Справа № 598/15/19
провадження № 3/598/26/2019
іменем України
"14" березня 2019 р. Суддя Збаразького районного суду
Тернопільської області ОСОБА_1
з участю секретаря Демчук О.М., захисника ОСОБА_2, потерпілих ОСОБА_3 та ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Збаражі матеріали, які надійшли від Збаразького відділення поліції Підволочиського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, непрацюючого, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1,
за ст.124, ч.1 ст.130 КУпАП,
встановив:
15.12.2018р. о 19 годині 00 хвилин на 1 км + 39 м автодороги Р-43 «Тернопіль-Ланівці» в с.Чернихівці Збаразького району Тернопільської області, ОСОБА_5 керуючи транспортним засобом марки «БМВ525Д», номерний знак LLU64024, порушив вимоги п.п.2.3 б, 10.1 Правил дорожнього руху України, а саме: виїзджаючи із правого узбіччя, не впевнився в безпечності, не надав переваги в русі транспортному засобу марки «Фольксваген Каді», номерний знак НОМЕР_2, під керуванням ОСОБА_3, що рухався в попутному напрямку до м.Тернополя, скоїв зіткнення з цим транспортним засобом, чим спричинив механічні пошкодження даних транспортних засобів з матеріальними збитками і тілесні ушкодження ОСОБА_3 та ОСОБА_4.
ОСОБА_5 у судове засіданні не з'явився, зі слів його захисника ОСОБА_2 у зв'язку із перебуванням за межами України. Захисник ОСОБА_2 просила адміністративні матеріали в частині порушення ОСОБА_5 вимог ч.1 ст.130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адмінправопорушення, оскільки медичний огляд останнього проведений 15.03.2018р. о 21:20 год з порушенням Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до вимог ст.251 КУпАП , доказами у справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_5 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП доведена належним чином розглянутими, оціненими доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ОБ №008219 від 21.12.2018р., копією рапорта працівника поліції від 15.12.2018р., копією план-схеми до протоколу огляду місця події від 15.12.2018р., копією повідомлення начальника СВ Збаразького відділення поліції Підволочиського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області від 18.12.2018р., копією письмової заяви ОСОБА_3 від 15.12.2018р., копією письмових пояснень ОСОБА_5 від 15.12.2018р., копіями письмових заяв ОСОБА_3, ОСОБА_4 від 16.12.2018р., копією письмової заяви ОСОБА_5, поясненнями допитаних у судовому засіданні потерпілої ОСОБА_3, свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7.
Таким чином, в діях ОСОБА_5 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, як за ознаками порушення учасником дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_5, суддя, враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, те, що він, після вчинення ним дорожньо-транспортної пригоди, місце події не намагався покинути, з протоколом про адмінправопорушення був згідний, у своїх письмових поясненнях будь-яких претензій не висловлював та зазначив, що дійсно здійснив ДТП, і вважає, що його необхідно піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в дохід держави в межах санкції, встановленої ст.124 КУпАП.
Разом з тим, відповідно до п.п.2, 3 розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, від 10 листопада 2015 р. за № 1408/27853, обов'язковому огляду підлягають водії транспортних засобів - учасники ДТП, унаслідок якої є особи, які отримали тілесні ушкодження.
Направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 (зі змінами).
Згідно п.7 зазначеного вище Порядку, поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, усіх учасників ДТП по даній справі, яка сталася 15 грудня 2018 року о 19 год. 00 хв., в тому числі і ОСОБА_5 працівники поліції направили до Збаразької ЦРКЛ Тернопільської області для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Тим не менш, в порушення вищевказаного Порядку ОСОБА_5 огляд на стан алкогольного сп'яніння проходив о 21 год. 20 хв., тобто через дві години двадцять хвилин замість двох годин, передбачених вказаним Порядком.
Крім того, згідно з наявного в матеріалах справи висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 15 грудня 2018 року №000078 не вбачається, яким чином та за допомогою якого пристрою проходив огляд ОСОБА_5, а також є невідомим за якими критеріями визначався стан алкогольного сп'яніння.
В матеріалах справи відсутні будь-які дані, на основі яких лікар, який проводив огляд ОСОБА_5 на стан алкогольного сп'яніння, зробив висновок про перебування останнього у стані алкогольного сп'яніння.
Таким чином, огляд водія ОСОБА_5 на стан алкогольного сп'яніння був проведений з порушенням вимог ст.266 КУпАП; Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, від 10 листопада 2015 р. за № 1408/27853; Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 (зі змінами), а тому відповідно до вимог ч.5 ст.266 КУпАП вважається недійсним.
При цьому, враховую судову практику на час розгляду справи, зокрема викладену у постанові, яка є остаточною і оскарженню не підлягає, Тернопільського апеляційного суду від 11.01.2019р. у справі №598/1687/18.
З урахуванням наведеного, оцінивши наявні в матеріалах справи про адміністративне правопорушення та надані в судовому засіданні докази в їх сукупності, з урахуванням того, що всі виявлені під час складання протоколу про адміністративне правопорушення недоліки та сумніви мають застосовуватись на користь особи, яка притягнута до адміністративної відповідальності, приходжу до висновку, що в притягненні ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності ч.1 ст.130 КУпАП слід відмовити, а справу провадженням закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись ст.124, ч.1 ст.130, ст. 247 ч.1, 284 КУпАП, суддя,
постановив:
ОСОБА_5 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, і піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу в дохід держави в розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 340 грн. (триста сорок гривень).
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_5 за ч.1 ст.130 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, провадженням закрити.
Стягнути з ОСОБА_5 в користь держави судовий збір в розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок).
Дана постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду через Збаразький районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови. Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя Б. Олещук