Постанова від 12.03.2019 по справі 140/2314/18

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2019 рокуЛьвів№ 857/1507/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гудима Л.Я.,

суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,

за участю секретаря судового засідання: Дідик Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року, головуючий суддя - Андрусенко О.О., ухвалене у м. Луцьку, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2018 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ГУПФУ у Волинській області, в якому просив визнати дії відповідача протиправними щодо неврахування з 01.01.2018 року при здійсненні перерахунку пенсії додаткових складників (видів) грошового забезпечення, а саме надбавок за класність у розмірі 11%, особливі умови служби 15%, таємність 10%, особливо важливі завдання 50% та премії 33,3% та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії (з врахуванням виплачених сум) з 01.01.2018 року, виходячи з розміру 71% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсії особам, звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» у відповідності до довідки Волинського обласного військового комісаріату № ХА14487 від 16.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з врахуванням додаткових складників (видів) грошового забезпечення, а саме: надбавок за класність у розмірі 11%, особливі умови служби 15%, таємність 10%, особливо важкі завдання 50% та премії 33,3%.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що при проведенні перерахунку не були враховані встановлені позивачу раніше додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавка за класність 11%, надбавка за особливі умови служби 15%, надбавка за таємність 10%, надбавка за особливо важливі завдання 50% та премія 33,3 %. Позивач вважав такі дії відповідача протиправними.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку, який, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.

Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що при розрахунку розміру пенсії її розмір має обраховуватись із вказаних надбавок, які особа набула на момент виходу на пенсію та подальшого перебування на пенсії і розмір яких не може бути зменшено змінами в законодавстві.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 є пенсіонером та ветераном Збройних Сил України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, та отримує з 23.10.1998 року пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

16.03.2018 року ІНФОРМАЦІЯ_1 сформовано та направлено до ГУ ПФУ у Волинській області довідку № ХА14487 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій, з якої слідує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 розмір грошового забезпечення за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018 року року, за посадою нач.теч. ескадрильї, становить: посадовий оклад - 4 370,00 грн.; оклад за військовим званням майор - 1 340,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 2 855,00 грн.; всього - 8565,00 грн.

На підставі пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» ГУ ПФУ у Волинській області у березні 2018 року здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року у розмірі 71% від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_2 від 16.03.2018 року № ХА14487.

Позивач неодноразово звертався до відповідача із заявами (12.09.2018 року та 23.10.2018 року), в яких просив здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за класність (11%), надбавки за особливі умови служби (15%), надбавки за таємність (10%), надбавки за особливо важливі завдання (50%) та премії.

Листами від 24.09.2018 року та 29.10.2018 року ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 пенсію позивача перераховано з 01.01.2018 року на підставі довідки від 16.03.2018 року, виданої Волинським обласним військовим комісаріатом. При цьому, постанова №103 не передбачає врахування до складу грошового забезпечення додаткових його видів (надбавок, доплат, підвищень) та премії, відтак правові підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.

Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу, та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відтак, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.

З матеріалів справи видно, що відповідно до довідки Волинського обласного військового комісаріату від 16.03.2018 року №ХА14487 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному рішенням Кабінетом Міністрів України, розмір грошового забезпечення позивача складається з посадового окладу (4370,00 грн.), окладу за військовим званням майор (1340,00 грн.), надбавки за вислугу років 50% (2855,00 грн.) та яка була використана відповідачем для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 року.

Відтак, у відповідача відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу з врахуванням додаткових складників (видів) грошового забезпечення, а саме: надбавок за класність у розмірі 11%, особливі умови служби 15%, таємність 10%, особливо важкі завдання 50% та премії 33,3%, оскільки органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, через що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, відтак задоволенню не підлягають.

Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 15 лютого 2018 року у справі №820/6514/17.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року у справі №140/2314/18 - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 243 КАС України - з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Л. Я. Гудим

судді О. М. Довгополов

В. В. Святецький

Повний текст постанови складено 15.03.2019 року.