Ухвала від 15.03.2019 по справі 640/4013/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/4013/19

УХВАЛА

15 березня 2019 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Коротких А.Ю.,

суддів: Ганечко О.М.,

Сорочка Є.О.,

при секретарі Григорук В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії, Голови Центральної виборчої комісії Сліпачук Тетяни Володимирівни про визнання бездіяльності протиправною, -

ВСТАНОВИВ:

07 березня 2019 року ОСОБА_2 звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Центральної виборчої комісії, Голови Центральної виборчої комісії Сліпачук Тетяни Володимирівни про визнання бездіяльності протиправною.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 березня 2019 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку із нечіткістю викладу позивачем обставин та предмету спору, та надано строк для усунення недоліків до 12:00 години 12 березня 2019 року.

12 березня 2019 року, на виконання вимог ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.03.2019 року, на адресу Окружного адміністративного суду м. Києва надійшло клопотання ОСОБА_2, в якому вона надала уточнені позовні вимоги, а саме:

- визнати протиправною відмову в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом на пост Президента України, оскільки розмір грошової застави по суті чинного закону не складає саме 2,5 млн. грн. для самовисуванців;

- у виборчому процесі Центральною виборчою комісією при прийнятті рішення про відмову в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом на пост Президента України протиправно не враховано подання документів поштою і це вплинуло на участь у виборах позивача як кандидата на пост Президента України;

- проведення електронного голосування, що дасть змогу більше реалізувати рівне виборче право під час проведення виборів;

- зобов'язати голову Центральної виборчої комісії зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом на пост Президента України.

На підставі вищевикладено, ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 березня 2019 року адміністративну справу №640/4013/19 передано на розгляд до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2019 року відкрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії, Голови Центральної виборчої комісії Сліпачук Тетяни Володимирівни про визнання бездіяльності протиправною та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 15 березня 2019 року о 10 год. 00 хв.

Вищезазначеною ухвалою витребувано у Центральної виборчої комісії наступні документи: лист від 14 лютого 2019 року №21-30-937, документи щодо реєстрації ОСОБА_2 кандидатом на пост Президента України на виборах Президента України 31 березня 2019 року та встановлено строк до 12 год. 00 хв. 14 березня 2019 року, протягом якого вона зобов'язана надати вищезазначені документи.

14 березня 2019 року на адресу Шостого апеляційного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву від Голови Центральної виборчої комісії Сліпачук Тетяни Володимирівни, в якому вона просить відмовити у задоволенні позовної заяви в повному обсязі.

14 березня 2019 року на адресу Шостого апеляційного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву від Центральної виборчої комісії, в якому остання просить відмовити у задоволенні позовної заяви в повному обсязі та надає витребувані ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.03.2019 року копії документів.

Також 14 березня 2019 року на адресу Шостого апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання Центральної виборчої комісії про залишення адміністративного позову ОСОБА_2 без розгляду, яке вмотивовано тим, що ОСОБА_2 пропустила строк звернення до суду з позовною вимогою про визнання бездіяльності протиправною.

15 березня 2019 року на адресу Шостого апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання ОСОБА_2 про: «довключення вимоги до ЦВК, голови ЦВК, прохання і до суду, експертизи математично-лінгвістичної, наукової (НАНУ та іншими академіями, КНУ), тексту закону, щодо застави для кандидатів-самовисуванців…».

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явились у судове засідання, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Щодо заявленого ОСОБА_2 клопотання про проведення експертизи математично-лінгвістичної, наукової та перенесення судового засідання до отримання цих експертиз, колегія суддів, без виходу в нарадчу кімнату ухвалила відмовити у задоволенні клопотання у зв'язку з необґрунтованістю викладених в ньому підстав, обставин та способу виконання, та у зв'язку зі швидкоплинністю розгляду справ, пов'язаних із виборами Президента України.

Щодо заявленого Центральною виборчою комісією клопотання про залишення адміністративного позову ОСОБА_2 без розгляду, колегія суддів зазначає наступне.

Особливості провадження у справах, пов'язаних із виборами Президента України, встановлені статтею 277 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, у тому числі рішення Центральної виборчої комісії із встановлення результатів виборів, можуть бути оскаржені у порядку, передбаченому статтею 273 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст. 273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Частиною 3 статті 273 КАС України передбачено, що рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Верховного Суду. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії, прийняті у межах виборчого процесу, оскаржуються до апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ.

За змістом частини 6 вищевказаної статті позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Відповідно до ч.ч. 1 - 3 ст. 270 КАС України, на обчислення строків, встановлених статтями 273 - 277, 280 - 283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу.

Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами.

Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події.

Частина 5 статті 270 КАС України містить імперативну норму, відповідно до якої днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, з урахуванням уточнених позовних вимог, ОСОБА_2 оскаржує відмову в реєстрації її кандидатом на пост Президента України, проведення електронного голосування, що дасть змогу більше реалізувати рівне виборче право під час проведення виборів та просить зобов'язати голову Центральної виборчої комісії зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом на пост Президента України.

Тобто, з наведеного вбачається, що предметом даного спору є оскарження дій Центральної виборчої комісії та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо реєстрації ОСОБА_2 кандидатом на пост Президента України.

Частиною 5 статті 51 Закону України "Про вибори Президента України" від 05.03.1999 року № 474-XIV передбачено, що подання документів до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на пост Президента України закінчується за п'ятдесят п'ять днів дні до дня виборів.

Тобто, останнім днем подання документів для реєстрації кандидатів на пост Президента України було 03 лютого 2019 року.

Частиною 10 статті 51 Закону України "Про вибори Президента України" від 05.03.1999 року № 474-XIV передбачено, що Центральна виборча комісія закінчує реєстрацію кандидатів на пост Президента України не пізніше ніж за п'ятдесят днів до дня виборів.

З огляду на зазначене, та враховуючи, що вибори Президента України призначені на 31 березня 2019 року, останнім днем для прийняття Комісією рішення про реєстрацію кандидатів на пост Президента України або відмову в реєстрації було 08 лютого 2019 року.

З матеріалів справи вбачається, що 09 лютого 2019 року ОСОБА_2 особисто подала заяву про самовисунення кандидатом на пост Президента України разом із доданими документами для реєстрації кандидатом на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року.

За результатами опрацювання вказаних документів, 14 лютого 2019 року Центральною виборчою комісією листом за №21-30-937 було надано відповідь ОСОБА_2 та повідомлено, що оскільки строк, передбачений Законом України "Про вибори Президента України" для подачі документів до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатом на пост Президента України, минув, а також враховуючи те, що подані документи не відповідають вимогам, встановленим Законом, Комісія не має правових підстав для їх розгляду.

11 лютого 2019 року поштовим зв'язком до Центральної виборчої комісії надійшла заява ОСОБА_2 про самовисунення кандидатом на пост Президента України датована 03 лютим 2019 року з доданими документами.

Крім того, 11 лютого 2019 року ОСОБА_2 особисто подано до Комісії заяву про самовисунення кандидатом на пост Президента України з доданими документами.

На вказані звернення Комісією було надано відповідь від 13 лютого 2019 року за №21-30-904, якою повідомлено позивача, що строк подання документів до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатом на пост Президента України сплинув.

Також 26 лютого 2019 року ОСОБА_2 особисто подано до Центральної виборчої комісії заяву, на яку 01 березня 2019 року Комісією було надано відповідь за №21-30-1469 та повідомлено, що пунктом 20 частини 1 статті 92, частиною 6 статті 103 Конституції України визначено, що порядок проведення виборів Президента України встановлюється закон. Спеціальним законом, який регламентує відповідне питання є Закон України «Про вибори Президента України».

На підставі вищенаведеного, колегія суддів зазначає, що обставини, які оскаржує позивач у своєму позові, відбувалися у період з 09 лютого по 01 березня 2019 року.

Проте, позовну заяву, як зазначалося вище, було подано до Окружного адміністративного суду лише 07.03.2019, тобто з пропуском п'ятиденного строку, передбаченого ч.6 ст.273 КАС України.

Оскільки позивачем пропущено п'ятиденний строк оскарження дій та/або бездіяльності Центральної виборчої комісії, який не може бути поновлений, наявні правові підстави для залишення позовної заяви без розгляду.

При цьому, законодавцем не передбачено можливість поновлення пропущеного п'ятиденного строку на оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки позовна заява подана з пропуском встановленого процесуальним законом п'ятиденного строку звернення до суду, остання підлягає залишенню без розгляду.

Керуючись статтями 243, 248, 270, 271, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Клопотання Центральної виборчої комісії про залишення без розгляду позовної заяви - задовольнити.

Позовну заяву ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії, Голови Центральної виборчої комісії Сліпачук Тетяни Володимирівни про визнання бездіяльності протиправною - залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Верховного Суду через Шостий апеляційний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий суддя: Коротких А.Ю.

Судді: Ганечко О.М.

Сорочко Є.О.

Головуючий суддя Коротких Андрій Юрійович

Судді: Ганечко Олена Миколаївна

ОСОБА_1