15 березня 2019 р. Справа № 480/77/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Кравченка Є.Д., розглянувши у в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Краснопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Краснопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області (далі - відповідач), третя особа - ОСОБА_2, в якій просить:
- визнати протиправною відмову Краснопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області щодо невнесення змін до актового запису № 14 від 25.03.2014 про народження ОСОБА_3;
- зобов'язати Краснопільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області внести зміни у актовий запис № 14 від 25.03.2014 про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, змінивши дані про батька дитини з «ОСОБА_4» на «ОСОБА_1», змінивши запис по-батькові дитини з «ОСОБА_3» на «ОСОБА_3», змінивши прізвище дитини з «ОСОБА_3» на «ОСОБА_3» та видати нове Свідоцтво про народження зі змінами.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 14.01.2019 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Краснопільського районного суду Сумської області від 18.09.2018 по справі № 578/944/17 визнано походження дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 від подружжя ОСОБА_1 та ОСОБА_2. Зобов'язано ОСОБА_2 усунути перешкоди у спілкуванні ОСОБА_1 з донькою ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1.
На початку грудня 2018 року позивач звернувся до Краснопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області для отримання нового свідоцтва про народження дитини на підставі рішення суду. Листом від 14.12.2018 Красноцільським PB ДРАЦС йому відмовлено із посиланням на те, що виконання даного рішення не входить до компетенції відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Позивач вважає вказану відмову протиправною, оскільки чинним законодавством, а саме ч. 1 ст. 122 та ч. 1 ст. 133 СК України визначено, що дитина, народжена у шлюбі, походить від подружжя і дитині, яка народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є норми Сімейного кодексу та свідоцтво про шлюб, та додатково рішення суду про визнання походження дитини від батьків, які перебувають у шлюбі.
Крім того, посилаючись на статтю 134 Сімейного кодексу України, позивач зазначає, що на підставі рішення суду відповідач зобов'язаний внести зміни до актового запису про народження дитини, змінивши відомості про батька, прізвище та по-батькові дитини.
Відповідач подав до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що виконання рішення суду в частині визнання походження дитини від подружжя та зобов'язання усунути перешкоди у спілкуванні з дитиною не входить до компетенції Краснопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області. Крім того, відповідач зауважив, що ОСОБА_1 не звертався до відділу із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану.
Представник третьої особи ОСОБА_2 подав до суду письмові пояснення щодо позову, в яких зазначив, що третя особа проти задоволення позову заперечує, з огляду на те, що у рішенні суду, на яке посилається позивач, відсутнє зобов'язання відділу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3, натомість у задоволенні позовної вимоги ОСОБА_1 про визнання недійсним актового запису щодо відомостей про батька дитини відмовлено. Крім того, третя особа зауважила, що в даному випадку наявний спір між батьками стосовно прізвища дитини, який не підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням Краснопільського районного суду від 18.09.2018 по справі № 578/944/17, яке набрало законної сили 30.10.2018, позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа - Служба у справах дітей Краснопільської районної державної адміністрації Сумської області про визнання недійсним актового запису про народження, визнання походження дитини, зобов'язання усунення перешкод у спілкуванні та вихованні дитини, визначення порядку участі у вихованні та спілкуванні з дитиною задоволено частково. Визнано походження дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 від подружжя ОСОБА_1 та ОСОБА_2. Зобов'язано ОСОБА_2 усунути перешкоди у спілкуванні ОСОБА_1 з донькою ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1. В іншій частині позовних вимог - відмовлено за необґрунтованістю. (а.с. 11-16).
01.12.2018 ОСОБА_1 звернувся до Краснопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області із заявою, в якій просив виконати рішення Краснопільського районного суду від 18.09.2018 по справі № 578/944/17 про визнання недійсним актового запису про народження, визнання походження дитини, зобов'язання усунення перешкод у спілкуванні та вихованні дитини, визначення порядку участі у вихованні та спілкуванні з дитиною (а.с. 29).
Листом від 14.12.2018 № 1787-15.5-26 Краснопільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області повідомив позивача, що статтею 267 Цивільного процесуального кодексу України передбачено визначення порядку і строку виконання рішення суду, забезпечення його виконання. Суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочення виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні. Відповідно до наданого позивачем для виконання рішення Краснопільського районного суду Сумської області № 597/944/17 від 18 вересня 2018 року у висновку зазначено «визнати походження дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, від подружжя ОСОБА_1 та ОСОБА_2. Зобов'язати ОСОБА_2 усунути перешкоди у спілкуванні ОСОБА_1 з донькою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1» Виконання даного рішення суду не входить до компетенції відділу державної реєстрації актів цивільного стану (а.с. 30).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституцією України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року № 2398-V1, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стан, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд, здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Частинами 3 та 4 статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Пунктом 1.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011р. за № 55/18793 (далі - Правила № 96/5) встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Пунктом 2.1 Правил № 96/5 також встановлено, що заява про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
Згідно п 2.5 Правил № 96/5, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються: особами, щодо яких були складені ці актові записи; одним з батьків неповнолітніх, (малолітніх); піклувальниками неповнолітніх та опікунами малолітніх; опікунами недієздатних осіб: спадкоємцями померлого.
Згідно із ч. 1 ст. 133 Сімейного кодексу України якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини.
Відповідно до положень ст. 134 Сімейного кодексу України, на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Згідно із п. 2.13 Правил № 96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є серед іншого: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; постанова адміністративного суду.
У позовній заяві позивач зазначає, що Краснопільським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ в Сумській області за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про внесення даних щодо батька дитини до актового запису про народження № 14 від 25.03.2014, складеного на ОСОБА_3, не складено відповідного висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому, а лише листом від 14.12.2018 року повідомлено позивача про відсутність підстав для внесення такого запису.
Проте, вказане твердження відповідача не в повній мірі відповідає дійсності.
Як встановлено з матеріалів справи, звернувшись до відповідача із заявою від 01.12.2018, позивач не просив внести зміни до актового запису про народження № 14 від 25.03.2014, складеного на ОСОБА_3, а лише просив виконати рішення суду Краснопільського районного суду від 18.09.2018 по справі № 578/944/17.
В свою чергу, лист Краснопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області від 14.12.2018 № 1787-15.5-26 не містить повідомлення про відсутність підстав для внесення змін до актового запису про народження № 14 від 25.03.2014, складеного на ОСОБА_3.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на ст. 134 Сімейного кодексу України, та зазначає, що на підставі вказаних норм та рішення Краснопільського районного суду від 18.09.2018 по справі № 578/944/17 у відповідача виник обов'язок внести зміни у актовий запис № 14 від 25.03.2014 про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, змінивши дані про батька дитини з «ОСОБА_4» на «ОСОБА_1», змінивши запис по-батькові дитини з «ОСОБА_3» на «ОСОБА_3», змінивши прізвище дитини з «ОСОБА_3» на «ОСОБА_3» та видати нове Свідоцтво про народження зі змінами.
Не погоджуючись із позицією позивача, суд зазначає, що необхідною підставою виникнення у органу державної реєстрації актів цивільного стану обов'язку скласти обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову у цьому є звернення особи до органу державної реєстрації актів цивільного стану із відповідною заявою.
Враховуючи, що позивач не звертався до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану, суд вважає, що права позивача не були порушені, оскільки відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, а тому позовні вимоги про визнання протиправною відмови Краснопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області щодо невнесення змін до актового запису № 14 від 25.03.2014 про народження ОСОБА_3 та зобов'язання відповідача внести відповідні зміни не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Краснопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко