Рішення від 19.03.2019 по справі 810/4955/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2019 року справа № 810/4955/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом гр. ОСОБА_1 до Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, треті особи: сільський голова Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_2, Петропавлівсько-Борщагівська сільська виборча комісія Києво-Святошинського району Київської області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся гр. ОСОБА_1 з позовом до Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у неповідомленні Петропавлівсько-Борщагівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області про дострокове припинення повноважень депутатів ради - ОСОБА_3 та ОСОБА_4,

- зобов'язати відповідача повідомити Петропавлівсько-Борщагівську сільську виборчу комісію Києво-Святошинського району Київської області про дострокове припинення повноважень депутатів Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_3 та ОСОБА_4.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 були достроково позбавлені повноважень депутатів Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області у зв'язку з тим, що вони ввійшли до складу виконавчого комітету цієї сільської ради. У той же час, відповідачем протиправно, на думку позивача, не повідомлено Петропавлівсько-Борщагівську сільську виборчу комісію Києво-Святошинського району Київської області про даний факт.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.09.2018 відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до розгляду у судовому засіданні.

Відповідачем надано суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що достроково повноваження ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не припинялись. Крім того, радою прийнято рішення від 08.12.2016 № 6 «Про внесення змін до рішення від 13.11.2015 № 7 2-гої сесії 7-го скликання Про обрання персонального складу виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради», яким внесено зміни до рішення № 7 від 13.11.2015 2-гої сесії VII скликання «Про обрання персонального складу виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради», а саме - виключено зі складу виконавчого комітету ОСОБА_3 та ОСОБА_4

Також відповідач наполягає на тому, що позивачем пропущено строк звернення до суду з даним позовом.

До судового засідання сторони не прибули, звернулись до суду з письмовими клопотаннями про розгляд справи за їх відсутності.

На підставі ч. 9 ст. 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.

Гр. ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1.

За результатами місцевих виборів, які відбулися у жовтні 2015 року депутатами Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області було обрано, зокрема, ОСОБА_3 та ОСОБА_4.

Повноваження депутатів визнані рішенням Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 03.11.2015 № 1 (а.с. 11 - 12).

Рішенням Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради від 13.11.2015 № 3 секретарем ради обрано ОСОБА_5 (а.с. 13).

Рішенням Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради від 13.11.2015 № 4 обрано ОСОБА_3 заступником сільського голови з питань діяльності Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (а.с. 14).

Рішенням Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради від 13.11.2015 № 5 обрано ОСОБА_4 секретарем виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (а.с. 15).

Рішенням Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради від 13.11.2015 № 7 обрано склад виконавчого комітету ради, до складу якого увійшли, зокрема, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с. 17).

Позивач із посиланням на ч. 9 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» стверджує про те, що до складу виконавчого комітету сільської ради не можуть входити депутати відповідної ради, крім секретаря ради.

Відповідно, на думку позивача, після призначення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до складу виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області останні були достроково позбавлені повноважень депутата, тому відповідач мав повідомити Петропавлівсько-Борщагівську сільську виборчу комісію Києво-Святошинського району Київської області про даний факт.

Оскільки позивач є мешканцем АДРЕСА_1, така бездіяльність відповідача порушує його права на здійснення влади через органи місцевого самоврядування, так як Петропавлівько-Борщагівська сільська рада не сформована в повному обсязі і на даний час обраними є лише 24 з 26 депутатів.

Після того, як позивачу стало відомо про вказані обставини, він звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до Конституції України систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Статтею 2 вказаного Закону визначено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Згідно ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Статтею 49 даного Закону визначено, що повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.

Рада невідкладно інформує відповідну територіальну виборчу комісію про дострокове припинення повноважень депутата ради.

Депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.

Згідно ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.

Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.

До складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради входять також за посадою секретар відповідної ради, староста (старости).

Очолює виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради відповідно сільський, селищний, міський голова, районної у місті ради - голова відповідної ради. У виконавчому комітеті сільської ради функції секретаря виконавчого комітету за рішенням ради може здійснювати секретар відповідної ради.

Особи, які входять до складу виконавчого комітету, крім тих, хто працює у виконавчих органах ради на постійній основі, на час засідань виконавчого комітету, а також для здійснення повноважень в інших випадках звільняються від виконання виробничих або службових обов'язків з відшкодуванням їм середнього заробітку за основним місцем роботи та інших витрат, пов'язаних з виконанням обов'язків члена виконавчого комітету, за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.

На осіб, які входять до складу виконавчого комітету ради і працюють у ньому на постійній основі, поширюються вимоги щодо обмеження сумісності їх діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлені цим Законом для сільського, селищного, міського голови.

Виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

До складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради не можуть входити депутати відповідної ради, крім секретаря ради.

Статтею 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі:

1) його відкликання виборцями у встановленому цим Законом порядку;

3) припинення його громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України;

4) обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень.

З урахуванням того, що до складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради не можуть входити депутати відповідної ради, крім секретаря ради, обрання або призначення на посаду депутата відповідної ради зумовлює дострокове припинення повноважень такого депутата, та не передбачає прийняття додаткового рішення.

Як встановлено судом, за результатами місцевих виборів, які відбулися у жовтні 2015 року депутатами Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області було обрано, зокрема, ОСОБА_3 та ОСОБА_4.

Повноваження депутатів визнані рішенням Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 03.11.2015 № 1 (а.с. 11 - 12).

Рішенням Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради від 13.11.2015 № 7 обрано склад виконавчого комітету ради, до складу якого увійшли, зокрема, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с. 17).

Отже, повноваження ОСОБА_3 та ОСОБА_4 як депутатів Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області були 03.11.2015 достроково припинені в силу закону у зв'язку з їх обранням до виконавчого комітету ради.

Доводи відповідача стосовного того, що радою прийнято рішення від 08.02.2016 № 6 «Про внесення змін до рішення від 13.11.2015 № 7 2-гої сесії 7-го скликання Про обрання персонального складу виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради», яким внесено зміни до рішення № 7 від 13.11.2015 2-гої сесії VII скликання «Про обрання персонального складу виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради», а саме - виключено зі складу виконавчого комітету ОСОБА_3 та ОСОБА_4, суд оцінює критично.

Так, не дивлячись на назву рішення від 08.12.2016 № 6, зі змісту його резолютивної частини слідує, що даним рішенням не було внесено зміни до рішення від 13.11.2015 № 7 Про обрання персонального складу виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради, а виключено зі складу виконавчого комітету ОСОБА_3 та ОСОБА_4, та обрано до складу виконавчого комітету інших осіб (а.с. 58).

Крім того, правомірність прийняття Петропавлівсько-Борщагівською сільською радою рішення № 7 від 13.11.2015 була предметом розгляду в адміністративній справі № 369/3915/16, за наслідками розгляду якої постановою Києво-Святошинського районного суду від 21.06.2016 у задоволенні адміністративного позову відмовлено (а.с. 23 - 25).

Зі змісту вказаної постанови суду слідує, що Петропавлівсько-Борщагівською сільською радою правомірно прийнято рішення про обрання персонального складу виконавчого комітету ради та, відповідно, обрано до складу виконавчого комітету ради ОСОБА_3 та ОСОБА_4

Отже, у період з 13.11.2015 по 08.12.2016 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 входили до складу виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради.

Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада невідкладно інформує відповідну територіальну виборчу комісію про дострокове припинення повноважень депутата ради.

Проте, відповідачем не виконано дану вимогу закону.

Стосовно посилання відповідача на те, що позивачем не надано суду доводів, які саме його права порушені оскаржуваною бездіяльністю, суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п. 8 ст. 4 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.

Частиною 1 ст. 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже судовому захисту в адміністративних судах України підлягає лише порушене право, адже предмет оскарження за правилами адміністративного судочинства повинен мати юридичне значення, тобто, впливати на коло прав, свобод, законних інтересів чи обов'язків, а також встановлені законом умови їх реалізації.

Таким чином, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється, водночас відповідно до зазначених норм право особи на звернення до адміністративного суду обумовлено суб'єктивним уявленням особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту, однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.

При цьому, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб'єктивних прав та обов'язків, тобто, припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.

Отже, рішення, дія чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень є такими, що порушують права і свободи особи в тому разі, якщо, по-перше, такі рішення, дія чи бездіяльність прийняті владним суб'єктом поза межами визначеної законом компетенції, а по-друге, оспорюванні рішення, дія чи бездіяльність є юридично значимими, тобто такими, що мають безпосередній вплив на суб'єктивні права та обов'язки особи шляхом позбавлення можливості реалізувати належне цій особі право або шляхом покладення на цю особу будь-якого обов'язку.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Звертаючись до суду з даним адміністративним позовом, позивач пояснив, що він є мешканцем АДРЕСА_1, і оскаржувана бездіяльність відповідача порушує його права на здійснення влади через органи місцевого самоврядування, так як Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада не сформована в повному обсязі і на даний час обраними є лише 24 з 26 депутатів.

Місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст. (ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Право та реальна здатність позивача як жителя АДРЕСА_1 вирішувати питання місцевого значення шляхом голосування при формуванні представницького органу та місцевого управління (самоврядування) або участі у виборах депутата відповідної сільської ради є юридично значимим та, відповідно, дає підстави для звернення за судовим захистом.

Суд критично оцінює доводи відповідача стосовно наявності підстав для залишення позовної заяви без розгляду згідно вимог ч. 4 ст. 123 КАС України.

Так, позивач пояснив, що про оскаржувану бездіяльність відповідача він дізнався з рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2018 у справі № 826/17399/16, а до суду звернувся з даним позовом 21.09.2018. Отже, у встановлений законом шестимісячний строк.

Будь-яких доказів, які б спростовували вказані обставини, відповідачем суду не надано.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Оскільки відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів, які б спростовували доводи позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а адміністративний позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 239, 242, 244, 245, 246, 250 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, яка полягає у неповідомленні Петропавлівсько-Борщагівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області про дострокове припинення повноважень депутатів ради - ОСОБА_3 та ОСОБА_4.

Зобов'язати Петропавлівсько-Борщагівську сільську раду Києво-Святошинського району Київської області повідомити Петропавлівсько-Борщагівську сільську виборчу комісію Києво-Святошинського району Київської області про дострокове припинення повноважень депутатів Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_3 та ОСОБА_4.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лапій С.М.