Рішення від 20.03.2019 по справі 806/703/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2019 року м. Житомир справа № 806/703/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області (далі - відповідач), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виготовлення нової довідки про розмір його грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з урахуванням надбавок та підвищеного розміру премії;

- зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною інформацією за формою, встановленою додатком № 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 із зазначення основних і додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 в наступних розмірах: посадовий оклад - 3400,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) звання полковник поліції - 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби 40 %; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 %; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 %; надбавка за оперативно-розшукову роботу діяльність 47 %; премія 113,8 %, врахованих при перерахунку пенсії на 01.04.2012 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007.

В обгунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що відповідач в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України за № 1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" безпідставно відмовив йому у видачі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з включенням до неї надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 %, надбавки за оперативно-розшукову роботу та аналітичну діяльність в розмірі 47 % та премії в розмірі 113,8 %.

Відповідно до протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями від 09.02.2018 головуючим суддею для розгляду адміністративної справи № 806/703/18 було визначено суддю Липу В.А.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2018 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 806/703/18.

28 лютого 2018 року до суду надійшло пояснення третьої особи на позовну заяву, в яких представник Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зазначає, що позов ОСОБА_1 є безпідставним та необґрунтованим, оскільки для перерахунку пенсії враховуються, зокрема додаткові види грошового забезпечення, встановленні за посадою особи на час виникнення права на перерахунок, а не додаткові види грошового забезпечення, які встановленні персонально для особи на час її звільнення зі служби, як цього вимагає позивач. Оскільки, такий вид грошового забезпечення, як надбавка за виконання особлива важливих завдань, надбавка за оперативно-розшукову діяльність та премія в розмірі 113,8 % постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 не передбачені, то третя особа вважає, що Ліквідаційна комісії УМВС України в Житомирській області правомірно не включила їх до грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії (а.с.20-23).

05 березня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечує проти заявлених позовних вимог, вважає їх безпідставними, а тому просить відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову в повному обсязі. Така позиція відповідача мотивована тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, постановою визначено перелік надбавок, доплат для поліцейських, серед яких відсутні такі види надбавок як надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову роботу та аналітичну діяльність. У зв'язку з наведеним відповідач вважає, що вимоги позивача про включення до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсів надбавки за виконання особливо важливих завдань та надбавки за оперативно-розшукову діяльність суперечать абзацу 7 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, згідно якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Натоміть, щомісячна премія враховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію.

Також, щодо твердження позивача про те, що для перерахунку пенсійного забезпечення працівників міліції в доповнення до Постанови № 988 повинна застосовуватися постанова Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" відповідач у відзиві зазначив , що частиною 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Натомість, постанова №1294 встановлювала види грошового забезпечення для працівників міліції. Виходячи з вищенаведеного, Постанова № 1294 не може доповнювати Постанову № 988, оскільки вони регулюють різні суспільні відносини для різних категорій громадян та не підлягає застосуванню для визначення складових грошового забезпечення позивача.

З огляду вищевикладене та враховуючи, що такі види грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 не передбачені, Ліквідаційна комісія УМВС України в Житомирській області вважає, що нею правомірно не включено їх до довідки грошового забезпечення ОСОБА_1, а премія була включена в середньому розмірі, що фактично був виплачений за грудень 2015 року за відповідною посадою з якої позивач був звільнений на пенсію (а.с.28-30).

05 березня 2018 року до суду надійшло клопотання відповідача, в якому останній просив суд зупинити провадження у справі до набрання законної сили судовим рішення Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а (провадження №Пз/9901/1/18).

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року зупинено провадження в даній адміністративній справі № 806/703/18, до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а (провадження №Пз/9901/1/18).

У зв'язку із проходженням суддею Липою В.А. військової служби за призовом осіб офіцерського складу та у відповідності до ст. 31 КАС України, Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 № 30 (у редакції рішення Ради суддів України від 02.03.2018 №17), розпорядженням керівника апарату Житомирського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2018 року № 306, призначено повторний авторозподіл справ, зокрема й адміністративної справи №806/703/18.

Відповідно до витягу із протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.11.2018 головуючим суддею для розгляду адміністративної справи № 806/703/18 було визначено суддю Черняхович Ірину Едуардівну.

Ухвалу судді Черняхович І.Е. від 22 листопада 2018 року адміністративну справу №806/703/18 було прийнято до провадження.

Ухвалою суду 24 січня 2019 року поновлено провадження у справі №806/703/18 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії та призначено судове засідання на 14 лютого 2018 року о 12:15.

У зв'язку з неявкою учасників справи, судове засідання було перенесено на 13 березня 2019 року о 10:00.

13 березня 2019 року до суду з'явились позивач та представник третьої особи, однак ними до відділу документального забезпечення суду були подані заяви про розгляд справи без їх участі (а.с.70-71).

Відповідач, який був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового розгляду справи, до суду не з'явився, про причини неявки суд не повідомляв.

З огляду на зазначене та враховуючи положення ст. 205 КАС України, суд вважає за можливе здійснити розгляд адміністративної справи № 806/703/18 в порядку письмового провадження за наявними у суду матеріалами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, де отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пенсію позивачу було призначено з урахуванням складових грошового забезпечення до яких крім посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, надбавки за секретність, враховано також надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 %, надбавку за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 47 %, а також премію в розмірі 113,8 % (а.с. 16).

29 квітня 2017 року Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 та наказу МВС від 06.04.2016 № 260 було підготовлено довідку №85/8210 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с.15), яку в подальшому було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

В даній довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою начальник ФЕВ УМВС України в Житомирській області складається з: посадового окладу - 3400,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням полковник поліції - 2400,00 грн., надбавки за стаж служби (50 %) - 2900,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 510,00 грн. та премії (5,33 %) - 490,89 грн.; всього - 9700,89 грн. (а.с.15).

05 лютого 2018 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Житомирській області із заявою про видачу йому нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 %, надбавки за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 47 % та премії в розмірі 113,8 % (а.с. 12).

Розглянувши вищезазначену заяву, відповідач листами від 08.02.2018 №Г-88лк/48-2018 (а.с.13-14) відмовив позивачу у видачі нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням в ній надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 %, надбавки за оперативно-розшукову роботу та аналітичну діяльність в розмірі 50 %, та премії в розмірі 113,8 % та зазначив, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які скасовані чи такі, що не виплачувалися на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються. Оскільки, надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову роботу та аналітичну діяльність на момент виникнення права на перерахунок пенсії поліцейським не встановлювались та не виплачувались, тому вони не можуть бути враховані до грошового забезпечення для перерахунку пенсії. З огляду на зазначене відповідач вказав, що довідка № 85/8210 від 29.04.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 виготовлена відповідно до вимог чинного законодавства.

Зазначені обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Абзацом 3 преамбули Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII) передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною 3 статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 45 від 13.02.2008 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання “заслужений” чи “народний”, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах “С”, у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром “Байконур”, якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Також даною Постановою №988 затверджено схему посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3) та постановлено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11 (пункт 5), що є підставою для перерахунку пенсії позивачу як особі, якій пенсія призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Суд зазначає, що з урахуванням встановлених Постановою № 988 розмірів грошового забезпечення для поліцейських, посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії становить 3400,00 грн. (за посадою начальник ФЕВ УМВС України в Житомирській області, що прирівняна до посади начальник відділу, що не входить до складу управління), оклад за військовим (спеціальним) званням полковник поліції - 2400,00 грн., надбавка за стаж служби (50 %) - 2900,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 510 грн. Вказані види грошового забезпечення у зазначених сумах включені відповідачем до виданої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії від 29.04.2017 № 85/8210.

Перевіряючи правомірність визначення розміру премії, яка входить до складу грошового забезпечення позивача як 5,33 %, що зазначено у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 29.04.2017 № 85/8210, суд зазначає наступне.

Відповідачем у виданій позивачу довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 29.04.2017 № 85/8210 вказано розмір премії 5,33 %, що становить 490,89 грн. (а.с. 15).

Пунктом 5 Порядку № 45 встановлено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Як уже встановлено судом, гарантоване статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" право позивача на перерахунок пенсії виникло з грудня 2015, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно постанови Кабінету Міністрів України за № 988 від 11.11.2015.

З наявного у матеріалах справи листа Національної поліції України від 19.04.2017 №4060/03/48-2017 "Про надання інформації щодо грошового забезпечення поліцейських" вбачається, що середній розмір премії, що фактично сплачений за грудень 2015 року за посадою начальник відділу, що не входить до складу управління, до якої прирівняна посада начальник відділу ФЕВ УМВС України в Житомирській області, яку обіймав позивач до звільнення, становив 5,33 % (а.с. 34-36).

Таким чином, для перерахунку пенсії позивача розмір премії, що входить до складу грошового забезпечення, повинен становити 5,33 % .

З урахуванням наведеного, підстави для включення до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 премії у розмірі 113,8 % - відсутні.

З'ясовуючи правомірність не включення відповідачем до складу грошового забезпечення позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 %, та надбавки за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 47 %, суд зазначає наступне.

Надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову роботу та аналітичну діяльність як вид грошового забезпечення були передбачені постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Як уже встановлено судом, в силу приписів частини 3 статті 63 Закону №2262-XII перерахунок пенсії позивачу здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 та Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженим наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" 07.11.2007 № 1294 та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007 №499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ", було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

Крім того зазначеним нормативним актом було передбачено, що особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність установлюється надбавка - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.

Однак, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України за № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову роботу та аналітичну діяльність не входить до складу грошового забезпечення поліцейських, а відтак підстави для її включення до складу грошового забезпечення позивача відсутні.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12.03.2018 за № Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12.12.2018.

Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заявлена ОСОБА_1 позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області щодо не виготовлення для перерахунку йому пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за оперативно-розшукову роботу діяльність, а також премії в розмірі 113,8 % є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.

Таким чином, оскільки судом встановлено, що відповідачем при виданні довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 29.04.2017 № 85/8210 до складу грошового забезпечення позивача включено всі його види, передбачені постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а підстави для включення надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %, надбавки за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 47 % та премії у розмірі 113,8 % відсутні, то заявлена позовна вимога про зобов'язання відповідача видати таку довідку з урахуванням вищезазначених складових грошового забезпечення задоволенню не підлягає.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідачем під час розгляду справи доведено, а також підтверджено наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів правомірність дій щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії без врахування надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %, надбавки за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 47 % та премії у розмірі 113,8 %, а тому позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного, суд, -

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10029; РНОКПП НОМЕР_1) до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області (вул. Старий бульвар, 5/37, м. Житомир, 10008; код ЄДРПОУ 08592164) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.Е.Черняхович