25 лютого 2019 року № 320/108/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області, в якому просить суд:
- визнати незаконними дії Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області щодо розрахунку компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів;
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області зробити перерахунок суми компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів з урахуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування»;
- стягнути з Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 недоплачену суму компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів за 2018 рік у повному обсязі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є особою з інвалідністю з дитинства І групи підгрупи "А", з 2004 року пільгово забезпечена автомобілем "Таврія" ЗАЗ-110206, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1, у зв'язку з чим розпорядженням Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації їй призначена та виплачується компенсація на транспортне обслуговування. Однак, на думку позивача, вказана компенсація була виплачена їй у 2018 році у розмірі меншому, ніж передбачено пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228, якою затверджено Порядок виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.01.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник відповідача,- Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, в письмовому відзиві, поданому до суду, позовні вимоги не визнав, в обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228 та на підставі заяви громадянки ОСОБА_1 Департаментом соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації було підготовлене та 15.10.2004 затверджене розпорядження на компенсацію витрат на транспортне обслуговування інвалідів позивачу у розмірі 142 грн. 00 коп. На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 серпня 2013 року № 536 були внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228. Міністерством соціальної політики України листом від 28 жовтня 2013 року за вих. № 2249/19/93-13 надано роз'яснення щодо порядку застосування пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228 та визначено формулу, за якою здійснюється розрахунок розміру вказаної вище компенсації. Так, представник вважає вимоги позивача до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації щодо здійснення перерахунку та виплати недоплаченої суми компенсації на транспортне обслуговування, виходячи з розміру, встановленого пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228, безпідставними та необґрунтованими, оскільки така компенсація вже їй призначена відповідно до розпорядження, затвердженого 15.10.2004. Просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Представник відповідача,- Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області, в письмовому відзиві, поданому до суду, позовні вимоги не визнав, в обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що відповідно до Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423, Мінсоцполітики має право надавати роз'яснення нормативно-правових актів, зокрема, розробником яких воно було. Так, представник пояснює, що Міністерством соціальної політики України, як розробником Порядку, листом від 28.10.2013 №2249/19/93-13 надано роз'яснення щодо застосування змін пункту 2 вищевказаної постанови. Зазначив, що Департаментом соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 №228 виконано повністю, а саме виплачено позивачу у 2018 році компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів у розмірі, встановленому пунктом 2 даної постанови (151,03 грн. за І півріччя 2018 року та 158,98 грн. за ІІ півріччя 2018 року). Просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є особою з інвалідністю з дитинства І групи підгрупи "А", інвалідність встановлена довічно, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2, виданим Управлінням соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області 19.12.2007 та довідкою до акта огляду МСЕК серії КИО-1 №292402 від 18.07.2011.
15 жовтня 2004 року позивача, як особу з інвалідністю з дитинства І групи підгрупи "А", органами соціального захисту, забезпечено автомобілем "Таврія" ЗАЗ-110206, 2004 року випуску, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3) та на підставі п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 №228 Департаментом соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації було підготовлене та 15.10.2004 затверджене розпорядження на компенсацію витрат на транспортне обслуговування інвалідів позивачу у розмірі 142 грн. 00 коп., відповідно до якого вона отримує грошову компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля.
З матеріалів справи вбачається, що в липні 2018 року позивачу виплачено компенсацію на бензин, ремонт та технічне обслуговування автомобіля за перше півріччя 2018 року в розмірі 151,03 грн., у листопаді 2018 року - 158,98 грн. за друге півріччя 2018 року.
В листопаді 2018 року позивач звернулась до відповідача з заявою, в якій просила виплатити їй компенсацію на транспортне обслуговування за 2018 рік в повному обсязі, в розмірі, встановленому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228. Крім того зазначила, що вказаною постановою передбачено, що компенсації на транспортне обслуговування виплачуються інвалідам, законним представникам дітей-інвалідів - у розмірах 22% та 16% відповідно рівними частинами двічі на рік, але нараховуються щомісячно.
Розглянувши звернення позивача, відповідач, листами від 29.11.2018 №47/01-15 та від 19.12.2018 №05-07/2639, повідомив їй, що перерахунок коштів до банківських установ, для подальшого зарахування на рахунки одержувачів компенсації, здійснюється Департаментом соціального захисту населення Київської облдержадміністрації відповідно до реєстрів на виплату бюджетних коштів, які подаються управлінням соціального захисту населення; протягом 2018 року позивачу виплачено компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля: за перше півріччя у розмірі 151,03 грн. та за друге півріччя - 158,98 грн., вказана грошова компенсація виплачена відповідно до діючого Порядку і в межах чинного законодавства.
Позивач, не погодився з розрахунком суми виплат компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров'я організму, функціонування системи підтримання особами з інвалідністю фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності визначає Закон України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні».
Відповідно до частин першої, четвертої-шостої статті 28 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування спеціального автотранспорту та на транспортне обслуговування виплачуються особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю, які відповідно до законодавства мають право на забезпечення спеціальним автотранспортом.
Грошова компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів виплачується особам з інвалідністю, законним представникам дітей з інвалідністю, які забезпечені автомобілями безоплатно чи на пільгових умовах або які мають право на забезпечення спеціальним автотранспортом безоплатно чи на пільгових умовах, але не одержали його і користуються автомобілями, придбаними за власні кошти.
Грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування спеціального автотранспорту та на транспортне обслуговування призначають і виплачують місцеві державні адміністрації.
Порядок виплати і розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 року № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування» (у редакції постанови від 07.08.2013 року № 536) установлено, що грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів виплачуються інвалідам, законним представникам дітей-інвалідів, що мають автомобілі та мотоколяски, - у розмірі відповідно 22 відсотки та 16 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць.
Відповідно до пункту 5 Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 року № 228 (далі - Порядок) компенсації виплачуються рівними частинами двічі на рік - у березні за перше та у вересні за друге півріччя поточного року з дня їх призначення.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» установлено у 2018 році прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць: з 1 січня 2018 року - 1373 гривні, з 1 липня - 1435 гривень, з 1 грудня - 1497 гривень.
Наведене нормативне регулювання дає підстави стверджувати, що розмір грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, показники, за якими вона визначається, порядок та періодичність її виплати точно встановлені законодавством, яке не передбачає компетенції центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, забезпечує формування та реалізацію здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, давати роз'яснення з питань визначення розміру грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, що виплачуються особам з інвалідністю, законним представникам дітей з інвалідністю, що мають автомобілі та мотоколяски.
Показники і параметр розміру грошової компенсації у нормативному акті виписані достатньо чітко і однозначно для того, щоб визначити і виплати конкретну суму цього платежу.
Зокрема, положення пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 року № 228 та пункту 5 Порядку треба розуміти так, що 22 або 16 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, є сумою, яка належить до сплати за кожен місяць відповідного півріччя, що виплачується двічі на рік рівними частинами.
Лист Міністерства соціальної політики України від 28.10.2013 року № 2249/19/93-13, на який посилаються органи соціального захисту населення при обчисленні грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, що виплачується, зокрема особам з інвалідністю, не є нормативно-правовим актом, носить рекомендаційний характер, а тому не підлягає застосуванню при визначенні розміру зазначеної виплати.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23.10.2018 року у справі № 550/196/16-а, а також від 03.10.2018 року у справі № 524/7830/16-ц.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку компенсації призначаються:
особам, інвалідність яких пов'язана з трудовим каліцтвом, що настало від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (далі - інваліди внаслідок трудового каліцтва), - за розпорядженнями управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - управління виконавчої дирекції);
інвалідам будь-якої іншої категорії - згідно з розпорядженнями Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - структурні підрозділи соціального захисту населення).
Розпорядження структурного підрозділу соціального захисту населення оформляється у двох примірниках, один з яких зберігається в особовій справі інваліда, що перебуває на обліку для забезпечення автомобілем, а другий надсилається структурному підрозділу соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконкому міської, районної у місті ради (далі - районний структурний підрозділ соціального захисту населення).
Компенсації виплачуються:
інвалідам внаслідок трудового каліцтва - управліннями або відділеннями виконавчої дирекції;
інвалідам будь-якої іншої категорії - районними структурними підрозділами соціального захисту населення незалежно від органу, де інвалід перебуває на обліку як одержувач пенсії (довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії).
Ураховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання незаконними дій Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області щодо розрахунку компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів за 2018 рік ОСОБА_1; зобов'язання Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області зробити перерахунок суми компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів з урахуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування»; стягнення з Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 недоплачену суму компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів за 2018 рік у повному обсязі, - підлягають задоволенню.
Разом з тим, позовні вимоги позивача до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації щодо визнання незаконними дій стосовно розрахунку компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів за 2018 рік та зобов'язання зробити перерахунок суми компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів з урахуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування» задоволенню не підлягають, оскільки до компетенції Департаменту належить лише перерахунок загальної суми компенсації, визначеної Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області в реєстрі на виплату бюджетних коштів, на визначені рахунки повноваженої банківської установи, без персоналізованого розподілу.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, так як позивач на підставі пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення інших судових витрат сторони суду не надали.
Керуючись статтями 243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати незаконними дії Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області щодо розрахунку компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів за 2018 рік ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області зробити перерахунок суми компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобіля ОСОБА_1, з урахуванням вимог пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», а саме: 22 відсотки прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, з розрахунку на місяць до виникнення, зміни чи припинення спірних правовідносин.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації здійснити ОСОБА_1 виплату недоплаченої суми компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів за 2018 рік у повному обсязі.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Василенко Г.Ю.