Справа № 320/5536/18 Суддя (судді) першої інстанції: Лисенко В.І.
18 березня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого - судді Парінова А.Б.,
суддів: Беспалова О.О.,
Ключковича В.Ю.,
при секретарі судового засідання Гужві К.М.
за участю представників учасників судового процесу:
від відповідача (апелянта) - Бабенко Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Кагарлицького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_4 з позовом до Кагарлицького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просив суд:
- визнати протиправною та скасувати відмову відповідача від 24.09.2018 року (рішення за вихідним № 348/т-02) в перерахунку йому пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків із врахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2017 року відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України № 851 від 15 листопада 2017 року;
- зобов'язати відповідача з 01.10.2017 здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2018 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач звернувся до суду із апеляційною скаргою та посилаючись на його незаконність та необґрунтованість, а також невідповідність нормам матеріального та процесуального права, просить суд скасувати рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2018 та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.
Відзиву на апеляційну скаргу не надходило, що не перешкоджає її розгляду по суті.
У судове засідання, позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце апеляційного розгляду справи не з'явився та явку уповноваженого представника до суду не забезпечив. Будь-яких заяв та/або клопотань до суду не надав.
Згідно з ч. 2 ст. 313 КАС України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
З огляду на зазначене та враховуючи думку представника апелянта, який не заперечував проти розгляду скарги за відсутності позивача, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу за даною явкою.
У ході апеляційного розгляду справи представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд її задовольнити.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Як убачається з матеріалів справи, в період з 18 по 19 грудня 1986 року ОСОБА_4 приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі невоєнізованого формування служби торгівлі і харчування ЦО Богуславського району від Богуславської райспоживспілки, що підтверджується довідкою від 10 червня 2008 року № 01-08/618, списком осіб залучених до складу формувань цивільної оборони від 18 липня 1997 року, а також посвідченням про відрядження від 17 грудня 1986 року.
У зв'язку із цим, позивач є громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії-1, та 11 січня 2005 року отримав відповідне посвідчення серії НОМЕР_1
З 28 грудня 2004 року позивачу встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується наявними у матеріалах справи експертним висновком від 22 грудня 2004 року № 4315-8159, випискою з акту огляду МСЕК від 28 грудня 2004 року, а також посвідченням від 05 червня 2018 серії НОМЕР_2
12 вересня 2018 року позивач звернувся до Кагарлицького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області з заявою про здійснення йому перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції Закону України № 2148-VIII від 03.10.2017 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" з 01.10.2017.
Розглянувши вказане звернення позивача, Кагарлицьким об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Київської області листом від 14 вересня 2018 року № 348/Ч-02 було повідомлено позивачу, що підстав для проведення перерахунку згідно постанови КМУ № 851 немає з огляду на те, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не в період проходження дійсної строкової військової служби, а в період роботи і захворювання пов'язане з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Не погоджуючись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач ліквідовував наслідки Чорнобильської катастрофи будучи військовослужбовцем, а тому доводи Пенсійного органу про відсутність правових підстав для віднесення позивача до категорії осіб, які мають право на перерахунок пенсії згідно статті 59 Закону №796-ХІІ, є необґрунтованими.
Переглядаючи справу за наявними у ній доказами та перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів зазначає про таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 59 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі - Закон №796-XII; в редакції чинній до 01.10.17р.) передбачено, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків) або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Таким чином, частиною 3 статті 59 Закону №796-ХІІ у редакції, чинній до 01.10.2017, визначено лише одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Законом України від 03.10.17р. № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" статтю 59 Закону №796-ХІІ викладено в наступній редакції: "Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".
Закон № 2148-VIII в частині внесених змін, згідно Прикінцевих та перехідний положень, набрав чинності з 01.10.2017.
Тобто, Законом № 2148-VIII розширено перелік категорій осіб, які мають право на отримання пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, а саме:
1) особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань;
2) особи, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби.
Окрім того, згідно внесених змін суттєво змінився коефіцієнт з якого необхідно здійснювати розрахунок пенсії, а саме з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження на п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Отже, виходячи з аналізу вказаних правових норм вбачається, що з 01.10.17р. право на перерахунок пенсії по інвалідності на підставі ст. 59 Закону №796-ХІІ з розрахунку п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року мають особи наступної категорії:
- особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань;
- особи, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби.
Як свідчать обставини справи, позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 18 по 19 грудня 1986 року у складі невоєнізованого формування цивільної оборони та є інвалідом ІІ групи по захворюванню пов'язаному з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Таким чином, позивач, будучи призваним до складу невоєнізованого формування цивільної оборони по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та отримавши у зв'язку з цим інвалідність, на переконання колегії суддів, належить до числа осіб, на яких поширюється дія ст. 59 № 796-ХІІ та яким, на її підставі має бути здійснений перерахунок пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Проте, як вбачається, зокрема з наявного у справі листа Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, відповідач вважає, що право на перерахунок пенсії мають виключно пенсіонери з числа осіб, які на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС проходили дійсну строкову військову службу.
Статтею 10 Закону № 796-ХІІ передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до примітки до вказаної статті до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Отже, в розумінні вказаної статті військовозобов'язані, призвані на військові збори для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є військовослужбовцями та прирівнюються до осіб, які перебувають на дійсній строковій військовій службі.
З огляду на те, що позивач був призваний у складі невоєнізованого формування цивільної оборони для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та брав там безпосередню участь, що, у свою чергу визнає і сам суб'єкт владних повноважень, колегія суддів дійшла висновку, що доводи пенсійного органу про відсутність правових підстав для віднесення ОСОБА_5 до категорії осіб, які мають право на перерахунок пенсії згідно ст. 59 Закону №796-ХІІ є необґрунтованими.
Разом з цим, колегія суддів зауважує, що інших підстав для відмови позивачу у перерахунку пенсії по інвалідності на підставі ст. 59 Закону №796-ХІІ, а також відповіді на звернення позивача, викладеної у листі від 24.09.2018 № 348/т-02 так само і під час розгляду справи пенсійним органом не наведено.
На підставі викладеного, колегією суддів встановлено, що відмова Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, позивачу в перерахунку пенсії, обчисленої в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджуються з висновками суду першої інстанції щодо обґрунтованості заявлених позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін.
Керуючись ст.ст.243-245, 308, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328-329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2018 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий судя А.Б. Парінов
Судді О.О. Беспалов
В.Ю. Ключкович
Повний текст постанови складено 20 березня 2019 року