Справа № 810/2192/18
14 березня 2019 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі судді-доповідача Бєлової Л.В. та суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю. перевіривши клопотання Головного управління ДФС у Київській області про поновлення строку на апеляційне оскарження/продовження строків на усунення недоліків апеляційної скарги та апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Київській області на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 30 травня 2018 року у справі за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Київській області до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу,
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30 травня 2018 року провадження у справі закрито.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції позивачем подано апеляційну скаргу.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2019 року апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Київській області залишено без руху.
Судом апеляційної інстанції вимагалося усунути недоліки апеляційної скарги шляхом подання суду апеляційної інстанції обґрунтованого клопотання про поновлення строку апеляційного оскарження ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 30 травня 2018 року із зазначенням поважних причин його пропуску, та подання доказів їх поважності, доказів сплати судового збору.
23 січня 2019 року відповідач отримав копію ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2019 року, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення.
На виконання вимог зазначеної ухвали суду апеляційної інстанції Головного управління ДФС у Київській області подано клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження та продовження строку на усунення недоліків в частині сплати судового збору.
Перевіривши клопотання Головного управління ДФС у Київській області про поновлення строку на апеляційне оскарження, суд вважає, що воно не підлягає задоволенню з огляду на таке.
В обґрунтування поважності пропуску строку на апеляційне оскарження апелянт вказує, що контролюючий орган об'єктивно позбавлений можливості сплачувати судовий збір у строки встановлені КАС України , у зв'язку з особливостями організації роботи в органах державної влади та з обмеженим фінансуванням в 2018 році. Крім того, апелянт просив продовжити строк на усунення недоліків в частині сплати судового збору..
З матеріалів справи вбачається, що первинну апеляційну скаргу позивача зареєстровано 27 червня 2018 року за вх. №1110/18.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року апеляційну скаргу повернуто особі, яка її подала.
Повторну апеляційну скаргу зареєстровано Шостим апеляційним адміністративним судом 26 грудня 2018 року за вх№9676.
Отже, позивачем пропущено 15-денний строк апеляційного оскарження, передбачений КАС України.
Суд апеляційної інстанції зауважує, що поважність причин пропуску строку підлягає оцінці у кожному конкретному випадку з урахуванням конкретних обставин.
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, що підтверджені належними доказами.
Отже, тільки наявність об'єктивних перешкод для своєчасної реалізації прав щодо оскарження судових рішень у апеляційному порядку у строк, встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку апеляційного оскарження з поважних причин.
В той же час, невжиття суб'єктом владних повноважень заходів щодо виділення коштів для сплати судового збору чи перерозподілу наявних кошторисних призначень не може вважатися поважною причиною пропуску процесуального строку для звернення до суду.
Відсутність відповідного бюджетного фінансування щодо видатків на оплату судового збору не можуть впливати на дотримання строку апеляційного оскарження судових рішень і, як наслідок, не є поважною підставою пропуску цього строку.
Відтак, відповідачем не зазначено поважних причин пропуску строку апеляційного оскарження та не подано доказів їх поважності.
З викладеного вбачається, що об'єктивні та поважні причини пропуску зазначеного строку відсутні, а тому підстав до поновлення пропущеного відповідачем строку суд не вбачає.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Устименко проти України" від 06 жовтня 2015 року Європейський суд з прав людини наголосив, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами.
Європейський суд постановив, що якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом певного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності. Хоча саме національним судам, перш за все, належить виносити рішення про поновлення строку оскарження, їх свобода розсуду не є обмеженою. Суди повинні обґрунтовувати відповідне рішення. У кожному випадку національні суди повинні встановити, чи виправдовують причини поновлення строку оскарження втручання у принцип правової визначеності, особливо коли національне законодавство не обмежує дискреційні повноваження судів стосовно часу або підстав для поновлення строків.
Враховуючи викладене, суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача про поновлення строку апеляційного оскарження ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 30 травня 2018 року.
Враховуючи викладене, відсутні підстави і для задоволення клопотання Головного управління ДФС у Київській області про продовження строків на усунення недоліків апеляційної скарги.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 299 КАС України, суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.
Згідно з ч. 3 ст. 299 КАС України, питання про відмову у відкритті апеляційного провадження суд апеляційної інстанції вирішує протягом п'яти днів після надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Керуючись ст. 248, 255, 298, 299 КАС України, суд
У задоволення клопотання Головного управління ДФС у Київській області про поновлення строку на апеляційне оскарження/продовження строків на усунення недоліків апеляційної скарги - відмовити.
У відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Київській області на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 30 травня 2018 року у справі за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Київській області до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями.
Ухвала може бути оскаржена протягом 30 днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду з урахуванням положень статті 329 КАС України.
Ухвалу підписано колегією суддів 14 березня 2019 року.
Суддя-доповідач Л.В. Бєлова
Судді Н.В. Безименна
А.Ю. Кучма