Провадження № 2/229/187/2019
ЄУН 229/6116/18
іменем України
14 березня 2019 року м. Дружківка
Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Панової Т.Л.
за участю секретаря судового
засідання ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру сплаченої державної соціальної допомоги,
позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача, в якій просить стягнути з ОСОБА_2 на його користь надміру сплачену державну соціальну допомогу. Також, позивач просить стягнути з відповідача на його користь судові витрати в розмірі 1762,00 грн.
Обґрунтовує свої вимоги тим, що відповідач зверталася до управління з заявою про призначення державної соціальної допомоги.
Їй призначалась державна соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї. Грошова допомога призначалась з 01.07.2014 року по 31.12.2014 року в розмірі 1861,01 грн. щомісячно, з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року в розмірі 2281,19 грн. щомісячно, з 01.07.2017 року по 30.04.2017 року в розмірі 965,56 грн. щомісячно та з 01.05.2017 року по 30.09.2017 року в розмірі 1162,72 грн. щомісячно.
ОСОБА_3 повернула частину переплачених коштів у сумі 3389,58 грн. Залишок переплати склав 19520,05 грн. 09.02.2018 року ОСОБА_3 надала заяву в якій вона зобов'язалась самостійно погасити залишок надміру виплаченої суми допомоги в сумі 300,00 грн. кожного місяця, але жодного разу не сплатила.
Ухвалою суду від 11 лютого 2019 року відкрито провадження у даній цивільній справі, визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного прозовного провадження з викликом сторін. Призначено судове засідання на 11 березня 2019 року о 13-00 год.
В судове засідання представник позивача не з"явився. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Проте, представником позивача надано заяву, в якій вона не заперечує проти розгляду справи за її відсутності та винесення заочного рішення судом.
Відповідач в судове засідання не з"явилась. Про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином - судовою повісткою. Про причини неявки суду не повідомила, клопотання про відкладення судового розгляду не надала.
Суд прийняв рішення про заочний розгляд справи.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. (ст..2 ЦПК України).
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. (ст.5 ЦПК України).
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. (ст.19 ЦПК України).
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.7 ст. 81 ЦПК України, суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Судом встановлено, що 04 липня 2014 року відповідач звернулася до управління соціального захисту населення Дружківської міської ради із заявою про призначення їй держаної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї (а.с. 9).
До заяви відповідач додала довідку про доходи та декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій вказала, що інших доходів окрім наданої допомоги від УСЗН немає за 6 місяців. (а.с. 10-12).
Рішенням УСЗН Дружківської міської ради від 07 липня 2014 року відповідачу ппризначено державну соціальну допомогу у сумі 1861,01 грн. на період з 01.07.2014 року по 31.12.2014 року (а.с. 13).
20.01.2015 року відповідач звернулася до УСЗН Дружківської міської ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги одиноким матерям на наступний шестимісячний строк (а.с. 14).
До заяви відповідач додала довідку про доходи та декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій вказала, що інших доходів окрім наданої допомоги від УСЗН немає за 6 місяців. (а.с. 15-16).
Рішенням УСЗН Дружківської міської ради від 27 січня 2015 року відповідачу ппризначено державну соціальну допомогу у сумі 2281,19 грн. на період з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року (а.с. 17 зв. б.).
09.07.2015 року відповідач звернулася до УСЗН Дружківської міської ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги одиноким матерям на наступний шестимісячний строк (а.с. 21).
До заяви відповідач додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, з якої вбачається, що ОСОБА_2 за період з січня 2015 року по червень 2015 року отримала сукупний дохід в розмірі 14162,89 грн. (а.с. 15-16).
Рішенням УСЗН Дружківської міської ради від 14 липня 2015 року відповідачу ппризначено державну соціальну допомогу: з 01.07.2015 року по 10.01.2016 року у розмірі 695,40 грн щомісячно, з 11.01.2016 року по 30.04.2025 року у розмірі 771,60 грн. щомісячно, з 01.05.2025 року по 31.01.2018 року у розмірі 385,80 грн. щомісячно (а.с. 22).
Як вбачається з довідки ТОВ «АТБ-маркет» від 15.07.2015 року, ОСОБА_2 працювала на даному підприємстві з 10.02.2014 року по 23.02.2015 року та отримала дохід в сумі 23272,92 грн. (а.с. 24).
Відповідно до акту УСЗН Дружківської міської ради № 134 від 14.09.2015 року, ОСОБА_2 надала неповну інформацію про доходи. Внаслідок цього були надмірно виплачені кошти в сумі 24853,20 грн. та протягом періоду з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року заявник не задекларувала додатковий дохід від ТОВ «АТБ-маркет» в сумі 23272,92 грн. (а.с. 25).
22.10.2015 року УСЗН Дружківської міської ради ОСОБА_3 направлено вимогу щодо утворення переплати внаслідок приховування доходу у вигляді заробітної плати у ТОВ «АТБ-маркет» та повернення до державного бюджету суми надміру отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с. 34 зв. б.).
Відповідач визнала, що свідомо не вказала у декларації інформацію щодо її доходу в розмірі 24853,20 грн. (а.с. 34).
25.04.2017 року УСЗН Дружківської міської ради надіслано повторно листа щодо повернення переплачених коштів від 25.04.2017 року (а.с. 33 зв. б.).
В позовній заяві позивач вказує, що ОСОБА_3 повернула частину переплачених коштів у сумі 3389,58 грн. Залишок переплати склав 19520,05 грн.
З заяви ОСОБА_3 від 09.02.2018 року вбачається, що вона зобов'язалась самостійно погасити залишок переплати в розмірі 19520,05 грн. надміру виплаченої суми допомоги в сумі 300,00 грн. кожного місяця (а.с. 44).
31.05.2018 року УСЗН Дружківської міської ради відповідачу повторно було надіслано повідомлення про погашення надміру виплаченої суми адресної домоги (а.с. 43).
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (далі Постанова №250).
Згідно ст. 1 Закону «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю) (ч. 3 ст. 4 Закону №1768-III).
Законом № 1768-IIІ та Постановою № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" (далі Постанова № 250) передбачається, що надміру виплачені кошти підлягають поверненню у разі якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру.
Пунктом 25 Постанови № 250 визначено, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п. 27 Постанови № 250 контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Пунктом 28 Постанови № 250 встановлено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Враховуючи докази надані в обґрунтування позовних вимог, суд вважає, що позов має бути задоволений, шляхом стягнення з відповідача отриману суму державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї у розмірі 19520,05 гривень.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову на відповідача покладаються судові витрати в розмірі 1762,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2,5,10-13,76-81, 141, 259,263-265,268, 280-282 ЦПК України, суд
позов Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, що знаходиться за адресою: вул. Машинобудівників, 64, м.Дружківка, Донецька область, до ОСОБА_2, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, про стягнення надміру сплаченої державної соціальної допомоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (ЄДРПОУ 26010987) суму надміру сплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї в розмірі 19520 (дев'ятнадцять тисяч п'ятсот двадцять) грн. 05 коп., та судові витрати в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцятиднів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду шляхом подання в 30денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Вступна та резолютивна частини судового рішення проголошені в судовому засіданні 14.03.2019 р.
Повний текст рішення складено та підписано 19 березня 2019 року.
Суддя: Т.Л. Панова