Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про залишення позовної заяви без руху
19 березня 2019 р. справа № 520/2536/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Горшкова О.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2, малолітньої ОСОБА_3 , неповнолітньої ОСОБА_4 до 1)Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, 2) Начальника Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради Ажель Лариси Анатоліївни про визнання протиправним та скасування повідомлення, визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії ,-
Позивач, ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2, малолітньої ОСОБА_3, неповнолітньої ОСОБА_4, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним повідомлення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 10 січня 2019 року визнати його таким, який позбавив права малолітніх ОСОБА_2, ОСОБА_3 та неповнолітню ОСОБА_4 на отримання субсидії в листопаді 2018 року;
- зобов'язати начальника Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської Ажель Ларису Анатоліївну призначити малолітнім ОСОБА_2, ОСОБА_3, неповнолітній ОСОБА_4 житлову субсидію з листопада 2018 року в межах норм визначених «Положенням про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329), яке діяло 19 листопада 2018 року під час подання заяви про призначення субсидії;
- визнати незаконною бездіяльність начальника Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської Ажель Лариси Анатоліївни у не повідомленні законного представника малолітніх ОСОБА_6, ОСОБА_7, неповнолітньої ОСОБА_4 про необхідність виправити помилку із зазначенням даних паспорту ОСОБА_4 у заяві від 19.11.2018 про призначення субсидії.
Вивчивши матеріали позовної заяви, суд встановив, що вона не відповідає вимогам статті 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до підпункту 2 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" № 3674-VI від 08.07.2011 року судовий збір за подання позову до адміністративного суду немайнового характеру, який подано фізичною особою, підлягає сплаті в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" встановлено у 2019 році прожитковий мінімум для працездатних осіб у місячному розмірі : з 1 січня 2019 року - 1921 грн., а отже ставка судового збору за подання фізичною особою позову з вимогою немайнового характеру становить 768, 40 грн.
Як вбачається зі змісту прохальної частини позовних вимог, позивачем заявлено три окремі, не пов'язані між собою вимоги немайнового характеру, а відтак ставка судового збору за подання даного адміністративного позову становить 2305,20 грн.
Однак доказів сплати судового збору у встановленому розмірі позивачем разом з позовною заявою до суду не надано.
Натомість, ОСОБА_1, який подав даний позов інтересах малолітньої ОСОБА_2, малолітньої ОСОБА_3, неповнолітньої ОСОБА_4, посилається на підстави звільнення від сплати судового збору у відповідності до вимог п. 14 ч.2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір".
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до п. 14 ч. 2 ст. 3 вказаного Закону судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.
Зі змісту статті 3 вищевказаного закону вбачається, що законодавець розрізняє позовні заяви та інші заяви, які можуть бути об'єктом сплати судового збору.
Пункт 14 вказаної норми звільняє від сплати судового збору осіб, які в інтересах малолітніх подають саме заяви, а не позовні заяви.
Також, суд звертає увагу, що положеннями п.п. "ґ" п. 2 ч. 1статті 8 Закону України "Про судовий збір" унормовано, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору за таких умов: позивачем є особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб.
Таким чином, звернення до суду з позовною заявою в інтересах малолітніх осіб та неповнолітньої особи може, за певних умов, бути підставою для відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору і не є підставою для звільнення від сплати судового збору відповідно до п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір".
Однак, позивачем не надано до суду жодних належних, письмових доказів, які б свідчили про наявність підстав для відстрочення судового збору, так і доказів того, що фінансовий стан позивача унеможливлює сплату судового збору за подання позовної заяви у даній справі.
Також, суд приймає до уваги, що за приписами статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України встановлюються правила участі у судовому процесі органів та осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Так, відповідно до частини 1 ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, державні органи, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із позовними заявами в інтересах інших осіб і брати участь у цих справах. При цьому Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, державні органи, органи місцевого самоврядування повинні надати адміністративному суду документи та інші докази, які підтверджують наявність визначених законом підстав для звернення до суду в інтересах інших осіб.
Згідно з частиною 1 статті 56 Кодексу адміністративного судочинства України, права, свободи та інтереси малолітніх та неповнолітніх осіб, які не досягли віку, з якого настає адміністративна процесуальна дієздатність, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді їхні законні представники - батьки, усиновлювачі, опікуни чи інші особи, визначені законом.
ОСОБА_1 є батьком малолітньої ОСОБА_2, малолітньої ОСОБА_3, неповнолітньої ОСОБА_4, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями свідоцтва про народження, а отже, в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України - є їх законним представником та на нього не розповсюджуються правила, передбачені для осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, у тому числі - щодо звільнення від сплати судового збору. Отже, позивач повинен сплатити судовий збір на загальних підставах.
Також, як вбачається зі змісту позовної заяви, ОСОБА_1 вважає, що відповідачем порушено його права та права його дітей - малолітньої ОСОБА_2, малолітньої ОСОБА_3, неповнолітньої ОСОБА_4, оскільки за заявою позивача від 19.11.2218 року № С-1503, відповідачем не призначено житлову субсидію.
Разом з тим, зі змісту вказаної заяви вбачається, що вона була подана від імені лише ОСОБА_1 та в ній не вказано, що заявник діє в інтересах неповнолітньої та малолітніх осіб, а відтак суд приходить до висновку, про заявник звертався до відповідача від свого імені та у власних інтересах, що в свою чергу виключає можливість застосування п.14 ч.2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір", а відповідно й наявність у ОСОБА_1 пільг щодо сплати судового збору.
Окрім того, згідно з пунктом 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Проте, позивачем в поданій позовній заяві не зазначено його офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти, а також офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти відповідачів.
Окрім того, позивачем в якості третіх осіб зазначено Уповноважу Верховної Ради України з прав людини Денісову Людмиму Леонтіївну та Міністерство соціальної політики України.
У той же час, відповідно до вимог частин 2 та 4 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Згідно ч. 5 ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України, про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Проте, позов не містить заяви про залучення третіх осіб до участі у справі, у позові не зазначається на якій стороні (позивача чи відповідача) слід залучити третіх осіб, а також на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі та на які права, свободи, інтереси або обов'язки цих осіб може вплинути рішення у справі.
Згідно частини 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, для усунення недоліків позовної заяви позивачу слід привести позовну заяву у відповідність до вимог ст. 160, 161 КАС України.
Згідно з ч. 2 ст. 293 КАС України оскарження ухвал суду, які не передбачені статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 243, 256, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2, малолітньої ОСОБА_3, неповнолітньої ОСОБА_4 до 1) Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, 2) Начальника Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради Ажель Лариси Анатоліївни про визнання протиправним та скасування повідомлення, визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу термін - п'ять календарних днів з дня отримання копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду оригіналу платіжного документу про сплату судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру в розмірі 2305,20 грн. за наступними реквізитами: отримувач: УК Основ"ян/мХар Основ"янсь/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37999628, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: 34318206084012, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу - "*;101; (код платника); судовий збір за позовом (ім'я/назва платника), Харківський окружний адміністративний суд", інформацію із зазначенням офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти позивача та відповідачів, заяву про залучення третіх осіб до участі у справі із зазначенням на якій стороні (позивача чи відповідача) слід залучити третіх осіб, а також на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі та на які права, свободи, інтереси або обов'язки цих осіб може вплинути рішення у справі - у разі необхідності залучення вказаних осіб до участі у розгляді справи.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Горшкова О.О.