Справа№570/5357/18
Номер провадження 2-а/570/1/2019
10 січня 2019 року м. Рівне
Суддя Рівненського районного суду Рівненської області (як місцевого адміністративного суду) Сидоренко С.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Заступника начальника Чернівецької митниці Державної фіскальної служби - начальника управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Жижияна Івана Євгеновича про визнання протиправноюта скасування постанови у справі про порушення митних правил № 2889/40800/18 від 19.10.2018 року,
Позивач звернувся до Рівненського районного суду Рівненської області з позовом до Чернівецької митниці ДФС України в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову у справі про порушення митних правих №2889/40800/18 від 19.10.2018, винесену заступником начальника Чернівецької митниці ДФС - начальником управління протидії митним правопорушенням та міжнародній взаємодії Жижияном І.Є.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що постановою заступника начальника Чернівецької митниці ДФС начальника управління протидії митним правопорушенням та міжнародній взаємодії Жижияна І.Є. від 19.10.2018 його визнано винним у порушенні митних правил, передбачених ч.3 ст.470 МК України та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 8500 гривень. Вважає, що оскаржувана постанова винесена відповідачем без повного та належного дослідження всіх обставин справи, є незаконною та необгрунтованою, оскільки він вчасно не вивіз автомобіль, так як він перебував у технічно-несправному стані. Просить вказану постанову скасувати.
Представник позивача ОСОБА_3 подала до суду заяву в якій позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить позов задовольнити, справу розглянути без її участі в порядку письмового провадження.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином та в установлений строк був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи у суді. Позиція відповідача щодо даного позову викладена у відзиві на адміністративний позов. У якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, оскільки він перевищив встановлений статтею 95 Митного кодексу України строк доставки автомобіля марки "Peugeot Partner", реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 кузов НОМЕР_2, що перебуває під митним контролем до органу доходів і зборів призначення більше ніж на десять діб, не підтвердивши вчинення порушення митних правил внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб.
Суд, дослідивши зібрані по справі докази, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 19.10.2018 Чернівецькою митницею ДФС винесено постанову у справі про порушення Митних правил за ч.3 ст. 470 Митного кодексу України, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 8500,00 грн.
Підставою для накладення адміністративного стягнення стало те, що громадянин України ОСОБА_1 перевищив встановлений статтею 95 Митного кодексу України строк доставки автомобіля марки "Peugeot Partner", реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 кузов НОМЕР_2, що перебуває під митним контролем до органу доходів і зборів призначення більше ніж на десять діб.
Згідно ч.1 ст.381 МК України, громадянам дозволяється ввозити транспортні засоби особистого користування з метою транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок органу доходів і зборів, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу. Зазначені вимоги не поширюються на транспортні засоби, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, що підтверджується відповідним документом.
Відповідно до положень ст.90 МК України транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Статтею 95 Митного кодексу України встановлено, що строк транзитних перевезень для автомобільного транспорту становить 10 діб, а у разі переміщення в зоні діяльності однєї митниці - 5 діб.
Згідно 4.5 ст.102 Митного кодексу України для завершення митного режиму транзиту особою, відповідальною за дотримання вимог митного режиму, до закінчення строку, визначеного статтею 95 цього Кодексу, органу доходів і зборів призначення повинні бути представлені товари, поміщені у митний режим транзиту, та митна декларація або інший документ, визначений статтею 94 цього Кодексу.
Враховуючи інформаційні дані центральної бази даних Єдиної Автоматизованої Інформаційної Системи Держмитслужби (ДФС), було встановлено, що 20.06.2018 року, громадянин України ОСОБА_1 ввіз на митну територію України автомобіль марки "PEUGEOT PARTNER", реєстраційний номерний знак НОМЕР_1, кузов НОМЕР_2, через п/п «Пулемець - Томашівка» м/п «Піща» Волинської митниці ДФС, з метою транзиту та повинен був вивезти даний автомобіль з митної території України у встановлений законодавством терміни. Станом на 10.09.2018 року гр. України ОСОБА_1 вищезазначений транспортний засіб за межі митної території України не вивіз, чим перевищив встановлений ст. 95 Митного кодексу України строк доставки транспортного засобу, що перебуває під митним контролем, до митного органу призначення більше, ніж на десять діб. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. З ст. 470 Митного кодексу України.
Позивач ОСОБА_1 на підтвердження своєї правової позиції, що пропуск терміну транзиту транспортного засобу відбувся з форс-мажорних обставин будь-яких документів, суду не надав.
Повідомлення директора ТзОВ "Вік-Експо" від 07.09.2018 про те, що на сервісі даного товариства перебував автомобіль марки "Peugeot Partner", реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 кузов НОМЕР_2, оскільки проводилась діагностика вказаного автомобіля і що подальша експлуатація автомобіля неможлива, не може бути прийняте судом як доказ, оскільки дана копія належним чином не завірена.
Крім того, порядком виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 31.05.2012 №657 (далі Порядок) визначено, що терміни «аварія» та «обставини непереборної сили» вживаються в такому значенні: аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у зв'язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи. обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України аварія - небезпечна подія техногенного характеру, що спричинила ураження, травмування населення або створює на окремій території чи території суб'єкта господарювання загрозу життю або здоров'ю населення та призводить до руйнування будівель, споруд, обладнання і транспортних засобів, порушення виробничого або транспортного процесу чи спричиняє наднормативні, аварійні викиди забруднюючих речовин та інший шкідливий вплив на навколишнє природне середовище.
Відповідно до частини 2 розділу І Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затвердженого наказом ДМС України від 17.11.2005 №1118, встановлено такі обставини непереборної сили, як смерть власника ТЗ; стихійне лихо (пожежа, повінь, інше стихійне лихо чи сезонне природне явище, зокрема замерзання моря, проток, портів тощо, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів); військові дії чи надзвичайний стан у регіоні, через який переміщується ТЗ; страйк; злочинні дії третіх осіб, спрямовані проти власника ТЗ; дорожня пригода за участю ТЗ, яка спричинила повне або часткове його пошкодження; неможливість подальшого руху ТЗ, якщо зсув або ожеледиця створює небезпеку чи загрозу дорожньому руху, життю чи здоров'ю людей або навколишньому середовищу; інші схожі за характером обставини чи події.
Пунктом 3 розділу VIII Порядку визначено, що залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили, документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.
Згідно із Законом України «Про торгово-промислові палати в Україні» право засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб, та видачу сертифікатів щодо форс-мажорних обставин, надано Торгово-промисловій палаті України та уповноваженим нею регіональним торгово-промисловим палатам, як єдиним органам із засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) в Україні.
Позивачем не було надано належних підтверджуючих документів про наявність фактів аварії, дій обставин непереборної сили, або протиправних дій третіх осіб.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставини, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Таким чином, оскаржувана постанова є законною та обґрунтованою, прийнята в межах повноважень Чернівецької митниці ДФС України. Вина позивача у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 470 МК України доведена; відтак, підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 9, 19, 20, 90, 210, 211, 241, 242, 243, 286 КАС України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Заступника начальника Чернівецької митниці Державної фіскальної служби - начальника управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Жижияна Івана Євгеновича про визнання протиправноюта скасування постанови у справі про порушення митних правил № 2889/40800/18 від 19.10.2018 року відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Сидоренко С.М.