Справа № 855/77/19
15 березня 2019 року 00 год. 12 хв. м. Київ № 855/77/19
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ключковича В.Ю.,
суддів Губської О.А.,
Беспалова О.О.,
за участю
секретаря судового засідання Коломійцевої А.О.,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Ющенка О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом кандидата на пост Президента України ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії, третя особа - кандидат на пост Президента України ОСОБА_5 про визнання протиправною постанови та зобов'язання вчинити дії, -
13.03.2019 о 23:51 год. кандидат на пост Президента України ОСОБА_4 звернулася до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, у якому просить:
- визнати протиправною Постанову Центральної виборчої комісії від 08.03.2019 № 512 «Про форму, колір і текст виборчого бюлетеня з чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року для голосування в день виборів та форму виборчого бюлетеня для повторного голосування» в частині зазначення неповної інформації у формі виборчого бюлетеня у графі щодо місця занять кандидата ОСОБА_5, а саме у вигляді даних про те, що кандидат очолює депутатську фракцію політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" у Верховній Раді України, але без одночасного зазначення, що цей кандидат очолює рейтинг популістів та маніпуляторів в українській політиці, підготовлений незалежними аналітиками "Vox Ukraine";
- зобов'язати Центральну виборчу комісію внести зміни до форми виборчого бюлетеня шляхом включення у графі щодо кандидата ОСОБА_5 Поряд з даними про те, що кандидат очолює депутатську фракцію політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" у Верховній Раді України, одночасно даних про те, що кандидат очолює рейтинг популістів та маніпуляторів в українській політиці.
Позивач, в обґрунтування позовних вимог зазначає, що Центральною виборчою комісією 08 березня 2019 року прийнято постанову №512 «Про форму, колір і текст виборчого бюлетеня з чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року для голосування в день виборів та форму виборчого бюлетеня для повторного голосування», однак, така постанова не відповідає вимогам ст. 6 Закону України «Про вибори Президента України» щодо забезпечення умов виборцям для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні, оскільки інформація про кандидата ОСОБА_5 у затвердженому відповідачем виборчому бюлетені не є повною.
Позивач вказує, що оскаржувана постанова не місить повні відомості щодо місця занять кандидата на пост Президента України ОСОБА_5, оскільки згідно даних незалежних аналітиків «Vox Ukraine», які аналізують виступи українських політиків на предмет достовірності або маніпуляцій в таких виступах, кандидат ОСОБА_5 очолює рейтинг популістів і брехунів в українській політиці. Зазначено також, що таким чином, відповідач, затвердивши форму виборчого бюлетеня, в якому напроти прізвища кандидата ОСОБА_5 наведені неповні дані щодо її місця занять, а саме наведено, що кандидат є головою депутатської фракції у Верховній Раді України, але не наведено, що кандидат очолює також рейтинг популістів та маніпуляторів в українській політиці, не забезпечив виборцям умови для вільного формування волі.
Відповідачем до суду було подано відзив на адміністративний позов, у якому такий просить у задоволенні позову відмовити, зважаючи на те, що законодавець делегував повноваження встановлювати форму, а також затверджувати текст виборчих бюлетенів з виборів Президента України Центральній виборчій комісії та визначив чіткий (конкретний) перелік відомостей, які повинен містити текст виборчого бюлетеня, а тому підстави для зазначення у тексті виборчого бюлетеня наведеної позивачем інформації щодо відповідного кандидата, відсутні. Також вказано, що зобов'язання Центральної виборчої комісії судом внести зміни до форми виборчого бюлетеня, затвердженої постановою Центральної виборчої комісії від 08 березня 2019 року № 512 шляхом включення у графі щодо кандидата ОСОБА_5 зазначеної у позові інформації буде втручанням у дискреційні повноваження Комісії.
Третя особа у судове засідання не з'явилася, належним чином про дату, час та місце розляду справи повідомлена.
Відзив на позовну заяву від третьої особи до суду не надходив.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позовної заяви підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити, вказавши, що форма та зміст виборчого бюлетеня в частині зазначення інформації відносно кандидата на пост Президента України ОСОБА_5 не є повною.
Представник відповідача заперечував проти задоволення адміністративного позову, просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки такі є необґрунтованими.
Заслухавши суддю-доповідача та думку представників сторін судового процесу, перевіривши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, оцінивши письмові докази, що мають юридичне значення для вирішення даного спору, колегія суддів приходить до наступного висновку.
Особливості судового провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені статтею 273 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Частиною 3 статті 273 КАС України визначено, що рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Верховного Суду. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії, прийняті у межах виборчого процесу, оскаржуються до апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ, тобто станом на 13.03.2019 - Шостого апеляційного адміністративного суду.
Постановою Центральної виборчої комісії від 07 лютого 2019 № 255 зареєстровано кандидата на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року ОСОБА_4, 1976 року народження, освіта вища, проживає в місті Києві, тимчасово не працює, безпартійна, самовисування.
Відтак, позивач має право оскаржувати рішення Центральної виборчої комісії, так як є суб'єктом виборчого процесу.
Судом встановлено, що постановою Верховної Ради України від 26 листопада 2018 року № 2631-VIII призначено чергові вибори Президента України на неділю, 31 березня 2019 року. Постановою Центральної виборчої комісії від 27 грудня 2018 року № 253 було оголошено початок виборчого процесу чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року з 31 грудня 2018 року.
Стаття 38 Конституції України встановлює, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 103 Конституції України порядок проведення виборів Президента України встановлюється законом.
Організація і порядок проведення виборів Президента України визначені Законом України від 05 березня 1999 року № 474-XIV «Про вибори Президента України».
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 6 Закону України «Про вибори Президента України» вибори Президента України є вільними. Виборцям забезпечуються умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні. Застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному виявленню волі виборця, забороняється.
Відповідно до п. 12 ч. 2 ст.25 Закону України "Про вибори Президента України" Центральна виборча комісія, крім повноважень, визначених Законом України "Про Центральну виборчу комісію" затверджує форму, колір і текст виборчого бюлетеня для голосування, забезпечує централізоване виготовлення виборчих бюлетенів установленого зразка, бланків протоколів виборчих комісій про підрахунок голосів та встановлення результатів голосування, іншої виборчої документації, забезпечує їх облік і передає їх окружним виборчим комісіям.
Статтею 71 Закону України "Про вибори Президента України" визначено, що форма, колір і текст виборчого бюлетеня для голосування в день виборів Президента України, а також форма виборчого бюлетеня для повторного голосування затверджуються Центральною виборчою комісією не пізніш як за двадцять два дні до дня виборів. Текст виборчого бюлетеня для повторного голосування затверджується Центральною виборчою комісією не пізніш як за десять днів до дня повторного голосування. Ступені захисту виборчого бюлетеня встановлюються Центральною виборчою комісією. Виборчі бюлетені є документами суворої звітності.
Виборчий бюлетень повинен містити назву та дату проведення виборів (бюлетень для повторного голосування - дату повторного голосування), номер територіального виборчого округу або позначення, що він є закордонним, номер виборчої дільниці, а також позначене місце для печатки дільничної виборчої комісії.
До виборчого бюлетеня для голосування в день виборів вносяться відомості в алфавітному порядку за прізвищами зареєстрованих кандидатів на пост Президента України із зазначенням прізвищ, імен, по батькові, року народження, місця проживання, місця роботи (занять), посади, партійності кандидата, суб'єкта висунення кандидата. Ліворуч напроти відомостей про кожного кандидата розташовується порожній квадрат.
Виборчий бюлетень повинен містити роз'яснення щодо порядку його заповнення виборцем під час голосування.
Виборчий бюлетень має контрольний талон, відокремлений лінією відриву. Контрольний талон повинен містити назву та дату виборів (дату повторного голосування), номер територіального виборчого округу або позначення, що він є закордонним, номер виборчої дільниці, а також позначені місця для номера, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці, підпису виборця, який отримує виборчий бюлетень, прізвища, ініціалів та підпису члена дільничної виборчої комісії, який видаватиме виборчий бюлетень.
Виборчі бюлетені для кожної виборчої дільниці виготовляються у кількості, що на 0,5 відсотка перевищує кількість виборців, які включені до списку виборців на виборчій дільниці, з можливим відхиленням зазначеної кількості з урахуванням кратності розміщення виборчих бюлетенів у межах поліграфічного листа при їх виготовленні.
Згідно з ч. 4, 5 статті 72 Закону України "Про вибори Президента України" виборчі бюлетені для голосування у день виборів чи в день повторного голосування відповідно друкуються на однаковому папері за формою та текстом, затвердженими Центральною виборчою комісією, і повинні бути однаковими за розміром, кольором та змістом. Виборчий бюлетень друкується державною мовою на одному аркуші з текстовою частиною лише з одного боку.
Згідно з частиною 7 статті 12 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" рішення, прийняті Комісією, можуть бути змінені лише самою Комісією з власної ініціативи або на підставі рішення суду.
Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у вирішення питань, що належать до повноважень Комісії, не допускається, крім випадків, передбачених законами України (частина п'ята статті 3 Закону України "Про Центральну виборчу комісію").
Відповідно до п. 12 ст. 18 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія встановлює форму та затверджує текст виборчого бюлетеня з виборів Президента України, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів.
Так, постановою Центральної-виборчої комісії від 25 січня 2019 №106 зареєстровано кандидата на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року ОСОБА_5, 1960 року народження, освіта вища, проживає в смт. Козин Обухівського району Київської області, народний депутат України, Голова депутатської фракції політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" у Верховній Раді України, член Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, член політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", суб'єкт висування - політична партія Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина".
08 березня 2019 року Центральною виборчою комісією прийнято постанову №512 «Про форму, колір і текст виборчого бюлетеня з чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року для голосування в день виборів та форму виборчого бюлетеня для повторного голосування» (далі також - оскаржувана постанова), якою затверджено форму і текст виборчого бюлетеня з чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року для голосування в день виборів (додатки 1, 2), а також форму виборчого бюлетеня з чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року для повторного голосування.
До виборчого бюлетеня з чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року для голосування в день виборів включено 39 кандидатів на пост Президента України.
Згідно додатку 1 до постанови Центральної виборчої комісії від 08 березня 2019 року № 512 до виборчого бюлетеня внесені відомості про кандидата ОСОБА_5 наступного змісту: « 1960 року народження, проживає в смт Козин Обухівського району Київської області, народний депутат України, Голова депутатської фракції політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" у Верховній Раді України, член Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, член політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", суб'єкт висування - політична партія Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина"».
Як вбачається з вищенаведеного, дані відомості відносна кандидата на пост Президента України відповідають вимогам ч. 4 ст. 71 Закону України "Про вибори Президента України", оскільки містять у собі інформацію про прізвище, ім'я, по батькові, рік народження, місце проживання, місце роботи (занять), посади, партійності кандидата, суб'єкта висунення кандидата.
Щодо доводів позивача про те, що оскаржувана постанова суперечить ч. 1 та 2 ст. 6 Закону України «Про вибори Президента України» в частині зазначення неповної інформації у графі щодо кандидата ОСОБА_5 у вигляді даних про те, що кандидат очолює депутатську фракцію у Верховній Раді України, але без одночасного зазначення, що цей кандидат очолює рейтинг популістів та маніпуляторів в українській політиці відповідно до даних незалежних аналітиків "Vox Ukraine", колегія суддів зазначає, що такі дані не можуть бути зазначені, оскільки зазначення таких у бюлетені не передбачено чинним законодавством, а не зазначення таких жодним чином не перешкоджає вільному формуванню виборцю своєї волі та її виявлення при голосуванні, а тому відповідні доводи є необґрунтованими.
Колегія суддів звертає увагу, що законодавець делегував повноваження встановлювати форму, а також затверджувати текст виборчих бюлетенів з виборів Президента України Центральній виборчій комісії, водночас, визначив чіткий (конкретний) перелік відомостей, які повинен містити текст виборчого бюлетеня.
За таких обставин, підстави для зазначення у тексті виборчого бюлетеня наведеної позивачем інформації щодо відповідного кандидата, відсутні.
Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що Центральна виборча комісія встановила таку форму виборчого бюлетеня, яка забезпечує виборцям умови для вільного формування своєї волі відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про вибори Президента України», а також сприяє додержанню засад виборчого процесу щодо плюралізму, публічності та відкритості виборчого процесу відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України «Про вибори Президента України».
Відтак, позовна вимога щодо визнання протиправною постанови Центральної виборчої комісії від 08.03.2019 № 512 в частині зазначення неповної інформації у формі виборчого бюлетеня у графі щодо місця занять кандидата ОСОБА_5 не підлягає задоволенню.
Що стосується похідної від першої вимоги позивача - вимоги внести зміни до форми виборчого бюлетеня шляхом включення у графі щодо кандидата ОСОБА_5 додаткової інформації, колегія суддів зазначає наступне.
Так, як вбачається з самої вимоги, така стосуються не форми бюлетеня, а саме тексту бюлетеня, оскільки у даному випадку мова йде про внесення до бюлетеня додаткової інформації, а тому така не може бути вимогою щодо внесення змін до форми бюлетеня.
Разом з тим, встановлення форми виборчого бюлетеня з виборів Президента України та затвердження тексту, що міститься у ньому, належить до дискреційних повноважень ЦВК та обмежується встановленими законом вимогами щодо відомостей, які мають обов'язково міститись у виборчих бюлетенях з виборів Президента України.
Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи №11(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
У разі наявності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту є втручанням у дискреційні повноваження.
Крім того, з огляду на положення статті 2 КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесенні до компетенції цього органу.
Отже, адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішення дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим КАС України критеріям, не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями.
Відповідна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13 березня 2019 року по справі № 855/72/19, у якій суд дійшов висновку, що «встановлення форми виборчого бюлетеня з виборів Президента України та затвердження тексту, що міститься у ньому, належить до дискреційних повноважень Центральної виборчої комісії. Така дискреція обмежується законодавчо встановленими вимогами щодо відомостей, які мають обов'язково міститись у виборчих бюлетенях з виборів Президента України.»
За таких обставин зобов'язання Центральної виборчої комісії судом внести зміни до форми виборчого бюлетеня, затвердженої постановою Центральної виборчої комісії від 08 березня 2019 року № 512 шляхом включення у графі щодо кандидата ОСОБА_5 зазначеної у позові інформації буде втручанням у дискреційні повноваження Комісії, а тому така вимога є необґрунтованою та не може бути задоволена, оскільки не ґрунтується на нормах чинного законодавства.
Відповідно до ч. 9 ст. 273 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру фізичною особою передбачено сплату судового збору за ставкою, що становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (768,40 грн.).
За приписами ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Враховуючи, що при поданні адміністративного суду судовий збір позивачем не було сплачено, колегія суддів відповідно до приписів статті 139 КАС України дійшла висновку про необхідність стягнення з позивача судового збору за подання позовної заяви у розмірі 768,40 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.139, 143, 194, 241, 246, 250, 271, 272, 273, 277, 278 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову кандидата на пост Президента України ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії, третя особа - кандидат на пост Президента України ОСОБА_5 про визнання протиправною постанови та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Стягнути з кандидата на пост Президента України ОСОБА_4 до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду (р/р №34312206081055, отримувач - УК у Печерському районі, код отримувача - 38004897, МФО - 899998) судовий збір за подання адміністративного позову у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 (сорок) копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження в порядку ч.1 ст. 272 КАС України та може бути оскаржена до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у дводенний строк в порядку, встановленому ч.2 ст.278 КАС України.
Відповідно до пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу - тобто через Шостий апеляційний адміністративний суд.
Головуючий суддя В.Ю. Ключкович
Судді О.А. Губська
О.О. Беспалов
Головуючий суддя Ключкович Василь Юрійович
Судді: Беспалов Олександр Олександрович
Губська Олена Анатоліївна