Рішення від 18.03.2019 по справі 826/15295/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18 березня 2019 року № 826/15295/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Больварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:

визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови листом від 17.08.2018 в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог чинного законодавства - протиправними;

зобов'язати ГУ ПФУ у м. Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, у зв'язку з збільшенням розміру посадового окладу (на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» та від 18.01.2017 № 15 «Питання праці працівників державних органів»), збільшенням розміру окладу за військовим званням, враховуючи всі додаткові види грошового забезпечення, а саме:

надбавка за особливий характер служби 80% від грошового забезпечення;

надбавка за роботу з таємними документами (15% посадового окладу);

надбавка за службу в Збройних силах (40% посадового окладу);

премія в розмірі 33,3%;

надбавка за виконання особливо важливих завдань - 95%,

а також з урахуванням встановленого при призначенні основного розміру пенсії, який складає 77% відповідних сум грошового забезпечення

та в подальшому (довічно) здійснювати виплати з урахуванням проведеного перерахунку без обмеження пенсії максимальним розміром та з врахуванням збільшенням розміру хоча б одного виду грошового забезпечення;

зобов'язати ГУ ПФУ у м. Києві провести виплату неодержаних видів грошового забезпечення з 17.08.2017 відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач зазначає, що є військовим пенсіонером, полковником запасу. Проходив службу на посаді старшого інспектора оперативно-аналітичного штабу Генеральної військової інспекції при Президентові України. Наказом Міністра оборони України від 17.12.2001 № 1195 був звільнений з військової служби у запас з посади старшого інспектора (за станом здоров'я).

Позивач зазначає, що йому було призначено пенсію Київським міським військовим комісаріатом з 20.12.2001 за вислугу років, яка становить 29 років в розмірі 77% відповідного грошового забезпечення на момент звільнення, згідно Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві.

Позивач належить до категорії військовослужбовців, відряджених до органів утворених Президентом України згідно з п. 28. ч. 1 ст. 106 Конституції України. Позивач також зазначає, що згідно з п. 1 Указу Президента України від 27.02.1995 № 147 та п. 1 Положення, затвердженого Указом Президента України від 25.03.1996 № 210, Інспекція є окремим військовим органом, підпорядкованим Президенту України.

Пунктом 8 зазначеного Положення, як зазначається у позові, передбачається, що Інспекція комплектується офіцерами, які перебувають на військовій службі та в запасі, а також державними службовцями. На особовий склад Інспекції поширюються пільги та інші соціальні гарантії, передбачені чинним законодавством для військовослужбовців та державних службовців.

Крім того, позивач звертає увагу на те, що відповідно до пунктів 2 та 3 Указу Президента України від 20.11.1996 № 1106 передбачалося виплачувати військовослужбовцям Генеральної військової інспекції оклади за військовими званнями, надбавку за вислугу років, допомогу та здійснювати інші виплати на умовах і в розмірах, установлених для військовослужбовців Збройних Сил України. Також передбачено установити військовослужбовцям Генеральної військової інспекції надбавки за особливий характер служби в розмірі до 90 відсотків від окладу грошового забезпечення.

Указом Президента України від 06.06.2000 № 774 затверджено та введено в дію з 1 червня 2000 року схему посадових окладів військовослужбовців Генеральної військової інспекції при Президентові України за основними посадами згідно з додатком.

При цьому, згідно з Указом Президента України від 05.11.2001 № 1047 Міністерству оборони України, Міністерству внутрішніх справ України, Службі безпеки України та Державному комітету у справах охорони державного кордону України доручено перераховувати пенсії звільненим з Інспекції військовослужбовцям у разі чергового підвищення грошового забезпечення пропорційно загальному коефіцієнту його підвищення.

У взаємозв'язку з наведеним, позивач зазначає, що відповідно до п. 7 Порядку, затвердженого постановою ПФУ № 3-1 від 30.01.2007, основним документом для обчислення розміру пенсії є грошовий атестат військовослужбовця, або довідка про розмір грошового забезпечення.

У позові звертається увага, що відповідно до грошового атестату № 45 від 01.12.2001 позивачу виплачувались такі види забезпечення: надбавка за особливий характер служби 80% від грошового забезпечення; надбавка за роботу з таємними документами - 15% посадового окладу; надбавка за службу в Збройних силах (40% посадового окладу); премія в розмірі 33,3%.

Крім того, у відповідності до наказу МО України № 56 від 01.12.2001 виплачувалась надбавка за виконання особливо важливих завдань - 95%.

Позивач зазначає, що в порушення законодавства органи пенсійного фонду України діють протиправно та незаконно, зокрема, виключили або знижуючи частку надбавки з пенсії позивача, тим самим зменшивши розмір пенсії позивачу, а також не враховують встановлений процент при призначенні основного розміру пенсії, який складає 77% відповідних сум грошового забезпечення. Крім того, посадовий оклад та оклад за військове звання не перераховують, у зв'язку з їх збільшенням (на підставі яких обраховуються і додаткові види грошового забезпечення), що також призводить до значного зменшення розміру пенсії позивача, звужуючи обсяг його прав та соціальних гарантій.

У зв'язку з цим, позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві з проханням привести у відповідність до законодавства розмір його пенсії, здійснивши перерахунок з врахуванням збільшеного розміру посадового окладу, окладу за військове звання та з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення та на підставі встановленого проценту при призначенні основного розміру пенсії, який складає 77%.

Однак, листом ГУ ПФУ і м. Києві від 17.08.2018 № 634669102 відмовлено у приведенні розміру пенсії до вимог законодавства шляхом проведення перерахунку.

Так, на думку позивача, не врахована надбавка за особливий характер служби в розмірі 90% від окладу грошового забезпечення згідно Указу Президента України № 1106 від 20.11.1996. У позові зазначено, що позивачу дана надбавка начислена в розмірі 80%. Надбавка виключена органом ПФУ з пенсії.

Крім того, зазначає позивач, відповідно до п. 15.1. та 15.2. Інструкції, затвердженої наказом МО України виплачується надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірах до 50% посадового окладу з урахуванням окладу, а у зв'язку з розробкою, експертизою проектів нормативних актів, надбавка може сягати 100%, що на думку позивача кореспондується з функціями Інспекції відповідно до Указу Президента України від 16.06.1995 № 425/95 (п. 16). Таким чином, як зазначає позивач, надбавка має складати 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.

Щодо виключення з пенсії 33,3 % премії та надбавки за безперервну службу в Збройних силах України (90% від грошового забезпечення і додаткових видів грошового забезпечення, яка була призначена відповідно до Указу Президента України № 389 від 05.05.2003, позивач зазначає, що при виході на пенсію позивач отримував грошове забезпечення у формі таких складових як премія 33,3% та надбавки 90% за безперервну військову службу, з урахуванням яких обчислювалось та здійснювалось пенсійне забезпечення. Але, як вказує позивач, відповідач безпідставно виключено розмір частки премії та повністю виключено надбавку за безперервну військову службу всупереч положенням ст. 22 Конституції України. Крім того, звертає увагу позивач, ст. 63 Закону встановлює єдиною підставою для перерахунку пенсії зміну розміру відповідного грошового забезпечення, а не зміну частки такого грошового забезпечення, яка вираховується для визначення суми пенсії з відповідного розміру зміненого грошового забезпечення.

У позові додається, що враховуючи те, що позивач був звільнений у відставку в 2001 році, то розмір його грошового забезпечення мав становити 77%. При виході у відставку військовим комісаріатом при виході на пенсію вказаний відсоток становить 77. В контексті наведеного позивач посилається на положення ч. 1 ст. 58 та ст. 19 Конституції України.

Окрім того, позивач зазначає, що органами ПФУ протиправно не проводиться перерахунок пенсії позивачу у зв'язку із збільшенням посадового окладу та окладу за військове звання. Згідно до «Схеми прирівняння посад керівних працівників і спеціалістів ліквідованих органів державної влади», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.07.2010 №195, посаду, з якої звільнено позивача, прирівняно до посади завідувача самостійного відділу Адміністрації Президента України. Відповідно до листа ДУС від 14.03.2017 № 01-19/17/0481 та від 27.03.2017 № 01-19/17/0597, посадовий оклад завідувача самостійного відділу складає 9020,00 грн. та грошове забезпечення військовослужбовців, відряджених до АПУ, зокрема, з посадового окладу, з урахуванням постанови КМУ від 18.01.2017 № 15 «Про питання оплати праці працівників державних органів». Цією постановою, в редакції постанови КМУ від 25.01.2018 № 24, був змінений розмір грошового забезпечення, зокрема, окладів керівним працівникам та спеціалістам АПУ.

Позивач зазначає, що станом на сьогодні (з 01.01.2018) згідно вищевказаної постанови КМУ в редакції від 25.01.2018, посадовий оклад завідувача самостійного відділу становить 10800 грн, а з врахуванням примітки № 2 збільшується на 25%, тобто 13500 грн.

Таким чином, на думку позивача, право на перерахунок пенсії виникло у зв'язку зі зміною КМУ розмірів посадових окладів для державних службовців, до якого прирівняно посада позивача.

Крім того, зазначає позивач, у відповідності до постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 затверджені тарифні сітки коефіцієнтів за військовим званням.

Так, позивач є полковником, а тому коефіцієнт для нього становить 0,84. Відтак, для розрахунку окладу за військовим званням необхідно коефіцієнт помножити на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Таким чином, у цьому році оклад за військовим званням становить 1480,08 грн. (0,84 * 1762).

Враховуючи викладене, позивач вважає, що ГУ ПФУ України повинен був здійснити перерахунки пенсії з огляду на збільшення розміру посадового окладу, окладу за військовим званням з урахуванням надбавок і премій, в тому числі, враховуючи 77% відповідних сум грошового забезпечення.

Однак, як зазначено у позові, внаслідок протиправної бездіяльності, не було проведено в строки перерахунку.

Позиція відповідача.

Відповідач, надавши відзив на позов (а.с.102), просив відмовити у задоволенні позову. Відповідач звертає увагу, що усі призначені за Законом № 2262 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМ України.

Таким порядок визначений постановою КМ України № 45 від 13.02.2008. Так, пенсійний фонд України, після прийняття КМ України рішення та отримання повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списків, та надсилає відповідну інформацію відповідним органам, у т.ч. Міноборони. Головні управління складають списки та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. При цьому, відносно осіб, які відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади і були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони там перебували, довідки видають уповноважені органи, наказами яких вони були звільнені (п. 2 Порядку, затвердженого наказом Мінсоцполітики № 195 від 19.07.2010). При цьому, розміри посадових окладів визначаються відповідно до схем посадових окладів, затверджених постановами КМУ. У разі відсутності посад у схемах посадових окладів, їх розміри визначаються відповідно до схем прирівняння посад ліквідованих органів (додаток до Порядку № 45 та додатки № 1 та № 2 до Порядку видачі довідок, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 03.12.2003 № 319/144, у розмірах, затверджених постановами КМУ на момент виникнення права на перерахунок за прирівняними посадами. Розмір окладу за військовим званням визначається відповідно до законодавства на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідним званням на день звільнення зі служби. Відповідач зазначає, що відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. 2 та ч. 3 ст. 51 Закону № 2262. Відповідач звертає увагу, що відповідно до п. 5 Порядку № 45 під час перерахунку використовуються такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років.

Відповідач також звертає увагу, що нові умови грошового забезпечення були визначені постановою КМ України від 30.08.2017 № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018. Відповідно до п. 1 постанови № 103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 01.03.2018, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років. Пунктом 7 цієї постанови передбачено обов'язок, зокрема, МО України, забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розмір грошового утримання

Відповідач зазначає, що на підставі постанови № 103 ГУ ПФУ в м. Києві направило до Київського міського військового комісаріату списки осіб, які перебувають на обліку для надання довідок, в який був включений і позивач. Відповідно до цієї постанови та на підставі довідки військового комісаріату відповідач здійснив перерахунок.

Відповідач звертає увагу, що згідно з ст. 10 Закону № 2262 визначення розміру грошового забезпечення чи окремих складових для обчислення пенсії виходить за межі компетенції органів ПФУ.

Водночас, відповідач звертає увагу на порядок виплати нарахованої пенсії відповідно до п. 2 постанови КМУ № 103.

Що ж стосується визначення максимального розміру нарахування пенсії, відповідач звертає увагу на ст. 13 Закону № 2262, якою, в редакції Закону № 1166-VII від 27.03.2014, передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Відповідач зазначає, що в силу ч. 2 ст. 19 Конституції України зобов'язаний цим керуватися. Відповідач вважає, що застосування до правовідносин, які виникли після 01.03.2018, чинних на вказану дату положень ст. 13 Закону № 2262 не порушує конституційний принцип незворотності дії законів в часі, а спір має вирішуватись за законодавством, яке було чинним на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою від 22.10.2018 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження, в порядку ст. 263 КАС України.

Встановлені судом обставини.

Розглянувши подані документи, враховуючи наявні пояснення позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Так, у даному випадку учасниками справи не заперечуються та не спростовуються обставини перебування позивача на пенсійному обліку, події та їх дати, зазначені учасниками справи, обставини звернення до відповідача та отримання відмови у здійсненні перерахунку, що підтверджується матеріалами даної справи та пенсійної справи, а відтак, є встановленими.

При цьому, як встановлено судом, 06.08.2018 адвокат Лященко Аліна Михайлівна звернулася із адвокатським запитом за № 06/08-4 до ГУ ПФУ в м. Києві, зміст якого по суті відповідає доводам, викладеним у позовній заяві та наведеним вище. Адвокат в інтересах позивача просив: провести перерахунок та виплату пенсії згідно вищезгаданих постанов КМУ № 15, № 704 (зокрема, посадового окладу в сумі 13500 грн.; окладу за військове звання - 1480,08 грн.; надбавки за вислуги років в розмірі 40% посадового окладу та окладу за військове звання) з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливий характер служби 80% від окладу грошового забезпечення, надбавка за роботу з таємними документами (15% посадового окладу), надбавку за службу в Збройних силах (40% посадового окладу), премія 33,3 %, крім того, відповідно до наказу МО України № 56 від 19.02.2008 - надбавка за виконання особливо важливих завдань - 95%, а також з врахуванням встановленого при призначенні основного розміру пенсії, який складає 74% відповідних сум грошового забезпечення.

У відповідь, ГУ ПФУ в м. Києві листом від 17.08.2018 за № 63469/02 повідомило відомості, які по суті відповідають відомостям, наведеним у відзиві на позов. Зокрема, зазначено про проведення перерахунку, додано розрахунок від 01.01.2018 (розмір - 70% грошового забезпечення).

З матеріалів пенсійної справи (т.1, а.с.99), а саме: власне з Перерахунку пенсії, Розрахунку, вбачається, що позивачу перерахована пенсія (перерахунок з 01.01.2018).

Відповідно до довідки від 13.04.2018:

Із сум грошового забезпечення:

посадовий оклад - 7890,00 грн.,

оклад за військове звання - 1480,00 грн.,

процентна надбавка за вислугу років 50 % - 4685,00 грн.,

премія - 0%,

всього - 14055,00 грн.

Зазначено, що основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі - 9838,50 грн.

Підсумок пенсії з (надбавками): 9838,50 грн., з урахуванням попередньо суми пенсії 9171,23 грн. та підвищення 333,64 (50% від 667,27 грн.): 9504,87 грн.

Зазначено також у Перерахунку, що підставою для перерахунку є: згідно ПКСУ № 704, № 103 від 21.02.2018 п. 1.

Зазначається у перерахунку, що згідно постанови КМУ 103 від 21.02.2018 підвищення складає 667,27 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 - щомісячно від підвищення: 333,64; з 01.01.2019 по 31.12.2109 - щомісячно 75% від підвищення: 500,45 грн.; з 01.01.2020 - 100% щомісячно 100% від підвищення: 667,27 грн.

З матеріалів справи та пенсійної справи (а.с. 100) вбачається, що перерахунок проведений на підставі довідки Київського міського військового комісаріату від 05.04.2018 № ФА-132665.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (від 9.04.1992 № 2262-XII) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

У даному випадку, як встановлено судом, позивачем не подавались додаткові документи для здійснення перерахунку.

Що стосується адвокатського запиту, в рамках якого адвокат просив провести перерахунок з урахуванням складових грошового забезпечення, які на думку позивача відповідачем не враховано, слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.

Тобто, за своєю правовою природою і суттю, сам по собі адвокатський запит є зверненням про надання інформації та в рамках Закону № 2262-XII не є підставою для перерахунку пенсії, не є замінником заяви пенсіонера та документів, які можуть бути підставою для перерахунку.

Слід додати, що відповідно до ч. 4 ст. 63 зазначеного Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч. 4 ст. 43 зазначеного Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 13.02.2008 № 45 про Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок № 45, із змінами).

Відповідно до п. 1 цього Порядку, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 2 цього Порядку, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 3 Порядку на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств, що має місце у даному випадку, довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики. Такий порядок визначений наказом Міністерства праці та соціальної політики України 19.07.2010 № 195.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України (п. 3 Порядку № 45).

Відтак, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначена наступна послідовність дій: Міноборони повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.

Наведене відповідає правовій позиції Верховного Суду, висловленій у постанові від 03.04.2018 у справі № 592/11328/17 (провадження № К/9901/10377/18).

У даному випадку, як зазначено вище, відповідна довідка видана військовим комісаріатом та направлення до управління ПФУ (відповідача).

Саме в цій довідці визначено складові, які враховуються для перерахунку, який проводиться управлінням ПФУ та саме ця довідка є підставою для УПФУ для здійснення перерахунку пенсії.

З наведеного вбачається, що УПФУ не уповноважено самостійно змінювати складові з яких проводиться перерахунок пенсій, оскільки це не належить до його повноважень, вказані довідки, як вже зазначалося, здійснюється органом, який формує і видає таку довідку.

У даному випадку слід додати, що УПФУ провело перерахунок в рамках рішень Уряду, зазначених у «Перерахунку пенсії» (а.с. 99) та Розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії на підставі сум (складових) зазначених у довідці від 05.04.2018 № ФА-132665 (а.с. 100), що відповідає порядку проведення перерахунку станом на час його проведення.

Враховуючи наведене та в частині вимог позивача, які ґрунтуються на доводах відносно неврахування при перерахунку певних складових, суд не вбачає підстав для висновку про порушення прав позивача з боку відповідача та підстав для задоволення позову в цій частині.

Що стосується нарахування позивачу пенсії у розмірі 70% від бази нарахувань, що вбачається із «Перерахунку пенсії» від 01.04.2016 (а.с. 95), протоколу від 01.08.2016, замість початково визначених 77%, що вбачається з останнього протоколу із такою ставкою, від 01.02.2016 (а.с. 90), слід зазначити наступне.

Так, 27 березня 2014 року прийнято Закон № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон N 1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу II якого внесено зміни до Закону N 2262-XII: у частині другій статті 13 цифри "80" замінено цифрами "70". Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

Між тим, стаття 13 Закону N 2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону N 2262-XII ні Законом N 3668-VI, ні Законом N 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Постанова КМУ N 45 і Постанова КМУ N 103 (постанова № 103 частково скасована рішенням ОАС м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18; рішення залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019) також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону N 2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону N 2262-XII, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону N 3668-VI та Закону N 1166-VII не зазнала.

Відтак, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають шляхом визнання протиправними дій відповідача відносно зменшення розміру пенсії у відсотковому значенні із зобов'язанням встановити позивачу розмір пенсії у відсотковому значенні - 77% сум відповідного грошового забезпечення, провести перерахунок у відсотковому значенні з 17.08.2017 - як заявлено позивачем у позові та не спростовано відповідачем.

Що стосується вимог, заявлених позивачем на майбутнє, а саме: в подальшому (довічно) здійснювати виплати з урахуванням проведеного перерахунку без обмеження пенсії максимальним розміром та з врахуванням збільшенням розміру хоча б одного виду грошового забезпечення, слід зазначити, що обов'язок виплачувати пенсію визначений Законом, який має виконуватись відповідачем. У той же час, позивачем по суті заявлені вимоги щодо можливих порушень, які гіпотетично можуть мати місце у майбутньому, а відтак є очевидним, що в рамках цього позову вказані вимоги не можуть бути задоволені, оскільки суд захищає вже порушене право, а не ймовірне його порушення у майбутньому.

Відтак, позов підлягає частковому задоволенню, як зазначено вище.

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статтями ст.ст. 2, 5 - 11, 14, 19, 72 - 77, 90, ст. ст. 241 - 246, 250, 251, 255, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Больварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) щодо зменшення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) відсоткового значення розміру пенсії з 77 % до 70 % сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Больварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368):

поновити виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) з розрахунку 77% відповідного грошового забезпечення;

здійснити з 17 серпня 2017 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ), виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77 % сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя О.А. Кармазін