Постанова від 14.03.2019 по справі 688/1632/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 березня 2019 року

Київ

справа № 688/1632/17

провадження № К/9901/38577/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, треті особи - Хмельницький обласний військовий комісаріат, Військова частина НОМЕР_1 , про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Вінницького апеляційного адміністративною суду у складі колегії суддів: Драчук Т.О., Загороднюка А.Г., Полотнянка Ю.П. від 18 жовтня 2017 року,

УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, треті особи - ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військова частина НОМЕР_1 , про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії, в якому просив:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову в проведенні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 58 процентів грошового забезпечення, починаючи з 13 травня 2016 року з урахуванням усіх складових грошового забезпечення з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зазначених у довідці Військової частини НОМЕР_2 від 19 квітня 2017 року № 58, а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, премії згідно Дисциплінарного статуту та здійснити доплату з урахуванням виплачених сум з 13 травня 2016 року.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 21 серпня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.

Визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонд України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії в розмірі 58 процентів грошового забезпечення з 13 травня 2016 року з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зазначених у довідці військової частини НОМЕР_2 від 19 квітня 2017 року, а саме: грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно Дисциплінарного статуту, з врахуванням виплачених сум, з 13 травня 2016року.

3. Задовольняючи позовні вимоги, суд виходив з того, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно Дисциплінарного статуту, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

4. Постановою Вінницького апеляційного адміністративною суду від 18 жовтня 2017 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області було задоволено. Постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 21 серпня 2017 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

5. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд апеляційної інстанції виходив з того, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно Дисциплінарного статуту є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців. Серед переліку складових грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, наведених у частині З статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутні одноразові додаткові види грошового забезпечення, що виключає можливість їх врахування при призначенні пенсії.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Вінницького апеляційного адміністративною суду від 18 жовтня 2017 року та залишити в силі постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 21 серпня 2017 року.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 з 18 червня 2013 року отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно довідки № 58 від 19 квітня 2017 року, виданої Військовою частиною НОМЕР_2 за період з червня 2011 року по червень 2013 року позивачу були нараховані та виплачені грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та премія згідно Дисциплінарного статуту. На всі виплачені суми сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

13 травня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою, в якій просив перерахувати йому пенсію з урахуванням додаткових одноразових видів грошового забезпечення, з яких утримано єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і які не були включені в первинну довідку Військової частини НОМЕР_2 від 19 червня 2013 року № 417 для обчислення пенсії при її призначенні, а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та премій згідно Дисциплінарного статуту відповідно до уточнюючої довідки Військової частини НОМЕР_2 від 19 квітня 2017 року № 58.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 2 червня 2017 року № 350/3-8 повідомило ОСОБА_1 про відмову у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено врахування до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсії таких видів грошового забезпечення як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та премії згідно Дисциплінарного статуту та таким чином підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні.

8. Не погоджуючись з таким діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що Конституційний Суд України в рішенні від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 вказав на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63) тобто, в межах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проте наголошує, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом. Це означає, що види грошового забезпечення для обчислення пенсій військовослужбовців визначаються Законами, а не виключно Законом Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

10. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подано заперечення на касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Вінницького апеляційного адміністративною суду від 18 жовтня 2017 року, в яких воно просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції - без змін.

11. Відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Вінницького апеляційного адміністративною суду від 18 жовтня 2017 року ІНФОРМАЦІЯ_2 та Військовою частиною НОМЕР_1 не подано.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

12. Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

13. Частиною першою статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

14. Згідно із частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

15. Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

16. Аналіз статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» дає підстави для висновку про те, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: посадовий оклад; оклад за військовим званням;щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

17. Таким чином, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

18. Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

19. Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який є вичерпним.

20. Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 6 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17.

21. Висновок суду першої інстанції про наявність підстав для включення до грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премій згідно Дисциплінарного статуту відповідно до уточнюючої довідки Військової частини НОМЕР_2 від 19 квітня 2017 року № 58, виплата яких здійснювалася не щомісячно, ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, адже вказані виплати не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» переліку видів грошового забезпечення.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

22. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанцій є законними і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Вінницького апеляційного адміністративною суду від 18 жовтня 2017 року - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

Судді: Я. О. Берназюк

М. І. Гриців