Постанова від 19.03.2019 по справі 559/541/19

Справа № 559/541/19

Номер провадження 3/559/186/2019

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2019 року місто Дубно Рівненська область

Суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Ралець Р.В. розглянувши матеріали, які надійшли від Дубенського міськрайонного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, за ст.183-1КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

До Дубенського міськрайонного суду Рівненської області надійшов протокол №2 від 13.03.2019 складений державним виконавцем Дубенського міськрайонного відділу ДВС ГТУЮ у Рівненській області ОСОБА_2, про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП

Протокол у справі про адміністративне правопорушення є основним джерелом доказів, на підставі якого суд встановлює наявність чи відсутність у діянні особи правопорушення. Лише належно оформлений протокол дозволяє всебічно розглянути справу по суті.

Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час, місце і день її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.

Так, відповідно до вимог ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

У ході підготовки справи до розгляду встановлено, що протокол про притягнення особи до адміністративної відповідальності складено з неточностями, які унеможливлюють розгляд вказаної справи по суті.

При вивчені протоколу та матеріалів справи було встановлено наступні порушення вимог ст. 256 КУпАП.

Відповідно до ч. 2 ст. 256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

Проте, в протоколі не зазначено дату народження та місце проживання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, відсутня жодна інформація про те чи відомо ОСОБА_1 про складання відносно нього матеріалів про притягнення його до адміністративної відповідальності, направлення йому копії протоколу, окрім того, з матеріалів справи не зрозуміло, чи викликався ОСОБА_1 державним виконавцем для дачі пояснень та вручення протоколу. Щодо запису: «аліменти сплачує по можливості», який міститься в графі “пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності», вбачається, що він вчинений державним виконавцем, що є неприпустим.

Звертається увага, що в протоколі міститься інформація про понятого ОСОБА_3 Для дотримання законності при розгляді справ про адміністративні правопорушення у випадку особистого огляду або огляду речей необхідна присутність понятих. КУпАП визначає, що особистий огляд може провадитись уповноваженою на те особою однієї статі з оглядуваним і в присутності двох понятих тієї ж статі. Обов'язковість притягнення понятих передбачена і при огляді речей у невідкладних випадках та за відсутності особи, у власності (володінні) якої вони знаходяться. Також поняті можуть виступати і у якості свідків при розгляді питання стосовно правильності дій посадових осіб при складанні процесуальних документів. З якою метою, державним виконавцем залучалась ОСОБА_4 - не зрозуміло. Окрім того, адреса даної особи у протоколі - відсутня.

Також, не зрозумілим у протоколі формулювання державного виконавця: «при примусовому виконанні виконавчий лист №2-571 від 29.04.11 виданий Дубно м/с судом в якому встановлено порушення», оскільки, не зрозуміло ким виданий виконавчий лист, і де встановлено виконавцем порушення (у виконавчому листі чи при його виконанні), хоча дана графа містить вказівку, що в ній зазначається(реквізити виконавчого провадження(характер стягнення, сторони виконавчого провадження).

Крім того, суть адміністративного правопорушення не конкретизована (не вказано період, за який виникла заборгованість, не вказано на утримання кого повинен був сплачувати, не зазначено день пред'явлення виконавчого документа до виконання), а зазначено лише диспозицію статті 183-1 КУпАП, що суперечить вимогам ст. 256 КУпАП.

Графа «Дата, час і місце вчинення порушення» містить незрозумілий запис щодо дати, а місце вчинення не зазначено взагалі.

Окрім того, звертається увага на виправлення, що містяться в протоколі, а саме: в даті складання протоколу, даті вчинення правопорушення, даті направлення до відома протоколу та у даті одержання протоколу. Відповідно до п.п. 2.2. Наказу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 16.02.2015 року № 3/02-15 «Про порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення» в протоколі про адміністративне правопорушення не допускається закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, щодо якої він складений.

Оскільки ст.183-1 КУпАП складається з трьох частин, відповідно до протоколу № 2 від 13 березня 2019 року, особа уповноважена на його складання не відобразила за якою частиною ст.183-1 КУпАП слід кваліфікувати дії ОСОБА_1, а суд не вправі самостійно визначати кваліфікацію дій правопорушника.

Окрім того, у графі «відповідальність передбачена», незрозуміло чому, головним державним виконавцем зазначено ст. 71 КУпАП, яка передбачає відповідальність за введення в експлуатацію нових і реконструйованих підприємств, цехів, агрегатів, транспортних шляхів, магістральних трубопроводів, комунальних та інших об'єктів, не забезпечених обладнанням, що запобігає шкідливому впливу на стан і відтворення лісів.

Враховуючи вищевикладене, підготовка до розгляду вказаної справи не може бути проведена, а зазначені недоліки не можуть бути усунуті в судовому засіданні.

Відповідно до абз. 5 п. 24 Постановою Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005р. № 14 визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП України, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення .

За таких обставин, оскільки наведені вище порушення є істотними і не можуть бути усунені в судовому засіданні, що позбавляє суд можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення, як цього вимагають ст. ст. 245, 260 КУпАП та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, і, як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення в порядку визначеному ст. ст. 268 КУпАП та прийняти законне і обґрунтоване рішення по ній, зазначені матеріали адміністративної справи, які неналежно оформлені, підлягають поверненню до органу, який порушив адміністративне провадження для належного оформлення.

При цьому, вважаю за необхідне попередити начальника Дубенського міськрайонного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Рівненській області про належне виконання постанови судді Дубенського міськрайонного суду Рівненської області, а також про те, що у разі ігнорування рішень суду матеріали справи будуть направлені начальнику ГТУЮ у Рівненській області для належної організації виконання постанови суду та проведення службового розслідування.

Керуючись ст.ст. 245, 251, 255, 256 , 278 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 183-1 КУпАП, - повернути до Дубенського міськрайонного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Рівненській області - для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: