Справа № 569/5175/19
20 березня 2019 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Харечка С.П.,
при секретарі Глотовій П.В.,
з участю представника позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2 Турсунбосвіча
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Рівне справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області до громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_2 Турсунбоєвіча про примусове видворення громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4, -
Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області звернулося до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить примусово видворити за межі території України громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_2 Турсунбоєвіча, ІНФОРМАЦІЯ_1.
В обґрунтування позову вказують, що на виконання вимог доручення МВС України № 91 від 28.01.2019 та наказу ДМС України № 30/аг від 01.03.2019 про проведення на території Рівненської області цільових профілактичних заходів з нагляду та контролю за виконанням законодавства в міграційній сфері під умовною назвою "Мігрант", в ході проведення профілактичних заходів з виявлення іноземців та осіб без громадянства, які нелегально перебувають на території України, працівниками Сарненського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області та ГУНП в Рівненській області, в м. Сарни виявлено громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_2 (далі-іноземець), який перебуває на території України понад строки встановлені законодавством України. Згідно пояснень іноземця, останній прибув на територію України 11.12.2014 року через пропускний пункт "Бориспіль" у приватних справах. 11.03.2015 року закінчився дозволений строк перебування іноземця на території України. Однак, після вищезазначеного строку останній Україну не покинув. Свої дії пояснює відсутністю коштів необхідних для повернення. Близьких родичів та власного житла в Україні не має.09.12.2017 року за порушення правил перебування на території України (ухилення від виїзду після закінчення відповідного строку перебування) іноземець був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.203 КУпАП. За наслідками розгляду протоколу на іноземця накладений штраф в розмірі 510 грн. та попереджено його про необхідність в добровільному порядку залишити територію України. 12.12.2017 керуючись ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» завідувачем Сарненського РВ УДМС України в Рівненській області ОСОБА_5 прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_2 та зобов'язано його покинути територію України у термін до 11.01.2018 року. Вказане рішення іноземцем не оскаржувалося і на даний час є чинним та на дату звернення до суду з адміністративним позовом іноземцем не виконано.Вказують, що оскільки іноземець не виконав в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення та зважаючи на відсутність документів на право подальшого перебування на території України, відсутність у нього бажання повернутись в країну походження, приймаючи до уваги те, що відповідач під час законного перебування на території України не був позбавлений можливості звертатися до ДМС із заявою про продовження строку свого перебування та (або) визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, після дати 11.03.2015 має статус нелегального мігранта, а отже підлягає примусовому видворенню з України.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні не заперечував проти задоволеня позову, вказав, що він бажає повернутись в країну свого походження..
Суд заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на виконання вимог доручення МВС України № 91 від 28.01.2019 та наказу ДМС України № 30/аг від 01.03.2019 про проведення на території Рівненської області цільових профілактичних заходів з нагляду та контролю за виконанням законодавства в міграційній сфері під умовною назвою "Мігрант", в ході проведення профілактичних заходів з виявлення іноземців та осіб без громадянства, які нелегально перебувають на території України, працівниками Сарненського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області та ГУНП в Рівненській області, в м. Сарни виявлено громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_2 (далі-іноземець), який перебуває на території України понад строки встановлені законодавством України.
Відповідач прибув на територію України 11.12.2014 року через пропускний пункт "Бориспіль" у приватних справах, що підтверджується відповідним штампом у національному паспорті АА3148320, виданим 16.10.2013 та дійсним до 15.10.2023, та проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2.
Рішення №7 від 12.12.2017р. Начальника Сарненського РВ УДМС України в Рівненській області ОСОБА_6 про примусове повернення з України громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_2 Турсунбоєвіча, ІНФОРМАЦІЯ_3., останнім виконано не було.
09.12.2017 року за порушення правил перебування на території України (ухилення від виїзду після закінчення відповідного строку перебування) іноземець був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.203 КУпАП. За наслідками розгляду протоколу на іноземця накладений штраф в розмірі 510 грн. та попереджено його про необхідність в добровільному порядку залишити територію України. Даний штраф іноземцем був сплачений 09.12.2017 року, що підтверджується квитанцією №30745809.
За нормою ч.1 ст.9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку.
Згідно ч.1 ст.26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Згідно ч.3 ст.26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» із примірників рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства видається іноземцю або особі без громадянства, стосовно яких воно прийнято. У рішенні зазначаються підстави його прийняття, порядок оскарження та наслідки невиконання. Форма рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства затверджується спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України.
Відповідно до ч.ч.4, 5, 6 ст.26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» рішення про примусове повернення може бути оскаржено до суду. Іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства здійснюється органом, що його прийняв.
Статтею 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Як визначено ч.8 ст.26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» примусове повернення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, які не досягли 18-річного віку, до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту".
Згідно ст.3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та ч.1 ст.31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворенні або видані чи передані до країн: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.
Відповідач не звертався до Управління Державної міграційної служби України із заявою про надання йому статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту.
З огляду на встановлені обставини і враховуючи, що громадянин ОСОБА_2 Турсунбоєвіч досяг 18-річного віку, порушив законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства і не виконав в установлений строк без поважних причин рішення №7 від 12.12.2017р. про примусове повернення, а також, у нього відсутні документи на право перебування на території України і він не відноситься до осіб, яким надано статус біженця та не є особою, яка потребує додаткового захисту, підстави вважати, що відповідач підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» відсутні. У зв'язку з чим, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову про примусове видворення громадянинаУзбекистану ОСОБА_2 Турсунбоєвіча, ІНФОРМАЦІЯ_3, за межі території України.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.373 КАС України, суд вважає за можливе звернути рішення до негайного виконання.
Керуючись ст.ст.9, 26, 30, 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст.2, 5, 6, 194, 211, 217, 288, 289, 373 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області до громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_2 Турсунбоєвіча про примусове видворення громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 - задовольнити.
Примусово видворити за межі території України громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_2 Турсунбоєвіча, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішення суду звернути до негайного виконання.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд рівненської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі його оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Суддя Харечко С.П.