Справа № 320/5218/18
15 березня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Сорочка Є.О., суддів Коротких А.Ю., Федотова І.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання ОСОБА_2 про зупинення апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: зобов'язати відповідача здійснити заходи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, якою затверджено порядок проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» щодо проведення перерахунку та виплати пенсії загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії), виходячи зі складу грошового забезпечення визначеного частиною другою статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження військової служби, премію станом на 01.04.2018, починаючи з 01.04.2018, з урахуванням виплаченого.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2018 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, провадження за якою було відкрито та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження згідно пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 січня 2019 року.
Позивачем подані клопотання про зупинення апеляційного провадження, які обґрунтовані перебуванням на розгляді в адміністративних судів справ (зокрема справи № 826/3858/18) з оскарження окремих положень постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103), якими керувався відповідач здійснюючи спірний перерахунок пенсії позивачу.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 КАС суд зупиняє провадження у справі в разі, зокрема, об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Проте, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до статті 255 КАС рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття (частина перша статті 325 КАС).
Таким чином, є таке, що набрало законної сили, рішення суду, яким вирішено питання відповідності окремих спірних положень Постанови № 103. Тому, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для зупинення апеляційного провадження у зв'язку із перебуванням на розгляді у судах інших аналогічних спорів з оскарження норм Постанови № 103.
У свою чергу, колегія суддів звертає увагу на те, що відповідно до частини першої статті 290 КАС якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Так, відповідно до подання Житомирського окружного адміністративного суду від 10.01.2019 у справі № 240/6263/18 вирішено звернутися до Верховного Суду для розгляду вказаної справи як зразкової.
У вказаній справі позивач просив визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії в неповному обсязі з 01 січня 2018 року без урахування суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення та зобов'язати відповідача з 01 січня 2018 року провести перерахунок та виплату призначеної пенсії, з урахуванням у складі грошового забезпечення для обрахунку пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення.
Тобто справа, що розглядається та справа № 240/6263/18 є типовими.
Відповідно до пункту 9 частини другої статті 236 КАС суд має право зупинити провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає за необхідне зупиннити провадження у даній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у справі № 240/6263/18.
Згідно з частиною другою статті 321 КАС процедурні питання, пов'язані з рухом справи, клопотання та заяви учасників справи, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення провадження у справі, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом апеляційної інстанції шляхом постановлення ухвал в порядку, визначеному цим Кодексом для постановлення ухвал суду першої інстанції.
У відповідності до частини четвертої статті 236 КАС про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 34, 236, 321, 311, 325, 326, 328 КАС, суд
Клопотання ОСОБА_2 про зупинення апеляційного провадження у справі задовольнити частково.
Зупинити апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про зобов'язання вчинити певні дії до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у справі № 240/6263/18.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач Є.О. Сорочко
Суддя А.Ю. Коротких
Суддя І.В. Федотов