П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
13 березня 2019 р.м.ОдесаСправа № 815/4257/17
Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С. О.
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Крусяна А.В.,
Яковлєва О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2018р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до прокуратури Одеської області про поновлення на роботі та стягнення середньої заробітної плати, -
У серпні 2017р. ОСОБА_2 звернувся в суд із позовом до прокуратури Одеської області, в якому просив:
- поновити його на посаді прокурора Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області, звільненого у зв'язку з реорганізацією прокуратури м.Іллічівська Одеської області, на підставі ст.42-1 КЗпП України у зв'язку з виникненням вакантної посади в Іллічівській місцевій прокуратурі 17.02.2016р.;
- стягнути з прокуратури Одеської області на користь ОСОБА_2 середню заробітну плату за час вимушеного прогулу з 17.02.2016р., тобто з дня виникнення вакантної посади в Іллічівській місцевій прокуратурі Одеської області по час прийняття судового рішення про стягнення заробітної плати.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він з 1998р. працював в органах прокуратури. У грудні 2015р. керівником прокуратури Одеської області прийнято наказ за №3137, яким його звільнено з посади прокурора прокуратури м.Іллічівська Одеської області з підстав реорганізації та скороченням кількості прокурорів органу прокуратури п.9 ч.1 ст.51 ЗУ «Про прокуратуру».
Позивач зазначає, що незважаючи на його звільнення з посади на підставі п.9 ч.1 ст.51 ЗУ «Про прокуратуру» у зв'язку з реорганізацією та скороченням кількості прокурорів органу прокуратури, він вважає фактичною підставою звільнення саме норми п.1 ст.40 та ст.42-1 КЗпП України та порушує перед судом, крім іншого, питання про поновлення на посаді прокурора Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2018р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
В апеляційній скарзі апелянт просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.
Сторони були сповіщені по час і місце розгляду справи у встановленому законом порядку, проте, представником прокуратури Одеської області подано клопотання про розгляд апеляційної скарги в порядку письмового провадження, інші сторони в судове засідання не прибули, про причини неявки не повідомили.
З урахуванням належного сповіщення сторін, судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення скарги без задоволення, рішення суду без змін, з наступних підстав.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відсутні підстави для поновлення ОСОБА_2 на посаді прокурора Іллічівської місцевої прокуратури, оскільки заступник генерального прокурора України приймаючи наказ про звільнення ОСОБА_2 із посади прокурора діяв в межах своїх повноважень та на підставі чинних норм законодавства України.
Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що з жовтня 1998р. ОСОБА_2 працював в органах прокуратури.
У лютому 2002р. наказом прокурора Одеської області за №36 ОСОБА_2 призначено на посаду старшого помічника прокурора м.Іллічівська.
8.06.2012р. Наказом в.о. прокурора Одеської області за №1095к ОСОБА_2 призначено на посаду старшого прокурора прокуратури м.Іллічівська Одеської області.
21.07.2015р. ОСОБА_2 подав рапорт на ім'я Прокурора Одеської області Говди Р.М. про переведення його з посади старшого прокурора прокуратури м.Іллічівська на посаду прокурора Іллічівської місцевої прокуратури, у зв'язку з реорганізацією прокуратури м.Іллічівська на підставі ч.1 ст.32 КЗпП України.
Однак, листом прокуратури Одеської області за №11-3272 вих-15 від 29.07.2015р. ОСОБА_2 повідомлено про те, що у відповідності до пп.«в» п.33 ч.1 ЗУ «Про внесення змін до ЗУ «Про прокуратуру» щодо удосконалення та особливостей застосування окремих положень» за №578-VIII від 2.07.2015р., прокурорами місцевих прокуратур призначаються прокурори, які на день набрання чинності цим Законом працюють у міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратурах, - за умови успішного проходження ними тестування. Проведення тестування здійснюється в порядку, затвердженому Генеральним прокурором України. З урахуванням вказаних вимог, у задоволені рапорту від 21.07.2015р. без проведення відповідного тестування не є можливим.
У вересні 2015р. ОСОБА_2 надано Попередження про звільнення яким його повідомлено про звільнення із займаної посади та органів прокуратури у зв'язку з ліквідацією органу прокуратури у разі не проходження або неуспішного проходження тестування для заміщення посади прокурора у відповідній місцевій прокуратурі з 14.12.2015р.. Вказане Попередження ОСОБА_2 отримав 25.09.2015р. про що здійснено відповідний запис на документі.
Водночас, 25.09.2015р. ОСОБА_2 повторно звернувся із заявою до Керівника прокуратури Одеської області, в якій просив перевести його з посади прокурора прокуратури м.Іллічівська Одеської області на посаду прокурора Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області на підставі ч.1 ст.32 КЗпП України. Зазначивши при цьому, що заяву для здачі тестів не подавав.
У жовтні 2015р. листом виконуючого обов'язків прокурора Одеської області Жученко О. за №11-4489 вих-15 надано відповідь на вищевказану заяву ОСОБА_2, в якій повторно роз'яснено, що відповідно до пп.«в» п.33 ч.1 ЗУ «Про внесення змін до ЗУ «Про прокуратуру» щодо удосконалення та особливостей застосування окремих положень» за №578-VIII від 2.07.2015р. прокурорами місцевих прокуратур призначаються прокурори, які на день набрання чинності цим Законом працюють у міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратурах, - за умови успішного проходження ними тестування, та зазначив, що зважаючи на не проходження тестування для зайняття посади прокурора місцевої прокуратури задовольнити заяву є не можливим.
В подальшому, 14.12.2015р. заступником Генерального прокурора України прокурора Одеської області Сакварелідзе Д. прийнято наказ за №3137к, яким ОСОБА_2 звільнено з посади прокурора прокуратури м.Іллічівська у зв'язку з реорганізацією органів прокуратури (п.9 ч.1 ст.51 ЗУ «Про прокуратуру»). Підставою якого є наказ Генерального прокурора України від 23.09.2015р. №87ш та Попередження про вивільнення від 25.09.2015р..
Перевіряючи правомірність звільнення ОСОБА_2 із органів прокуратури, з урахуванням підстав, з якими позивач пов'язує його протиправність та незаконність, судова колегія виходить з наступного.
З 15.12.2015р. втратив чинність ЗУ «Про прокуратуру» за №1789-XII від 5.11.1991р. в частині ст.13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур.
Положеннями ст.7, ч.1 ст.12 ЗУ «Про прокуратуру» за №1697-VII від 14.10.2014р. встановлено, що систему прокуратури України становлять Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури, місцеві прокуратури, військові прокуратури, Спеціалізована антикорупційна прокуратура. Перелік та територіальна юрисдикція місцевих прокуратур визначається в Додатку до цього Закону.
У відповідності до Додатку до ЗУ «Про прокуратуру» у розділі «Одеська область» зазначена серед місцевих прокуратур - Іллічівська місцева прокуратура з територіальною юрисдикцією: Біляївський район, м.Іллічівськ, Овідіопольський район, м.Теплодар.
Приписами п.1-1 Розділу XIII «Перехідні положення» ЗУ «Про прокуратуру» передбачено, що до утворення місцевих прокуратур їх повноваження здійснюють міські, районні, міжрайонні, районні у містах прокуратури. На зазначений період за прокурорами та керівниками цих прокуратур зберігається відповідний правовий статус, який вони мали до набрання чинності цим Законом, при реалізації функцій прокуратури.
Відповідно до пп. «в» п.1, п.2 ст.5-1 Розділу XIII «Перехідні положення» ЗУ «Про прокуратуру» прокурорами місцевих прокуратур призначаються прокурори, які на день набрання чинності цим Законом працюють у міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратурах, - за умови успішного проходження ними тестування. Проведення тестування здійснюється в порядку, затвердженому Генеральним прокурором України. Призначення на адміністративні посади здійснюється за результатами чотирирівневого відкритого конкурсу, порядок проведення якого затверджується Генеральним прокурором України.
У зв'язку із припиненням функціонування прокуратур міст, районів, районів у містах і міжрайонних прокуратур та ліквідацією штатних розписів прокуратур міст, районів, районів у містах і міжрайонних прокуратур Одеської області та затвердженням штатних розписів місцевих прокуратур Одеської області, прокурори місцевих прокуратур, які на день набрання чинності ЗУ «Про прокуратуру» працюють у міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратурах - призначаються на посади лише за умови проходження відповідного тестування.
За правилами ч.3 ст.16 ЗУ «Про прокуратуру» прокурор призначається на посаду безстроково та може бути звільнений з посади, його повноваження на посаді можуть бути припинені лише з підстав та в порядку, передбачених цим Законом.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.51 ЗУ «Про прокуратуру» прокурор звільняється з посади у разі ліквідації чи реорганізації органу прокуратури, в якому прокурор обіймає посаду, або в разі скорочення кількості прокурорів органу прокуратури.
Наказом Генерального прокурора України за №98 від 20.07.2015р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.07.2015р. за №929/27374, затверджені «Порядок проведення чотирирівневого відкритого конкурсу на зайняття посад керівників місцевих прокуратур, їх перших заступників та заступників» та «Порядок проведення тестування для зайняття посади прокурора місцевої прокуратури», тобто, законодавчо окремими Порядками визначені умови і порядок організації та проведення конкурсу кандидатів на посаду керівників місцевих прокуратур, їх заступників та умови і процедура проведення тестування на посади прокурорів місцевих прокуратур.
У відповідності до п.1.2 Порядку проведення тестування для зайняття посади прокурора місцевої прокуратури, на посади прокурорів місцевих прокуратур призначаються особи за результатами успішного проходження ними тестування.
Згідно з п.5.2 Порядку проведення тестування для зайняття посади прокурора місцевої прокуратури, працівник, який на день набрання чинності ЗУ «Про прокуратуру» працює в міській, районній, міжрайонній, районній у місті прокуратурі, подає заяву за формою, наведеною у додатку 3 цього Порядку, для участі в тестуванні на посаду прокурора тієї місцевої прокуратури, яка буде сформована шляхом реорганізації прокуратури районного рівня, в якій він працює.
За правилами п.9.1 Порядку проведення тестування для зайняття посади прокурора місцевої прокуратури, рейтинг кандидата визначається за результатами тесту на знання законодавчої бази (професійний тест) та тесту на загальні здібності.
У відповідності до п.9.5 Порядку проведення тестування для зайняття посади прокурора місцевої прокуратури, керівник регіональної прокуратури після отримання рейтингового списку кандидатів на посади прокурорів конкретної місцевої прокуратури та рапорту працівника прокуратури (заяви для тих, хто не працює у прокуратурі), який успішно пройшов тестування, видає наказ про його призначення на посаду, враховуючи підсумковий бал кандидата (від вищого до нижчого) та кількість штатних одиниць у відповідній місцевій прокуратурі.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, що ОСОБА_2 взагалі не подавав документи та не приймав участь в конкурсі на заміщення адміністративних посад в Іллічівській місцевій прокуратурі.
Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції, що відсутні підстави для поновлення ОСОБА_2 на посаді Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області, оскільки заступник генерального прокурора України приймаючи наказ про звільнення ОСОБА_2 із посади прокурора діяв в межах своїх повноважень та на підставі чинних норм законодавства України.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилався на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.
За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,316 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2018р. - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: А.В. Крусян
О.В. Яковлєв