Ухвала від 13.03.2019 по справі 640/4004/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

13 березня 2019 року м. Київ № 640/4004/19

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шрамко Ю.Т., ознайомившись із позовною заявою та доданими матеріалами Публічного акціонерного товариства "Платинум Банк" до Комунального підприємства "Благоустрій Шевченківського району" м. Києва в особі державного реєстратора Соколянського Дмитра Вікторовича, треті особи - Міністерство юстиції України, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва, (далі - суд), надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства "Платинум Банк", (далі - позивач), до Комунального підприємства "Благоустрій Шевченківського району" м. Києва в особі державного реєстратора Соколянського Дмитра Вікторовича, (далі - відповідач), треті особи - Міністерство юстиції України, (далі - третя особа-1), ОСОБА_2, (далі - третя особа-2), ОСОБА_3, (далі - третя особа-3), ОСОБА_4, (далі - третя особа-4), у якій позивач просить суд:

- визнати реєстраційні дії відповідача щодо внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно запису про державну реєстрацію права власності на Земельну ділянку за іншою, відмінною від Банку та/або іпотекодавців - третьої особи-3 та третьої особи-4 - протиправними та скасувати рішення про державну реєстрацію у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права власності, індексний номер: 41624107 від 15.06.2018 10:11:05, номер запису про право власності 26637699, на об'єкт нерухомого майна - земельну ділянку площею 0,0819 га, розташовану за адресок АДРЕСА_1 кадастровий номер НОМЕР_1, з цільовим призначенням - для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1577479801119, згідно з яким право власності на Земельну ділянку було зареєстроване за третьою особою-2;

- зобов'язати відповідача: видалити запис з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно під номером 26637699 про реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна - земельну ділянку площею 0,0819 га, розташовану за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1 за третьою особою-2; поновити запис у Державному реєстрі іпотек про іпотеку нерухомого майна - Земельної ділянки площею 0,0819 га, розташованої за адресою АДРЕСА_2, кадастровий номер НОМЕР_1 (реєстраційний номер іпотеки у Державному реєстрі іпотек 13073276, зареєстровано 03.10.2012 о 15:56:18, реєстратор: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Малиновська О.Ю.) за яким: іпотекодержателем є ПАТ «ПтБ, іпотекодавці - треті особи 3, 4; поновити запис у Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна про заборону на відчуження нерухомого майна (реєстраційний номер обтяження у Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна 4292382, зареєстровано 26.12.2006 о 17:35:35, реєстратор: приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу Вдовіна Л.Л.) щодо об'єкту нерухомого майна - Земельної ділянки площею 0,0819 га, розташованої за адресою АДРЕСА_2, кадастровий номер НОМЕР_1, з цільовим призначенням - для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва, яка знаходиться в іпотеці позивача на підставі Іпотечного договору №371.840.06.10.1 від 26.12.2006р., посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Вдовіною Л.Л. за номером у реєстрі 9278.

Так, відповідно до п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Згідно з п.п. 1, 2, ч. 1 ст. 4, п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи;

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

При цьому, згідно з п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб'єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій. Наведене узгоджується і з положеннями ст.ст. 2, 19 КАС України, які закріплюють завдання адміністративного судочинства, визначення понять публічно-правового спору та суб'єкта владних повноважень, а також межі юрисдикції адміністративних судів.

Разом з тим, неправильним є поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що відповідачем у справі є суб'єкт владних повноважень, а предметом розгляду - його акт індивідуальної дії. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 березня 2018 року у справі №802/1792/17-а.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України, (далі - ЦПК України), суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 17 квітня 2018 року у справі №815/6956/15.

Виходячи з того, що у справі, яка розглядається, спірні правовідносини пов'язані із реєстрацією майнових прав, невиконанням умов цивільно-правової угоди, що випливають із договірних відносин, то за таких обставин спір у цій справі не є публічно-правовим і не підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.

Крім того, скасування державної реєстрації права, належного одній особі, за заявою іншої особи в порядку адміністративного судочинства не дозволяє остаточно вирішити спір між цими особами. Тож не виконується основне завдання судочинства. У таких спорах питання правомірності укладення цивільно-правових договорів, на підставі яких відбулись реєстраційні дії, обов'язково постають перед судом, який буде вирішувати спір, незалежно від того чи заявив позивач вимогу щодо оскарження таких договорів.

Отже, в зазначеній категорії справ вирішуються спори про цивільне право між особами, які вимагають скасування державної реєстрації, й особами, за якими зареєстровано право чи обтяження. А тому мають розглядатися судами господарської або цивільної юрисдикції залежно від суб'єктного складу сторін спору.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі №823/2042/16.

За таких обставин, враховуючи суть спірних правовідносин та суб'єктний склад цього спору, суд прийшов до висновку, що справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а має вирішуватись за нормами ЦПК України.

При цьому, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє у відкритті провадження за позовом Публічного акціонерного товариства "Платинум Банк" до Комунального підприємства "Благоустрій Шевченківського району" м. Києва в особі державного реєстратора Соколянського Дмитра Вікторовича, треті особи - Міністерство юстиції України, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 170, 171, 241-243, 248, 256 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити Публічну акціонерному товариству "Платинум Банк" у відкритті провадження в адміністративній справі за його позовною заявою до Комунального підприємства "Благоустрій Шевченківського району" м. Києва в особі державного реєстратора Соколянського Дмитра Вікторовича, треті особи - Міністерство юстиції України, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Роз'яснити, що розгляд і вирішення даного спору віднесено до суду цивільної юрисдикції.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржено.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.Т. Шрамко