ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ РІШЕННЯ
12 березня 2019 року Справа № 913/39/19
м. Харків Провадження № 3/913/39/19
Господарський суд Луганської області у складі судді Секірського А.В., за участю секретаря судового засідання Рвачова О.О., розглянувши в порядку загального позовного провадження матеріали справи за позовом
Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз", м. Сєвєродонецьк Луганської області в особі Сєвєродонецького міжрайонного управління по експлуатації газового господарства - філії Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз", м. Сєвєродонецьк Луганської області
до Приватного підприємства "Продгрупсервіс", м. Кремінна Луганської області
про стягнення 130 825 грн 08 коп.
в присутності представників учасників справи:
від позивача - представник не прибув;
від відповідача - Бугайова О.І. - директор, Зубрич Д.О. - адвокат, ордер від 05.03.2019 серії ДН № 012303.
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" в особі Сєвєродонецького міжрайонного управління по експлуатації газового господарства (далі - позивач, ПАТ "Луганськгаз", Сєвєродонецьке МРУЕГГ) звернулось до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Приватного підприємства "Продгрупсервіс" (далі - відповідач, ПП "Продгрупсервіс") про стягнення боргу за постачання та розподіл природного газу в сумі 130 825 грн 08 коп.
На обґрунтування заявленої вимоги позивач вказує, що відповідач в порушення умов договору від 01.01.2016 № 094210222QDP016 та пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494, здійснив несанкціонований відбір природного газу, що зафіксовано в акті про порушення від 17.05.2018 № 394 (невідповідність показів газового лічильника встановленим газовим приладам). Внаслідок зазначених дій, позивач нарахував вартість необлікованого (донарахованого) природного газу в об'ємі 13428 куб.м на суму 130 825 грн 00 коп. Відповідачем вказана сума добровільно не сплачена, тому позивач просить її стягнути в судовому порядку.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.01.2019 позовну заяву передано на розгляд судді Секірському А.В.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 17.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 913/39/19, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження, призначено справу до розгляду в підготовчому засіданні на 05.02.2019 (арк.спр. 2-3).
Відповідач відзивом від 29.01.2019 № б/н проти заявлених вимог заперечує, посилаючись на те, що позивачем за відсутності представника відповідача складено акт від 17.05.2018 № 343 експертизи лічильника газу, керуючись Положенням про проведення експертизи лічильника газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 № 619, і відповідно до якого це Положення розроблено з метою впорядкування відносин між газопостачальними організаціями, газотранспортними організаціями і фізичними особами під час проведення експертизи лічильників газу, які використовуються для обліку природного газу в побуті, та відповідно до Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.1999 № 2246. Відповідач в розумінні вищевказаного положення не відноситься до категорії фізичних осіб та, як наслідок, не використовує прилад обліку природного газу в побуті.
Більш того, при проведенні експертизи лічильника газу позивачем навмисно не було дотримано вимог глави 10 розділу X "Порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб" Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс), де, серед іншого, передбачено, що споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи (п. 5 глави 10 розділу X Кодексу, в редакції, чинній на момент проведення експертизи). Про місце та час проведення позивачем експертизи лічильника газу відповідач належним чином не повідомлявся, відмови бути присутнім при проведенні означеної експертизи відповідач не висловлював. Відповідна обставина також підтверджується відсутністю підпису представника відповідача про ознайомлення з актом про порушення від 17.05.2018 № 394. Наслідком порушення з боку позивача приписів чинного законодавства стало складання останнім акту № 303 про припинення (обмеження) газопостачання та пломбування вхідної засувної арматури газопроводу або газорозподільного пункту (за його наявності) від 18.06.2018. Згідно вищезазначеного акту позивач припинив газопостачання відповідача з підстав заборгованості за актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості.
Процедура припинення (обмеження) газопостачання підприємствам - споживачам природного газу у разі порушення ними строку розрахунків за спожитий природний газ або за надані послуги з його транспортування, відмови від зменшення обсягу газоспоживання та переходу на роботу з використанням резервних видів палива згідно з графіками, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, на період різких похолодань, а також відбору природного газу за відсутності у споживачів планового обсягу поставки природного газу на поточний місяць, який виділяється постачальником згідно з договором на постачання споживачу природного газу, визначена Порядком пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 № 1687. Даним Порядком припинення газопостачання споживача з підстав заборгованості за актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості не передбачено (припинення газопостачання стосуються лише у випадках наявної заборгованості за природний газ або його транспортування), що в котре підтверджує незаконність дій позивача.
Крім того, за результатами розгляду заяви відповідача від 28.09.2018 Відділом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Харківській області встановлено наступне:
- враховуючи відсутність підпису споживача в акті про порушення від 17.05.2018 № 394, а також відсутність відеофіксації відмови споживача від підпису, акт про порушення від 17.05.2018 № 394, відповідно до вимог пункту 4 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, не вважається дійсним, не підлягає задоволенню та не може бути підставою для зміни режиму нарахувань по об'єкту ПП "Продгрупсервіс";
- порушення ПАТ "Луганськгаз" пункту 2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ в частині складання протоколу щодо направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу;
- порушення ПАТ "Луганськгаз" пункту 2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ в частині повідомлення споживача про орієнтовний час проведення експертизи ЗВТ та контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця проведення експертизи).
Враховуючи виявлені порушення Оператора ГРМ, положень Кодексу, а також визнання недійсним акта про порушення від 17.05.2018 № 394, ПАТ "Луганськгаз" не мало правових підстав для здійснення заміни режиму нарахування ПП "Продгрупсервіс", та, як слід, припинення газопостачання/розподілу.
Таким чином, ПАТ "Луганськгаз" має привести свої дії у відповідність до вимог законодавства України, скасувати розрахунок необлікованих об'ємів природного газу, прийнятий за рішенням комісії Оператора ГРМ, що оформлено протоколом від 29.05.2018 № 122, відновити газопостачання за власний рахунок та результати письмово повідомити Відділу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Харківській області у місячний термін.
Ухвалою суду від 05.02.2019 повідомлено учасників справи про відкладення розгляду справи в підготовчому провадженні на 26.02.2019.
08.02.2019 від позивача надійшло клопотання від 01.02.2019 № 01-02-43/289 про призначення судової експертизи для визначення несанкціонованого втручання до конструкції газового лічильника Самгаз - G4 2013 року випуску.
Відповідач 26.02.2019 подав письмові пояснення від 25.02.2019 № б/н, в яких заперечив проти проведення експертизи та зазначає, що відповіді на питання 1-7 містяться у складеному позивачем акті № 343 експертизи лічильника газу від 17.05.2018 та відповідачем не заперечуються. Що стосується питань 8-9, то в акті № 343 експертизи лічильника газу від 17.05.2018 комісія з представників позивача та представника ДП "Луганськстандартметрологія" зазначила, що виявлено приховане втручання в роботу лічильника газу з метою зміни показів, шляхом зміни конструкції лічильника. При впливі постійного магнітного поля на молодшу декаду відлікового пристрою лічильника газу відбувається зміщення декад на осі і зупинка суматора, облік спожитого газу припиняється при знятті впливу постійного магнітного полії декади повертаються в початковий стан і облік газу поновлюється. Виконано фото і відео фіксацію зазначеного. Функціональне призначення лічильника газу не відповідає вимогам ДСТУ 3336-96. Побутовий лічильник газу № 4729083 не може використовуватися як прилад обліку. Вхідний і вихідний патрубки лічильника газу опломбовані охоронними пломбами № 7984141 (н) і 7984142 (н) відповідно. Лічильник упаковано в поліетиленовий пакет і опломбовано охоронною пломбою ПАТ "Луганськгаз" № С19241937. Під час проведення експертизи лічильника комісією до лічильника застосовувався магніт, що фактично робить заздалегідь передбачуваними відповіді експерта на питання 8-9. Застосування представниками позивача магніту також підтверджується наданими позивачем суду відеоматеріалами. Таким чином, зважаючи на той факт, що мало місце порушення позивачем вимог п. 2 глави 10 розділу X, п. 4 глави 5 розділу XI Кодексу при оформленні акту про порушення від 17.05.2018 та при проведенні експертизи, питання, які просить поставити позивач перед експертом, не дадуть змоги підтвердити/спростувати законність дій позивача. Призначення експертизи у справі не спрямовано на встановлення даних, що входять до предмета доказування, а тому її призначення є необґрунтованим та недоцільним.
Ухвалою суду від 26.02.2019 клопотання позивача про призначення експертизи залишено без задоволення, у зв'язку з його необґрунтованістю та недоцільністю проведення експертизи лічильника газу та зазначено, що мотиви залишення клопотання без задоволення будь викладені в судовому рішенні, ухваленому за результатами розгляду справи.
Ухвалою суду від 26.02.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 12.03.2019.
У судове засідання 12.03.2019 прибули тільки представники відповідача, представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений завчасно 04.03.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
11.03.2019 на адресу Господарського суду Луганської області від позивача надійшло клопотання про долучення до справи відповіді на відзив та додаткових документів, у зв'язку з неможливістю їх надання у підготовчому провадженні.
Судом встановлено, що відповідно до даних, зазначених на сайті АТ "Укрпошта", відзив на позовну заяву надійшов позивачу 27.02.2019, що позбавило його можливості подати відповідь на відзив протягом підготовчого провадження. Таким чином, клопотання позивача про долучення до справи відповіді на відзив та додаткових документів судом задовольняється.
У відповіді на відзив позивач зазначив наступне.
Пунктом 4 глави 2 розділу 1 Кодексу закріплено, що оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання своїх функцій та обов'язків, передбачених законодавством.
Відповідно до вимог п. 2 глави 9 розділу X Кодексу перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ (іншого суб'єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.
1705.2018 за результатами перевірки комерційного ВОГ на об'єкті споживача - ПП "Продгрупсервіс" за адресою: м. Кремінна, вул. Визволителів, 1а представниками ПАТ "Луганськгаз" було виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема, лічильника газу), у тому числі, шляхом впливу дії спрямованого постійного поля магніту, а саме: невідповідність показів лічильника об'ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача, унеможливлення виявлення дефекту лічильника шляхом зовнішнього огляду. У зв'язку з чим було складено акт про порушення від 17.05.2018 № 394, який підписано відповідними представниками ПАТ "Луганськгаз". Представник ПП "Продгрупсервіс" від підписання зазначеного акту відмовився.
Відповідно до абз. 2 п. 2 глави 5 розділу XI Кодексу акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
У вказаному акті було зазначено, що представник споживача (ПП "Продгрупсервіс") запрошується для участі в проведенні експертизи лічильника газу 17.05.2018 о 10 год. 00 хв. за адресою: м. Рубіжне, вул. Менделєєва, 42.
Лічильник газу на об'єкті споживача - ПП "Продгрупсервіс" за адресою: м. Кремінна, вул. Визволителів, 1а представниками ПАТ "Луганськгаз" було демонтовано для проведення експертизи. Для захисту лічильника газу від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи, представниками ПАТ "Луганськгаз" опломбовано вхідний та вихідний патрубки лічильника газу номерними пломбами та запаковано останній в пакет, який також опломбовано номерною пломбою. Складено акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 17.05.2018 № 394, який підписано відповідними представниками ПАТ "Луганськгаз" та представником споживача - Бугайовою Оленою Іванівною.
Разом з цим, акт про демонтаж лічильнику газу для проведення експертизи від 17.05.2018 № 394 містить обов'язкову інформацію, передбачену вимогами п. 2 глави 10 розділу X Кодексу, а саме:
1) поштову адресу місця проведення експертизи;
2) дату та орієнтовний час проведення експертизи;
3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця проведення експертизи);
4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу.
Таким чином, на думку позивача, акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 17.05.2018 № 394 за своїм змістом одночасно виступає і протоколом щодо направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, вимога щодо складання якого встановлена п. 2 глави 10 розділу X Кодексу.
Лічильник газу споживача - ПП "Продгрупсервіс", за висновками комісії ПАТ "Луганськгаз", було визнано непридатним для подальшого використання в якості приладу обліку, про що свідчить довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 17.05.2018 № 40/329.
Вищезазначений акт експертизи лічильника газу було підписано відповідними членами комісії ПАТ "Луганськгаз" (в тому числі і представником ДП "Луганськстандартметрології") без зауважень. Якщо споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи. Споживач або його представник участь в роботі комісії, яка відбулась 17.05.2018, не приймав.
23.05.2018 направлено листа від 22.05.2018 № 05-15.1-05/860 щодо запрошення на засідання комісії з розгляду актів про порушення ПАТ "Луганськгаз", яка відбудеться о 10.00 29.05.2018 за адресою: м. Сєвєродонецьк. вул. Гагаріна, 87. На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії акт про порушення буде розглянутий без участі споживача або уповноваженої особи.
29.05.2018 комісією ПАТ "Луганськгаз" з розгляду актів про порушення, без участі споживача ПП "Продгрупсервіс", було розглянуто акт про порушення від 17.05.2018 № 394 щодо порушень, виявлених на об'єкті споживача - ПП "Продгрупсервіс" за адресою: м. Кремінна, вул. Визволителів, 1а.
За результатами розгляду акту про порушення членами комісії ПАТ "Луганськгаз" з розгляду акту про порушення одноголосно прийнято рішення про затвердження акту про порушення від 29.05.2018 № 394, що підтверджується протоколом засідання комісії ГІАТ "Луганськгаз" з розгляду актів про порушення від 29.05.2018 № 122. За результатами розгляду акту про порушення було проведено донарахування необлікованих об'ємів спожитого природного газу відповідно до вимог Кодексу.
Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в кількості 13428,04 куб.м на суму 130 825 грн 08 коп. та рахунок на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу були надіслані споживачеві рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом.
На підтвердження вищевикладених фактів позивач звернувся до Товариства з обмеженою відповідальністю "САМГАЗ" (завод виробник лічильників газу) про надання роз'яснень щодо працездатності лічильника газу Самгаз G4, 2013 року випуску, заводський номер 4729083 під впливом магнітного поля.
07.02.2019 ТОВ "САМГАЗ" своїм листом повідомило, що без втручання в конструкцію лічильного механізму зупинення роботи відлікового механізму лічильника газу Самгаз G4, 2013 року випуску, заводський номер 4729083 під впливом магнітного поля неможливе (копія листа та копія протоколу випробувань лічильника газу додається).
Враховуючи вищевикладене, позивач вважає, що Оператор ГРМ за результатами експертизи та позачергової повірки лічильника газу Самгаз G4, 2013 року випуску, заводський номер 4729083, мав правові підстави для складання акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості по об'єкту ПП "Продгрупсервіс" у зв'язку з підтвердженням порушень, передбачених п. 1 глави 4 розділу XI Кодексу, у частині несанкціонованого втручання у роботу засобу вимірювальної техніки, ознаки яких було зафіксовано ПАТ "Луганськгаз" у акті порушення від 17.05.2018 № 394.
12.03.2019 на адресу Господарського суду Луганської області надійшли заперечення на відповідь позивача на відзив, в яких відповідач зазначив таке.
Стверджуючи, що після складання акту про порушення від 17.05.2018 № 394 відповідач відмовився від його підписання позивач не надав жодного доказу такої відмови, а тому відповідні доводи позивача є безпідставними.
З копією акту про порушення від 17.05.2018 № 394 відповідач ознайомився лише отримавши позовну заяву.
Про недійсність з огляду на приписи п. 4 глави 5 розділу XI Кодексу акту про порушення від 17.05.2018 № 394 також зазначає відділ Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Харківській області у листі від 22.11.2018 № 1275/18 (додаток № 1 до відзиву на позовну заяву).
Недійсність акту про порушення від 17.05.2018 № 394 підтверджується тим фактом, що всупереч порядку оформлення акта про порушення, передбаченого главою 5 розділу XI Кодексу від 30.09.2015 № 2494, позивачем 16.05.2018 демонтовано лічильник газу відповідача, про що зазначено в його абонентській книжці, а лише потім зафіксовано порушення Кодексу.
З метою приховування факту порушення законодавства представниками позивача також було виправлено дату проведення демонтажу в акті № б/н про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 17.05.2018 (акт № б/н о демонтаже счетчика газа для проведения экспертизы от 17.05.2018), з 16.05.2018 на 17.05.2018, що підтверджується відповідними виправленнями.
Відповідно до п. 1 глави 10 розділу X Кодексу якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
В пункті 2 глави 10 розділу X Кодексу міститься імперативний припис, що при направленні ЗВТ на експертизу, відповідна дія оформлюється саме протоколом, який в розумінні ч. 1 ст. 77 ГПК України, є допустимим доказом належного оформлення направлення ЗВТ на експертизу.
Таким чином, акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 17.05.2018 № 394, в розумінні п. 2 глави 10 розділу X Кодексу, не може вважатися протоколом щодо направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу.
Про місце та час проведення позивачем експертизи лічильника газу відповідач належним чином не повідомлявся, відмови бути присутнім при проведенні означеної експертизи відповідач не висловлював.
Як і у випадку неповідомлення позивачем відповідача про місце, дату та час проведення експертизи ЗВТ, комісія позивача з розгляду актів про порушення провела 29.05.2018 засідання без участі представника відповідача, чим позбавила останнього можливості надати власні заперечення зі спірного питання, що є прямим порушенням позивачем приписів п. 10 глави 5 розділу XI Кодексу.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши присутніх в судовому засіданні представників відповідача, суд встановив такі фактичні обставини.
Згідно з типовим договором розподілу природного газу від 01.01.2016 № 094210222QDP016, Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" в особі Сєвєродонецького міжрайонного управління по експлуатації газового господарства - філії Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" здійснювалось постачання та розподіл природного газу Приватному підприємству "Продгрупсервіс" на об'єкт, що розташований за адресою: вул. Визволителів, 1а, м. Кремінна, Луганська область, протягом 2017-2018 років.
Відповідно до п. 2.1 розділу II договору, позивач протягом 2017-2018 років надавав відповідачу послуги з розподілу природного газу в обсягах і порядку, передбачених договором розподілу.
Згідно з п.п. 5 та п.п. 7 п. 7.4 розділу VII договору відповідач зобов'язався не допускати несанкціонованого відбору природного газу та дотримуватись інших вимог цього договору та Кодексу газорозподільних систем.
17.05.2018 під час обстеження газового обладнання працівниками позивача на об'єкті відповідача, що розташований за адресою: м. Кремінна, вул. Визволителів, 1а, на який на підставі договору розподілу, було виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (лічильника газу), та складено акт про порушення від 17.05.2018 № 394 (арк.спр. 33-34) на підставі п. 7 глави 9 розділу X Кодексу. Позивачем також складено акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 17.05.2018 № 394 (арк.спр. 35).
17.05.2018 ДП "Луганський регіональний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" лічильник газу Самгаз - G4, заводський номер 4729083 визнано непридатним до застосування, що підтверджується довідкою 17.05.2018 № 40/329 про непридатність засобу вимірювальної техніки, виданою ДП "Луганськстандартметрологія" (арк.спр. 38).
29.05.2018 комісією позивача був розглянутий та затверджений акт порушення від 17.05.2018 № 394, оформлений протоколом засідання комісії ПАТ "Луганськгаз" з розгляду актів про порушення від 29.05.2018 № 122 (а.с. 37).
Відповідно до п. 1 глави 4 розділу XI Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача, перелік обладнання зазначається у Додатку № 4 до типового договору розподілу природного газу, який додається до заяви приєднання від 01.01.2016 № 094210222QDP016.
Газове обладнання:
Газовий котел - 2,73 куб.м./год
Плита газова 4х. комф. - 1,2 куб.м./год
Графік роботи: 24 години на добу.
Якщо несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення відповідного ЗВТ та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
Згідно методики розрахунку на підставі акту про порушення від 17.05.2018 № 394 та акту експертизи лічильника газу від 17.05.2018 № 343 вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу склала: 130 825,08 грн (арк.спр. 30-32).
Дослідивши обставини справи, надані матеріали, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та необхідність відмови в задоволенні позовних вимог повністю з таких підстав.
Правовідносини, що склалися між позивачем та відповідачем, врегульовані наступними нормативно-правовими актами: Законом України від 09.04.2015 № 329-VIII "Про ринок природного газу" (далі - Закон № 329); Кодексом газотранспортної системи, затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493; Кодексом газорозподільних систем, затвердженим Постановою Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494; Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2496; Порядком пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 №1687.
27.10.2015 набрав чинності Кодекс газорозподільних систем, який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем (далі - оператор ГРМ) із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема, комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу.
Відповідно до положень глави 9 розділу Х Кодексу суміжні суб'єкти ринку природного, газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо, в тому числі, відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному розділом X Кодексу. До отримання результатів експертизи або позачергової експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
Якщо за результатами експертизи та/або позачергової чи експертної повірки підтверджено наявність порушення, у всіх випадках за відсутності дублюючого ВОГ (ЗВТ) об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначено розділом XІ цього Кодексу ГРС, зі складанням акта про порушення. При цьому витрати, пов'язані з проведенням експертизи та/або позачергової чи експертної повірки, мають бути компенсовані власником комерційного ВОГ, а сам комерційний ВОГ (ЗВТ) в точці вимірювання має бути приведений її власником у відповідність до вимог цього Кодексу впродовж двомісячного терміну.
У разі, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде визнаний таким, що не придатний до подальшої експлуатації, або таким, що потребуватиме ремонту, у всіх випадках сторона, відповідальна за збереження ЗВТ, має компенсувати власнику витрати на ремонт ЗВТ або встановлення нового ЗВТ (за виключенням, коли сторона, відповідальна за збереження ЗВТ, та власник є однією особою).
Експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ здійснюється з урахуванням положень глави 10 розділу X Кодексу (положення глави 10 розділу Х Кодексу наводяться в редакції, чинній до 01.08.2018).
Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі-пломба), в присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає:
1) поштову адресу місця проведення експертизи;
2) дату та орієнтовний час проведення експертизи;
3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця проведення експертизи);
4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу.
Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу.
Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до, складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора. Остаточний, склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.
Споживач зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.
У разі неприбуття споживача та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
Під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в яку було запаковано ЗВТ та/або пломбу.
Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються:
1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в протоколу;
2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак, порушень, зазначених у протоколі;
3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ;
4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ;
5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ;
6) наявність сторонніх предметів в середині ЗВТ;
7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації;
8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ;
9) відповідність втручань в роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.
Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора.
У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників.
Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.
Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, и також споживачем або його уповноваженою особою. Якщо споживач або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.
У разі відмови від підпису будь-кого з членів комісії або споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис.
Акт експертизи реєструється у журналі реєстрації актів експертизи Оператора ГРМ. Журнал повинен бути прошитий, скріплений печаткою (за наявності) Оператора ГРМ.
Відповідно до висновків комісії, зазначених в акті експертизи, проводяться відповідні подальші заходи, передбачені цим Кодексом.
Порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог Кодексу визначено розділом XI. Слід зазначити, що п. 1 глави 2 цього розділу визначено, що до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об'ємів природного газу, належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
При цьому, п. 1 глави 4 розділу XI Кодексу визначено, якщо несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення відповідного ЗВТ та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
Згідно положень п. 4 глави 1 розділу І Кодексу приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства), використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.
Пунктами 1 та 2 глави 5 розділу XI Кодексу встановлено, що у разі виявлення у споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Відповідно до пункту 4 глави 5 розділу ХІ Кодексу у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали:
або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою;
або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.
Акт про порушення щодо відмови побутового споживана (фізичної особи) в доступі до власного об'єкта вважається дійсним, якщо його підписали представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартально чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення їх осіб.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від писання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням.
Пунктом 5 глави 5 розділу ХІ Кодексу визначено, що споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Згідно з п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Згідно з пунктом 11 глави 5 за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. Відповідно до пункту 9 глави 5 до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора.
Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.
За вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку.
Згідно з пунктом 10 глави 5 споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Відповідно до положень глави 1 розділу VI Кодексу Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285, а також нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках:
1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу;
2) відсутність споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді;
3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання;
4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу";
5) розірвання договору розподілу природного газу;
6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ;
7) несанкціоноване відновлення газоспоживання;
8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт;
9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ;
10) необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об'єкту споживача, що не є побутовим);
11) відмова представникам Оператора ГРМ в доступі на об'єкти або земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання;
12) в інших випадках, передбачених законодавством.
Якщо припинення газопостачання (розподілу природного газу) на об'єкт побутового споживача буде здійснюватися у випадках, визначених у підпунктах 1 - 5 (крім випадку подання споживачем письмової заяви про припинення газопостачання), 9 цього пункту, Оператор ГРМ має надіслати рекомендованим поштовим відправленням або надати з позначкою про вручення повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу побутовому споживачу не менше ніж за три доби до запланованої дати припинення газопостачання (розподілу природного газу). При цьому в повідомленні мають бути зазначені підстави та дата припинення газопостачання (розподілу природного газу) Оператором ГРМ.
При припиненні (відновленні) газопостачання (розподілу природного газу) складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача.
Припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.
Відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п'яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування Оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).
Вважаючи дії відповідача незаконними, відповідач, керуючись положеннями Закону України від 11.01.2001 № 2210-ІІІ "Про захист економічної конкуренції", звернувся до Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету із заявою про порушення законодавства про захист економічної конкуренції від 28.09.2018.
За дорученням Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 12.10.2018 № 01-26/656 відповідну заяву відповідача було передано на розгляд до відділу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Харківській області, який за результатами її розгляду встановив наступне:
- враховуючи відсутність підпису споживача в акті про порушення від 17.05.2018 № 394, а також відсутність відеофіксації відмови споживача від підпису, акт про порушення від 17.05.2018 № 394 відповідно до вимог п. 4 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, не вважається дійсним, не підлягає задоволенню та не може бути підставою для зміни режиму нарахувань по об'єкту ПП "Продгрупсервіс";
- порушення ПАТ "Луганськгаз" пункту 2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ в частині складання протоколу щодо направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу;
- порушення ПАТ "Луганськгаз" пункту 2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ в частині повідомлення споживача про орієнтовний час проведення експертизи ЗВТ та контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця проведення експертизи).
Враховуючи виявлені порушення Оператора ГРМ положень Кодексу, а також визнання недійсним акта про порушення від 17.05.2018 № 394, ПАТ "Луганськгаз" не мало правових підстав для здійснення заміни режиму нарахування ПП "Продгрупсервіс", та, як наслідок, припинення газопостачання/розподілу.
Таким чином, ПАТ "Луганськгаз" має привести свої дії у відповідність до вимог законодавства України, скасувати розрахунок необлікованих об'ємів природного газу, прийнятий за рішенням комісії Оператора ГРМ, що оформлено протоколом від 29.05.2018 № 122, відновити газопостачання за власний рахунок та результати письмово повідомити Відділу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Харківській області у місячний термін (арк.спр. 53-57).
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України від 22.09.2016 № 1540- VIII "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до приписів ст. 21 Закону України від 22.09.2016 № 1540-VIII "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" регулятор розглядає скарги споживачів щодо порушення їхніх прав та інтересів суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, а також вирішує спори, що виникають між суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.
Регулятор розглядає скарги споживачів відповідно до Закону України "Про звернення громадян". Вирішення спорів, що виникають між суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, здійснюється у порядку, затвердженому Регулятором.
Під час розгляду скарг, вирішення спорів Регулятор має право вимагати від суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, копії документів, пояснення та іншу інформацію, необхідні для встановлення фактичних обставин справи та врегулювання спорів.
До прийняття рішення по суті спірного питання Регулятор може проводити попередні слухання із залученням заінтересованих осіб та, за потреби, проводити позапланові перевірки. Порядок проведення попередніх слухань визначається Регулятором.
За результатами розгляду скарги, вирішення спорів Регулятор приймає рішення про:
1) припинення порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідній сфері;
2) припинення порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, ліцензійних умов;
3) накладення штрафу на суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у встановленому порядку;
4) припинення розгляду звернення заявника.
Рішення Регулятора надається суб'єкту господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, шляхом надсилання або вручення під розписку.
Рішення, прийняте Регулятором у ході досудового розгляду спору, є обов'язковим до виконання учасниками спору і може бути оскаржене в суді.
Згідно із ч. 1 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
У відповідності з приписами ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
На підставі ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно із ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
З огляду на приписи ст. 21 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", згідно із якими рішення, прийняте Регулятором у ході досудового розгляду спору, є обов'язковим до виконання учасниками спору і може бути оскаржене в суді, суд вважає рішення відділу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Харківській області від 22.11.2018 № 1275/18 належним та допустимим доказом недійсності акта про порушення від 17.05.2018 № 394.
Так, позивачем не надано доказів оскарження рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Харківській області від 22.11.2018 № 1275/18, матеріалами справи підтверджується правильність висновків, викладених у цьому рішенні, інших доказів на спростування таких висновків позивачем суду не надано.
Також з огляду на обов'язковість рішення Регулятора для учасників спору, яким встановлено недійсність акта про порушення від 17.05.2018 № 394, та те, що позивач не скористався правом на оскарження такого рішення в судовому порядку, суд вважає факт відсутності порушення відповідачем Кодексу газорозподільних систем підтвердженим належними та допустимими доказами в розумінні ГПК України, та відповідно призначення судової експертизи є недоцільним.
Враховуючи викладене, нарахування позивачем боргу за постачання та розподіл природного газу в сумі 130 825 грн 08 коп. є безпідставним.
Таким чином, позовні вимоги не підлягають задоволенню у повному обсязі з віднесенням судових витрат на позивача в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні відповідно до ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 129, 233, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд
1.У задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" в особі Сєвєродонецького міжрайонного управління по експлуатації газового господарства - філії Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" до Приватного підприємства "Продгрупсервіс" про стягнення 130 825 грн 08 коп. відмовити.
2.Судові витрати покласти на позивача.
3.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст. 256 ГПК України, та порядку, визначеному п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.
4.Повний текст рішення складено і підписано - 18.03.2019.
Суддя А.В. Секірський