів державної реєстрації надання пояснень.

Згідно пункту 9 Порядку №990, результати камеральної перевірки оформляються довідкою, яка підписується усіма членами комісії.

У довідці про проведення камеральної перевірки зазначаються:

дата проведення камеральної перевірки (число, місяць, рік);

прізвище, ім'я та по батькові посадових осіб Мін'юсту, що проводили камеральну перевірку;

підстава проведення камеральної перевірки;

опис виявлених порушень порядку державної реєстрації (з посиланням на відповідні акти законодавства) із зазначенням підтвердних документів чи відомостей з реєстрів;

пропозиції стосовно змісту рішення за результатами проведеної камеральної перевірки.

За результатами проведеної камеральної перевірки Мін'юст на підставі довідки комісії приймає мотивоване рішення відповідно до Законів у формі наказу (п. 10 Порядку №990).

Згідно матеріалів справи, Міністерством юстиції України 13.04.2018 прийнято наказ №1276/7 "Про проведення моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", яким затверджено перелік державних реєстраторів та суб'єктів державної реєстрації щодо яких проводиться моніторинг реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, в якому пунктом 14 визначено Липовецьку районну державну адміністрацію. Даний наказ опубліковано на сайті Міністерства юстиції, що підтверджується витягом із сайту.

В подальшому за результатами проведення моніторингу реєстраційних дій, складено акт від 27.04.2018 та видано наказ №1495/7 від 03.05.2018 про проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області, який розміщено на офіційному сайті Міністерства юстиції України та супровідним листом за вих.№5294/19.3.2/7-18 від 04.05.2018, відправлено Липовецькій районній державній адміністрації Вінницької області.

Таким чином, судом першої інстанції вірно вказано, що доводи позивача щодо недотримання суб'єктом владних повноважень порядку проведення перевірки не знайшли свого підтвердження та спростовуються матеріалами справи.

Згідно пунктів 1, 2, 4 ч. 3 ст. 10 Закону № 1952-IV державний реєстратор:

1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:

відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;

відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;

відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах;

наявність обтяжень прав на нерухоме майно;

наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;

2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

4) під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень.

Частиною 1 ст. 18 Закону № 1952-IV передбачено, що державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:

1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;

2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;

3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;

4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;

5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);

6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;

7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;

8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.

Пунктом 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (далі - Порядок № 1127) передбачено, що розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.

Під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор обов'язково використовує відомості з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які є архівною складовою частиною Державного реєстру прав, а також відомості з інших інформаційних систем, доступ до яких передбачено законодавством, у тому числі відомості з Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру документів.

Порядок ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1141 (далі - Порядок № 1141) визначає процедуру ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав).

Так, пунктом 10 Порядку № 1141 встановлено, що під час розгляду заяви (запиту) державний реєстратор здійснює пошук у Державному реєстрі прав відомостей про: нерухоме майно; право власності та суб'єкта цього права; інші речові права та суб'єкта цих прав; іпотеку та суб'єкта цього права; обтяження прав на нерухоме майно та суб'єкта цих прав.

Абзацом 7 пункту 56 Порядку № 1141 передбачено, що державний реєстратор із оригіналів поданих заявником для проведення державної реєстрації прав документів та копій документів, які пред'являються для державної реєстрації прав, виготовляє їх електронні копії шляхом сканування, які розміщує у відповідному розділі Державного реєстру прав (крім документів, які були ним видані або оформлені під час проведення державної реєстрації прав).

Пунктом 10 Порядку № 1127 встановлено, що під час формування та реєстрації заяви державний реєстратор, уповноважена особа з оригіналів документів чи відповідно оформлених копій необхідних для державної реєстрації прав документів у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 7 цього Порядку, обов'язково виготовляє електронні копії шляхом сканування таких документів, які додаються до заяви.

Не підлягають виготовленню та долученню до заяви електронні копії документів, що пред'являються заявником з метою встановлення його особи, а також електронна копія документа, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав, чи документа, що підтверджує право на звільнення від сплати адміністративного збору за державну реєстрацію прав.

Пунктом 12 Порядку № 1127 вказано, що під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор обов'язково використовує відомості Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які є архівною складовою частиною Державного реєстру прав, а також відомості з інших інформаційних систем, доступ до яких передбачено відповідно до законодавства, у тому числі відомості з Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів (далі - Єдиний реєстр документів).

Доступ до відомостей Єдиного реєстру документів забезпечується за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав шляхом пошуку та отримання державним реєстратором в режимі реального часу відомостей про документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта. Інформаційна взаємодія між Державним реєстром прав та Єдиним реєстром документів здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі у порядку, визначеному Мін'юстом разом з Мінрегіоном.

Доступ до відомостей Державного земельного кадастру забезпечується за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав шляхом пошуку та отримання державним реєстратором в режимі реального часу відомостей про земельну ділянку, у тому числі відомостей про власників, користувачів земельної ділянки, перенесених з державного реєстру земель, що містяться в Державному земельному кадастрі.

Державний реєстратор у разі наявності у нього паперових носіїв інформації (реєстрові книги, реєстраційні справи, ведення яких здійснювали підприємства бюро технічної інвентаризації) використовує також відомості, які містяться на відповідних носіях інформації.

Відповідно до п. 10-1 Порядку № 1127, під час формування та реєстрації заяви щодо державної реєстрації прав на земельну ділянку автоматично за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав у режимі реального часу отримуються відомості Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку, у тому числі з метою перевірки її кадастрового номера щодо його наявності та автентичності, а також з метою встановлення наявності відомостей про власників, користувачів такої земельної ділянки, перенесених з державного реєстру земель, що містяться в Державному земельному кадастрі, та відповідності таким відомостям про власників, користувачів відомостей, зазначених заявником у заяві.

Такі відомості, обов'язково зберігаються в електронній формі в Державному реєстрі прав та додаються до відповідної заяви для подальшого використання державним реєстратором.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13.02.2019 було зобов'язано Липовецьку районну держану адміністрацію Вінницької області надати суду належним чином завірені копії документів, стосовно виявлених у діях державного реєстратора Чубатюк О.Р. порушень, що викладені в довідці від 08.05.2018 та акті від 27.04.2018.

На виконання вимог ухвали Липовецькою районною держаною адміністрацією надано копії документів та пояснення щодо заяв реєстрованих позивачем.

З наданих документів вбачається, що при вчиненні реєстраційних дій позивачем встановлено відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав. Також, перевірялась відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах. Під час проведення реєстрації використовувались відомості з Державного земельного кадастру.

У заявах №26034084, №26034204, підставою для державної реєстрації права власності на сформовані земельні ділянки із земель державної та комунальної власності є рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність чи надання у користування або про затвердження, документації із землеустрою щодо формування земельної ділянки та передачі її у власність чи надання у користування. У вище зазначених заявах підставою для державної реєстрації права власності на земельні ділянки було рішення Богданівської сільської ради Липовецького району Вінницької області про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки від 18.04.2017.

При проведені реєстраційних дій у заяві №26033679 було зареєстровано два об'єкта нерухомості, що передбачено чинним законодавством. Так, у разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду з набуттям речових прав на земельну ділянку, на якій вони розташовані, подається одна заява про реєстрацію прав на такі об'єкти. При цьому, одна заява подається лише у разі, якщо речові права на житловий будинок, будівлю, споруду та земельну ділянку, на якій вони розташовані, реєструється за однією особою. У вище зазначеній заяві містяться усі передбачені законом документи для реєстрації права власності на об'єкти нерухомості, а саме: державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 від 02.04.2008 на ім'я ОСОБА_4, рішення виконкому Липовецької міської ради Вінницької області №98 від 15.08.2017 про впорядкування адреси земельної ділянки, довідка Липовецької міської ради Вінницької області №5321 від 15.12.2017, технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок від 03.08.2017.

Щодо заяви №25594902, слід вказати, що до речового права є укладений в установленому порядку договір оренди земельної ділянки від 29.09.2017. Державна реєстрація права оренди земельної ділянки, проводиться за умови відсутності відомостей про зареєстровані інші речові права в Державному земельному кадастрі чи Державному реєстрі прав. З матеріалів реєстраційної справи про реєстрацію права оренди земельної ділянки площею 1,0864 га. кадастровий номер НОМЕР_1, яка належить на праві власності ОСОБА_5 вбачається, що вище зазначена земельна ділянка в оренді не перебуває, що підтверджується витягами з державного земельного кадастру про земельну ділянку, тому підстав для відмови в державній реєстрації іншого речового права в державного реєстратора Чубатюк О.Р. не було.

При цьому, з наданих позивачем пояснень вбачається, що у кожній витребуваній справі присутні всі передбачені законом документи для держаної реєстрації прав, виконані всі пошуки, а саме: в Державному реєстру речових прав на нерухоме майно, Державному реєстрі Прав власності на нерухоме майно, Державному реєстру іпотек, Єдиному реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна стосовно об'єкта та суб'єкта у справі.

Разом з тим, відповідачем не надано доказів на спростування вказаних доводів.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України вказано, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, з наданих позивачем документів не вбачається порушень законодавства встановлених у ході камеральної перевірки, при цьому, інших доказів на підтвердження виявлених порушень та правомірності прийняття наказу №1558/5 від 22.05.2018 в оскаржуваній частині суб'єктом владних повноважень не надано.

На підставі викладеного суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо задоволення позову.

Оскільки доводи апеляційної скарги відповідача не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Міністерства юстиції України залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Ватаманюк Р.В.

Судді Сторчак В. Ю. Мельник-Томенко Ж. М.