11 березня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/4383/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Костенко Г.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Колодяжного Д.В.,
представника позивача - Ворони О.А.,
представника відповідачів - Прокопчука О.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕРСАЛІТ" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
07.12.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕРСАЛІТ" (надалі - ТОВ "ВЕРСАЛІТ", позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України (надалі - ДФС України, відповідач-1), Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі - ГУ ДФС у Полтавській області, відповідач-2), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку в ЄРПН або відмову в такій реєстрації:
№984308/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 31.10.2018 в ЄРПН;
№984305/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 31.10.2018 в ЄРПН;
№984306/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 31.10.2018 в ЄРПН;
№984307/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 31.10.2018 в ЄРПН;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні:
№1 від 31.10.2018 на суму 49000,00 грн, в тому числі ПДВ 8166,67 грн - направлена на реєстрацію 02.11.2018, реєстраційний номер документу НОМЕР_1;
№2 від 31.10.2018 на суму 98000,00 грн, в тому числі ПДВ 16333,33 грн - направлена на реєстрацію 02.11.2018, реєстраційний номер документу НОМЕР_2;
№3 від 31.10.2018 на суму 196000,00 грн, в тому числі ПДВ 32666,67 грн - направлена на реєстрацію 02.11.2018, реєстраційний номер документу НОМЕР_3;
№4 від 31.10.2018 на суму 176400,00 грн, в тому числі ПДВ 29400,00 грн - направлена на реєстрацію 02.11.2018, реєстраційний номер документу НОМЕР_4, складені та подані на реєстрацію ТОВ "ВЕРСАЛІТ", в строки визначені нормами діючого законодавства.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про невідповідність спірних рішень вимогам чинного законодавства. Також указує, що на вимогу контролюючого органу, після зупинення реєстрації податкової накладної, позивачем надані письмові пояснення разом з документами, що стали підставою для складення податкових накладних, проте, відповідні документи не були взяті Комісією до уваги, у зв'язку з чим прийнято оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.12.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розгляд адміністративної справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
08.01.2019 представником ГУ ДФС у Полтавській області надано відзив на позов у якому вказано, що причинами відмови у реєстрації податкових накладних від 31.10.2018 №1, №2, №3, №4 є те, що позивачем не надано разом із поясненнями копії документів: договори, довіреності, акти керівного органу платника податків якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податків для здійснення операції. За доводами ГУ ДФС у Полтавській області, надані позивачем документи на підтвердження реальності господарської операції не є належними доказами (а.с.131-135 т.1).
23.01.2019 представником ДФС України надано відзив на позов (а.с.1-4 т.2), який за змістом аналогічний відзиву ГУ ДФС у Полтавській області від 08.01.2019.
01.02.2019 представником позивача надано до суду додаткові пояснення (а.с.6-12 т.2), в яких зазначено, що до контролюючого органу неодноразово надавалася копія Довіреності від 14.08.2018 №1390, наявні сумніви щодо якої були покладені в основу відмов у реєстрації податкових накладних від 31.10.2018 №1, №2, №3, №4.
Ухвалою суду від 07.02.2019 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 28.02.2019.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві та додаткових письмових поясненнях.
Представник відповідачів у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини викладені у відзивах на позовну заяву.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
ТОВ "ВЕРСАЛІТ" у встановленому законом порядку зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 42286597 та перебуває на обліку платників податку у ДПІ у м. Полтаві ГУ ДФС у Полтавській області (а.с.16-17 т.1).
31.08.2018 між ТОВ "ВЕРСАЛІТ" (Орендар) та ТОВ "ТЕХНОЛАЙТ-М" (Суборендар) укладено договір суборенди транспортних засобів №3108/КРАЗ-255 від 31.08.2018, відповідно до умов якого Орендар зобов'язується передати Суборендареві, а Суборендар зобов'язується прийняти в строкове платне користування транспортний засіб та зобов'язується сплачувати Орендареві орендну плату (а.с.23-25 т.1). Характеристика, найменування та стан майна, що здається в суборенду, визначаються у відповідних актах приймання-передачі майна, які є його невід'ємною частиною /пункт 1.2 Договору №3108/КРАЗ-255 від 31.08.2018/. Розмір орендної плати визначається за домовленістю сторін та відображається в рахунку-фактурі, який є невід'ємною частиною Договору /пункт 5.1 Договору №3108/КРАЗ-255 від 31.08.2018/.
Відповідно до акта приймання-передачі транспортних засобів в суборенду від 01.09.2018 Орендар передав, а Суборендар прийняв на праві володіння і користування, згідно з договором оренди №3108/ОР-АЦ від 31.08.2018, КРАЗ модель 255, тип цистерна-С, шасі (кузов) №VIN-XIC255000C0444402, реєстраційний № НОМЕР_5 (а.с.26 т.1).
31.10.2018 між ТОВ "ВЕРСАЛІТ" та ТОВ "ТЕХНОЛАЙТ-М" підписаний акт надання послуг суборенди №7 від 31.10.2018, відповідно до якого надано послуги із суборенди цистерни-С, реєстраційний №АЕ 5926 ЕХ, за жовтень 2018 року на суму 4900,00 грн, в тому числі ПДВ - 8166,67 грн (а.с.27 т.1).
За результатом вказаної господарської операції ТОВ "ВЕРСАЛІТ" складено податкову накладну №1 від 31.10.2018 на суму 4900,00 грн, в тому числі ПДВ - 8166,67 грн (а.с.18 т.1), яку подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (надалі - ЄРПН).
02.11.2018 позивачем отримано квитанцію, у якій зазначено, що документ прийнято. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки податкова накладна відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН (а.с.19 т.1).
Позивачем 07.11.2018 подані пояснення та копії документів, про підтвердження реальності здійснення операцій по зупиненій податковій накладній №1 від 31.10.2018 (а.с.140-154 т.1). ТОВ "ВЕРСАЛІТ" було надано контролюючому органу копії документів: договір суборенди транспортних засобів №3108/КРАЗ-255 від 31.08.2018, акт приймання-передачі транспортних засобів в суборенду від 01.09.2018, акт надання послуг суборенди №7 від 31.10.2018, рахунок на оплату №7 від 31.10.2018, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, договір оренди №3108/ОР-АЦ від 31.08.2018, лист погодження від 31.08.2018, довіреність №1390 від 14.08.2018, акт приймання-передачі в оренду від 01.09.2018, акт надання в оренду транспортних засобів №52 від 31.10.2018, рахунок-фактура №31/10/-5 від 31.08.2018, виписка з ЄДРПОУ, витяг платника єдиного податку, пояснення.
Комісією ГУ ДФС України в Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, 09.11.2018 прийнято рішення №984308/42286597 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 31.10.2018 в ЄРПН (а.с.155 т.1).
Відповідно до вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено: надання платником податку копій документів: договори, довіреності, акти керівного органу платника податків якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податків для здійснення операції.
Крім того, 31.08.2018 між ТОВ "ВЕРСАЛІТ" (Орендар) та ТОВ "ТЕХНОЛАЙТ-М" (Суборендар) укладено договір суборенди транспортних засобів №3108/П-255Б від 31.08.2018, відповідно до умов якого Орендар зобов'язується передати Суборендареві, а Суборендар зобов'язується прийняти в строкове платне користування транспортний засіб та зобов'язується сплачувати Орендареві орендну плату (а.с.51-53 т.1). Характеристика, найменування та стан майна, що здається в суборенду, визначаються у відповідних актах приймання-передачі майна, які є його невід'ємною частиною /пункт 1.2 Договору №3108/П-255Б від 31.08.2018/. Розмір орендної плати визначається за домовленістю сторін та відображається в рахунку-фактурі, який є невід'ємною частиною Договору /пункт 5.1 Договору №3108/П-255Б від 31.08.2018/.
Відповідно до акта приймання-передачі транспортних засобів в суборенду від 01.08.2018 Орендар передав, а Суборендар прийняв на праві володіння і користування, згідно з договором оренди №3108/ОР-П від 31.08.2018, транспортний засіб КРАЗ модель 255 Б, тип паливоцистерна-С, шасі (кузов) №VIN-XIC255Б00Е0510420, реєстраційний № НОМЕР_6 (а.с.54 т.1).
У судовому засіданні представник позивача пояснив, що в акті приймання-передачі транспортних засобів в суборенду помилково зазначено - 01.08.2018, замість - 01.09.2018.
31.10.2018 між ТОВ "ВЕРСАЛІТ" та ТОВ "ТЕХНОЛАЙТ-М" підписаний акт надання послуг суборенди №6 від 31.10.2018, відповідно до якого надано послуги із суборенди паливоцистерни-С, реєстраційний № НОМЕР_6, за жовтень 2018 року на суму 98000,00 грн, в тому числі ПДВ - 16333,33 грн (а.с.55 т.1).
За результатом вказаної господарської операції ТОВ "ВЕРСАЛІТ" складено податкову накладну №2 від 31.10.2018 на суму 98000,00 грн, в тому числі ПДВ - 16333,33 грн (а.с.46 т.1), яку подано на реєстрацію до ЄРПН.
02.11.2018 позивачем отримано квитанцію, у якій зазначено, що документ прийнято. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки податкова накладна відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН (а.с.47 т.1).
Позивачем 07.11.2018 подані пояснення та копії документів, про підтвердження реальності здійснення операцій по зупиненій податковій накладній №2 від 31.10.2018 (а.с.158-168 т.1). ТОВ "ВЕРСАЛІТ" було надано контролюючому органу копії документів: договір суборенди транспортних засобів №3108/П-255Б від 31.08.2018, акт приймання-передачі транспортних засобів в суборенду від 01.09.2018, акт надання послуг суборенди №6 від 31.10.2018, рахунок на оплату №6 від 31.10.2018, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, договір оренди №3108/ОР-П від 31.08.2018, лист погодження від 31.08.2018, довіреність №1390 від 14.08.2018, акт приймання-передачі в оренду від 01.09.2018, акт надання в оренду транспортних засобів №51 від 31.10.2018, рахунок-фактура №31/10/-4 від 31.08.2018, виписка з ЄДРПОУ, витяг платника єдиного податку, пояснення.
Комісією ГУ ДФС України в Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, 09.11.2018 прийнято рішення №984305/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 31.10.2018 в ЄРПН (а.с.169 т.1).
Відповідно до вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено: надання платником податку копій документів: договори, довіреності, акти керівного органу платника податків якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податків для здійснення операції.
Крім того, 31.08.2018 між ТОВ "ВЕРСАЛІТ" (Орендар) та ТОВ "ТЕХНОЛАЙТ-М" (Суборендар) укладено договір суборенди транспортних засобів №3108/ОР-МАЗ від 31.08.2018, відповідно до умов якого Орендар зобов'язується передати Суборендареві, а Суборендар зобов'язується прийняти в строкове платне користування транспортний засіб та зобов'язується сплачувати Орендареві орендну плату (а.с.78-80 т.1). Характеристика, найменування та стан майна, що здається в суборенду, визначаються у відповідних актах приймання-передачі майна, які є його невід'ємною частиною /пункт 1.2 Договору №3108/ОР-МАЗ від 31.08.2018/. Розмір орендної плати визначається за домовленістю сторін та відображається в рахунку-фактурі, який є невід'ємною частиною Договору /пункт 5.1 Договору №3108/ОР-МАЗ від 31.08.2018/.
Відповідно до акта приймання-передачі транспортних засобів в суборенду від 01.09.2018 Орендар передав, а Суборендар прийняв на праві володіння і користування, згідно з договором оренди №3108/ОР-М від 31.08.2018, транспортний засіб МАЗ 64229, реєстраційний № НОМЕР_7 та транспортний засіб МАЗ 93866, реєстраційний № НОМЕР_8 (напівпричіп) (а.с.81т.1).
31.10.2018 між ТОВ "ВЕРСАЛІТ" та ТОВ "ТЕХНОЛАЙТ-М" підписаний акт надання послуг суборенди №8 від 31.10.2018, відповідно до якого надано послуги із суборенди транспортних засобів МАЗ 64229, реєстраційний № НОМЕР_7, МАЗ 93866, реєстраційний № НОМЕР_8 (напівпричіп), за жовтень 2018 року на суму 196000,00 грн, в тому числі ПДВ - 32666,67 грн (а.с.82 т.1).
За результатом вказаної господарської операції ТОВ "ВЕРСАЛІТ" складено податкову накладну №3 від 31.10.2018 на суму 196000,00,00 грн, в тому числі ПДВ - 32666,67 грн (а.с.73 т.1), яку подано на реєстрацію до ЄРПН.
02.11.2018 позивачем отримано квитанцію, у якій зазначено, що документ прийнято. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки податкова накладна відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН (а.с.74 т.1).
Позивачем 07.11.2018 подані пояснення та копії документів, про підтвердження реальності здійснення операцій по зупиненій податковій накладній №3 від 31.10.2018 (а.с.172-182 т.1). ТОВ "ВЕРСАЛІТ" було надано контролюючому органу копії документів: договір суборенди транспортних засобів №3108/ОР-МАЗ від 31.08.2018, акт приймання-передачі транспортних засобів в суборенду від 01.09.2018, акт надання послуг суборенди №8 від 31.10.2018, рахунок на оплату №8 від 31.10.2018, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, договір оренди №3108/ОР-М від 31.08.2018, лист погодження від 31.08.2018, довіреність №1390 від 14.08.2018, акт приймання-передачі в оренду від 01.09.2018, акт надання в оренду транспортних засобів №53 від 31.10.2018, рахунок-фактура №31/10/-6 від 31.08.2018, виписка з ЄДРПОУ, витяг платника єдиного податку, пояснення.
Комісією ГУ ДФС України в Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, 09.11.2018 прийнято рішення №984306/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 31.10.2018 в ЄРПН (а.с.99-100 т.1).
Відповідно до вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено: надання платником податку копій документів: договори, довіреності, акти керівного органу платника податків якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податків для здійснення операції.
Також, 31.08.2018 між ТОВ "ВЕРСАЛІТ" (Орендар) та ТОВ "ТЕХНОЛАЙТ-М" (Суборендар) укладено договір суборенди транспортних засобів №3108/18-ЦА від 31.08.2018, відповідно до умов якого Орендар зобов'язується передати Суборендареві, а Суборендар зобов'язується прийняти в строкове платне користування транспортний засіб та зобов'язується сплачувати Орендареві орендну плату (а.с.106-108 т.1). Характеристика, найменування та стан майна, що здається в суборенду, визначаються у відповідних актах приймання-передачі майна, які є його невід'ємною частиною /пункт 1.2 Договору №3108/18-ЦА від 31.08.2018/. Розмір орендної плати визначається за домовленістю сторін та відображається в рахунку-фактурі, який є невід'ємною частиною Договору /пункт 5.1 Договору №3108/18-ЦА від 31.08.2018/.
Відповідно до акта приймання-передачі транспортних засобів в суборенду від 01.09.2018 Орендар передав, а Суборендар прийняв на праві володіння і користування, згідно з договором оренди №3108/ЦА від 31.08.2018, насосну установку ЦА-320А на базі автомобіля КРАЗ-250, реєстраційний № НОМЕР_9 (а.с.109 т.1).
31.10.2018 між ТОВ "ВЕРСАЛІТ" та ТОВ "ТЕХНОЛАЙТ-М" підписаний акт надання послуг суборенди №5 від 31.10.2018, відповідно до якого надано послуги із суборенди насосного агрегата ЦА-320А на базі автомобіля КРАЗ-250, реєстраційний № НОМЕР_9, за жовтень 2018 року на суму 176400,00 грн, в тому числі ПДВ - 29400,00 грн (а.с.110 т.1).
За результатом вказаної господарської операції ТОВ "ВЕРСАЛІТ" складено податкову накладну №43 від 31.10.2018 на суму 176400,00,00 грн, в тому числі ПДВ - 29400,00 грн (а.с.101 т.1), яку подано на реєстрацію до ЄРПН.
05.11.2018 позивачем отримано квитанцію, у якій зазначено, що документ прийнято. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки податкова накладна відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН (а.с.102 т.1).
Позивачем 07.11.2018 подані пояснення та копії документів, про підтвердження реальності здійснення операцій по зупиненій податковій накладній №3 від 31.10.2018 (а.с.186-195 т.1). ТОВ "ВЕРСАЛІТ" було надано контролюючому органу копії документів: договір суборенди транспортних засобів №3108/ЦА від 31.08.2018, акт приймання-передачі транспортних засобів в суборенду від 01.09.2018, акт надання послуг суборенди №5 від 31.10.2018, рахунок на оплату №5 від 31.10.2018, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, договір оренди №3108/ОР-АЦ від 31.08.2018, лист погодження від 31.08.2018, довіреність №1390 від 14.08.2018, акт приймання-передачі в оренду від 01.09.2018, акт надання в оренду транспортних засобів №50 від 31.10.2018, рахунок-фактура №31/10/-3 від 31.08.2018, виписка з ЄДРПОУ, витяг платника єдиного податку, пояснення.
Комісією ГУ ДФС України в Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, 09.11.2018 прийнято рішення №984307/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 31.10.2018 в ЄРПН (а.с.123-124 т.1).
Відповідно до вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено: надання платником податку копій документів: договори, довіреності, акти керівного органу платника податків якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податків для здійснення операції.
Позивачем подано скарги на рішення Комісії ГУ ДФС України в Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації: №984308/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 31.10.2018 в ЄРПН; №984305/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 31.10.2018 в ЄРПН; №984306/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 31.10.2018 в ЄРПН; №984307/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 31.10.2018 в ЄРПН.
Рішеннями Комісії з питань розгляду скарг від 28.11.2018: №46784/42286597/2, №46777/42286597/2, №46815/42286597/2, №46776/42286597/2 залишено скарги без задоволення та рішення Комісії ГУ ДФС України в Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації без змін (а.с.156, 170, 184, 197 т.1).
Не погодившись із рішенням комісії ГУ ДФС України в Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку в ЄРПН або відмову в такій реєстрації №984308/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 31.10.2018 в ЄРПН; №984305/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 31.10.2018 в ЄРПН; №984306/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 31.10.2018 в ЄРПН; №984307/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 31.10.2018, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірному рішенню суб'єкта владних повноважень та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України).
За змістом підпункту "а" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Також абзацом першим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Отже, платник податку - постачальник з настанням першої із подій виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Абзацом другим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Таким чином, достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є зареєстрована у ЄРПН податкова накладна.
Водночас згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 (надалі - Порядок № 117).
Згідно з пунктом 3 Порядку № 117 (у редакції, чинній намомент виникнення спірних правовідносин) податкові накладні/розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак: 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,03, P < P м х 1,4, де: D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T; S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; P м - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування. Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.
Відповідно до пункту 4 Порядку №117 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна / розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі.
гідно з пунктом 5 Порядку №117 податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Пунктами 6 та 7 вказаного Порядку №117 визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна / розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Отже, підставами для зупинення реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування є наступна відповідність:
1) платника податку - критеріям ризиковості платника податку;
2) податкової накладної/розрахунку коригування - критеріям ризиковості здійснення операції.
Як вищезазначено, реєстрація поданих позивачем податкових накладних зупинена у зв'язку з тим, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку.
Згідно з пунктом 10 Порядку №117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.
Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.
ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
У Листі Державної фіскальної служби України від 21.03.2018 №959/99-99-07-18 "Критерії ризиковості платника податку", зокрема, зазначено, що платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: 1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв.
Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.
У разі якщо платник податків, внесений до переліку ризикових суб'єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пункті 1.6 цих Критеріїв, платника виключають з переліку ризикових суб'єктів господарювання за рішенням комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС .
Відповідачем-2 надано до суду витяг з протоколу №154 засідання Комісії ГУ ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 26.10.2018 з якого слідує, що комісією прийнято рішення про внесення до Журналу ризикових платників ІТС "Податковий блок" ТОВ "ВЕРСАЛІТ" (а.с.136-137 т.1).
Пунктом 21 Порядку №117 визначено, що підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Згідно з пунктом 22 Порядку №117 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.
Положеннями пункту 23 Порядку №117 передбачено, що Комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку.
Як встановлено судом, що не заперечується сторонами, у спосіб, визначений Порядком №117, позивачем направлено відповідачу пояснення та копії документів до зазначених господарських операцій та податкових накладних.
Так, форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначена цим Порядком та є додатком 2 до нього.
Форма такого рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано (з тих, що визначені вказаною формою рішення), мають бути підкреслені.
За доводами відповідачів, підставою для відмови в реєстрації податкових накладних від 31.10.2018 №1, №2, №3, №4 є ненадання платником податку копій документів: договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції. Додаткова інформація: копія довіреності містить чотири аркуші, тоді як нотаріусом посвідчено: "Всього прошити (пронумеровано), пронумеровано і скріплено печаткою два аркуші". Тобто копія наданої довіреності № 1390 має ознаки підробки (а.с. 44-45, 71-72, 99-100, 123-124 т.1).
Надаючи оцінку вище викладеному, суд зазначає наступне.
Позивачем на підтвердження користування майном надано:
- договір оренди №3108/ОР-АЦ від 31.08.2018 (а.с.31-32 т.1), укладений між ФОП ОСОБА_3 та ТОВ "ВЕРСАЛІТ" відповідно до умов якого орендодавець ФОП ОСОБА_3 передає, а орендар - ТОВ "ВЕРСАЛІТ" приймає у тимчасове користування транспортний засіб: КРАЗ модель 255, тип цистерна-С, шасі (кузов) № VIN-НОМЕР_10, реєстраційний № НОМЕР_5. Відповідно до пункту 2.3 договору орендодавець надає згоду на передачу орендарем транспортного засобу в суборенду третій особам;
- акт від 01.09.2018 приймання-передачі в оренду транспортного засобу: КРАЗ модель 255, тип цистерна-С, шасі (кузов) № VIN-НОМЕР_10, реєстраційний № НОМЕР_5 (а.с.33 т.1);
- лист погодження від 31.08.2018 (а.с.39 т.1);
- рахунок-фактура №31/10/-5 від 31.08.2018 (а.с.40 т.1);
- акт надання в оренду транспортних засобів №52 від 31.10.2018 (а.с.34 т.1);
- договір оренди №3108/ОР-П від 31.08.2018 (а.с.58-59 т.1), укладений між ФОП ОСОБА_3 та ТОВ "ВЕРСАЛІТ" відповідно до умов якого орендодавець ФОП ОСОБА_3 передає, а орендар - ТОВ "ВЕРСАЛІТ" приймає у тимчасове користування транспортний засіб: КРАЗ модель 255Б, тип паливоцистерна-с, шасі (кузов) №VIN-НОМЕР_11, реєстраційний № НОМЕР_6. Відповідно до пункту 2.3 договору орендодавець надає згоду на передачу орендарем транспортного засобу в суборенду третій особам;
- акт від 01.09.2018 приймання-передачі в оренду транспортного засобу: КРАЗ модель 255Б, тип паливоцистерна-с, шасі (кузов) №VIN-НОМЕР_11, реєстраційний № НОМЕР_6 (а.с.60 т.1);
- акт надання в оренду транспортних засобів №51 від 31.10.2018 (а.с.61 т.1);
- лист погодження від 31.08.2018 (а.с.66 т.1);
- рахунок-фактура №31/10/-4 від 31.08.2018 (а.с.67 т.1);
- договір оренди №3108/ОР-М від 31.08.2018 (а.с.86-87 т.1), укладений між ФОП ОСОБА_3 та ТОВ "ВЕРСАЛІТ" відповідно до умов якого орендодавець ФОП ОСОБА_3 передає, а орендар - ТОВ "ВЕРСАЛІТ" приймає у тимчасове користування транспортні засоби: МАЗ 64229, реєстраційний № НОМЕР_7 та транспортний засіб МАЗ 93866, реєстраційний № НОМЕР_8 (напівпричіп). Відповідно до пункту 2.3 договору орендодавець надає згоду на передачу орендарем транспортного засобу в суборенду третій особам;
- акт від 01.09.2018 приймання-передачі в оренду транспортні засоби: МАЗ 64229, реєстраційний № НОМЕР_7 та транспортний засіб МАЗ 93866, реєстраційний № НОМЕР_8 (напівпричіп) (а.с.88 т.1);
- акт надання в оренду транспортних засобів №53 від 31.10.2018 (а.с.89 т.1);
- лист погодження від 31.08.2018 (а.с.94 т.1);
- рахунок-фактура №31/10/-6 від 31.08.2018 (а.с.95 т.1);
- договір оренди №3108/ЦА від 31.08.2018 (а.с.113-114 т.1), укладений між ФОП ОСОБА_3 та ТОВ "ВЕРСАЛІТ" відповідно до умов якого орендодавець ФОП ОСОБА_3 передає, а орендар - ТОВ "ВЕРСАЛІТ" приймає у тимчасове користування насосну установку ЦА-320А на базі автомобіля КРАЗ-250, реєстраційний НОМЕР_12. Відповідно до пункту 2.3 договору орендодавець надає згоду на передачу орендарем транспортного засобу в суборенду третій особам;
- акт від 01.09.2018 приймання-передачі в оренду насосну установку ЦА-320А на базі автомобіля КРАЗ-250, реєстраційний НОМЕР_12 (а.с.115 т.1);
- акт надання в оренду транспортних засобів №50 від 31.10.2018 (а.с.116 т.1);
- лист погодження від 31.08.2018 (а.с.121 т.1);
- рахунок-фактура №31/10/-3 від 31.08.2018 (а.с.122 т.1).
Таким чином, наданими документами підтверджено реальність господарської операції між ФОП ОСОБА_4 та ТОВ "ВЕРСАЛІТ".
Посилання відповідачів на те, що довіреність №1390 має ознаки підробки є безпідставним та надуманим.
Згідно із частиною третьою статті 34 Закону України "Про нотаріат" тексти договорів, заповітів, довіреностей, свідоцтв, актів про морські протести та протести векселів, перекладів у разі засвідчення нотаріусом вірності перекладу документа з однієї мови на іншу, заяв, на яких нотаріусом засвідчується справжність підпису, за винятком тих примірників, що залишаються у справах нотаріуса, а також дублікатів нотаріальних документів, викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів.
Аналогічні приписи містить і пункт 1 глави 9 розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за №282/20595; в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) де вказано, що тексти договорів, заповітів, довіреностей, свідоцтв, актів про морські протести та протести векселів, перекладів у разі засвідчення нотаріусом вірності перекладу документа з однієї мови на іншу, заяв, на яких нотаріусом засвідчується справжність підпису, за винятком заяв у електронній формі заяв та примірників документів, що залишаються у справах нотаріуса, а також дублікатів нотаріальних документів, викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів з лицьового та зворотного боку цих бланків.
Пунктом 7 глави 8 розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України визначено, що у разі якщо документи, що посвідчуються, видаються або засвідчуються, викладені на двох і більше окремих аркушах, вони повинні бути з'єднані у спосіб, що унеможливлює їх роз'єднання без порушення їх цілісності, із зазначенням кількості прошитих (прошнурованих), пронумерованих і скріплених аркушів, з проставлянням підпису та печатки нотаріуса.
Суд зазначає, що сторінка це один бік аркуша паперу.
У судовому засіданні оглянуто оригінал довіреності №1390 від 14.08.2018 та встановлено, що вона складається з двох аркушів.
Таким чином, зазначена довіреність №1390 від 14.08.2018 відповідно до вимог чинного законодавства України була викладена (роздрукована) на двох аркушах-бланках з лицьового і зворотного боку, тобто на чотирьох сторінках, які позивач додав до повідомлень у вигляді скан-копій.
Крім того, відповідач-2 не позбавлений можливості перевірити в офіційний загальнодоступний спосіб через базу Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів шляхом введення серії та номера бланку або сканування спеціального QR-коду, розміщеного на такому бланкові.
З огляду на зазначене, суд вважає за необхідне визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №984308/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 31.10.2018 в ЄРПН, №984305/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 31.10.2018 в ЄРПН, №984306/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 31.10.2018 в ЄРПН, №984307/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 31.10.2018
Щодо позовної вимоги про зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 31.10.2018 № 1, №2, №3, №4 складені та подані на реєстрацію ТОВ "ВЕРСАЛІТ" в строки, визначені нормами діючого законодавства, суд зазначає наступне.
Згідно із пунктом 28 Порядку №117 податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; протягом п'яти робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить менше 30 млн. гривень; протягом семи робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 30 млн. гривень включно.
При цьому, згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДФС.
З метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання ДФС України зареєструвати податкові накладні від 31.10.2018 № 1, №2, №3 та №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних, складені ТОВ "ВЕРСАЛІТ".
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи те, що відповідачами не надано суду доказів, які б спростовували доводи позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, а позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі, зобов'язавши - ДФС України подати у тижневий строк після набрання законної сили рішенням суду, звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Наведена норма процесуального закону не є імперативною та передбачає право суду на власний розсуд, виходячи з фактичних обставин справи, приймати рішення про необхідність чи недоцільність у зобов'язанні суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення. Вирішуючи питання щодо встановлення судового контролю суд враховує надані позивачем докази, особливості покладених на суб'єкта владних повноважень обов'язків згідно з судовим рішенням та його можливості ці обов'язки виконати без достатніх зволікань.
У цій справі позивачем не обґрунтовано необхідність застосування заходів судового контролю, а у суду відсутні підстави вважати, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення після набрання ним законної сили.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні клопотання позивача про встановлення судового контролю шляхом зобов'язання ДФС подати у тижневий строк з моменту набрання законної сили рішенням суду звіт про його виконання.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 7048,00 грн, що підтверджено платіжним дорученням №32 від 07.12.2018 (а.с.3).
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суд дійшов висновку про визнання протиправними та скасування рішень Комісії ГУ ДФС у Полтавській області, то понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Полтавській області.
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕРСАЛІТ" (код ЄДРПОУ 42286597, пров. Чайковського, 3, кв. 37, м.Полтава, Полтавська область, 36002) до Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053), Головного управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39461639, вул. Європейська, 4, м.Полтава, Полтавська область, 36014), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації:
№984308/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 31.10.2018 в ЄРПН;
№984305/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 31.10.2018 в ЄРПН;
№984306/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 31.10.2018 в ЄРПН;
№984307/42286597 від 09.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 31.10.2018 в ЄРПН.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053) зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні:
- №1 від 31.10.2018 на суму 49000,00 грн, в тому числі ПДВ 8166,67 грн;
- №2 від 31.10.2018 на суму 98000,00 грн, в тому числі ПДВ 16333,33 грн;
- №3 від 31.10.2018 на суму 196000,00 грн, в тому числі ПДВ 32666,67 грн;
- №4 від 31.10.2018 на суму 176400,00 грн, в тому числі ПДВ 29400,00 грн, складені та подані на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "ВЕРСАЛІТ" (код ЄДРПОУ 42286597, пров. Чайковського, 3, кв. 37, м. Полтава, Полтавська область, 36002).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000, ідентифікаційний код 39461639) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕРСАЛІТ" (код ЄДРПОУ 42286597, пров. Чайковського, 3, кв. 37, м. Полтава, Полтавська область, 36002) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 7048,00 (сім тисяч сорок вісім гривень).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подається учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Повний текст рішення складено 19 березня 2019 року.
Головуючий суддя Г.В. Костенко