Ухвала від 11.03.2019 по справі 2040/7004/18

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

11.03.2019 р. № 2040/7004/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Зоркіної Ю.В.,

при секретарі судового засідання - Пройдак С.М.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представників відповідача- Чернишова К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м. Харків,61145, код ЄДРПОУ39792822), третя особа ОСОБА_2 (АДРЕСА_2) про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними та скасування наказів,-

встановив

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд:

визнати протиправною бездіяльністю не проведення Головним управлінням Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Харківській області перевірки згідно ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідності вимогам законів місця розташування земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, зазначеної в графічних матеріалах доданих до клопотання ОСОБА_1 від 26.01.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства площею до 2 га за рахунок земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення з кадастровим номером НОМЕР_1, яка розташована за межами населених пунктів на території Левківської сільської ради Ізюмського району Харківської області;

визнати протиправними та скасувати накази Головного управління Держгеокадастру у Харківській області "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" від 07.02.2018 року № 461-СГ , "Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки у власність" від 13.06.2018 року № 4215-СГ на підставі яких та відповідно до ст.118 Земельного кодексу України був наданий дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для подальшої передачі у власність земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, затверджена зазначена технічна документація та передана у власність ОСОБА_2 земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1;

визнати дискримінаційними дії Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Харківській області відносно ОСОБА_1 при розгляді в порядку передбаченому ч.7 ст.118 Земельного кодексу України заяви ОСОБА_2 до начальника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 31.01.2018 року про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для подальшої передачі її у власність щодо земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 та клопотання ОСОБА_1 до начальника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 26.01.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства площею до 2га. за рахунок земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення з кадастровим номером НОМЕР_1, яка розташована за межами населених пунктів на території Левківської сільської ради Ізюмського району Харківської області.

Представник відповідача подав до суду клопотання, в якому просив закрити провадження у справі в частині позовних вимог, щодо визнання протиправними та скасування наказів Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Харківській області «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 07.02.2018 року № 461-СГ, «Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки у власність» від 13.06.2018 року № 4215-СТ на підставі яких, відповідно до статті 118 Земельного кодексу України наданий дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для подальшої передачі у власність земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, затверджена зазначена документація та передана у власність ОСОБА_2 земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 на підставі п.1 ч.1 ст. 238 КАС у зв'язку із тим, що вказану позовну вимогу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

У судовому засіданні представник відповідача подане клопотання підтримав, просив задовольнити.

Позивач у судовому засіданні проти задоволення клопотання про закриття провадження у справі в частині позовних вимог не заперечував, просив не повертати судовий збір, сплачений за цю позовну вимогу, оскільки має намір уточнити адміністративний позов.

Вирішуючи заявлене клопотання, суд зазначає наступне.

Відповідно статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій. Зокрема, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.

Відповідно до положень статті 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень; справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Натомість однією з визначальних ознак приватноправових відносин є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.

Разом з тим участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою класифікації спору як публічно-правового. Однак не кожен спір за участю суб'єкта владних повноважень є публічно-правовим.

Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов'язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.

Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області прийнято накази "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" від 07.02.2018 року № 461-СГ, "Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки у власність" від 13.06.2018 року № 4215-СГ на підставі яких та відповідно до ст.118 Земельного кодексу України був наданий дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для подальшої передачі у власність земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, затверджена зазначена технічна документація та передана у власність ОСОБА_2 земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1, що підтверджується долученим до матеріалів справи Інформацією з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.

Таким чином, суд вважає, що оскаржувані накази відповідача вичерпали свою дію шляхом їх реалізації через виготовлення та затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) з подальшою передачею земельної ділянки у власність ОСОБА_2

Тобто позивачем фактично оспорюється правомірність надання оскаржуваними наказами іншій особі дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, на яку, за його твердженням, він теж має право.

З огляду на викладене, суд вважає, що в даному випадку має місце спір про право цивільне, а отже спір в цій частині вимог не підлягає розгляду в порядку адміністартивного судочинства, та повинен вирішуватись за правилами ЦПК України.

Таким чином провадження у справі в частині позовних вимог про скасування наказів підлягає закриттю.

Згідно із п. 1 ч.1 ст. 238, ч.1 ст.239 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства. Якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.

Враховуючи викладене вище, керуючись ст.ст.238,239, 294, 295 КАС України

вирішив

Клопотання представника відповідача про закриття провадження в частині позовних вимог задовольнити.

Закрити провадження у справі 2040/7004/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, третя особа ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними та скасування наказів в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування наказів Головного управління Держгеокадастру у Харківській області "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" від 07.02.2018 року № 461-СГ, "Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки у власність" від 13.06.2018 року № 4215-СГ на підставі яких та відповідно до ст.118 Земельного кодексу України був наданий дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для подальшої передачі у власність земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, затверджена зазначена технічна документація та передана у власність ОСОБА_2 земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У повному обсязі ухвала виготовлена 18.03.2019 року.

Суддя Зоркіна Ю.В.