Рішення від 14.03.2019 по справі 539/1098/19

Справа № 539/1098/19

Провадження № 2-о/539/54/2019

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2019 року Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

в складі: головуючого судді - Гудкова С.В.,

з участю секретаря судового засідання - Яценко Л.І.,

розглянувши в місті Лубни цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа Лубенський міськрайонний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області у Полтавській області про встановлення факту народження,-

ВСТАНОВИВ:

16.03.2016 Заявник ОСОБА_1 звернувся в суд з заявою про встановлення факту народження, мотивуючи тим, що в м. Севастополь - території тимчасово непідконтрольній владі держави Україна у подружжя ОСОБА_2 та ОСОБА_3 народилась дочка - ОСОБА_4.

Оскільки факт народження підлягає державній реєстрації в органах РАЦС, він - як дідусь по батькові, і особа, що проживає на території підконтрольній владі держави Україна, звернувся до Лубенського міськрайонного відділу ДРАЦС ГТУЮ у Полтавській області з відповідною заявою, надавши копію свідоцтва про народження, складене відділом РАЦС Гагарінського району міста Севастополь.

В державній реєстрації факту народження йому було відмовлено, з тих підстав, що відсутнє лікарське свідоцтво про народження, котре відповідає встановленим формам первинної облікової документації.

Оскільки дитина народилась в м. Севастополь - тимчасово окупованій території, у нього об'єктивно відсутні можливості отримати таке свідоцтво.

Дані обставини стали підставою звернення до суду, оскільки в загальному порядку виконати свій обов'язок, встановлений Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», щодо реєстрації факту народження онуки - ОСОБА_4 він не може.

Встановлення факту народження дитини необхідно також, для можливості її в'їзду на територію України.

Заявник ОСОБА_1 прохає суд встановити факт народження ОСОБА_4, котра народилася 16.03.2016 року в м. Севастополь, батько - відповідно до свідоцтва про одруження серії І-ПА № 078564 від 01.09.2001 року, громадянин України ОСОБА_2 22.05,1974 р.н., уродженець ІНФОРМАЦІЯ_1, Україна, зареєстрований ІНФОРМАЦІЯ_2; матір - громадянка України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженка м. Владикавказ, Северна Осетія, зареєстрована ІНФОРМАЦІЯ_4.

В судове засідання представник заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_5 не з'явився, надіслав до суду заяву з проханням розглянути справу без його участі, вимоги заяви підтримує, прохає задовольнити.

Представник Лубенського міськрайонного відділу ДРАЦС ГТУЮ у Полтавській області в судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву з проханням розглянути справу без його участі, щодо задоволення заяви ОСОБА_1 не заперечує.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Судом встановлено, що, відповідно до наданої довідки про народження №457 від 01.04.2016 року Відділу запису актів цивільного стану Гагарінського району м.Севастополя, у архіві мається запис про народження ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.6).

Крім того, факт народження дитини підтверджується наданою суду копією обмінної карти №100/0528 пологового відділення (а.с.8).

Відділом запису актів цивільного стану Гагарінського району м.Севастополя видане свідоцтво про народження ОСОБА_4, яка народилась 16.03.2016 року (а.с.5).

Дитина народилася на тимчасово окупованій території, а тому відомості про її народження не були внесені відповідно до вимог законодавства України.

Наразі у заявника ОСОБА_1, який являється дідусем дитини по батькові, виникла необхідність державної реєстрації в органах РАЦС народженої дитини, однак він позбавлений можливості вчинити такі дії через те, що дитина народилася на тимчасово окупованій території, в зв'язку з чим у неї відсутні документи офіційних органів влади України.

Згідно ч.1, 3, 4 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Заявник по справі є родичом (дідом) новонародженої дитини, що підтверджується наданими суду копіями свідоцтва про народження батька дитини ОСОБА_2 (а.с.4), свідоцтва про народження дитини ОСОБА_4 (а.с.5) та копією свідоцтва про шлюб батьків дитини (а.с.10).

Згідно акту опитування жителів с.Вищий Булатець Лубенського району, останні підтверджують факт народження 16.03.2016 року дитини ОСОБА_4, однак, її батько ОСОБА_2 не може отримати свідоцтва про народження громадянина України, дитини народилась на тимчасово окупованій території України.

У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Згідно ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України № 1085-р від 7 листопада 2014 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», м. Севастополь входить до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відповідно до ст.ст.3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45) ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142).

Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документу про народження дитини, виданого закладом, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів народження особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації прав людини.

На підставі вищевикладеного, суд вважає факт народження онуки заявника, встановленим.

Керуючись ст.ст.4-13, 293, 294, 315-319, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа Лубенський міськрайонний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області про встановлення факту народження - задовольнити.

Встановити факт народження ОСОБА_4, котра народилася 16.03.2016 року в м. Севастополь, батько - відповідно до свідоцтва про одруження серії І-ПА № 078564 від 01.09.2001 року, громадянин України ОСОБА_2 22.05,1974 р.н., уродженець ІНФОРМАЦІЯ_1, Україна, зареєстрований ІНФОРМАЦІЯ_2; матір - громадянка України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженка м. Владикавказ, Северна Осетія, зареєстрована ІНФОРМАЦІЯ_4.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Текст повного судового рішення виготовлено 14.03.2019 року.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Суддя Лубенського міськрайонного суду

Полтавської областіпідпис) ОСОБА_6