Ухвала від 19.03.2019 по справі 440/949/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

19 березня 2019 рокум. ПолтаваСправа № 440/949/19

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Гіглава О.В., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 до приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Вольф Тетяни Леонідівни, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Публічне акціонерне товариство "Перший Український Міжнародний Банк", про визнання дій незаконними та неправомірними, скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

15 березня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Вольф Тетяни Леонідівни, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Публічне акціонерне товариство "Перший Український Міжнародний Банк", про визнання дій приватного виконавця щодо відкриття виконавчого провадження №57970861 незаконними та неправомірними, скасування постанови про відкриття виконавчого провадження №57970861 від 28 грудня 2018 року, постановленої приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Вольф Тетяною Леонідівною, зобов'язання приватного виконавця відмовити у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого напису приватного нотаріуса КМНО Хара Н.С. від 03.05.2018 №3098 у відповідності та з дотримання норм законодавства України.

Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

За приписами частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

В ході з'ясування вказаних питань, судом встановлено наступне.

Так, позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб /частина друга статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України/.

Згідно зі статтею 48 Кодексу адміністративного судочинства України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Відповідно до статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.

До позовної заяви не додано доказів адміністративної процесуальної правосуб'єктності особи, що підписала позовну заяву - позивача (належним чином завірених копій його паспорту та ідентифікаційного коду).

Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Однак, усупереч наведеним положенням Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві ОСОБА_1 не зазначено відносно себе, як позивача, реєстраційного номеру облікової картки платника податків за його наявності або номеру і серії паспорта для фізичних осіб - громадян України.

Частиною третьою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлюється ставка судового збору у вигляді 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

В силу положень частини першої статті 4 вказаного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року - 1921 гривня.

Як свідчать матеріали позовної заяви, позивач звернулася до суду з позовними вимогами немайнового характеру, які мають бути оплачені судовим збором у розмірі 768,40 грн (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Разом з тим, до позовної заяви документ про сплату судового збору позивачем не додано.

Натомість, ОСОБА_1 до позову додано заяву про відстрочення сплати судового збору, або зменшення розміру судових витрат або звільнення від них на підставі статті 8 Закону України "Про судовий збір".

Оцінюючи обґрунтованість вказаної заяви, суд виходить з наступного.

Так, відповідно до статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

В своїй заяві позивач посилається на те, що її майновий стан в даний час не дозволяє сплатити навіть частково судовий збір з огляду на скрутне та тяжке матеріальне становище. Вказує, що на даний час позивач практично зовсім не має заробітку (доходу), зважаючи також, зокрема, на стан її здоров'я. ОСОБА_1 не планувала та не розраховувала, що матиме необхідність сплачувати судовий збір за подання даного позову, оскільки прийняття спірної постанови про відкриття виконавчого провадження зумовлене не її виною та сталося проти волі останньої. Водночас, подання даної позовної заяви не можливо відкладати, так як оскарження постанови про відкриття виконавчого провадження обмежено процесуальними строками, які є скороченими в порівнянні з іншими процесуальними строками, визначеними Кодексом адміністративного судочинства України.

Суд зауважує, що вирішуючи заяву про відстрочення сплати судового збору, або зменшення розміру судових витрат або звільнення від них на підставі статті 8 Закону України "Про судовий збір" судом обов'язково має враховуватися майновий стан позивача.

Однак матеріали позовної заяви не містять жодного документального доказу на підтвердження майнового стану ОСОБА_1 (банківської виписки по її рахункам, довідки про суми виплачених доходів та утриманих податків, виданої відповідним органом Державної фіскальної служби України за попередній календарний рік - 2018, тощо), що фактично позбавляє суд можливості перевірити тяжкий майновий стан останньої.

Не містять матеріали позову і доказів на підтвердження доводів про стан здоров'я позивача, який, за її твердженням, також зумовлює практичну відсутність заробітку (доходу).

За викладених обставин, суд не може дійти висновку щодо наявності законних підстав для відстрочення позивачу сплати судового збору, або зменшення розміру судових витрат або звільнення від них на підставі статті 8 Закону України "Про судовий збір".

Поряд з цим, частиною першою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

В порушення приписів вказаної норми, позивачем до позовної заяви не надано двох примірників належним чином завірених копій доданих до позовної заяви документів для направлення їх відповідачу та третій особі.

Таким чином, позовну заяву подано без додержання вимог статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною першою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України подання позовної заяви без додержання вимог статті 160,161 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (частина друга статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України).

Таким чином, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.

На підставі викладеного, керуючись статтями 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Вольф Тетяни Леонідівни, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Публічне акціонерне товариство "Перший Український Міжнародний Банк", про визнання дій незаконними та неправомірними, скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.

Позивачеві усунути недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Недоліки необхідно усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду:

- доказів адміністративної процесуальної правосуб'єктності особи, що підписала позовну заяву - позивача (належним чином завірених копій його паспорту та ідентифікаційного коду);

- документа про сплату судового збору в розмірі 768,40 грн /сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок/ за реквізитами: Отримувач : УДКСУ у м. Полтаві, код ЄДРПОУ : 38019510, Банк: Казначейство України (ЕАП), МФО: 899998, Розрахунковий рахунок: 34319206084011, КЕКД: 22030101, Призначення платежу : Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Полтавський окружний адміністративний суд, або належних документальних доказів на підтвердження майнового стану позивача (банківської виписки по її рахункам, довідки про суми виплачених доходів та утриманих податків, виданої відповідним органом Державної фіскальної служби України за попередній календарний рік - 2018, тощо), що свідчать про наявність підстав для відстрочення позивачу сплати судового збору, або зменшення розміру судових витрат, або звільнення від них на підставі статті 8 Закону України "Про судовий збір";

- позовної заяви та її копій для відповідача та третьої особи, оформленої відповідно до частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України із зазначенням відносно позивача реєстраційного номера облікової картки платника податків за його наявності або номера і серії паспорта;

- двох примірників належним чином завірених копій додатків до позовної заяви (для направлення їх відповідачу та третій особі).

Роз'яснити позивачу, що в разі, якщо він не усуне недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява буде йому повернута.

Копію ухвали направити позивачеві.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя О.В. Гіглава