19.03.2019
227/801/19
19 березня 2019 року м. Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Любчик В.М., розглянувши матеріали, що надійшли від Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, громадянина України, генерального директора ПрАТ «Глини Донбасу», за скоєння правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, -
за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ «Глини Донбасу» (акт № 12/28-10-46-09/23354002 від 16.01.2019 року) встановлено, що генеральним директором підприємства ОСОБА_1 допущено порушення - пп. «а» п. 198.1, п. 198.3 ст. 198, п. 201.10 ст. 201. п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 з урахуванням норм п. 44.1 ст. 44, Податкового кодексу України, а саме: завищено податковий кредит за жовтень 2018 року у сумі 17500 грн., що призвело до завищення суми від'ємного значення по декларації за жовтень 2018 року у розмірі 13333 грн. та суми, яка підлягає бюджетному відшкодуванню по декларації за жовтень 2018 року у розмірі 4167 грн. Своїми діями, на думку особи, яка склала протокол, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду був повідомлений належним чином.
Суд, вивчивши матеріали адміністративної справи у їх сукупності приходить до наступного висновку.
Європейський суд з прав людини поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення (справа «Лучанінов проти України» (рішення від 09.06.2011 року, заява № 16347/02.)
Суддя не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суддя неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція).
Частина 1 ст. 6 Конвенції передбачає, що «кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який … встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення». Відповідно до ч. 2 ст. 6 Конвенції «кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку».
Так, положення ч. 1 ст. 163-1 КУпАП передбачають відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Об'єктивною стороною ч. 1 ст. 163-1 КУпАП є порушення правил ведення податкового обліку. Правила ведення податкового обліку зазначенні в Главі 2 «Податкова звітність» Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року. Як вбачається із змістової частини згаданої норми КУпАП, об'єктивна сторона саме цього складу адміністративного правопорушення не прирівнює заниження суми податку на додану вартість та завищення від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, до ведення податкового обліку з порушенням встановленого порядку. Помилка або неправильність дій, спрямованих на формування податкового обліку, складом зазначеного правопорушення не охоплюється. Значення має порушення самого порядку або процедури ведення податкового обліку (неподання, несвоєчасне подання певних документів, звітів і т. ін.)
Акт про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ «Глини Донбасу» з питань формування відємного значення податку на додану вартість. яке становить більше 100 тис. грн. по декларації з податку на додану вартість за жовтень 2018 року № 12/28-10-46-09/23354002 від 16.01.2019 року, не містить посилання на порушення правил ведення податкового обліку. Натомість, відповідно до висновків Акту перевірки встановлено завищення податкового кредиту за жовтень 2018 року , що призвело до завищення суми від'ємного значення по декларації за жовтень 2018 року та суми, яка підлягає бюджетному відшкодуванню по декларації за жовтень 2018 року.
Отже, суд прийшов до висновку, що в діях генерального директора ПрАТ «Глини Донбасу» ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 163-1, 247, 283, 284 КУпАП, суд,-
провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, громадянина України, генерального директора ПрАТ «Глини Донбасу», про притягнення до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП - закрити на підставі ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.М. Любчик