Ухвала від 17.12.2018 по справі 804/2986/18

УХВАЛА

17 грудня 2018 року Справа № 804/2986/18

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Барановський Р.А., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро клопотання Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про повернення надмірно сплаченого судового збору за подання позовної заяви, подане в адміністративній справі №804/2986/18 за позовом Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Державного підприємства "Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про стягнення боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державного підприємства "Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", у якому позивач просив суд стягнути податковий борг з Державного підприємства "Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (код ЄДРПОУ 00689177) на користь державного бюджету у розмірі 5 939 515, 06 грн., шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

При поданні даної позовної заяви до суду Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області також подано уточнений адміністративний позов, у якому позивач просить суд стягнути податковий борг з Державного підприємства "Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (код ЄДРПОУ 00689177) на користь державного бюджету у розмірі 1 445 512,51 грн., шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів".

Крім того, у вищезазначених позовних заявах Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звернулось до суду із клопотанням щодо залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Дніпровську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Дніпропетровській області, мотивуючи зазначене клопотання тим, що рішення прийняте за результатами розгляду даної справи матиме вплив на права та обов'язки зазначеного суб'єкта владних повноважень.

Справі за вищезазначеним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - 804/2986/18.

Подана Головним управління ДФС у Дніпропетровській області позовна заява не відповідала вимогам ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, тому ухвалою суду від 27.04.2018р. була залишена без руху із встановленням позивачу терміну для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної зави без руху шляхом надання до суду власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

На виконання ухвали суду від 27.04.2018р. позивач виправив вказані недоліки позовної заяви.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.06.2018р. відкрито провадження по справі №804/2986/18 за вищезазначеним позовом та ухвалено здійснювати розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання по справі призначено на 09.07.2018р. о 10:30 год.

Крім того, ухвалою від 04.06.2018р. суд задовольнив клопотання позивача про залучення до участі у справі третьої особи та ухвалив залучити до участі в адміністративній справі №804/2986/18 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Дніпровську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

Згідно довідки секретаря судового засідання від 09.07.2018р. справи, призначені до розгляду на 09.07.2018р. знято з розгляду.

Згідно наявної у матеріалах справи довідки №190 від 04.09.2018р. у період з 16.07.2018р. по 28.08.2018р. суддя Барановський Р.А. перебував у відпустці.

Наступне судове засідання по справі призначено на 24.09.2018р. о 15:00 год.

Суд усною ухвалою, проголошеною у судовому засіданні від 24.09.2018р. та відображеною секретарем судового засідання у протоколі судового засідання від 24.09.2018р., ухвалив закінчити підготовче провадження по справі та призначити розгляд справи по суті 01.10.2018р. о 10:30 год.

01.10.2018р. представник позивача звернувся до суду із клопотанням щодо надання додаткового часу для отримання від третьої особи інформації щодо раніше розстрочених сум боргу, яке підтримано іншими учасниками справи, у зв'язку з чим суд усною ухвалою, проголошеною у судовому засіданні від 01.10.2018р. та відображеною секретарем судового засідання у протоколі судового засідання від 01.10.2018р., ухвалив відкласти судове засідання по справі до 22.10.2018р. о 15:00 год.

Згідно наявної у матеріалах справи довідки №235 від 22.10.2018р. суддя Барановський Р.А. 22.10.2018р. перебував у відпустці.

22.10.2018р. до суду надійшло від Головного управління ДФС у Дніпропетровській області уточнення адміністративного позову, у якому позивач просить суд стягнути податковий борг з Державного підприємства "Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (код ЄДРПОУ 00689177) на користь державного бюджету у розмірі 734 171, 43 грн., шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів".

Наведене уточнення за своєю суттю та змістом фактично є заявою позивача про зміну (зменшення) позовних вимог.

Водночас, в порушення вимог ст. 47 Кодексу адміністративного судочинства України Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області направлення вищезазначеної заяви про зміну позовних вимог відповідачу та третій особі, а також подано таку заяву з порушенням строку, встановленого ч.1 ст.47 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки усною ухвалою суду, проголошеною у судовому засіданні та відображеною секретарем судового засідання у протоколі судового засідання від 24.09.2018р. суд ухвалив закінчити підготовче провадження по справі та призначено розгляд справи по суті на 01.10.2018р., в той час як відповідна заява про змін предмету позову подана Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області до суду - 22.10.2018р.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов до висновку щодо наявності підстав для повернення поданого Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області уточнення адміністративного позову згідно до вимог ч. 7 ст. 47 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим ухвалою від 23.10.2018р. судом повернуто заяву представника Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про уточнення позовних вимог (зменшення позовних вимог) в адміністративній справі №804/2986/18.

Наступне судове засідання по справі призначено на 26.11.2018р. о 15:00 год.

У судовому засіданні від 26.11.2018р. суд оголосив перерву по справі до 17.12.2018р. о 13:00 год.

Учасники справи були належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи, однак у призначене на 17.12.2018р. уповноважені представники позивача, відповідача та третьої особи не з'явились.

17.12.2018р. до суду надійшло клопотання від представника Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо здійснення розгляду справи в порядку письмового провадження.

Представники відповідача та третьої особи у призначене на 17.12.2018р. судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили.

Будь-яких клопотань (пояснень) відповідачем та третьою особою до суду не надано.

Враховуючи вищенаведене, з огляду на приписи п. 1 ч. 3 та ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив продовжити розгляд адміністративної справи №804/2986/18 в порядку письмового провадження.

Слід зазначити, що при зверненні до суду із позовною заявою Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області подано уточнену позовну заяву та клопотання про повернення надмірно сплаченого судового збору, у якому позивач просив суд задовольнити клопотання шляхом винесення ухвали суду щодо повернення Головному управлінню ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856; банківський рахунок №35210048088775 в Державній казначейській службі України, м.Київ, МФО 820172), сплаченого платіжним дорученням №71 від 17.01.2018р. на рахунок Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області судового збору у розмірі 67 410, 04 грн. за подання до Дніпропетровського окружного адміністративного суду позову про стягнення податкового боргу з Державного підприємства "Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (код ЄДРПОУ 00689177).

Надалі під час розгляду адміністративної справи №804/2986/18 внаслідок часткового погашення відповідачем податкової заборгованості, та подання уточнення адміністративного позову, позивачем додатково надано до суду ідентичні за змістом клопотання про повернення надмірно сплаченого судового збору, у яких заявник просив задовольнити клопотання шляхом винесення ухвали суду щодо повернення Головному управлінню ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856; банківський рахунок №35210048088775 в Державній казначейській службі України, м.Київ, МФО 820172), сплаченого платіжним дорученням №71 від 17.01.2018р. на рахунок Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області судового збору у розмірі 78 080, 16 грн. за подання до Дніпропетровського окружного адміністративного суду позову про стягнення податкового боргу з Державного підприємства "Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (код ЄДРПОУ 00689177).

Відповідно до частини 3 статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України - заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.

Таким чином, розгляд вищезазначеного клопотання Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні, при вирішення якої суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Приписами статті 7 Закону України "Про судовий збір" № 3674-VI від 08.07.2011р. встановлено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду, зокрема, в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

У випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.

Повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.

Так, судом встановлено, що станом на 17.12.2018р., з урахування ухвали суду від 23.10.2018р., в якості заявлених Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області та прийнятих судом в якості позовних вимог контролюючий орган просить суд стягнути податковий борг з Державного підприємства "Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (код ЄДРПОУ 00689177) на користь державного бюджету у розмірі 1 445 512, 51 грн., шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів".

З вищенаведеного слідує, що при зверненні до суду із даним позовом Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області внесено до бюджету суму судового збору згідно платіжного доручення №71 від 17.01.2018р. на суму 89 092, 73 грн. у більшому розмірі, ніж фактично заявлена контролюючим органом до стягнення з відповідача сума податкового боргу.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати, повернення судового збору врегульовано Законом України "Про судовий збір" за №3674-VI від 08.07.2011р.

У відповідності до положень ст. 3 Закону України “Про судовий збір”, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством та перераховується у безготівковій або готівковій формі.

Так, згідно частини 1 статті 4 Закону України “Про судовий збір”, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" №2246-VIІI від 07.12.2017р. визначено, що у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2018 року становить 1762, 00 грн.

Розміри ставок судового збору визначені у ст. 4 Закону України “Про судовий збір”.

Згідно із приписами ст. 4 Закону України "Про судовий збір" - ставка судового збору за подання суб'єктом владних повноважень, юридичною особою адміністративного позову майного характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (тобто, з урахування положень ст. 7 Закону України "Про державний бюджет на 2018 рік" - 1762, 00 грн.) і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (тобто, з урахування положень ст. 7 Закону України "Про державний бюджет на 2018 рік" - 616 700, 00 грн.).

Так, згідно уточненої позовної заяви, поданої до суду разом із позовною заявою у первинній редакції, Головним управління ДФС у Дніпропетровській області заявлено до суду позовну вимогу майнового характеру щодо стягнення з Державного підприємства "Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" податкового боргу у розмірі 1 445 512,51 грн., тому із цієї суми варто вираховувати ставку судового збору, що підлягала до сплати при поданні даного позову до суду.

Тобто, з огляду на положення ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", сума судового збору за подання даного адміністративного позову з урахуванням загальної ціни позову становить 21 682, 68 грн.

Натомість, Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області при зверненні до суду із даним позовом сплачено судовий збір в сумі 89 092, 73 грн., у зв'язку з чим сума надмірно сплаченого судового збору за звернення до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом про стягнення з Державного підприємства "Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (код ЄДРПОУ 00689177) податкового боргу у розмірі 1 445 512, 51 грн. становить 67 410, 04 грн. та підлягає поверненню заявнику у відповідності до положень п. 1 ч. 1 і ч. 2 ст. 7 Закону України "Про судовий збір".

З огляду на вищевикладене, суд дійшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення клопотання Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про повернення надмірно сплаченого судового збору за подання позовної заяви, подане в адміністративній справі №804/2986/18.

Керуючись ст. 7 Закону України “Про судовий збір”, ст.ст. 132, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Клопотання Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про повернення надмірно сплаченого судового збору за подання позовної заяви, подане в адміністративній справі №804/2986/18 - задовольнити частково.

Повернути Головному управлінню ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856; банківський рахунок №35210048088775 в Державній казначейській службі України, м.Київ, МФО 820172) судовий збір, сплачений Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області за подання до Дніпропетровського окружного адміністративного суду позову про стягнення податкового боргу з Державного підприємства "Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (код ЄДРПОУ 00689177) згідно платіжного доручення №71 від 17.01.2018р. в сумі 67 410, 04 грн. (шістдесят сім тисяч чотириста десят гривень чотири копійки).

У задоволенні решти заявлених Головним управління ДФС у Дніпропетровській області у клопотанні вимог -відмовити.

Копію ухвали про повернення судового збору направити заявнику.

Ухвала про повернення судового збору набирає законної сили в порядку ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у строки встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України окремо від рішення суду в апеляційному порядку у випадку, передбаченому п.10 ч. 1 ст. 294 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя ОСОБА_1